(06.06.2024 9:12)Bronislav Gruna napsal(a): [ -> ]V okolí Vranovské přehrady začíná medovicová snůška s melecitozou.
Jo, včera mi jeden kolega hlásil, že má melecitozu také. U mě pohled na plásty vypadá dobře, raději to ověřím vytáčením
Týden po vytočení. 4 stanoviště sucho, 1 uprostřed lesa něco málo přibývá,
U nás se snúška už probouzí.
Melecitoza potvrzena. Nevytočil jsem skoro nic. Tak pěkně váha úlů stoupala ... a ono je to na nic.
Nemám dnes dobrou náladu.
A co s tim? Nechas jim to nejak prepracovat? Nea zimu v ramcich to nejde nechat a skladovat v ramcich do pristiho jara...?
Skladovat do příštího jara a na jaře podsadit je jeden ze způsobů.
Pár roků zpátky tu někdo psal (asi tom 50) že melicitozní rámky podsadil pod plodiště tuším na podzim a na jaře měl nádherné včely. teda pokud toho nebudem víc nástavků.
Protoze vetsinou uderi na podzim a uz nemuzes nic delat. Ale ted je jeste letosni jaro, tak nejaky moznosti tu jsou.
Nicmene ti to nezavidim.
Ja tocloni vratil vcelam do medniku a ony to vybraly a prenosily. Jenze pak na jare, letos, to vcelstvo normalne zaclo rozvoj, a pak padlo....z podmetu jsem vymetal celej ul do posledbi vcely.
Virozy to nebyly, hlad to nebyl. Jediny, co bylo odlisny od ostatnich vcelstev na stanovisti a na stojanu bylo to, ze koncem leta jsem u nich pri vytaceni narazil na nekolik ramku melocitozy. Psal jsem tady o tom. Plnej nadseni, jak si s tim poradily. Prdlajs.
Ja to loni vratil vcelam do medniku a ony to vybraly a prenosily. Jenze pak na jare, letos, to vcelstvo normalne zaclo rozvoj, a pak padlo....z podmetu jsem vymetal celej ul do posledbi vcely.
Virozy to nebyly, hlad to nebyl. Jediny, co bylo odlisny od ostatnich vcelstev na stanovisti a na stojanu bylo to, ze koncem leta jsem u nich pri vytaceni narazil na nekolik ramku melocitozy. Psal jsem tady o tom. Plnej nadseni, jak si s tim poradily. Prdlajs.
(08.06.2024 21:16)Dast napsal(a): [ -> ]Protoze vetsinou uderi na podzim a uz nemuzes nic delat. Ale ted je jeste letosni jaro, tak nejaky moznosti tu jsou.
Nicmene ti to nezavidim.
Otázka je, jestli se práce s tím vyplatí? To by musela sklenice stát 500
Rámky namočit,dát pod včely,než začne slídivost,přenosí zpracuji,vytočit.
No, nevyplati
, resp. prodrazi, ale mas snad na vyber? Pokud nemas tucty nahradnich sousi...
Asi podle toho, kolik ti toho zustalo. A jak potom na to. Jestli to zkoncentrovat do nektereho vcelstva/ev nebo rozpustit mezi vsechny...
V současně době, vzhledem k možné nákaze, považuji přepracování i namočených rámků ve včelstvech, jako riskantní.
V medníku mám většinou plastové rámky. Seškrábnutí plastových rámků špachtlí je rychlejší, než vytáčení. Něco medu z toho seškrábaného materiálu vyteče i bez vytáčení. Olepené rámky od medu po seškrabání je dobré prohnat medometem. Pěkně se " osuší" před další manipulací. Vytočit plastové rámky maximální rychlostí nefunguje. Ani když byly teplé po ohřátí v autě na sluníčku. O problémech s vyvážením medometu ani nemusím mluvit. Točit těžké rámky na plnou rychlost znamená vibrace medometu
Na seškrabaný, ztuhlý zbytek se pokouším použít teplo. Něco si pamatuji ze zimních covidových rozhovorů se včelaři, kteří i v minulosti navštěvovali tohle forum. Tam se mluvilo i o tom, jak melecitozu zužitkovat. Takže nějaké představy jsou. Uvidíme jaký bude výsledek.
Každopádně bych raději v lětě dělal něco jiného.
2. vytaceni. Malina, ostružina, medovice.. Bohové se na nás smeji
Pošli své bohy i k nám
U mne začíná medovicová snúška na všech stanovištích. Začali stavět, jsou pobělený starší plásty a nejlepší mají už i tmavý med v medníku.
U nás taky. Jede puklice poloskrytá, jsou i mšice na javorech, lípách a mladých vyhoncích smrku. Okolí Ždírec n.D, Havlíčkův Brod.
Tak u nás jede malina a asi nějaká medovice. Co se týče melicitozy tu jsem měl před 10 roky asi 120 kg další rok na jaře po rozškrábání a pokropení vodou se hodila pro jarní rozvoj.
Vytacim velmi hustý 15,5 % cerveno-cerny med. Malina-medovice, včely ani nevickuji.. Kvete ostružina a svazenka.
Tak takový med závidím, snad se příští rok takového také dočkám...