a jedná se skutečně o medovici, tedy o mšice, a jejich práci? nebo to je něco jiného?
Díky za odpověď, mě by to docela zajímalo.
Podle toho, cos napsal by se mělo jednat o produkt mšic. Na borovicích se objevuje Medovice borová a Medovice lesklá.Ta druhá už od května. V lesích tady v okolí je to po deštích dost spláchnutý.
Už včera večer krásně voněly akáty. Dneska doslova včelí šílenství. Od rána na váze +5,2. Už začaly nosit i pyl z akátu. Jestli to takhle půjde dál, tak bude letošek docela slušnej. Už mám připravený rámky na plástečkový med. O víkendu prohlídnu a nejspíš to tam nastrkám....
Dneska je krásně hezky- Včely létaj jak o život-u oddělku sem se bál loupeže-dle babči a Milanovi (díky moc za pomoc
) To bude snůška-pravda že včelky se vracely docela těžké. úl voněl nádhera.Ale přesto sem prostě začátečník, tak mě provoz na česně oddělku překvapil.
http://mikro-rc.rajce.idnes.cz/Loupez
Dnes jsem pozoroval včely, jak olizují listy dubu - takže medovice asi nějaká bude
u nás včelky sbírají medovici z lípy , bude kvést tak za tyden :o)
Dneska byl provoz už v 6 ráno.Teď už se aktivita snížila a včelky usilovně větraj. Váha dnes +6,4.
Stále ještě dokvétá řepka za poslední tři dny obrovský přínos.Prioritou včel bylo nacpat sladinu kolem plodu nyní ji již cpou do medníkovích nástavků.Pokud počasí vydrží byť i s nějakým deštěm konečně bude co dát do medometu.
....A krásné na tom bude pravděpodobně to, že to nebude květový med, ale smíšený, tedy s trochu vyšší cenou. A po jeho vytočení čistá medovice - mšic je dost.
Jak to ještě před týdnem vypadalo na totální propadák, začíná to teď vypadat velmi, velmi zajímavě. Jsou včelstva, kde je 30 kg medu a denní přínos 4 - 5 kg. Dával jsem dnes už 6. nástavky, výši vík mám v mnoha případech nad výší očí. Obsluha štafelmi, nebo vrtulníkem.
Zvlášť za situace, kdy půda je nacucaná jak houba, což jí min 14 dnů - 3 týdny v pohodě vydrží. Navíc vysoká vlhkost, minimální odpar, dusno, mírně zataženo, občas přeprška, teploty kolem 18 - 22 st, C - nevím jak Vy, ale za mne - včelařská idyla.
http://www.chmi.cz/portal/dt?portal_lang...last=false
Ke všemu to asi i vydrží - musím udělat revizi obalů a přetěsnit vanu. Nějak mi loni prosakovala.
iRP
mám dotaz: jedno včelstvo (na 5NN + dva medníky nad MM) poslední tři dny, kdy bylo pěkně nic nepřineslo. Předtím se i v tom špatném počasí podařila i dvě kila. Jeden nástavek v medníku je téměř plný, druhý poloprázdný. Rojová nálada není. Matka klade. Mají téměř ideální podmínky a medu jim spíše ubývá... díky za radu nebo komentář.
jsem na tom podobně. Kolem plodu zaneseno a co bylo v medníku je pryč. Začaly nosit čerstvý nektar, ale mnoho ho není. Asi 800m od stanoviště mám řepku která začíná pomalu odkvétat, ale přírůstek na váze když je 1kg tak je moc? Už mě připadá, že ten kdo tu mluví o denním přírůstku na váze 4-5kg nebo dokonce 8,5kg žije má včelstva které nenosí, ale rabují nebo si to nedokážu nějako vysvětlit. Pravdou je že mě to celkem dost naštve. Navíc včelstva jsou dostatečně silná tak co se to děje. Ostatní okolo jsou na tom podobně jako já.
stejnou situaci mám taky, ale jen na jednom stanovišti. Mám dvě stanoviště, jsou od sebe vzdálené 4 km. 1. je uprostřed města Blanska v zástavbě rodinných domů, tam jsou medníky naplněné na cca 90% jsou to dvě stará včelstva a dva loňské oddělky, jsou ve včelíně a jsou na tom s medem zhruba nastejno. 2. stanoviště je ve vesnici kousek za Blanskem tam mám 3 loňské oddělky, jsou trochu slabší než na 1. stanovišti, ale zde je téměř vše z medníku pryč a zásoby jen kolem plodu, taky nechápu ten obrovký rozdíl. Přírůstky nevím, nemám váhu. Zítra chci 1. stanoviště vytočit.
