(22.05.2019 17:28)Petr Střelec napsal(a): [ -> ]V úlu ti vydrží dost dlouho a proto nespěchej a nechej ji pořádně vyzrát a zavíčkovat, řepkový nektar má hodně vody...
Nemáte pravdu, jarní med (nejen řepkáč, ale ten obzvláště) rychle ztuhne i v medníkách, myslím, že ani 14 dní nevydrží jak tu někdo správně tvrdí. A už zavíčkovaný med jen stěží zhoustne, přesněji, pod víčky už vlhkost nesníží a když, tak za velmi dlouho (rok třeba) a v extrémním suchu.
Nečtete staré příspěvky (já taky ne) tak aktuálně zopakuju co jsem tu už před lety psal, asi už víckrát.
Ve starých OVP kolem šedesátek je překlad ruského článku. Chtěli zdokladovat jak to je, zda brát med průběžně a nebo až na konci sezony.
Na několika stanovištích velkoprovozů rozdělili vč sudá-lichá bez ohledu na sílu a vždy 50:50 vč, tedy dostatečně velké skupiny. Do jedněch úlů hnali hadičkami vzduch pod nepatrným přetlakem ze skladu prázdných souší a do druhé skupiny ze skladu plných plástů. Rozdíl ve výkonu byl enormní, dalece přesahující eventuální statistickou chybu, dělalo to desítky %, přesná čísla si, bohužl, skoro 50 let napamatuju. Zafixoval jsem si jen jednou pro vždy, ze nevytáčet med průběžně je hovadina a vlastní ztráta z hlouposti.
Takže nejen, že se některé medy nedají vytočit po prodlení vhodné doby, ale hlavně stimul prázdných plástů (jejich pach) je to, co včelstva nutí makat a nosit.
Každý se zamyslete sám nad sebou, Máte ho..o tak dřete jako soumaři 15 hodin denně i o víkendech. Ale až máte tučné konto, domov vystavěný, velký a vše doma zařízené a vybavené, děti zaopatřené, tak už makáte jen 8 a raděj méně hodin, změníte práci sice za méně, ale pohodlnou a žádnou dřinu, jezdíte po dovolenkách a moc se už nikdo normální nepřetrhne, bazén a dlouhej kouř, vegáč.
U včel je to přesně to samé!