JosPr Ty máš jinej les. Jedle ti medují v červenci a srpnu. Medovicová snůška na smrku mi za ty roky vždy !!! končila 1 až 5 července a pak je prostě neodvratnej konec. Jediná vyjimka je melecitoza. Podle knih by na smrku mněli být mšice na starších větvích které produkují v červenci ale u mne to nefunguje. Kéž by se to aspoň jednou povedlo.
U nás taky lítaly víc, když bylo škaredě v minulém týdnu. Od zvýšení teplot útrum, včely se povalují na česnech a čekají stejně jako já na lípu.
U mě lítají pouze na záhony, které jsem jim na jaře udělal - takové švédské stoly - svazenka, brutnák, horčice... Sem tam maliny. Jinak zatím nic moc, medníky lehké a poloprázdné.Tak čekám na lípu, jestli ještě něco dá. A medovice je otázka, uvidíme.
(15.06.2020 13:51)jirka.marx napsal(a): [ -> ]U nás je to klasická frustrační kompozice. Prvek očekávání je nahrazen prvkem zklamání. Pořád dokola. úbytek na váze i 17 kg ale pořád mají tak 40 kg v úlech a zakládají zimní generaci.Po lipách jim něco seberu a jednorázově doplním
Zase mimo temu, ale nevydrzim, aby som sa neopytal. Podla coho poznate, ze zakladaju zimnu generaciu?
Ja ty moje dámy nechápu. Rozdil plodisko mednik nulový. Vsude ramky uprostřed s plodem a okolo leskla sladina. Jestli treti, nebo pátý nastavek, pořád stejně. Snad to do lipy stihnou odplodovat, jinak asi nevytocim.
Hrk možno by pomohlo pozatvárať očká...
V dřívějších normálních letech maliny začínají v mých podmínkách kolem 8.6.(průměr 10-ti let) teď 14.6. a to pozvolně...medovice +-15.6.
Tedy vzhledem k tomu ,že voda nějaká je a příroda je u nás minimálně o týden nazpět tak to vidím na dobrý poslední týden v červnu a první dva v červenci.Mšice na javorech v mimořádném množství tak teď se jen modlit za vyrovnané počasí bez bouřek a prudkých lijáků.
Tak jsem se dnes vypravil na hledání puklic poloskrytých. Vzal jsem si poprve v životě na puklice brejle a našel jsem ,je to nadějné ale jsou ještě strašně malinké a téměř neprodukují. Je to skutečně opožděné jako to maliní.
Pokud vůbec očka mam, tak jen na větrání.
U nas Zdenku puklice snad nikdy nic,ale msice super.Nejen jedle,ale i smrk (kdyz byl) a borovice.A msice potrebuji presne ten propareny les,teplo (ne vedra) a mirne kropeni prehankami.To pak vypada,jako ze hopsaji uly na stojanech a provoz od rana do vecera na plne obratky.Letavky dostavaji poradny zahul.Dobra snuska je v takovem pocasi i z modrinu,ale nesmi u toho byt 35.To je pak cement jistojista jistota.
HRK: I větrání v očku vnímají jako díru, dokonce to místo i střeží, takže k plodovani za dírou to stačí.
JosPr A umíš ty puklice hledat? A jak víš že u vás z puklic nic nebylo. Většina včelařú dříve puklici nikdy neviděla ani nevěděli že existují. Viděl jsem normálně puklice na smrku i v Kyjově
Haragsim uvádí puklici smrkovou a poloskrytou jako hlavní producenty medovice v našich lesích, pravda blbě se hledá a bez brýlí ji nenajdu, letos se množí dost a uvidíme co dá, smrkové monokultury sice plošně hynou, ale příroda si poradí, pořád se mi jeví jako lepší včelařit s nejistou a proměnlivou lesní snůškou, než to v agrární poušti po řepce zabalit a krmit...
S tím opožděním puklic souhlasím, loni touhle dobou už jely na plno (zbarvené do červena a velké kapky medovice) letos jsou na začátku produkce - žluté.
Samé potešiteľné správy
Na malinách ojedinelé prvé kvietky. Fakt je ten, že to mešká možno 2 týždne. Puklice nehľadám, ale oni tam určite budú, keď sa o tom píše
Asi to vedia i včely, lebo povytvárali chuchvalce okolo letáčových otvorov, pričom nejako teplo nie je. Naozaj, to včelárenie v horách má kúzlo, o ktoré "na dolňákoch" prichádzajú....
daniel
Ono to má tady ve středních polohách zase jiné půvaby. Třeba já nemám malinu, někdo říká, že tu má nějakou chcípavku a je tu celkem vzácná. Tak jsem se dnes vypravil malinu hledat, vůbec jsem z ní neviděl pyl. Tak jsem jí našel, už je po ní, dokvétá a včely na ní paběrkují. Začíná rozkvétat ostružina, té se tu daří velmi, ale z ní je snůška nanejvýš jen na zpestření a uživení a hlavně, poskytuje pyl z pozemků, kde agrochemická mafie nic nestříká.
Kamarád má 8 ha hořčice, včely se na ní můžou zbláznit, kolem 30 včel na metr čtvereční a váha ukazuje 40 deka do plusu. Tedy když neprší a včely můžou ven.
I když lípa ještě nekvete, už tomu letos nevěřím. Medovice každý rok nebývá a lípa? To jeden starý, dnes už dávno nežijící včelař charakterizoval, že včely se na ní čemejrají, předvádějí se, natřásají peří a promenádují se stejně, jako starší ženské v lázních a nic z toho není. Lípa má na včely stejný efekt jak lázně na ty báby. Nulový.
pane Střelec, strefil jste to stručně a jasně, to samé si myslím já.
Když jsem byl malý a mladý, na vzácně pěstovanou řepku jsme se těšili. Jen mi předkové neuměli vysvětlit proč, když v letech bez řepky bylo jarního medu stejné množství. Dneska je pro většinu z nás řepka prokletí. Naštěstí na ní včely ani moc nejdou, asi jsou dost chytré a poznají, jak jedovatá je.
Puklice na smrcich hledam kazdy rok,nebo spis jsem hledaval,kdyz bylo kde.Doma mi zbyly 2 smrky z asi 55 diky tomu,ze rostou na strouze na louce,kam tece voda ze silnice.Koncove mlade vyhony jsou obalene "vatou" a plne msic,mravencu a vcel.Puklic poskrovnu,sem tam nejaka..Asi na stromy dam cedulku SMRK,aby deti ze skolky,az se pujdou divat na "vceli domecky" poznali jak smrky vypadaly.
Ze se pise,ze puklice jsou nejvyznamejsi producenti je pravda,taky jsem to cetl,ale nemusi to byt pravda vsude.U nas jsou to rozhodne msice koncem cervence,zacatkem srpna,kdy byva nejsilnejsi snuska.A to je az za mesic a chlup..A to uz je davno s puklicemi amen.
Jak kde. U nás je lip spousta a pokud rychle nepřeschne, tak rozhodně významný přínos udělá.
Je to o poloze. Tady je lípa jednou z hlavních snůšek. Nejlepší je to tam, kde je hodně velkolisté i malolisté a plynule na sebe navazují.
Republikový podíl lípy 2 %, tady 5-10 % a mírně vzrůstá. Hodně lípy je i ve Ždánickém lese, v Chřibech, v jižní polovině Bílých Karpat.
Zatím pomalu odkvétá velkolistá, malolistá by to mohla rozjet po víkendovém ochlazení.