Jako, že bys ho kupoval v sudu za 92,-/kg (podle mě cena s DPH) a hned na rampě dával zpět do výkupu za 90,-Kč? To asi opravdu hned jen tak někoho nenapadne a jim by to asi ani nevadilo.
Mě by spíš zajímalo, jak je možné, že na Ukrajině snad ještě nikdy nedostatek medu nebyl a Ukrajinci snad žádný rok nepoznali neúrodu? To by možná mělo potrápit mysl těch, kteří se rozhodnou deklarovaný český med nahradit deklarovaným ukrajinským, který zřejmě tak úplně ukrajinský nebude.
(01.08.2021 12:08)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Na svoji spotřebu neomezeného neutepleného plodiště si donesly.
Zdenek neomezené plodište stojí včelstvo aj nejakú energiu a má veľkú spotrebu zásob.Včely v ňom dokážu preplodovať každú menšiu znášku, ktorá sa v ňom veľmi rýchlo stratí.
Len si spomeň na to ako včelária na horách v budečákoch a vedia energiu z malého plodiska premeniť na med a majú toho medu možno viacej ako ty.
Já som skúšal jak plodisko neobmedzené,tak plodisko ohraničené alebo lepšie povedané z optimalizované a v slabých rokoch jednoznačne vyhráva plodisko menšie. Já ti nechcem radiť,ale materská mriežka by sa mala stať tvojím spoločníkom a vo vhodnú chvíľu ju treba vedieť založiť na ten správny nadstavok a tak energiu menšieho plodiska premeniť na med.
(01.08.2021 13:25)NitraM napsal(a): [ -> ]Mě by spíš zajímalo, jak je možné, že na Ukrajině snad ještě nikdy nedostatek medu nebyl a Ukrajinci snad žádný rok nepoznali neúrodu? To by možná mělo potrápit mysl těch, kteří se rozhodnou deklarovaný český med nahradit deklarovaným ukrajinským, který zřejmě tak úplně ukrajinský nebude.
Na Ukrajine máš plno slnečnicového medu lebo tam nie sú také hybridi ako tu a je tam normálne spraviť 80 kg na včelstvo a okrem toho je tam medovica na slnečnici, plno pohánkového medu a agát tam kde je Vinicka oblasť a samotná Vinica.
Ukrajina je obrovska,na ukrajinsky med neni clo,kousek za UA je Cina,projde to UA,stane se z toho stane med UA,pak med z Medokomercu,dik ceskemu prekupnikovi je z toho med z CR na farmarskem trhu....Takhle to dopada,kdyz ekonomicky a podnikatelsky kalkul sprasi nadherneho konicka a vcelar se stane "zemedelcem".
Ta vnitrni krasa vcelareni je proste nenavratne v prdeli.Nahradil ji obycejny kseft a smelina.
...anebo ještě jinak....docela běžná obchodní strategie je, napřed si z konkurence ( nebo kohokoliv) udělat partnera, který vám pomůže vybudovat distribuční síť pro váš produkt (zboží nebo služba), naučí zákazníky kupovat to co mu dodáváte, to co je vaším zbožím nebo službou, ideálně vybudovat v konečném důsledku jeho ekonomickou závislost na vás a vašich dodávkách a pak se ho zbavit tím, že mu to vaše zboží zdražíte nebo ho odříznete a on skončí, protože se svým původním produktem (pokud je to konkurence) se u zákazníků neuplatní, protože ty mezitím sám naučil kupovat váš produkt, na kterém měl chvíli zajímavější zisk, ale v konečném důsledku si sám pod sebou podřezával větev.....protože o ten zisk přijde, až ho dodavatel (původně partner, teď zas ostrá konkurence) od dodávek odřízne a celý zisk (rozdíl mezi prodejní cenou konečnému zákazníkovi a nákupní cenou od dodavatele) zůstane dodavateli.
protože jako med ze dvora se to nebude moci prodávat, na krmení je to drahé, na výrobu medoviny asi také, pro vlastní spotřebu...proč proboha?...takže jediné co zbývá je další prodej... a pokud v souladu se zákony, tak s označením původu....a prodejní cenu bude určovat ten, kdo prodává v ještě větším množství stejný produkt...takže ten dodavatel...
takže než nakoupíte, přemýšlejte ne co bude dneska a zítra, ale co bude za rok.
chápu, že pro řadu včelařů, pro které je med zdrojem příjmů pro obživu, nebo jak to nazvat, je to při bídné a opakující se mizerné snůšce složité, ale co se zprvu zdá jako dobré řešení, je v konečném důsledku cesta do pekel.
Vem jed na to,ze se to bude prodavat jako med ze dvora,jako cesky med.Cesky med dostane po neznamem (stale neznamem,na veky neznamem ) dobrakovi ve Vcelpu dalsi slehu...
