Facelia je veľmi dobrá na rozvoj včelstiev čo veľmi dobre plodujú. Ja ju preto sejem za peľ na ktorom veľmi dobre zarobím.
Pozeral som váhu, 3,25 kg prínos s lucerky. Čo bunka v plodisku voľná to všade sladina.
Stačí 8 -10 dní a budú plné medníky.
(22.07.2016 15:39)KaJi napsal(a): [ -> ]Rozhodující je taky vláha a půda.
Loni vláha nebyla a jaká byla medovicová snůška.
Spíš bych řekl, že pro medovici je důležité slunce - jen to způsobuje tvorbu cukrů v rostlinách (čím více slunce, tím větší cukernatost plodů a nejen plodů). No a když je víc cukrů v mízách rostlin, tak tím více jej musí mšice a puklice vylučovat, jakožto odpadní produkt při získávání pro ně potřebných látek.
Pokud je vláha, tak je nektar v květech, ale naředěná míza v rostlinách - pro květovou snůšku dobré. Kombinace prudkých dešťů a mála slunečních dní je pro medovici zabiják - omytí producentů, vlastní medovice na listech a nižší obsah cukru v mízách rostlin.
Loni bylo slunečního svitu nadprůměr. Ostatně koukněte
sem na 3. graf a vzpomeňte které roky byly z hlediska přínosu medu nadprůměrné. Navíc čím více slunečních dní, tím je větší aktivita včel a tedy čas strávený snůškou.
Facelia začína najlepšie medovať zhruba 10,30hod a vtedy aj tvorí peľ ktorí sa ráno rozpustil od vlhkosti.
Ano vláha a půda- obsah živin. Začátkem dubna jsem zasel cca 2000 m2. Rostlinky krásně vzešly ale pak bylo poměrně dost sucho, pole na kopci a svazenka dala jen pyl. Hořčice i medovala. Svazenku lze pěstovat jako doběrnou plodinu - bez nutnosti hnojení. Byl jsem však poučen místním agronomem,že jestli chci ze svazenky něco mít tak musím přihnojit alespoň 1q dusíku na hektar.
Včely už veselo lietajú, priletujú tažké. Veľmi dobre to vonia samá lucerka s úľov.
ráno jsem prolustroval medníky a připravil to tak nějk na zakrmování...je rozhodnuto co bude moje a co bude u včelek na zimu...
a teď se holky smekaj na bylinkovém záhonku...
Včera večer fotená lucerka:
Facélia tvorí nektár za každého počasia. Z 1ha je prínos 400 kg. V okolí Trnavy je samé pole a keď na každom je niečo iné posiate tak znáška je stále.
Ján myslím že žádná rostlina netvoří nektar za každého počasí, možná pyl ano.
Dnes je zamračené, nočná teplota + 19C a teraz je +25C včely idú na lucerku na dvoch stanoviskách, len to tretie a čtvrté dáko kulhá
Keď to vydrží týždeň tak počítam aspoň 12kg priemer
Ráno čo som pozeral váhu o 3,12hod bolo 4,75kg prínosu s lucerky čomu som veľmi rád.
Merkuri - když ne průměr, tak nějaké dobré včelstvo?
Jene i u Facelie jak schází jedeno tak to stojí za starou belu.Viz. letos 56 ha asi 100m od včel.Bylo velké teplo ,30°C,kamenitá půda,propustná.
Nepřihnojili.
Jeden kočující velkovčelař a neměl ,krom pylu nikdo nic.
Ještě jsem zvědaví jak dopadnou s výnosem F.V.
(24.07.2016 16:42)vocho67 napsal(a): [ -> ]Merkuri - když ne průměr, tak nějaké dobré včelstvo?
Priemer sa hodí na všetky včelstvá po vytočení, žiadne rozdiely. Sú aj trochu mrchavé s lucerky. Je aj prínos s medovice lebo je na slnečnici, keď sa bude vytáčať tak to bude tmavšie, aspoň to predám ako lesný kvetový med.
Dnes prínos 4,87kg s lucerky.
Tak sa musim pochvalit s tohtorocnou katastrofou. Zatial mam 30 kg z rodiny a vcely uz len tak paberkuju na lucnych kvetoch. Medovica tohto roku 0. Tak ako minuleho roku medoval les od maja do septembra tak tohto roku nic. V podstate prikrmujem od agatu, aby matky neprestali plodovat.
O víkendu byla v obci pouť. Tipuji to na cukrovou vatu, nebo malinovku.
lusat
Pokud já vím jsou potravinářské barvy pro včely toxické (to ale neznamená, že by to nesbíraly) nemají se jim vědomě dávat bonbony a podobně. Nemyslím si, že co jste nafotil je z pouti.
Jinde jsem tu psal o tom, že mi včely sbíraly cosi z přezrálých padaných třešní a že po stlačení ztluštělého plástu vytekl červený "med" (krmil jsem cukrem).
Je to s největší pravděpodobností z ovoce. Letos ignorují ovoce spadlé na zem (mám včely pod obrovskou prastarou a nesmírně plodnou třešní), ale v úlech jsem si červeného medu všimnul, už ale ne v takové míře jak před pár lety. Tak jsem hledal a našel - včely to sbírají z třešní ještě na stromě. Plody už nejsou k jídlu, ale většina letos nespadla a tak to včely "těží" z koruny stromu.