jak se ten les po dešti druhý den pěkně zapaří, tak to všechno jakoby ožije a včely se můžou zbláznit. U nás na Plzeňsku zatím meduje co může. Soused minulý týden vytočil černou medovici jako bota.
Tady (Podkrkonoší) se to taky trochu rozeběhlo. Jistí to dvě pole svazenky v doletu.
Znovu začaly kvést akáty - krásně se to bělá...
A kde? Nepíšete to a v profilu také nic nemáte.
U nás jede maliník a pomaličku se probouzí lípa a už už i moje svazenka, ale ještě tak týden to potrvá. Jinak na loukách i u mě na zahradě dost jetele plazivého, ale jak jsem zjistil moje včely nezajímá. Včely pasoucí se 40m od mého včelína mají pylové rousky tmavěhnědé a takový za celé 2 dny nepřinesla ani jedna moje včela ( mám včely týden, takže jsem u nich co chvíli
). Létají na mák cca 2 km daleko a vrací se s velikými rousky šedé barvy. Z rána sem tam něco cihlově červeného.
Pro mě zajímavé, proč létat daleko na mák, když pro jetel dojdu pěšky?
Mají to zkalkulované tak, holky šikovné, že se jim ten mák, i když je dál, víc vyplatí.
Dnes jsem přijel na zahradu a zjistil, že od minule vykvetla pohanka v směsce Mája. Vykvetla z té směsky jako první, ale zklamání. Nic na ni nelétá. Ani čmeláci ani včely. Pravda tento pokusný kousek má jen cca 10m2 a byl jsem tam až kolem 18:00, ale i tak bych čekal nějaký zájem. V té době na svazence hlavně čmeláci, jako vždy, a jen pár včel. Na to, že aktuální snůška skoro nula, mi tento nezájem moc nejde do hlavy. No asi mají někde něco lepšího a úspěšně to přede mnou tají.
Tak trochu začátečnicky - jak jinak v prvním roce včelaření
bych se přátelé zeptal. Před zahradou mám pole. Ječmen zmizel a rovnou se podmítlo, zoralo a zaselo. Když tam byl zemědělec na kávě (vybrat peníze za slámu), tak říkal, že zasel řepku
. Já sleduju plodiny (tedy ty po včely přínosné první rokem) bedlivě, ale, dost mě to překvapilo. A navíc říkal, že chemie nebude, protože jsem blízko. Znamená to, že se mám těšit na snůšku řepky? Ale, kdy to vyroste, kdy to rozkvete...To mi nějak nejde do hlavy. Nějak se nikdo z nás nezeptal. Tak jsem z toho zmatený. Jestli se mám těšit, že si děvčata něco přinesou na zimu zajímavějšího než cukr, či ne.
radovat se můžeš, že ti něco přinesou, ale až na jaře, řepka se seje na zimu
Karamba. A já myslel, že to ještě poroste. Že to nebude ozimá.
Podle mého názoru řepka je ozimá plodina, tj. koncem léta nedo začátkem podzimu se vyseje, poté vyklíčí, zakoření a trochu se rozroste, v tomto stavu přezimuje a na jaře vykvete a poté dozraje. Z minulosti si vybavuji, že v zimě si myslivci stěžují, že zvěř v zimě vyhrabává řepku zpod sněhu a živí se jí, a ta jim zato způsobuje zažívací problémy vedoucí až k úhynu. Takže na zimu bude jen cukr a medná úroda bude na jaře.
Na dvou stanovištích absolutně rozdílná snůška.Stanoviště jsou od sebe 2 km na jednom stanovišti včely silně nosí prakticky neslídí medníky téměř plné z rámků teče sladina jak voda s cedníku přičemž silnější zdroj je nějakých 5 km 20ha slunečnice takže buď plevely nebo že by nějaká medovice,slušný provoz je vidět na okurkách mám 15 m záhon nastojato takže mají květy jako na talíři,ale to je pro děvenky spíš tak pro chuť.Uvidím až jim to vemu co to bude za med. Na druhém bída a děs takže odstraním medníkové nástavky a začnu pokrmovat.Problém začínají být vosy urodilo se jich jako maku a jsou drzejší a drzejší jak mají možnost tak jsou v medárně a protože jsou mrňaví tak vlezou všude.Bojuji ale ty malý žlutý bestie výtězí.
Tak takovou pylovou všehochuť co nosily dnes, jsem ještě neviděl. Napočítal jsem minimálně 5 různých barev rousků. Od velkých žlutých, přes oranžové, cihlově rudé, šedé až po úplně bílé. A to ještě jsou včely i na jeteli s tmavě hnědou.
No mě zase udivily dvoubarevné rousky - světlé žlutá a pak na nich nalepený bílý a to s takovým ocáskem - a nebyla to jen jedna včelka.
Pylu je dost, ale to je tak všechno, dneska bych byl rád i za melecitózu, jen aby nosily něco sladkého...
Pylu je u nás dostatek. Pred úly vykvetla taková ta druhá pampeliška
dále kvetou ty fialové chrpy a svazenka.
Holky se docela snaží. Na té svazence je včela s odrbanými křídly, tak se asi budu muset podívat jestli to mají i nějaké ostatní.
Já mám cca 800m2, které můžu věnovat jen něčemu užitečnému pro včely. Letos jsem dal směs Mája, jak je vidět na fotce, pohanka kvete parádně, krásná krásná kytka, ALE VČELY NA NI NEJDOU !!!
Nevím, jestli je to tím suchem, že nemeduje, druhem, jinou snůškou nebo vím já čím. Je ale tak silná, že převálcuje i zbylé druhy v té směsce, jediná kdo se alespoň trochu prosadí je svazenka a tu si včely najdou.
Nevím jaké máte zkušenosti vy ostatní, ale u mě zatím zklamání i po týdnech vyčkávání.
Co je ale poslední týden jednoznačné lákadlo je kakost luční na sousedově parcele a jakási vyšší žlutá kytka, kterou krásně rouskují oranžovým pylem.
Neviem kto ti poradil pohanku, ale co ja pametam tak pohanku som mal blizko asi 3x, z toho medovala iba raz a aj to bol taky nechutny stiplavy med. Radsej si tam mal hodit repku alebo viku.
(06.08.2012 21:23)Zdenek303 napsal(a): [ -> ]Na té svazence je včela s odrbanými křídly, tak se asi budu muset podívat jestli to mají i nějaké ostatní.
"Odrbaná křídla" má, protože to není žádná mladice
. Je to stará létavka.
(06.08.2012 23:16)DonPepe napsal(a): [ -> ]na sousedově parcele a jakási vyšší žlutá kytka, kterou krásně rouskují oranžovým pylem.
Mohla by to být máchelka srstnatá (pampeliška srstnatá).