(01.08.2021 12:08)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Na svoji spotřebu neomezeného neutepleného plodiště si donesly.
Zdenek neomezené plodište stojí včelstvo aj nejakú energiu a má veľkú spotrebu zásob.Včely v ňom dokážu preplodovať každú menšiu znášku, ktorá sa v ňom veľmi rýchlo stratí.
Len si spomeň na to ako včelária na horách v budečákoch a vedia energiu z malého plodiska premeniť na med a majú toho medu možno viacej ako ty.
Já som skúšal jak plodisko neobmedzené,tak plodisko ohraničené alebo lepšie povedané z optimalizované a v slabých rokoch jednoznačne vyhráva plodisko menšie. Já ti nechcem radiť,ale materská mriežka by sa mala stať tvojím spoločníkom a vo vhodnú chvíľu ju treba vedieť založiť na ten správny nadstavok a tak energiu menšieho plodiska premeniť na med.
Nemohu souhlasit. Na jaře jsem musel některá včelsva spojit a tím mi včelsva ubyla. Rozdělil jsem proto některá včelsva a na místě jsem nechal vrchní plodiště dobře zásobené ,matku a slétli se tam všechny včely . Ani tento létavkami přeplněný úl se zásobeným a omezeným plodištěm nedonesl v tom bezsnůškovém období nic.Odnesenou spodní část plodiště jsem piplal cukrem a dal jsem jim mladou matku. Ani přeleták plný létavek nedonesl nic .Prostě snůška nebyla. Je to u nás prokletej kraj.
Zdendo, nejsi v takovém kraji sám. Udělali jsme nové stanoviště před čtyřmi lety a za celou čtyř sezónní dobu tady předloni 3kg lipy. V červnu jsem přikrmoval a teď už čtrnát dnů. Nevím, letos tu končím, možná i úplně.
Před 40-ti lety to byla radostná brnkačka.
Příspěvek: #121RE: Včelárenie v horách
Musím přidat jedno pozorování z chudých snůškových podmínek. Vždy znova a znova mne udivují výnosy medu v stařičkých univerzálech , pětiletkách,čechoslovácích i uteplených 42x27.5. V těchto všech úlech v okolí včelaří dědouškové nebo naopak začátečníci. Já který si včel velmi hledím nakonec vždy zjišŤuji že ve starých klasických úlech mají nakonec vždy větší výnosy než já a krmí 12kg.A to i začátečníci kteří nevědí nic a stačí jim i stará malá matka.Rojí se jim to a přezto vytočí více. To hlava nebere???
Pozoruji to celou svoji včelařskou karyeru není to někde náhodou ,je to prostě zákonitost .Mnohokrát už jsem přemýšlel nad tím co napsal rakouský výzkumník a velkovčelař Brecko. Napsal: Volně rozvinutá včelstva mně z pravidla vždy sklamala. Tak že pokud nechal volně plodovat včelstvo ve dvou nástavcích 42x22 byl vždy zklamán. Proto zásadně zavíral matku mřížkou do jednoho Zander nástavku 42x22cm. Ve včelstvu dříme velký růstový potenciál a pokud se tento podváže mřížkou ,ta životní síla včelstva se promnění v med. Jak jinak si to vysvětlit??? Myslel jsem si že až budu mít vše dobudované a vyšperkované ,že je převálcuju ale nestalo se tak. Volně plodující včelstva to prostě prožerou a přitom se to nikde nevrátí,ani v následující sezoně.Vdobrých snůškových podmínkách to viditelně funguje jinak. Já už nic mněnit nebudu už nemám to nadšení a morální sílu .Kdybych však dnes začínal šel bych do Čechoslováku nebo Lanstrota 23,7cm z tvrzeného polistirénu jak to vyrábějí Poláci a použil bych mřížku a převěšování.
Zdenko ak nie je znáška,tak platí to čo si písal,ale ak znáška je,plne sa stotožňujem z tvojim starším príspevkom.
Zdeněk, Ali - Ali mě trochu přeběhl, ale chtěl jsem se Zděňku zeptat, že kdyby to bylo tak zlé, tak si u tebe v kraji nikdy včelařit nezačal (nebo to v rodině nepřevzal) a doteď nevčelařil přece? Něco se muselo stát, častější změny počasí, změna pastvy (hospodaření zemědělců), nebo co já vím co za tím může být.
Merkuri tu konečně zmínil, jak to funguje na Slovensku....já se taky vždycky divil, kolik a kde má stanovišť, když psal, z čeho mu včely nosí nektar a pyl, nechápal jsem jak je možné, že má v doletu včel tolik včelám fandících zemědělců....a ono to není o fandění včelám ale o dotacích a nastavení podmínek pro jejich získání, takže teď už chápu. A včely se s tím dobře svezou.
