Koukal jsem a v medniku mi neprijde ze by od soboty po vytočení neco extra přibylo, možná prenosily trochu zespoda a neco udělali s tim co zůstalo. Mám dilema, nebo spíš nevim co teď.
Nech je zo vysusit.
To ze nepribyva vaha neni na skodu, aspon vycisti/=prenosi plodiste a dosusi to co maj v medniku.
Dnwska jsem na pisecku kontroloval par vcelstev, spis z obav o naplneni medniku a vzniku rojovky nez kvuli popularni melecitoze, a zstim jeste rezervy maji (2 plodistni 39x24 a 3 medniky 39x24). Nejake bunky s melecitozou jsem pri kontrole zakladeni medniku videl, ale neprijde mi to kriticke, tak vytacet nebudu a pockam jeste tyden a necham je to dosusit.
Jde o to, aby vcelstvo melo peostor umerne jejich sile a melo kam ukladat/prenaset zasoby z plodiste do medniku = kamkoliv nad plodove hnizdo.
(26.06.2024 19:04)panKrbec napsal(a): [ -> ]Mám dilema, nebo spíš nevim co teď.
...prestať do včiel stále loziť a stresovať ich..
Tak víš co, každý kdo začíná tak má snahu do včel lezt pořád, časem pak začnou praktikovat metodu MLV
dobře dobře. vy už všechno ovládáte i prakticky. ale jak mám zjistit ja co se tam děje. jestli je snůška nebo ne. knížku Na česně mám.
co je MLV?
MLV=metoda líného včeláre...
Čo píše Storch? ..kedy je znáška ?
Pozri si str. 46 až 53..
Že se tam nemám zbytečně hrabat, a že na napáječce nebyly včera žádné včely. Tak je to dobrý
Dnes na jihozapade bourky. Snad to uz ukonci epizodu cement.
Zacinaji maliny a ostruziny. To sice s mednikem obvykle nepohne, ale aspon trochu naredit.
tak u mě je to spíš o těch malinách a ostružinách, v sobotu budu poprvé vytáčet, mám plné medníky.
(27.06.2024 14:10)panKrbec napsal(a): [ -> ]Že se tam nemám zbytečně hrabat, a že na napáječce nebyly včera žádné včely. Tak je to dobrý
Teď je doba, kdy u včeltev už nic nevylepšíš a ani nezkazíš. Karty jsou rozdané. Nemá cenu stresovat včely a ani sebe. Stačí pracovat v medníku. Po posledním vytáčení nastane čas léčení, kontroly stavu včelstva, uspořádání úlové sestavy na zimování a krmení.
Je třeba si užít léta i jinak a dělat jen nezbytné.
Napáječku vůbec nemám. Ani na suchém stanovišti. Jak mi kdysi říkal zkušenější kolega, mají křídla, oni si doletí
Docela brutální bouřka a průtrž mračen. Za hodinu napadlo 40 litrů vody. Cement doufám skončil.
(27.06.2024 12:30)panKrbec napsal(a): [ -> ]ale jak mám zjistit ja co se tam děje. jestli je snůška nebo ne.
Hoď pod úl váhu ... stojí 350,- ... a pokud to chceš vymakat a vážit více úlů, tak si ještě udělat udělátko ...
Vcera v noci jsem se vratil po tydnu do prahy a dneska uz pozoruju slideni a pokusy o loupeze na oplodnaccich.
Lipy (vsechny druhy) v okoli stanoviste jsou odkvetle.
Oddelky jsem chtel prikrmit jiz roztokem 1:1 ale budu pokracovat pro jistotu dal s testem od apivitalu, ktere nevoni.
V oplodnaccich jsem mel/mam take testo, a stejne jeden ze ctyr je zda se mi vylupovanej. Vcel je na "cesne" hodne, ale tu a tam se spis perou a hlidaj, nez aby v klidu odletaly a priletaly. V oplodnacku po tydnu nevystavene zadne dilo, zasob ale moc neubylo. Tak nevim.
Zbyle tri oplodnacky stavi, matky tam jsouu a ve dvou jiz kladou (po tydnu od zalozeni oplodnacku).
Pozoruju na zahrade jak vcely sbiraji nektar z jetele plaziveho....jak preletaji z kvetu na kvet...na nektery dosednou a prakticky okamzite se zvednou a leti dal...
Tohle je podle me dukaz, ze i na relativne malinkou vzdalenost se vcely primarne orientuji zrakem a podle barev, a teprve po pristsni budto uciti nebo tim, ze nenasosnou nektar poznaji, ze dany kvet pro ne nektar nema.
Takze jak tady byla pred casem diskuse, zda ma vyznam barevne oznaceni, respektive rozliseni ulu, cesen, oplodnacku apod., tak tphle je dukaz, ze to vyznam ma.
Jetel plazivý je velmi lákavý tam kde jsou ho lány třeba na velkých vypasených pastvinách i snůškově významný. Co jsem četl různé studie, tak včela samozřejmě barvy vnímá, ale jinak, ale díky perspektivě jejich složených očí se orientuje hlavně tvarem, který si umí trojrozměrně zapamatovat, a potom samozřejmě čích, u otevřených květů pozná už za letu kde je nektar a kde není, ale u jetelovin kde je nektar v trubičkách květů si sedne a hned ví. Kdyby jsi vzal teorii, že včelky hledají květy je podle barev, tak v zeleňi korun stromů by medovici nikdy nenašly...
Jo a včela sosat neumí, to umí motýl nebo kolibřík, včela musí umět lízat...
Včela zanechá na květu, kterej sklidila, pachovou stopu. Právě proto, aby bylo jasný, kde už je vybráno. Proto pozoruješ tohle chování.
To si nemyslím, spíš cítí jestli tam je nektar nebo není...
Daste, to bych taky nerek, kolikrat jsem si vsim, ze na jednom kvetu jsou dve vcely soucasne, to mi nejde dohromady s tim, ze by tam vcela mela nechavat pachovou stopu...kdy ji tam umisti, kdyz odleta nebo prubezne nebo kdy?
Kdyz bych mel cay a pozoroval vcely na nejakych konkretnich kvetech a myslim, ze by tam priletlo na jeden kvet vic vcel po sobe.
Fakt dve vcely soucasne? Tak z toho nebudou mit na univerzite ve Würzburgu radost. Cela teorie pude do kopru
Ne na kvetech typu jablon, tresen apod...na tehle malejch ne, ale takovy ty letnicky, trapatky nebo jak se jmenujou, nebo slunecnice.
Slunecnice je sice specificka tim, ze je to hodne malinkych kvetu, ale cely ten kolac beru jako jeden kvet pro tenhle pripad. Nebo treba vrby.
Nejsem botanik, takze sice je to vice kvetu usporadanych v nejakem kvetenstvi, ale v pripade te slunecnice nebo vrby nebo tech letnicek je to tak nahusto, ze nevim, jak by ta pachova stopa mela fungovat, kdyz tam ty vcely jsou dve.