Co mluvím se včelaři, všude stejně tak nějak bída, jak tu popisujete. U mě na většině stanovišť také. Jen jedno stanoviště 2-2,5 NN Optimalu narvané od vytočení květového, což je opravdu vzácná vyjímka. Zdůvodnění nemám. Počasím to nebude, včelařem také ne, prostě místem. Vzhledem k umístění na rozsáhlém soukromém lesním pozemku žádná včelstva v okolí, podrost není likvidován chemicky ani mechanicky. Pokud bude v lesích pokračovat likvidace bylinného patra, můžeme do budoucna očekávat z lesa občas maximálně ždibec medovice, kterou včely nespotřebují. Pokud vezmu v úvahu, že jedno včelstvo spotřebuje za rok cca 100 kilo glycidových zásob, tak když někde přibyde 10 včelstev, je to mínus tuna pro celé to stanoviště a jeho okolí. Ve spojení s nepříznivým vývojem počasí, úbytkem pastvy jako takovým a úbytkem pastvy v důsledku zavčelení si asi budeme muset zvykat na menší výnosy s občasným výkyvem do výrazného plusu. Trend klesajících výnosů již v některých částech republiky včelaři pociťují několik posledních let. Sám jsem již před 3-4 lety zaznamenal na jednom stanovišti to, co tu popisoval JosPr. Tedy na vyšším rámku 39x24 mix květového a medovice, u NN se to zatím dařilo oddělit. Od té doby to na tomto místě nemám jinak, jinde není srovnání pro stejnou výšku rámků.
Snůška pokračuje, nandavám další medniky.
(29.06.2020 10:38)Miroslav Šubrt napsal(a): [ -> ]Sám jsem již před 3-4 lety zaznamenal na jednom stanovišti to, co tu popisoval JosPr. Tedy na vyšším rámku 39x24 mix květového a medovice, u NN se to zatím dařilo oddělit. Od té doby to na tomto místě nemám jinak, jinde není srovnání pro stejnou výšku rámků.
Návrat k rm 24x19? Staří včelaři věděli proč používají míru jakou měli. Podle klimatických vývojů od r. 1880, jde o přirozený děj převracení rámků o 90°. Může dojít k návratu rm. Proč ne? Dnes se používají takové úlky např. na zazimování matek, nebo úl warré, atp.
[attachment=5761]
Gupo, proč by se teoreticky mělo přecházet na tebou zmiňovanou míru, v souvislosti s oteplením? Nějak to nechápu
O víkendu se chystám ukončit sezónu, pořád prší a o lípě si můžu nechat jenom zdát. Zbývá dotočit zbytek medníku co jsem tam nechal z jarní snůšky a pak už se jen věnovat léčení a krmení...
Abyste se nesplet!
Podíval jste se do nich? U nás lípa malolistá pořád nekvete a i v tom dešti je snůška. Naopak, díky dešti je z něčeho snůška. Včely voní na dálku, zvláštní omamně těžkou, jakoby kyselou vůní, úplně jinou než zjara a můžu u nich kopat a dělat podstavce pod úly, nevšímají si mě, nevím o nich.
Netuším z čeho. Sporadicky vidím černý pyl z vrbovky, ale tolik jí tu zde není. Nosí málo pylu, vlastně žádný. Co mě štve je, že nevím, z čeho to nosí.
Lípy kvetou, ale v mednících sucho, nejspíš to déšť všechno spláchnul.
Vydrž, tady lípa pozvolna začala před 4 dny, včera deštivo, ale dneska by to šlo...
(29.06.2020 15:21)pavel.t napsal(a): [ -> ]O víkendu se chystám ukončit sezónu, pořád prší a o lípě si můžu nechat jenom zdát. Zbývá dotočit zbytek medníku co jsem tam nechal z jarní snůšky a pak už se jen věnovat léčení a krmení...
Neznám podmínky ve kterých včelaříš. Všechno je letos opozděné, vláhy je nadbytek. Proto chvátat rozhodně nebudu, věřím že to ještě přijde.
Tady je lípa oproti loňsku opožděná o týden, oproti předloňsku o 17 dnů.
Mám dojem, že ten mazec začíná i u nás
Tak týden aby bylo hezky a mohl by to být dobrý rok
Kamik: Předloni jsem z lípy vytáčel už 22. června. Letos první velkolisté rozkvetly 27.
Loňská lípa byla kvůli suchu a horku mizerná, ani ne za týden byly květy hnědé. Včera jsem se byl podívat u pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích, je to kousek od mého stanoviště, je obklopen ohromnými lipami. V sobotu tu byl silný déšť, myslel jsem, že všechno spláchne, ale květy jsou v celkem dobré kondici, mnoho květů ještě není nahnědlých a kolem stromů je podstatně víc včel a čmeláků než v pátek. Doufám, že po lípě ještě bude bodláčí, bělotrnu je letos hodně a v půdě je hodně vlhkosti, takže pár dnů bude pylu i nektaru dostatek. Po deštích toho na loukách hodně vykvete, pastva pro včely určitě bude.
Já tomu dávám 3 týdny, pak kvůli roztoči radši balím i kdyby něco málo nosily. Těch pár kg nevyměním za zdravá zimní včelstva. Jsem zvědavý, jestli ta lípa letos opravdu bude nebo ne. Podmínky tento týden snad budou.
Na jihu Moravy to balím příští víkend, je tu sice slunečnice a je zalito, ale s roztočem na plodu a reinvazemi to bude zase boj. Nemám dobré zkušenosti s posledním pozdním vytáčením. Letos byla doba plodování dlouhá, vylétly i nějaké roje, takže raději včelstva v pohodě než více medu.
Tož slunečnicu chcu včelám nechat, esli z ní neco bude...
Tak slunečnici chci včelám nechat, jestli z ní něco bude.......
Tož to sa ňa lejbí! To už aj já v tom přeložeňů vjem o čo ide!
První slunečnice kvetů.
První slunečnice kvetou.
Rano v 5 uz to mohutne startovalo za snuskou, tak nejaka medovice urcite je.
jj po třech metrech naberou výšku, potom ostrá nahoru, zpátečka a přes včelnici do lesa... .