ja vcera ze dvou vcelstev uklizel mednikove nastavky, ktere jsem tam mel po vytaceni z 31/7 k vycisteni. od posledni kontroly sladiny pribylo, ale ramky plne od kraje ke kraji jako na jare nebo pri lipe nejsou. no kazdopadne jsem tam dal uz gabon a sirup takze vracet to nebudu. trwti vcelatvo jsem ale vcera nestih a dneska rano kdyz ted pozoruju cesna, tak vcely litaji a dopadaji na pristavaci desky ztezkle a neco nosi. takze s tim tretim ulem jeste pockam. vodu podle mne nenosi, protozr na napajeckach je vyrazne mene vcel nez jindy, co by se na prstech ruky dalo spocitat.
z ulu to krasne voni.
i oddelky letaji a pristavaji ztezka. tak snuska je. uvidime za par dni co bude v mednicich toho jednoho vcelstva.
Na vysočině kvetou netykavky a bodláky. Včelstva intenzivně nosí. Protože krmím tak to mají pro sebe.
(13.08.2021 8:08)Louky napsal(a): [ -> ]Jo jo tyhle fámy....včera mi zase někdo na facebooku říkal, že při roztoku 1:1 upracuju včely daleko víc jak u 3:2.
To mi přijde vcelku logické, když musí odpařovat vodu z roztoku, Při koncentraci 1:1 by začal časem kvasit.
Pokud se někdo vůbec upracuje, tak krátkověké včely. Dlouhověké jsou určené k přežití zimy. Jen názor.
no otazks je jestli roztok 1:1 odvodnuje stejny pocet vcel a vic musej vetrat a mavat nebo vetsi pocet vcel mava a vetra porad stejne jako pri roztoku 2:3.
Sirup 3:2 má jednodušší logistiku a menší sklony ke zkvašení. Pokud je sirup 1:1 dobrý pro oddělek, tak bude dobrý i pro včelstvo. A nebo jinak: má starý a nalomený včely zabít KM nebo zpracování sirupu 1:1.
Včelám je jedno aký hustý roztok spracujú z tým nemajú problém. Tu ide o výťažnosť, koľko kilogramov z neho dokážu uložiť. Pri hustejšom roztoku sú menšie straty pri spracúvaní roztoku a tak z neho dokážu uložiť viac. Pri redšom roztoku odparovanie vody včelami stojí viac energie a tak z neho uložia menej.
Hodnekrat se tocilo na konci srpna a krmilo se az v zari,vcely normalne prezimovaly.
Ali, jak to souvisi s totacem? Jakoze se musel plnit plan tak vcely musely nosit, dokud nesplnily?
ted tady michame dve otazky, jestli se rychleju upracuji a jestli je vyteznost vyssi ne o nizsi, pri srovnani roztoku 1:1 a 2:3.
Jj, pětiletky.
Vždycky jsem dával 2:3 a teď ty tři čtyři roky 1:1, pro povzbuzení i míň. Nějak to tak vnímám lepší. Nezdůvodním to ale ani sobě.
Jsem ale blbě ve "snůšce".
Vzdycky se pocita cisty cukr,ono je celkem jedno jestli v 1:1 nebo v 3:2. Ted je to jedno,i kdyz 1:1 mi v tech vedrech prijde jako bonus.Vodu musi odparovat.
1,2L vody/1 kg cukru je to správne a žiadne upracovanie. Včely nosia riedky nektár a kde sa upracovali? To len človek je idiot a vymyslí len hlúposť aby zaujal ....
Myslím si, že odvodňování roztoku 3:2 jim dá míň práce než odvodňování 1:1. Tu vodu musí někdo aktivně odvětrat, ta se nevypaří sama. jakýkoli stroj, i živá bytost se prací opotřebovává a navíc každá práce stojí energii. když rozpustím 10kg cukru v poměru 1:1 a 10kg cukru v poměru 3:2 - bude z toho ve výsledku stejné množství zásob? myslím že ne, že z roztoku 3:2 bude zásob víc. protože ta energie na odvětrání vody se někde brát musí a v roztoku 1:1 je té vody víc.
Myslet neznamená vědět...
A co nasávání a vydávení roztoku s vyšší viskozitou? To jim nedá více práce, nestojí je to více úsilí a svalové námahy? Když už rozvíjet teorie, tak pořádně...
ak včela dostane cukrový roztok 1:1, musí ho najprv zbaviť prebytočnej vody teda zahustiť aby sa dostali na koncentráciu 3:2... teda trochu si musia "zamakať"...
Potom už v oboch prípadoch pracujú s rovnako viskóznym roztokom, s rovnakou pracnosťou, .., či.?
Ono to nie je tak celkom lebo to riedke lepšie prepracujú enzýmy, preto je to lepšie na zimné zimovanie včelstiev.
A to je další aspek - v řidším roztoku je menší osmotický tlak a enzymy se mohou chovat jinak...
Goro, než včely sladinu uloží do buněk a začnou odpařovat, tak si to několikrát předají - vydáví a nasají. Takže co jom dá více práce? Více řidší sladiny na pohodu anebo méně hustší na sílu???
Myslím, že tyto úvahy jsou zcela zbytečné. V přírodě se tak hustý zdroj nevyskytuje. Pokud tedy včelaři nevadí převážení většího množství vody a více krmných dávek a začne krmit v čas a ne na poslední chvíli, tak otázka zda 2:3 anebo 1:1 je bezpředmětná...
..jednoznačne im dá viac práce 1:1, ale súhlasím že v zásobách môže byť viac enzýmov, ale to platí aj vo vzťahu k invertom..
tak ešte pridám aj ja do súdku
keď nakŕmim včelstvá roztokom 1:1, na druhý deň ubudne včiel na vode (nemám blízko zdroj, dávam im 12 3,5 litrových pohárov) Ďalší deň už ju znova navštevujú trojnásobne. Žeby predsa len v tých teplách potrebovali tú vodu na termoreguláciu v úli?