(11.05.2020 5:24)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Teď ale když použiju TVOJE výpočty na sedminastavkove včelstvo tak mi vychází ze cihla a uteplovaci nastavek 15 kg , pak 25 kg cukernych zásob původního oddelku. 40 kg čtyři nastavky a dno. To je 80 kg. Pak tři další nastavky tj 21 kg. ( čtyři plus dno počítáš 40) takže podle tebe ul cukr souše vcely a pyl váží pres 100 kg. Pak ale toho zas tak mnoho nepřinesly.
Jo vidíš. Přidávané 2 nástavky jsem zapomněl připočíst. Potom je to 120 - 15 - 12 - 41 = váha zimovaného včelstva na 4 NN = 52 kg. 4 prázdné nástavky, dno a souše + včely cca 32 kg, zbylých 20 kg zásoby. Ber to jako plus/mínus odhad.
Pokud váha váží správně a já myslím, že ano (neb jsem se na ní před instalací vážil), pak jsou jistá čísla tato: součet denních přírůstků od 9. dubna (41 kg), celková váha (120 kg). Zbytek je třeba rozpočítat na cihlu, víko, uteplení, nástavky, dno, zásoby, souše a včely. Nástavky se soušema váží 5-7 kg, podle druhu dřeva, dno přibližně také tak, váha včel a zásob je odhad - tam to zpětně nelze určit.
(10.05.2020 23:41)dennon napsal(a): [ -> ]Ďakujem, Merkuri takže ako som predpokladal, tak s tým peľom si si to vymyslel. Keď napíšeš niečo a potom to nevieš relevantne dokázať, a na moju technickú poznámku nemáš odpoveď, tak ťa chcem poprosiť nezavádzaj najmä začínajúcich včelárov , lebo tí čo už máme niečo za sebou, tak sme sa len pousmiali nad tvojim chválenkárstvom.
Takže ešte len snívaš, že urobíš mega šuflíky na 15kg peľu, ale tvrdil si, že toľko peľu zbieraš. Čuduješ sa, že ti potom nikto neverí.
Prajem ti všetko dobré a nech ti darí a aj tvojim včielkam.
Mne to je jedno či veríš lebo nie... Je známa vec že včela donesie do úla za deň
viac váhy peĺu ako sama váži. Nie každá rasa je rovnaká v zbere peľu, tvorbe matečných buniek pri vyrobe MK a propolisu. včela tak zbiera peľ že je nabitý magnetizmom buď + alebo -. Pri hladaní zdroja a rastlina čo má natvorený peľ sa začne tahať v podobe prachu na včelu. Potom ho začne zberať a tam je určitý problem lebo každý peľ má inú vlhkosť a to zaberie aj určitý čas. napr. taká MK keď sa umelo tvorí aby prijaly naočkované materské bunky je aj určitá hranica čo spravia. Spravia včely 350 materských buniek čo ich aj fest naplnia? Podla niektorých by to bol nonses .... ale to ide lenže na to musia biť aj včely a tak isto aj nosenie propolisu čo dokážu oproti ostatným normalne až štvornásobok. Od 9 včelstiev sa dá získať normálne za 4- 5 dní 1000 g MK čo z jednej serie naočkovaných 400 buniek je prijatých 350 ako nič a aj viacej a naplnených veľmi dobre.

No agát vypadá dobre lebo už začína pomaly obelievať u nás a v Bratislave už kvitne.

U nas ve ctvrtek 2, v patek 4, v sobotu 6, v nedeli a v pondeli 5 kg. Pocasi bylo idealni, doufal jsem i ve vetsi prinosy, ale na vsech 3 vahach to bylo +- takto. Ale i tak pekne, snad se jeste umoudri pocasi. Repku odhaduju jeste na tyden a pul.
Kde to je, že budeš mít řepku ještě tak dlouho?
Stredni morava, pole na severnim svahu zacalo nakvetat o 2 tydny pozdeji nez ma jiznim. I okolo Prerova je misty nejaka pozdnejsi odruda, ktera nakvetala pozdeji a soukveti jeste nekvete az po vrch
(10.05.2020 23:26)Ivík napsal(a): [ -> ]Kvete / popř. má někdo snůšku z akátu? U nás to vypadá,že se naplnily slova Bronka Gruny,že pomrzl.
U nás v polabí to taky vypadá že akát nebude. Má někdo další informace ?
Počas kvitnutia keď je idealne počasie.
U mě už řepka skončila naštěestí ji nahrazuje nakvétající inkarnát...
Řekl bych, že v první polovině kvetení nedává vůbec.
(12.05.2020 21:46)Petr Střelec napsal(a): [ -> ]U mě už řepka skončila naštěestí ji nahrazuje nakvétající inkarnát...
Vy něco z inkartnátu máte? Kámoš to má v doletu každý rok, někdy přímo před úly a říká, že kromě trochy zvláštně barevného pylu z toho není nic.
Už nekolik let docela významný zdroj mezi řepkou a akátem...
A vám ve vaší nadmořské výšce meduje akát?
U nás je to s akátem jako když staré ženské jezdí do lázní. Korzují na promenádě, natřásají už povadlé peří, dokonce podstupují procedůry, ale kde nic tu nic, efekt žádný. Naprosto stejné je to tu 9 z 10 let s lípou!
U nas to samo,akat na paradu,lipa na pyl.Repka dokveta,zacina inkarnat,ale bez vody bude pouze na pyl.Zda se,ze vytacet nebudu muset vubec,naopak jim vsechno necham.
Loni jsem mel inkarnat 100 m od vcelstev v dobe, kdy tu nic neni... a nebylo nic ani z inkarnatu. Nebo nic, natrhal jsem kytku zenskym, mely radost. Akat tady vubec nic, ani vcely na nem nejsou.
Když tady loni rozkvetl akát, na váze přibylo asi tak kilo, pak nevyšlo počasí a skončilo to minusem.
inkarnat dáva hodne medu ale na to musia biť aj včely nie ledajaké, musia mať na to sosák.
Na to nestaci pevne vcely?
Bohužel nestačí, takže inkarnat si škrtám
