(07.07.2016 6:22)Merkuri napsal(a): [ -> ]Včely už veselo lietajú a pristávajú taške, včerajšia váha u bratranca ukazovala 5,25kg prínosu a to včely lietajú 2km na slnečnicu, prestala ich zaujímať lucerka, na nej akurát vidieť čmeliakov a sem tam dáka zblúdila včela.
Bratranec má zlú váhu, alebo oči. U mňa od 1.7. denne +2,1kg. A som v poho, mne to stačí. Znášku predpokladám ešte dva týždne.
U nás odhaduj ty 2 kila za týden.
Váha má síce 50rokov ale myslím že váži v poriadku.
No já dal pokusně předelanou váhu s arduinem pod nepovedený sběrák, který jsem doplnil plodem a matkou. Zkoušel jsem různá závaží a váži vcelku přesně.
Za 4 dny mám přínos cca 0,4 kg. Přijde mi to nějak málo na to jak lítaj na lípy :/ Ale možná zeslábly (začaly zmírat původní včely a nové od matky je jen postupně doplňují). Uvidíme, kouknu do nich, nebo dám váhu pod pořádné produkční včelstvo.
Byl jsem na kopci a opoledne začal let, zajímavé jak začínaly různě.
Svazenka to má za sebou, pole spíš hnědé jak modré.
Váha je orginál včelárska, mám aj ja tiež váhu ale som ju vybral von spod včelstva, keď urobím klobásy s diviny tak ju dám nazad.
Svazenka najlepšie meduje 2 týždne, potom to ide rapídne dolu.
Ja keby som vedel biť vama tak nahodím pelochyty a beriem peĺ, lepšie to hodí bubáky s peľu ako z medu.
Dnes 3,7kg prínos, bol hnusný vietor.
Slunecnice je tak v 1/3 kveteni a zacina to byt znat. Na napajecce uz jen par vcelek, zato pred uly hukot a v mednikach to zacina pomalu pribyvat.
Tak dneska si nedaly ani poledni siestu a prinos sladiny je enormni. Diky Bohu za slunecnici. Jeste 10 takovych dni a bude to zajimave.
U nás dneska celodenní přínos z lípy. Tentokrát váha ukázala u slabšího včelstva 1,5 kg přínos. U produkčních včelstev to bude víc. Zdobnatka letos na lípách není. Med je v plástech světlý a výborný. Akorát se bojím co bude po lípách. Zatím to na medovicovou snůšku vůbec nevypadá...
Ptám se bez rytí a pošklebování:
U vás je po odkvětu lip ještě nějaká snůška? Tedy kromě melecitozy.
Loni nosily lípu společně s medovicí. A po vytočení lípy myslím ještě nějakou medovici nosily z lesa. Ale bohužel to byl první rok a nevedl jsem přesné záznamy, takže pouze tuším. Ale co si vzpomínám, tak od 20.7. už byl se snůškou amen. Já sice, jsa neznalý, vyhlížel snůšku do půlky srpna, ale pak jsem rychle pochopil, že jsem to měl zabalit dřív a začít krmit. Melecitózu jsem loni neměl.
Dám vědět jak to bude letos.
Tak ja páni,ten to rok žnem(aspoň zatiaľ) smrekovú medovicu,ako za starých čias! Ach bodaj by potiahla do jesene...
Tak u nás to už vypadá, že snůšková sezóna skončila, máme třikrát vytočeno a každé točení o 30% méně než to předchozí. Počasí na draka, v jednom týdnu se vystřídají tři roční období a tak pořád dokola. Zásob jsme jim nechali dostatek a tak do krmení vydrží.
(08.07.2016 21:42)tom.50 napsal(a): [ -> ]Ptám se bez rytí a pošklebování:
U vás je po odkvětu lip ještě nějaká snůška? Tedy kromě melecitozy.
Lípa u nás kvete až do konce července.
A biela ďatelina, lesné byliny, nevädza, neskorá medovica a niektoré lúčne kvety na neskosených medziach, divé šalvie, jablčníky, túžobníky, vratiče, vrbica, divá mäta atď...? To všetko je aj po odkvitnutí lipy. Niekedy je z toho všetkého zaujímavá znáška... O samom by tie byliny nedali nič, ale spolu to niekedy pekne kvapne do medníkov.
[
attachment=4259][
attachment=4261][
attachment=4260][
attachment=4262][
attachment=4264][
attachment=4265][
attachment=4266][
attachment=4263]
(09.07.2016 12:07)Kosta napsal(a): [ -> ]Tak u nás to už vypadá, že snůšková sezóna skončila, máme třikrát vytočeno a každé točení o 30% méně než to předchozí. Počasí na draka, v jednom týdnu se vystřídají tři roční období a tak pořád dokola. Zásob jsme jim nechali dostatek a tak do krmení vydrží.
Není na co čekat. Nakrm hned.
Bílý plazivý jetel na pastvinách to je podvodník.Všude o něm píšou že meduje a mnozí ho chválí. Z bílého jetele jsem ještě nikdy neměl naplněný medník jako u jiné normální snůšky i když ho bylo stovky hektarů.Létají na něj hodně ale v suchém počasí vám včelstva umřou hlady před očima. Po dešti asi něco dá. Ale v medníku nepřibývá. Viděl jsem narvané medníky v srpnu z pohanky. Ostatní luční kvítí dává pokud je toho hodně a je zalito. Štírovník růžkatý,škarda dvouletá a starček hajní mohou včelstva uživit a i něco dát,nic jistého to však není.To myslím včelstva v perfektní kondici ne vyhladovělé chudáky.
Tak z týchto bylín je u nás hojnejšie zastúpený iba štírovník, no na ňom som ešte nikdy včelu nevidel a škarda, na tú lietajú, no tiež nie veľmi hojne. Starček je len kde tu, moc ho nie je. U nás včely navštevujú skôr iné rastliny. Tie, čo sú hore na fotkách a ešte som zabudol na komonicu. Tá je veľmi vyhľadávaná (asi najviac) a je jej tu veľmi veľa. U nás je neskorá letná znáška skôr zmesou zo všetkého. A aj z tej bielej ďateliny. Ono to bude asi závisieť od podmienok. Tie tri rastliny Zdeňku sú u nás skôr len doplnkom a okrajovým zdrojom. Na iné zdroje nalietavajú včely v omnoho hojnejšom počte. Ak by som mal vypichnúť najviac navštevované rstliny v neskorom lete, tak to bude komonica, nevädza (tie dve sú asi najviac navštevované) a potom bodliaky, divé šalvie a biela ďatelina.
Posledních pár dní velmi silná snůška, včely létají od rána do večera s těžkým nákladem, ovšem nevím z čeho přesně , možná medovice, lípa z úlů cítit není, kolem je spousta smíšených lesů a pastvin, luk - ještě kvetou ostružiny a spousta bylin a nebo našli něco o čem nevím, v každém případě to vypadá ještě na jedno pořádné vytáčení