Včera sem prohlížel včelstva a je hlad. prakticky žádný buňka s nektarem, a medníky maj zespod vyžraný. 2 oddělky vyloupené. A jakmile nechám něco medového venku hned sou u toho. Nechal sem otevřenej kufr u auta a pak sem je pomalu vymetal smetáčkem, co jich tam bylo-medové auto.
Déšť všechno umyl. Lípa pomalu prokvétá, ale nci moc z toho. Letos je u nás asi konec.
Z maliny bývala taká výdatná znáška, že v jednom roku - myslím, že to bol r.2012 - dokázali v medzere medzi dažďami priniesť 10 kg za týždeň, ale je ťažké odhadom posúdiť, koľko v ňom bolo medovice. Včely u nás nalietavali na malinu dosť intenzívne, ale asi len vylizovali prázdne kalichy. Uvažovali sme, že to môže byť spôsobené dlhodobým deficitom zrážok, ale rastliny vyzerajú vitálne. Dúfam, že tento rok je výnimka a zlaté malinové časy sa vrátia. Ako píše Jaro, treba sa zamerať na prvú znášku a v talone je potom už len kočovanie, ale posledné roky ani to nie je žiadny zázrak. Znášky z minulého roku nás rozmaznali - musíme sa vrátiť do reality
.
U nás letos medzera medzi dažďami snad ani není.
(29.06.2016 7:01)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]V týchto nadmorských výškach nebola na Orave poriadna znáška celý doterajší čas od začiatku roka. Zachránia to možno ešte poľnohospodárske kultúry, v niektorých lokalitách práve začala kvitnúť repka (napr. Bobrov). Minuloročné medové eldorádo vystriedala oravská bieda. I keď ešte nie všetkým dňom je koniec.
U nás bola poriadna znáška len skoro na jar z rakyty. Ovocné stromy a všetko ostatné bola už len bieda. Malina zatiaľ tiež nič moc , lipa nevyzerá dobre , mnohé nemajú ani nasadené kvety. Poľnohospodárske kultúry tu nemáme takže ak sa nestane nejaký malý zázrak s medovicou tak to bude biedny rok.
Sakra klucí slovenský, pište pro mě srozumitelně, co je rakyta?
Jsem línej to hledat v překladači, děkuju
(to je jen pokus o vtip, já taky nevím kdo ze Slováků zná české názvy které používám já)
Jarda Stoklasa i Albert- mám pro vás blbou zprávu. V kraji kde včelařím už malina skoro není. Ptal jsem se na to starších včelařů (měl jsem kvůli těžké nemoci pauzu ve včelaření mezi lety asi 2004-2012) a najednou vidím že malina není a staří říkali, že malina tu dostala nějakou chcípavku a mizí, nikdo prý neví proč. A Jarda si všímá, že malina na Oravě nevypadá dobře. Zajímalo by mě (vyzkoušel jsem si jak blbé je tady se ptát) jak to mají s malinou u sebe ostatní.
Jak říká Albert, budeme se muset přizpůsobit změnám viz Milan Havelka a vytáčení medu z jív. Jenže on má výšku nad mořem 272 metrů a málokdo to umí jako on...
Když jsem byl v Humennom.
"Vojak poďte sem. Tu máte kľúče od mojej kancelárie, viete kde mám kanceláriu?"
"Ano"
"Tak tam dobehnite a prineste mi z nej orgován. A poklusom, ponáhľam. A nezabudnite zamknúť."
Běžím, a když jsem z dohledu zvolním a pomalu se šourám do kanceláře. Odemknu, rozhlédnu se, žádný orgován nebo něco co by mohlo orgovánem být nevidím.
"Kde ho máte, prečo ho nenesiete?"
"Nebyl tam."
"Je na stole, mám ho pre manželku, utekajte pre neho, ale rýchlo, ponáhľam sa a mám oneskorenie."
Běžím, zvolním krok, došourám se, odemknu, prohlédnu stůl, zamknu, loudám se a pak sotva popadaje dech říkám že na stole žádný orgován není, že jsem se díval i pod ten šeřík co na něm ležel.
"A čo je to šeřík?"
