jako to je dobrej nápad, ale do projížděk na bicyklu po okolí se pustím, až budu mít hotovo s prací na zahradě a na baráku a kolem včel a budu koukat do blba a nudit se.
ale jo, něco málo jsem objel, autem víc, na kole míň, ale nemám čas objíždět všechny polnosti a louky v doletu.
Nejsem si jist, jestli nahlašování nesouvisí s dotacemi pro zemědělství, čímžtopádem by se jednak vysvětlilo hlášení do LPISu až v květnu (ánžto se už ví, jestli se něco nezaorá pro nepříznivý vývoj plodiny apod.) a jednak asi někteří to neřeší. Ale jistě nevím, jakým předpisem se to řídí.
(08.05.2024 19:10)TomasK1 napsal(a): [ -> ]nemám čas objíždět všechny polnosti a louky v doletu.
Děláš z toho zbytečnou kovbojku. Na podzim za hodinu zjistíš, kde jsou zaseté ozimy a řepka a na jaře za hodinu zjistíš ten zbytek (jařiny, řepa, kukuřice popř. nějaká exotika). Biopásy jsou víceméně pořád stejné a louky nemusíš objíždět vůbec. A někdy stačí jenom se při jízdě koukat kolem sebe a uvidíš jak kvetou stromy. Tak jednoduché to je.
Vcelariku, jenze ja poznam ty plodiny az kdyz sou vyrostly, nemam zkusenosti a nemam to nauceny jako treba ty, abych to poznal, kdyz je to jak snytlik velky. A co se jezdeni a koukani tyce, tak mezi dvema stanovisti pendluju z 99% jizd az za tmy, pozde vecer, v noci, nebavi me jezdit a zdrzovat se v zacpach kdyz je provoz. Takze pri cestach vidim prd, proto to pak objizdim az kdyz mam cas za bilyho dne na tom stanovisti.
A jak jsou na tom kaštany s nektarem? Teď u nás bude končit řepka a začínají kaštany. Včely na nich vždy jsou a kvetou poměrně dlouho, ale nevím jak se jich zeptat, jesi s tím pylem nanosí i něco medu?
Pamatuji si video od Sedlacka na youtubu, jak rypnul prstem do plastu, ochutnal sladinu a znalecky prohlasil, ze nosi z .....
Tak mozna kdyby sis udelal degustacni sadu medu hlavnich snuskovych rostlin a naucil se chute, tak teoreticky bys to mohl rozpoznat.
Po koroně není chuť a čich co býval, ale aspoň nejsem vybýravý
Musím tě zklamat. Kaštan/jírovec pořádně meduje jen za teplot 25 + podobně jako akát.
(08.05.2024 21:15)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Pamatuji si video od Sedlacka na youtubu, jak rypnul prstem do plastu, ochutnal sladinu a znalecky prohlasil, ze nosi z .....
Tak mozna kdyby sis udelal degustacni sadu medu hlavnich snuskovych rostlin a naucil se chute, tak teoreticky bys to mohl rozpoznat.
To jsou ale normální znalosti. Nic světoborného. Kdo chvilku včelaří, tak toto základní spektrum rozpozná.
(08.05.2024 21:03)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Vcelariku, jenze ja poznam ty plodiny az kdyz sou vyrostly, nemam zkusenosti a nemam to nauceny jako treba ty, abych to poznal, kdyz je to jak snytlik velky. A co se jezdeni a koukani tyce, tak mezi dvema stanovisti pendluju z 99% jizd az za tmy, pozde vecer, v noci, nebavi me jezdit a zdrzovat se v zacpach kdyz je provoz. Takze pri cestach vidim prd, proto to pak objizdim az kdyz mam cas za bilyho dne na tom stanovisti.
Já to dohledávám na LPIS - je tam možnost vyhledat plodiny rostoucí v okolí.
Snůška + 3kg/den, řepka konci.. Letos 7snuskovych dnu
U nás to vypadá, že pokvete dál. Nasazuje na nové květy.
Tak v Moravském krasu konečně dokvetla řepka začíná to hučet v lese, část javorů je sice poškozená mrazem, ale ty co nanamrzly jsou v plném květu a je to teď hlavní zdroj snůšky, maliny teprve začínají na slunných místech, a v posledních dnech pozoruju velmi rychlý rozvoj producentů medovice na javorech (místy jsou listy celé ulepené), dále na buku a na mladých letorostech jedle, pokud nepřijde nejaká smršť s krupobitím tak by se mohla medovice podařit, od víkendu hlásí celkem vlhké počasí a to by mohlo hodně pomoci...
Stromy kvetou krasne. V podhuri hlohy a jablone a tady hlavne ty javory. Ale snuskove dny byly dva, kdy se teplota ve stinu vyhoupla pres 15. Plus par takovych napul, jako dnes, kdy fouka "dosti cerstvy vitr" (beaufort).
Ale vune medu vystridala plodovu vuni a je citit na 3 metry. Stavi ale pomalu, cele je to takove pomale.
Petr - taky je to u vas, ty pomrzle kvety klenu? Uz teda opadaly... myslel jsem, ze jsem to vyfotil, ale nevyfotil... vypadalo to jako suche palice konopi. Mel jsem to shrabat a prodavat hipikum 100Kc/gram...
Hezky začíná malina,mšice skoro na všem,ale sucho jako prase.
Vcera jsem kontroloval vsechny podsitove podlozky. Mimimum pylu, zadna voda, zadni mravenci tam, kde jich ve snusce beha celej mansaft, na stojanech taky zadni mravenci....neni zadna vyznamna snuska. Vcely letaji, ne malo, ale neni to zadne silenstvi.
Jine to ovsem je zatim u jednoho noveho oddelku, ve kterych je rozkladena nove matka....tam je na podlozce vyrazne vice pylovych rousek a i na cesne je videt vice letavek s rousky.
Zajimavy rozdil v chovani dvou vcelstev, stojicich par metru od sebe a v jine fazi rozvoje.
Většinu toho co přinesly z ovocných stromů, během ochlazení spotřebovaly. Zbytek co ještě kvetl, tak pomrzl, včetně Klenů, řepku vůbec nemám v doletu, něco málo přinesly z hlohu a možná kaštanů. Vypadá to, že jsou poškozené mrazem i Lípy velkolisté.
Všude v lese všechno opatlané medovicí, ale to by byl zázrak...
No, tak špatné jaro za dobu co včelařim jsem ještě nezažil.
A jak dobrej je hloh nektarodarovac? Vypadaji uzasne, jak ted kvetou, ale ja je nahore nemam.
Masivne ted kvetu jeraby. Zejtra proverim, jestli na ne vcely jdou nebo preferujou javor.
Hloh je hodně dobrý zdroj nektaru, když jsou podmínky. Na jednom stanovišti mívám skvělý med převážně z hlohů a jírovců.
U mě se v tomto týdnu zalétaly na kvetoucí javory, něco málo hlohu a začíná kvést kaštan koňský. Na pyl se zalétaly na jeřabiny. Večer je to vůně z úlů až omamná. Řepka u mě není v dosahu 8 km. Příští týden budou rozkvétat předpokládám lesní maliny a ostružiny. To je počátek pro mně pořádné snůšky. Doteď to je jen takové paběrkování. Vzhledem k velkým plochám lesa a nyní mlází budou mít holky na malinách hody, v dosahu budou mít několik hektarů malinovčí a ostružin.