U nás v ČR zřejmě veškerá podpora, která v konečném důsledku má vliv na pestrost, ale hlavně dlouhodobost (ve smyslu rozprostřesní snůšky do co nejdelšího období a tím pádem minimalizace dopadů krátkodobých úseků nepříznivého počasí pro včely) snůšky končí u nějakých dotací na ty pásy lučního kvítí, nebo jak se to nazývá. V Praze to teď vysévají pomalu kde se dá, v rámci podpory oplyovačů. Je to dobře, ale ne tak dobře jako na Slovensk u Merkuriho.
(01.08.2021 19:54)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Něco se muselo stát, častější změny počasí, změna pastvy (hospodaření zemědělců), nebo co já vím co za tím může být.
Jde o délku osvitu slunečním světlem. Čím větší nadmořská výška stanoviště, tím víc dnů bez přímého slunečního svitu. Poslední dva roky díky tomu nebyl dostatek snůškových dnů i když příroda meduje.
Freyi, díky za vysvětlení, chápu-li to dobře, tak to je způsobeno jednak nízkou oblačností, která v průběhu roku pokrývá okruh doletu daného stanoviště a to již postačuje k tomu, aby rostliny, které by normálně medovaly, tak medovat přestanou nebo medují méně?
A druhý důvod, který mě napadá, krátké délky osvitu slunečním světlem je pak ten, že pokud včelařím v horách a pastva je na "špatné" stráni, tak když slunce zapadá "za hory", tak prostě více jak polovina plochy v doletu včel je kus dne ve stínu? To by ale mělo být každý rok stejně (pokud nepřesunu včely).
Tak je to pak jen tou nízkou oblačností, je to tak? Díky za upřesnění. REspektive to chápu tak, že čím dále od slunce (zdroje světla) a stínítkem stojícím mezi zdrojem světla a včelí pastvou (medující rostlinou), tím více se světlo ze zdroje rozptýlí a svítí na medující rostlinu a naopak, čím blíže je medující rostlina stínítku (přičemž vzdálenost mezi stínítkem a zdrojem světla se nemění) tím méně světla i rozptýleného na medující rostlinu dopadá.
zdrojem světla je slunce, stínítkem oblačnost, medující rostlinou je medující rostlina.
dneska na stanovišti v Praze od rána docela provoz jak u oddělků tak i u produkčních včelstev. nosily zrána i pyl, ale teď se jich většina vrací bez pylu. Vodu podle mne nenosí, protože na všech napaječkách je výrazně méně / zlomek včel než jiné dny. A že by všechny úly včetně oddělků nosily z loupeží, to se mi také jeví jako nepravděpodobné, tak asi někde je nějaká snůška.
S osvitem je to stejne jako kdyz se snizuje efektivita pri spatne orientaci cesen napr. kdyz vcely pozde vyletaji za snuskou protoze nevidi slunce ci modrou oblohu. Muze byt i teplo,ale jak je "tma" vcely nejdou ven pro pyl coz omezi plodovani atd. Letos se ta tma protahla az do zacatku cervna. Do toho uz druhy rok nadmerene prsi,nevysycha puda. V sadu mi uhynulo nekolik starych stromu na hnilobu korenu. Porad verim,ze jsme ve slunecnim minimu a intenzita zareni se pristi roky zvetsi. Pokud si,ale nekdo posledni 2 roky hraje s pocasim kvuli covidu (tech.na to jsou), jsme v pr+eli..
A začala znáška z jateliny čo už fungovali ako fredky o 7,00 hod. naplno a čo som vážil ráno tak už je teraz 3,4 kg doneseného nektáru. Najbližšie čo majú jatelinu je zhruba 300 m a je tam 120 ha. Na druhom stanovisku je 215 ha jateliny, takže tak si to predstavujem že by to mohlo hodit zhruba 28 kg na včelstvo a ked ich poriadne vytrepem tak to bude viacej..
Tie jedny sa už moc nesnažia lebo sú na 20 rámikoch medu, ale dnes navečer im to zoberem a zajtra môžu tvrdo pracovať ako mukli..
Znáška oddělkov, pekne sa činia..
Tu by sa mi hodil pán Barnát a verte tomu že by si došiel na svoje..
Merkuri, můžeš prosím Tě napsat jak jsou na tom ty ležany v Api, když mají stanoviště napevno? Jak jsou zastavěné, kolik donesli a kolik jim necháš na zimu nebo jestli vytočíš total a dokrmuješ? Napiš kolem nich něco a hoď to do linku ležanů.
Dik.