Jasně a jejich sváča nemá s jedovatým kovem nic společného. Vsadím se, že zase jim spousta našich slov přijde "divných", ale je furt báječné, že si rozumíme v drtivé většině ostatních slov.
(29.06.2016 9:16)tom.50 napsal(a): [ -> ]Sakra klucí slovenský, pište pro mě srozumitelně, co je rakyta? Jsem línej to hledat v překladači, děkuju (to je jen pokus o vtip, já taky nevím kdo ze Slováků zná české názvy které používám já)
Jarda Stoklasa i Albert- mám pro vás blbou zprávu. V kraji kde včelařím už malina skoro není. Ptal jsem se na to starších včelařů (měl jsem kvůli těžké nemoci pauzu ve včelaření mezi lety asi 2004-2012) a najednou vidím že malina není a staří říkali, že malina tu dostala nějakou chcípavku a mizí, nikdo prý neví proč. A Jarda si všímá, že malina na Oravě nevypadá dobře. Zajímalo by mě (vyzkoušel jsem si jak blbé je tady se ptát) jak to mají s malinou u sebe ostatní.
Jak říká Albert, budeme se muset přizpůsobit změnám viz Milan Havelka a vytáčení medu z jív. Jenže on má výšku nad mořem 272 metrů a málokdo to umí jako on...
Tome, neco na tom s tou malinou bude, já mám včely v 15 leté mladine a čtyři roky tam byly velká látoviska malin a letos jsou všechny suché, nic se nezazelenalo, Vsočina 450mnm
A nestříkaj je něčím? Malina je pro lesníky škůdce.
Ne ne, tam jsem jen já, je to hektarová mladina, napul smrk a javor, mám to od lesáku povolený a nikdo tam ani na houby nechodí ze strachu z žihadel.
(29.06.2016 7:29)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Z maliny bývala taká výdatná znáška, že v jednom roku - myslím, že to bol r.2012 - dokázali v medzere medzi dažďami priniesť 10 kg za týždeň, ale je ťažké odhadom posúdiť, koľko v ňom bolo medovice. Včely u nás nalietavali na malinu dosť intenzívne, ale asi len vylizovali prázdne kalichy. Uvažovali sme, že to môže byť spôsobené dlhodobým deficitom zrážok, ale rastliny vyzerajú vitálne. Dúfam, že tento rok je výnimka a zlaté malinové časy sa vrátia. Ako píše Jaro, treba sa zamerať na prvú znášku a v talone je potom už len kočovanie, ale posledné roky ani to nie je žiadny zázrak. Znášky z minulého roku nás rozmaznali - musíme sa vrátiť do reality.
Já teda nevím ale čistě z maliní to u nás bylo vždy paběrkování.Zdůrazňuji že z maliní je světlounký med !!! Pokud to někomu krásně přibývá v době květu malin a med je tmavší tak na maliní zapomeňte. Mně to z maliní nikdy moc nepřibývalo. Buď byl tmavý med a bylo ho dost a nebo světlý méně a bylo to napaběrkované za dlouhé období hezkého počasí.
U nás malina taky zmizela zpátky tak 8 let ji bylo dost.Tet ji marně hledám .Med z ní byl krásně vonavý.Lesáci mi potvrdili.že Randapem se to valí o sto šest.Aje to i vidět žluta poušt mezi stromky.Ve vzrostlém lese je ale hodně ostružiny .
(29.06.2016 10:36)Kohout napsal(a): [ -> ]A nestříkaj je něčím? Malina je pro lesníky škůdce.
Lesníci to dávajú len ručne vyžínať kosákom /srp
/ v mladej výsadbe, ale žiadna chémia. Ako píše Zdenek, zdá sa, že podiel medovice v tejto "malinovej" znáške je podstatný a malina tak je len signálna rastlina.
Bol som na prieskume a je veľa voňavej bielej datelinky a začína kvitnúť aj spomínaná nevädza lúčna.
Tady byly maliny na pár místech v docela dost velkém počtu....bohužel, před několika lety vykácela vichřice skoro celý les. Paseky a zalesňování odstranily maliní dokonale. Teď je tam pár "políček" zhruba o velikosti 2ary, a to včely nijak nevytrhne.