je to fakt divné... já váhu mám, dokonce váží po hodině, ale poslední tři dny pěkného počasí ani gram + (spíše -). Přitom už ukázaly, že nosit umí. Jsme tady v zahrádkářské kolonii, kde pořád něco kvete. Ostatní včelstva novou sladinu mají. Jsem rád, že nejsem sám v něčem podobném
Tak doufejme, že se to zlepší. Vrtá mi ale hlavou... proč?
podle mě je to přirozené. Samozřejmě záleží na stanovišti, ale myslím si, že je pro včely snůšková přestávka. Projděte si okolí, nebo prostudujte, z čeho včely nosí nejvíce nektaru.
Třeba tady v podhůří po odkvětu ov. stromů následují pampelišky a potom už možnosti silnější snůšky rychle klesají. Následují květy stromů a keřů, které už nebývají tak bohaté na snůšku. Potom začínají kvést maliny (ty jsou prostě super, prakticky jistý zdroj snůšky, který může trvat třeba i měsíc - na kraji lesa kvetou maliny, třeba o měsíc později, než na jižních stráních), jetel plazivý a potom lípa a nebo medovice.
Pokud je v doletu svazenka nebo slunečnice, může být situace jiná. Ale je dobré vědět, z čeho můžete snůšku očekávat. Proto sledujte co se děje v přírodě a podle toho přizpůsobte i vaše včelaření.
co mam vypozorováno, tak u nás je výrazná snůška v tomto pořadí -> líska, jíva, javor mleč, třešně, javor klen, jabloně, pampelišky...a tady se to začíná zpomalovat (současné období) a potom maliny, jetel, lípa. + medovice, která může přijít kdykoli, nejdřív však kolem květu třešní.
Chci se zeptat,jak dlouho trvá snůška z akátu? Díky za odpovĕď
Díky za názor. Včelařím naostro prvním rokem (mám loňské oddělky). Jsme ve městě, poblíž lesa a na kopci se zahrádkami. Čekal jsem, že snůška nebude nárazová, ale kontinuální (pořád tu něco kvete, ale nejsou tu žádné lány řepky, slunečnic či něčeho podobného). Tak mě to překvapilo, když právě i pár dní předtím, i v tom špatném počasí vše šlo jak po drátkách.
Jak dlouho trvá snůška z akátu, to nevím. (podle mě to nebude jiné oproti ov. stromům, takže bych tipoval cca 5-10 dní, záleží na více faktorech).
Dobré je pozorovat a skládat si to. Včely to ví nejlíp a ukaží to na váze.
např.: Letos je sice deštivý rok, ale to znamená, že je zároveň mnoho vlhkosti v půdě a tím pádem i v květech a když se udělalo hezky, hned nosily a plnili plásty nektarem. Bohužel, těch hezkých dní mohlo být víc, že?
Je pondělí a od středy má být hezky a slunečno. Tak věřím, že se dočkáme bohaté snůšky z medovice, popř z lípy, která pokud má dostatek vlhkosti dává také hodně nektaru.
Ale to je jen můj tip, včelařského nadšence z podkrkonoší. Patent na rozum nemám.
Jirko máš pravdu, ale co já sleduji, tak hodně vláhy i škodí, protože včely na váze si donesou kilo tzv. nektaru a ráno váhu zkontroluji a zbyde ani né deka pravého nektaru, tak že holky všechno odvětrají přes noc.
(10.06.2013 8:53)Oja napsal(a): [ -> ]Chci se zeptat,jak dlouho trvá snůška z akátu? Díky za odpovĕď
Podle mých zkušeností kvete akát za chladného počasí až 3 týdny,se zvyšující se teplotou se doba kvetení úměrně zkracuje,ovšem zároveň se i zvyšuje nektarodárnost.Vlhko tomu jen napomáhá,podle některých odborníků je produkce nektaru nejvyšší při teplotách okolo 28 st.
Ale letos zatím v době květu tolik stupňů nebylo,a poslední dny se poloprázdné plásty v mednících velice nadějně naplnily sladinou a nástavky slušně ztěžkly,takže práce ve včelách teď dokonale nahrazuje posilovnu.
Pokud někde vládly sklony k rojovému harašmendtu,tak je to dokonale přešlo,i chov matek se prakticky utopil v akátovém medu,budu muset chvilku počkat
až je to současné šílenství přejde.....
Zdraví Pavel