zdravím, u nás,na jižních svazích v okolí Lipníka nad Bečvou, kvetou plané třešně, pampelišky, špendlíky a včely se chtějí zbláznit, hrušky, roubované třešně, švestky jsou nalité a taky mají na mále, zajímalo by mě, kolik tak donese za den středně silné včelstvo při pěkným počasí touhle dobou? kolik to ukáže na úlové váze?
Taky jsem se chtěl zeptat, když včely kolem 13 až 14 hodiny jsou v té největší aktivitě, připadá mi, že česno otevřené na 15 cenťáků je pro ně málo, kupí se u česna, prostě je tam dost velká tlačenice, myslíte, že je rozšířit na celou šířku nástavku? Aby jim tam zase přes noc, kdy teplota padá dolů, zbytečně netáhlo. Jo podotýkám, že mám nástavkový úl, viz foto.
peter ked u teba začala znáška tak česno podľa môjho názoru má byť na celú šírku nástavkového úľa....
(ja ho kmeňových včelstiev mám tak otvorené celý rok takže sa nemusíš báť chladnejších nocí...)
Včera hučící keř obalený včelami - zimostráz obecný. Co tam na těch drobných pupenech hledaly, nevím. V dostupných seznamech medonosných rostlin není vůbec uvedený.
Škoda, že ten obrázek mi nejde otevřít, abych ho viděl větší. Mám na zahradě podobný keř (ale nevím jak se jmenuje), spousta drobných zelených květů a je také obalený včelami.
Ale jo.Na květy buxusů létají.Nevím jak moc jsou nektarodárné či co. U nás mají zatím ještě poupata.
Na buxusu sbiraji prilezitostne pyl.
Jinak Loket 420m/m, javory mlece v plnem kvetu, smetanka jeste anit tuk.. Stale silna pylova i nektarova snuska, pylu je tolik, ze vcelstva maji nekolik pylovych desek. Zacinaji kvest mirabelky, nalevaji se kvetni pupeny u jabloni, tresni, hrusni.
U nas (280 m.n.m.) jsou v plnem kvetu mirabelky, spendliky a pomalu zacinaji pampelisky(na teplejsich mistech), v plnem kvetu rovnez broskev a merunky odkvetaji. Zacinaji kvest skore odrudy tresni. Vcelky nosi pyl, jen jim delal vcera velky problem silny vitr.Letaly hlavne k napajednu, dneska je bezvetri, ale zase je chladneji, musime si pockat na vetsi teplo. Repka vyskocila doslova pred ocima.Kdyz bude 14 dnu pekne, tak pokvete. Zaseli ted i jarni, tak snad to vyjde tak, ze by na sebe snusky navazovaly, to je nase prani, uvidime. Koncem tydne, zacatkem pristiho to vidim na tresne a skore slivone, pupeny uz jen vyskocit z ukrytu.
V Praze jsou třešně úplně bílé, na dvoře nám kvete hrušeň.
V praze bejvavalo i pro včelky blaze
tuna belotin-kunčice teprve se nalejvaj pupeny, ale konečně kvete merunka a nekterinka a začína mirabelka ...
Momentálně Lázně Bělohrad: po pampeliškách ani stopy, na loukách kromě bledulí, občas sasanek a ladoněk skoro nic, začínají meruňky, magnolie, javory. A vřesovce, na které včely dost létají. A forsythie. A ještě drží jívy. Pupeny ovoc. stromů nalité, ale studený vítr a nízké ranní teploty vše brzdí a včely moc vidět není.
Jiří naprosto přesně i u nás. Navíc začínají Javory mléče. Ale těch tu moc není.
Tak to u nás začíná kvést snad všechno, včetně plechařiny na autech
Javory jsou u nás už obalený včelama...
zdravím všechny,
Bydlím od pana Gruny přes kopec. Tak potrvzuji, že jaro na Pohořelicku je v plném proudu a přikládám pár fotek nádherně kvetoucích stromů. Tyto fotky jsou ze dneška večera.
Na Pohořelicku jsem včera viděl první květy řepky. Za týden to začne naplno.
Včera jsem zaznamenal první výrazný přínos nektaru, podle chuti asi z trnek a ovocných stromů. Pylu je v úlech nadbytek. Již první generace jarních včel je kvalitně živená, takže opakuji upozornění na silné rojení. Střední a silná včelstva, pokud nemají k dispozici podstatně větší prostor než objedají je třeba urychleně rozšířit. V našich podmínkách už bude za týden pozdě. Typuji, že letos budou roje lítat již koncem dubna.
Broněk
To je tedy docela nářez ... Zřejmě budou letos velké rozdíly mezi "teplejšími" a "studenějšími" oblastmi. Skvělá ovšem šance na pozorování ...
Je vůbec fascinující, jak člověk se včelami najednou začne mnohem intensivněji vnímat ty úžasné souvislosti. Duši to mocně potěšuje, celého člověka velmi vposledku obohacuje ...
Ve čtvrtek sem vylamoval matečníky na včelstvech 3n. 39x24x11.
Kolega včera v budečácích.
Letos to vypadá ,že nám to bude létat!
Připojuji se k panu Grunovi.Ve včelstvech je mnoho plodu i trubčího. Snažím se chovat včelstva volně po celý rok, tak doufám, že jsou volně
Opravdu to letos vypadá na markantní rozdíl mezi jihem a severem
(sobotní stav)
Valašské Meziříčí: řepka má ještě cca 2 týdny, třešeň týden, odkvétá podběl a devětsil, meruňka v plném květu (ale u nás je nevýznamná - jen pár stromů po zahradách), třešeň rozkvete asi do týdne, několik pampelišek už kvetlo, ale hlvaní květ bude také do týdne.
Olomouc: totéž ale o týden urychlené.
Během 5let jsem vypozoroval, že mezi Olomoucem a ValMezem je v postupu jara asi 5-7 dní rozdíl, Haná je o něco rychlejší, je zde tepleji. Zajímavé je, že je jasně patrný zlom u Hranic na Moravě - asi i podle toho vznikl název města
Já letos očekávám také rojový rok, ale roje budou o něco později, tak kolem druhé poloviny května. Doufám, že se včely spraví, mají co dohánět, loňské jaro jim u nás vůůůbec nepřálo.
ano ten rozdíl u Hranic na morave je ..To už pozoruji nekolik let trasa Hranice - Kunčice je cca 8 km teplotni rozdíl 2-3 stupně dolů smerem Kunčice a i srážek více .. Ale už to začalo i u nás
POHOŘELICKO:
Řepka vykvete co nevidět. Na poli jsou jasně vidět poupata před rozkvětem.