Dneska sem jel z prahy do usti nad labem a hned za prahou na proseku lany rozkvetle repky. Cestou pak podel dalnice jak se klesa k labi take kvetouci lany repky.
Je mi smutno z toho,ze jsem svedkem toho jak kvete driv repka nez jablone ci slivone. I to malo vcel co nekde zbylo pujde prioritne opylovat repku
Ráno ‐2 a žlutá smrt obalená mrazem.Misto žluti bílo.Po meruňkách zřejmě letos odepíšem i švestky,hrušky a třešně.Bezva jaro,když se daří,tak se daří.Jabloně naštěstí ještě nekvetou.
Začína kvitnúť púpava, trnka a ovocné stromy, ale pri takomto počasí odkvitnú bez úžitku. Po nich máme znáškovú prestávku
. Zásob už je minimum, tak zložiť medníky, zakrmiť a chytať roje. Pekné počasie sa zase odkladá. Predpovedajú suché a teplé leto, tak bude medovica a klieštiky.
U nás jsem ještě neviděl jediný květ třešně. Snúška z pampelišek a hlavně z javorú je ještě daleko.
Napriek tomu, aká bola u nás zima dlhšia a chladnejšia ako v predošlom roku, tak fenologická jar začala asi o týždeň skôr.
Repka kvitne naplno, ale nie je v nej ani noha, repelenty spoľahlivo účinkujú.
Konečně dnes od rána snůška jako blázen, hlavně třešně jsou v kurzu.
Beskydy 420m.n.m
Ráno opět -2,tak leda,že by nektar nosily jako zmrzlinu...
Dnes konečně váha trochu poskočila, od 8 do 14hod váha stoupla o 1kg. Nyní se ochladilo a prší, tak už nelítaji a křivka opět pokračuje vodorovně. Třešně v okolí kvetou naplno
U mňa ,už kvitne všetko
začína aj repka ,a to ešte pred jabloňami
ide to rýchlo niektoré včelstvá už majú 1NN medník skoro plný,cez týždeň hlásia celkom teplo tak by to mohlo poriadne zamedovať
Když dám do map vyhledat "u mňa" tak to nic nenajde. Nešlo by zhruba upřesnit?
Albert áno je to ďaleký východ
vidím,že máš prehľad ... od Trebišova cca 20km
(28.04.2023 7:32)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]U nás jsem ještě neviděl jediný květ třešně. Snúška z pampelišek a hlavně z javorú je ještě daleko.
Púpava začína kvitnúť a je to u mňa hlavná jarná znáška. Javorov horských je tu málo a tie čo som vysadil ešte nekvitnú. Mám sadenice javora mlieč a ten má v strapci nektáru ako v hrozne. Ak ho stihnem vysadiť, tak vnuk by mohol mať z javorov aj med
Stáva sa často, že u nás do polovice mája vyletia včely za znáškou len sporadicky. Zimné zásoby sa minuli a je to poučenie, že treba zakrmiť cca 35-40 kg cukru, aby som sa poistil.
https://www.pocasie.sk/slovensko/tvrdosin/14.html
Cez 3-4 slnečné dni už bude treba robiť protirojovú prevenciu. Tento rok skúsim prepriahanie matiek/=plodová prestávka+odstránenie VD/. Takže začiatkom júna by som mal byť s broukem na nule
Nechápu vubec proč by se ti to mělo rojit??? Držíš včelsva v malém prostoru a nebo dáváš mřížku. Já nedávám mřížku a rojení je neuvěřitelně malé i u obrovských včelstev. Mezistěny mezi plod a bez snúšky ,to je taky rojení jistotou.
Třešně mezi baráky u nás ještě nekvetou. Javory mléče se rozbalují ale nevím jestli už zítra budou medovat. Javorú klenú je u nás velmi mnoho a pupeny mají ještě malé. Pampelišky najdu kvést někde u zdi kde je teplo. Na loukách vubec to až po 10.5. Tento týden budou včely létat asi 4 dny ale pak vypadá předpověď špatně. Při tom u nás končí snůška koncem června.
Medníky budu dávat až 10.5
V praze u silnych vcelstev jiz PREDminuly tyden zacaly plnit mednikove souse. minuly tyden byl mizerny, kvetly tresne, jablone, ale vcely na nich byly jen sporadicky, javory uz kvetly a kvetou davno, ale take zadny naval nepozoruju. Pritom vcely letaly nekam do dalky, ale z ceho nosily netusim. Zajem o napajecky vpodstate bidny.
Ted jsem tri dny u vcel na pisecku, letaji take nekam do dali, na napajeckach viditelne vice vcel nez v praze, ale ne zas narvano, tresne kvetou uz tyden, ale vcely na nich nevidim a neslysim, to same javory.
Kolem na polich kvete repka, ale zdaleka ne souvisla zluta, ne naplno. Je chladno. Nektera vcelstva pri kontrole podrazdena, bez rozdilu zda silne ci slabe vcelstvo, ale podle toho, jak maj pocit, ze jim stavajici snuska v kombinaci se zasobami (zbytek po zime nebo nanosene v uplynulych tydnech) postacuje pro aktualbi stav plodovani.
Takze snuska bych rek ze je, ale nejak se rozchazi s apetitem nekterych vcelstev.
Chtel jsem ta slabsi pospojovat, abych si to vyzkousel, ale neudelam to a budu naopak pozorovat a delat pokus, zda s prichodem stabilni snusky dozenou v rozvoji ta aktualne silna, tj. Jak zafunguje to sladeni rozvoje se snuskou.
Jeste dodam, ze pri kontrole rojovky a prohlizeni jednotlivych plastu na stanovisti na pisecku jsem zaznamenal asi 3-4 ruzne barvy pylovych rousek a pekne bambule. Takze i pri te snuskove bide vcelstva ploduji, nektera vice, nektera mene. Pockam si na vysledky srovnani.
30 včelstiev mám zúžených na OP /5 r Dadant 448x285/ ostatné sú po starom, bez Ms a MM. Ani ja nechápem. Rojili sa stále tak na 80% bez ohľadu na veľkosť priestoru a bez MM. Priestor: 1x3/4 L + Dadant Jumbo je plodisko asi 2,30 B10 + medník bez MM. Iný kraj, iný mrav.
U nás končí nektárová znáška 20.5. /hloh/ a potom už len medovica???. Nektár prinesú už len na prežitie.
A jaký máš púvod genetyky včelstev ? Nynější rozchovávané kmeny jsou málo rojivé. Dřívěji chovaná včelsva se rojila přímo z genetyckého postižení.
Jo nynější zdroj podněcovací snúšky je i vrba. Vrby kvetou o mnoho později než jívy. Mnoho včelařú to nechápe a neví.
Genetika by mohla byť dôvod. Tento rok plánujem vymeniť všetky M.
Najkrajšie matky sú rojové, ktoré sa vyliahli prirodzene - včely vedia najlepšie...
Jíva je tiež vrba všetky kvitnú za sebou v aprli. V máji s odstupom času u nás kvitne už len vrba trojtyčinková.