No jasne, ze je. Sam to vis, jinak by te nenapadlo se na to ptat
btw. Tome, dneska jsem sel udelat odber te medovice na jaro a videl jsem tam i cement, tak to prece jen budu muset vytocit. Kdyz uz mam vsechno umyty, uklizeny, medomet...
Daste, jak sis porqdil s tou melocitozou? Je se teprv vcera dosral k druhymu vytaceni a na pisecku tocim druhou polovinu vcelstev a ve dvlu uz sem narazil na melocitozu. Z toho v jednom vcelstvu celej jeden nastavek praktjcky.
Dost me to stve, ani ne tak kvuli tomu ze misto medu mam cement, ale ze to tam nemuzu nechat a do jara to nemam kam dat. Tak je s tim jenom prace.
Na netu sem se docet, ze prej se ty plasty daj namocit do vody na chvili a pak dat vcelam a ty ze to prepracujou do vytocitelnyho stavu.
Zkousel jstw to nekdo?
Klidne bych to nechal vcelam i vyjist nekde venku opreny o strom, ale to mi zase zlikvidujou ty plasty....coz mi prijde skoda.
Diky za radu vsem kdo jste se s tim uspesne popasovali.
Tome potýkal jsem se s melecitozou nekolik let ,jednou ji nosily až do 10. října, moje zkušenost: zimovat se na to samozřejmě nedá, a pokud tyrámky nemaš kde uložit do jara a nahradit soušemi, tak se mi osvědčilo přesunout úplně dolů pod plodiště, část si zpracují hned a naředí se to cukrem z krmení a neco jim tam zustane na jarní rozvoj, kdy už melecitóza nevadí, zpracují ji z větší části a velké krystalky vyhážou mravencům na podložku.
Samozřemě dá se i zkusit jak říkáš nechat je to teď přepracovat do medníků, ale zase to znamená dát to dolů, aby to musely přenášet v medníku se ti na nějaké zpracování vykaslou, tohle platí pokud už melecitózní snůška ustane, dokud je tak budou nosit dál a dál a zasekají tím celý úl...
Jo a ještě k příspěvku Marek7, tebe dnes vyplatily včelky, nebo ti někdo vedle konkuruje nízkou cenou ? Proč si vztek a frustraci vybíjíš přes všechny vlákna, kam to vúbec nepatří. Vlastně se ani nedivím, že obdivuješ Loukyho, pro toho tady byli taky všichni debilové potom tu byl chvíli krásný klid pro diskuzi na konkrétní téma.
Ostatní je na posouzení všech a hlavně admina...
Je to dobré, je jí tam (melicitózy, u mě) málo, takže to jde vytočit.
Trochu jsem musel přitopit - obtočil jsem medomet 10W kabelem (tzv. terarijní kabel), med se mi tak podařilo ohřát na 28°C a krásně už teď jde přes síto.
Cement ...záleží, jak těžká je ta situace. Je to částečně tekuté nebo totál?
Pokud by se něco dalo vytočit, tak vytočit na med a ...ted záleží kolik toho zbylo.
Když málo, tak postříkat vodou a vrátit.
Když hodně, tak zbytek ponorit do vody nebo nalejt , pak vytočit a přidávat do krmného roztoku nebo udělat medovinu. Ale to musíš rychle zpracovat. Během pár dní to začne kvasit (divoce).
Takové to "nechat včely přepracovat", to bych si nelajsnul. Bojim se, že bych zjistil, že jsem zas na začátku a je říjen a je to celý v prdeli...
U mě bývá katastrofální melicitóza až v září, takže řešení je mít už dost zakrmeno do konce srpna. Takže snad stíjám. Flašky jsem hned nasadil, mizí jak pára nad hrncem, takže dobrý...
Kdyz je tuhejch par budek, tak o nic nejde jo... Zkusim najit foto z kalamity. To prostě je tuhý uplně celej rámek.
Připomenu, že i melecitoza se dá zachránit vhodným zpracováním. Myslím, že o tom mluvil Karel Jiruš v "covidovém" videu, pokud si dobře pamatuji.
Pripomen, vsak to ted resime. Myslis v tom smyslu...namocit, dat do plodiste, vcely prenosi a pak hned vytocit?
To asi funguje, ale ja si to na konci zari netroufnu, jde mi v tu chvili uzjen o zakrmeni.
U nás jedou krásně jedle
to bude na jaře zase nasr...
(03.09.2023 10:49)TomasK1 napsal(a): [ -> ]nevíte někdo, zda je prokázaný rozdíl v rychlosti letu včely/dělnice když letí zpět do úlu s plným medným váčkem a když letí pryč z úlu s prázdným medným váčkem na již jí známý a lokalizovaný zdroj snůšky/nektaru?
Ano, k extrému dochází na mém dvoře. Kamarád soused má na zahradě pár úlů, včelnici má jinde, u lesa. A já každý podzim dělám víno, takže mi stojí na dvoře malý lis plný pomletých hroznů a teče šťáva. Na tu přilétají vosy i jeho včelky. Stalo se, že se toho tak přepily, že jsem je viděl jít domů pěšky
Tanguero, dík za postřeh, u mne lítaj na spadaný švestky a zatím ještě zvládaj odletět.
Ale já se na to ptal především proto, že z okna pozoruju dění nad úly, na česna nevidím, a někdy ty včely směrem do úlů, lítají jak rakety a směrem od úlů létají viditelně pomaleji, lážo plážo.
Tak mě napadlo, jestli se podle pozorování rychlosti pohybu létavek směrem od a směrem k úlům dá rozpoznat případná loupež, tichá anebo "hlasitá" - proto sem se ptal, zda se rychlost letu létavky liší podle toho, zda má naplněný medný váček, tj. letí jak raketa pryč od úlů, naloupila, letí jak raketa k úlům, vrací se se snůškou...nebo lupem
.