Keď som pred 6 rokmi začínal, všetci mi hovorili, že tu je rozhodujúca malina a že tu nikdy nebola a ani nebude medovica. Z maliny je hlavná znáška. Pozeral som fotky z predošlých rokov a aj zápisy. A premýšľal nad viacerými príspevkami o medovici tu na fóre... Už dávnejšie som mal o maline ako hlavnej medonosnej rastline pochybnosti. Med z nej by mal byť sladký a svetlý. A taký nebol za celých 6 rokov ani jeden. Okrem tohoto roku. A tak sa začínam zamýšľať, či tá malina nie je len mýtus, alebo prídavok a či tým hlavným zdrojom nie je u nás medovica. A či tento rok nevypadla vo veľkom práve ona. Tohoročný med je úplne svetlý, po iné roky mal vždy hnedý odtieň. Určite je stálicou pichliač, o tom pochybnosti nemám. Ale tá malina... Koľko by jej muselo byť na malinový med? Možno sa podieľa jednou tretinou na skorom letnom mede. A možno ani tou... Podľa mnohých tu medovica stále nie je a nikdy ani nebola. A nepomáhal ani plný pohár medovice na ukážku... Aj dátumy produkcie medovice a kvitnutia maliny sa dosť spočiatku prekrývajú...
Neviete niekto, aká je efektívna vzdialenosť pri lipe a pri facélii? Asi kilometer od jednej včelnice mám väčšie pole facélie a kilometer na trochu inú stranu väčší porast líp.
Keď meduje facelia tak donesú aj z 3km vzdialenosti plné medníky, no ovšem musí biť aj dost toho zasiateho. Vlani sme zasiali 18Ha a bolo zhuba 300včelstiev, mali plné medníky. musí aj pršať, sparno a teplo. pôda nesmie biť piesčitá lebo medovať to bude oži umri. Km meter to je nič pre medonosnú rastlinu akúkoľvek.
V žite je medovica, išiel som pozrieť paroháča do hrnca krížom cez žito a lepilo to riadne. Jój keby sa na to vrhli včely, pomiešajú zo slnečnicov a bude to fajn. Je to melicitiozny med
(29.06.2016 20:59)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Neviete niekto, aká je efektívna vzdialenosť pri lipe a pri facélii? Asi kilometer od jednej včelnice mám väčšie pole facélie a kilometer na trochu inú stranu väčší porast líp.
1 km není pro včelu a její efektivní dolet žádná vzdálenost.
Ale k vašemu příspěvku 2815. Mě zase přijde že váš pichliač (asi bodlák, je jich mnoho druhů) nemůže být takovou stálicí, je to plevel a v lese neroste a neumím si představit hektary ladem ležících polí, zaplevelných bodlákem. Už jsem si u vás ód na pichliač všimnul víckrát a tak se vás na to ptám. Proč je bodlák (a který) podle vás vaší stálicí? Kde ho u vás rostou hektary?
Připomínám, že řepka dává po hektaru asi 80-150 kg medu a kdyby jí nestříkali a furt medovala, tak nestíháme točit klikou, ještě zlaté časy řepky pamatuju. To se ale zase pěstovala celkem sporadicky. Proto mi je divný ten váš pichliač.
Nie je to bodliak, ale pichliač potočný. Sú tu celé stovky hektárov podmáčaných lúk a keď pichliače zakvitnú, tak sú celé fialové. Stovky hektárov. Rastie všade, i na nekosených, ale prevažne na kosených lúkach, raz najviac dva razy ročne skášaných. U nás sú skoro všetky lúky podmáčané, takže preň ideálne podmienky. A tie veľké najviac podmáčané lúky sa kosia iba raz ročne, práve v čase po odkvitnutí pichliačov. V čase kvitnutia pichliača včely lietajú len naň, iné zdroje cez deň ignorujú, jedine ak je medovica, tak ráno a večer na medovicu, cez deň pichliač. V závere kvitnutia pichliača zvykne rozkvitnúť malina.
[
attachment=4242]
...v Hradci Králové jsou na lípách vidět kapičky medivice...
zázrak??
a u mě jsou na lípach vidět tak akorát slunéčka
a ještě k tomu dělají takový ty hambatý věci...
nevíte někdo co to má znamenat...jako že by ještě měly být mšice?