Dneska to včely otočily k lesu na javory....a přīnos je slušnej. Pole s řepkou je bez vláhy už bez nektaru...kór sneska...je tu 30°C.
Sice to nepatří do tohoto tématu ale zvlvění drátku v horní třetině rámku je velice efektibní. Mám rámky 36cm vysoké a také se my někdy sesunuly. Od té doby co zvňuji se to stane jen vyjimečně v abnormáních vedrech.Zvnňovač mám vlastí výroby ale je pravda že, kdo maže ten jede. Ozubená kolečka se musí točit sama a volně , pak se šponují drátky jak po másle.Rámek se sesune proto že, na hoře se utvoří těžký medný věnec a dole je zakladeno pak se to celé sesune. V přírodě by se jim to nestalo.Tam jedou od zhora dolů a je to zpevněno košilkamy po vyběhlém plodu.Toť moje skušenosti.
Merkuri gastany odkvitaju to znamena, ze za chvilu tocis gastanovy med?
(22.05.2016 14:59)Josef Křapka napsal(a): [ -> ] (22.05.2016 13:27)tom.50 napsal(a): [ -> ]Zvlňovač mám blbý, jde to s ním děsně ztuha a drátek vytahám že je pak sice zvlněný, ale místo vypnutí je pak volný a visí tam jak držky!
Stačí jen dvě kapky kouzelné vodičky (oleje) a občas pročistit zuby drátěným kartáčem. pak bude zvlňovač opět "chytrý". Alespoň já mám s ním takovou zkušenost.
JK
Veľa záleží na drôte,niektorý je doslova ako "blato".Ja preto používam nerezový.
Po vytavení plástov a vyvarení rámikov stačí len prebehnúť zvlňovačom...
U nás na severu dokvétají ovocné stromy, nosí hodně taky z kaštanů , začíná hloh - ten vydrží ještě dlouho a chystá se lesní snůška - maliny a ostružiny, včely začínají v sedm ráno a končí až v devět večer, přes poledne totální zácpa v očkách, nad plodem jsou dva nástavky medu, zralé plásty půjdou zítra do medometu, z prvního točení byl jantarově žlutý, velmi světlý, teď má trochu tmavší barvu už se mi sbíhají sliny.
Ve čtvrtek jsem odtočil, v neděli zanesené. Řepka už je odkvetlá, nyní hloh, javor, a začíná se objevovat akát.
Medu sice ve včelách hodně, ale zralého k vytočení jsme moc nevybrali, obsah vody přes 18% dokonce i u částečně zavíčkovaných plástů v zaplněných nástavcích, včely dostali asi moc prostoru a teď nestíhají - musíme pár dní ještě počkat, na druhou stranu zatím žádné nevypadají na rojení.
Tak se to docela rozjelo, holky zatím nemají roupy a přemýšelím jak dlouho ještě pokvete řepka - začala 5. května a je nyní stále pěkná. To by ještě mohla týden vydržet?
Za jak dlouho krystalizuje v plástech. Příští týden jedu s dětmi na vodu, takže to bude muset zase počkat. Pod plodišti leckde ještě medná komora z loňska, další nad plodištěm, to by mohly mít pocit že se dostaly do ráje.
A medovici by mohly vynechat.
Poslednich par dni naletavaji masivne do komplexu luzniho lesa u Dyje (cca 1000 ha), zvlast odpoledne. 95% vcel leta timto smerem... zeby nejaka medovice? Vsiml jsem si, ze msic a puklic je letos opravdu hodne vsude... Mate nekdo podobnou zkusenost?
Hlohy jsou tak na začátku druhé třetiny kvetení tedy tak 8-10 dní to ještě bude.
Za poslední 3 dny 4,2 5,2 a dnes 5,6 kg takhle to nebylo už 4 roky,kdy hloh skoro vždy nevyšel.
Koukal jsem po listech, ve městě zakladatelky na lípách, ale jinak nic, i když počasí by tomu přálo.
Včera u nás na javorech klenech a dalších listech a jehličí nic.
Podle mě je nektar zatím světlý ale snůška je, že člověk až přemýšlí co se letos pokaká.
V takové formě jako letos jsem už včely dlouho neměl, tak si to chci užít.
A předpověď počasí je OK, řepka končí, a začíná standarní místní snůška od první neděle června.
(30.05.2016 21:07)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Poslednich par dni naletavaji masivne do komplexu luzniho lesa u Dyje (cca 1000 ha), zvlast odpoledne. 95% vcel leta timto smerem... zeby nejaka medovice? Vsiml jsem si, ze msic a puklic je letos opravdu hodne vsude... Mate nekdo podobnou zkusenost?
Takze je to jasne. Zadna medovice (ta teprve mozna prijde), ale pomerne intenzivni snuska z ostruziniku, ktery zacal pred par dny rozkvetat a v lese je ho vsude dost (obzvlaste na pasekach).
Brno-venkov - včera pravděpodobně ustala snůška z Akátu
Tak jsem volal našmu panu vážnému. Prý bylo i skoro 5kg (4,8), včera 1,5kg.
Za chvíli mu přestane váha vážit - plný medník a má zkušenost že když se toto stane tak pak se točí cca 20kg průměr z prvního. Takže uvidíme.
Váhal jsem zda ještě některým nepřidat, zvlášť když jsem si vzpoměl že na těch javorech sice breberky nebyly, ale plno mravenců, ale slejvák co právě přišel mi ušetřil starosti.
Pokud tak bude do neděle, tak jim ty medníky stačí.
U mě mraky breberek na jedlích,ale zatím bez medovice. Loni se na nich děly věci a letos to vypadá ještě lépe. Předpověď na červen - teplo a vlhko. Škoda,že těm předpovědím není co věřit.
Zajímavé, na breberkách se množí vosy, slunéčka atd. PO předminulé melecitoze jsem měl sluníček plné stropy pod víky, a následující rok byl bez medovice.
Letos bylo sluníček tak nějak přiměřeně a zatím to vypadá že breberky jsou. Tedy naděje zatím neumřela. .-)
Prubeh pocasi je letos ale opravdu priznivy. 2 mesice kontinualni snusky bez dlouhodobejsiho ochlazeni. A vyhled zatim porad supr... ani zima ani extremni tropy nad 30 stupnu.
Tady na Lanškrounsku řepková pole tento týden zezelenala.
Na kole jezdit je nutno s brýlemi a zavřenou pusou jinak ty mšicovité breberky létají - první generace.
Včera jsem pozoroval první lesklé fleky na javorových listech a kolonie mšic. Na lípach zdobnatka zatím není. Za to neposekané louky docela kvetou vším možným a holky si tam něco najdou.
Tedy - zatím dobrý.