Jiné je to v období plnohodnotné snůšky, kdy jsem si všiml, že včely na jaře nebo v létě létají také rychle od úlů směrem na pastvu.
(07.09.2023 13:21)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Tanguero, dík za postřeh, u mne lítaj na spadaný švestky a zatím ještě zvládaj odletět.
Jo, to znám, já mám včely v sadě, krom jiného tam mám i švestky, čačanky a hlavně durancie do kvasu. Teď sbírám co vítr setřese a přetahuju se o to se včelkama a vosama. Pokud je omylem nezmáčknu, děláme si každý svoji práci a žihadlo nehrozí.
(06.09.2023 19:00)MatesP napsal(a): [ -> ]U nás jedou krásně jedle to bude na jaře zase nasr...
A porad ty jedle...
Cekal jsem, ze po tech bourkach pred 14dny to skonci.
Jdes v lese po houbach a uslysis ten hukot, na kterej jsi cekal cely leto, kouknes okolo... a jedle.
nevím, kam to dát, nejvhodnější mi přijde sem.
zkoušeli jste někdo optimalizovat medník?
myslím jako tak, že určím rozsah plodového hnízda a medníkové plásty nechám jen nad plodovým hnízdem a ne nad ním do stran....že medník budu stavět do výšky a ne do šířky.
Jako, že budeš mít O.P. třeba na šesti plastech a nad tím třeba pět medniku také po šesti?
Proč by jsi to dělal...?
Napadlo me to ted pri poslednim vytaceni kdy v tomhle obdobi je dobre videt, ze nejvic a rovnomerne zaplnene plasty a dobre vysuseny med je nad plodovymi plasty, nad plodovym hnizdem.
Proto me napadlo, jestli ukladani sladiny a jeji vysouseni a vyroba medu vcelami by byla nejefektivnejsi pro ne (a nakonec i pro vcelare) striktne nad plodovym hnizdem, plodovymi plasty. Nejrychleji, nejrovnomerneji ulozene a nejlepe vysusene, i treba kvuli proudeni vzduchu a koncentraci vcel nad plodem.
Pri vytaceni vazim a sleduju kazdy jednotlivy ramek a i pri dobre snusce pozoruju, ze vcely ignoruji nektere casti mednikovych plastu, pripadne castecne zanaseji nektere plasty a to ma pak vliv na pracnost pri vytaceni atd....letos si daleko vic vsimam take cim a jak travim cas, protozr blbe stiham, a kde by se jak dal cas usetrit ci praci zefektivnit.
Tome, dela se to tak, ze ty krajni ramky prohodis doprostred... kdyz ti dela starosti nerovnnomerne ulozeny/zraly med
Daste, to vim, ale potiz je v tom, kdyz snuska vyjde tak, ze ty ramky nedoplnej na plno, a vytocit to musis, protoze nechces nechat jarni med rizlej repkou v plastech a nechces prevazet ze stanoviste k vytwceni do medarny vzduch v plastech, poloprazdny plasty. Plus ty poloprazdny plasty nemusej byt dosuseny na dobry procento vody.
A i kdyz je prehodis nad plod tak snuska skonci a mas nedodelanej med rozfrcanej v x plastech.
Mozna je to blbost a pro nekoho to vyznam nema, ale me to napadlo pri vytwceni prave tech poloprazdnych plastu privezenych z jednoho stanoviste z dalky do medarny.
Ale asi je ta moje uvaha blbost
...prevesovani to vyresi taky.
Já včelám už nedávám moc místa. Radši vytočím úplně zavíčkovaný jeden nástavek, než točit dva poloprázdné a mít tak o trochu více medu. Obsah vody je taky lepší v menším prostoru. V mých podmínkách.
Matesy, Daste, ja zapomnel napsat, ze ty medniky bych zuzil komorovackama jen na pocet plastu odpovidajicich poctu plodovych plastu v plodisti, aby mednikove plasty byly pouze nad zaplodovanymi plasty. Zbytek prostoru v mednicich by byl prazdny (snad by tam nestavely divocinu).
K tomu vytaceni poloprazndych plastu...dost me to zdrzuje, mam medomet na kliku a kdyz jsou plasty nestejne / vyznamne ruzne plne, tak muim tocit pomalu, pripadne dovyvazovat a delat jiny prace navic.
Jo, tak to delam i ja. Kdyz nasazuju mednik a muzou byt noci, kdy pada teplota treba az k nule, takze tam nejdriv mam "prepazku", ktera zabira 1/3 nastavku. Volny misto nad plodem nechat nemuzu.
A zaroven pekne obsadi, postavi a zanosi ten mensi pocet plastu. No, kdyz je ale dobra snuska a pocasi, tak prepazku vyndam a dam plny mezisten. A takove ty ramcky, kde je jen troska zasob se treba pokusim
donutit, aby to vybrali (viz krmitko ve vlakne krmeni medem), ale vetsiou je proste uskladnim a pouziju na jare. To se ani nezkazi ani nezkystalizuje (je to celou zimu v mrazu).
Nevytacim to z jedinyho duvodu - nema cenu vytacet par dkg, to akorat tak roztancuje medomet (kdyz neni vyvazenej).
Na JM už 14 dní jede velmi slušná snůška. Dokonce jsem viděl počínající bílou stavbu. Sladina je na 3 stanovistích silně nakyslá, vše v okolí rozsáhlých vinohradů. Během extrémně teplého podzimu přišla dešťová epizoda a bobule popraskaly. Na dalším stanovišti nosí pohanku, pěkný smrad. V lese u vody začala snůška z astřiček.