Patko to akože slnečnicu vytočíš z plodísk? Pochybujem že vytáčaš v septembri,takže píšeš o plodiskách,či? To že stuhne nevadí ničomu,tak či tak dokrmuješ a včelstvá tým pádom zimujú na cukre a na slnečnicu sa presunú až na jar.U mňa nikdy nebol problém a to bývala v októbri už ako betón.
Misan možno zmeníš názor ked ti donesú po 2NN medu.
Jozef,
Plodiska nevytáčam, tam je ale v auguste kopa plodu a zásoby minimálne. Problém je asi v tom, že zimujem na 5 NN a včely sa po vyliahnutí plodu a zakŕmení sťahujú hore do tretieho a štvrtého NN - tam bola väčšina ztuhnutého medu. V piatom NN boli zásoby z nárazového dokrmovania. Tie boli v pohode. Tam sa ale včelstvá ani len nedostali. Časť zásob sa snažili v druhom NN skonzumovať, ale podľa zvyšku zrniečok v bunkách to išlo hodne ťažko
Tento rok už na 5 NN zimovať nebudem a kŕmiť jednorazovo tiež nie.
Patko ešte jeden dotaz ktorý ma zaujíma,v akej zostave zimuješ v dadante? Netýka sa to znášky tak sorry. U mňa znáška momentálne viazne,ale niečo po troche nosia,pretože v okolí plodu je čerstvá sladina.Včelstvá mi začali vytvárať brady čo je predzvesť toho,že je po znáške a lietavky nemajú robotu.
Najhoršie na tom je,že ak v blízkej dobe nezačne znáška,tak tieto včely v bradách sa postupne vytratia a včelstvá zoslabnú.Očakávam do týždňa znášku zo slnečnice,tak snád to bude dobré.
Prvý rok som zimoval vysoký nadstavok naspodku a nízky nadstavok hore. To sa mi neosvedčilo, matky prešli plodovať hore do nízkeho nadstavku, zužovanie bolo komplikované. Túto zimu som už zimoval s nízkym nadstavkom dole. A pri tom aj zostanem. Na jar je potom jednoduché zúžiť plodisko prepážkou a akonáhle začala znáška, nízky nadstavok išiel hore aj keď plodisko nebolo ešte plné rámikov.
Brady sa u mňa tvoria len V Haliči, tu mám ale len 7 rodín. Na Podkriváni a na Hriňovej je znáška lepšia. Tam čosi pribúda aj v medníkoch. Trubce nevyháňajú a matky zatiaľ plodovanie neobmedzili. U nás už čoskoro začne slnečnica, tak pravdepodobne časť včelstiev potiahnem tam.
A ešte k Dadantu. Predvlani som ho chcel zrušiť, tento rok som sa však vyvaroval chybám a je to super
. Postupne prejdem len na Dadant.
Možná je to brzy, ale v této rubrice se hodnotí průběh snůšky a problémy jaké mají včelaři s různými typy úlů. Já bych se chtěl zamyslet nad příčinami velice dobré snůšky v naší oblasti u mne.
Začnu letošní zimou, která mým včelstvům navzdory všeobecnému názoru včelařů asi vyhovovala. To, že přišly pozdní mrazy je vůbec nepoznamenalo a přechod zimy do léta bylo pro včely požehnáním. Pozdější nástup vegetace příroda rychle dohnala, a proto dokázala zimní generace lépe využít nepřebernou nabídku jarního nektaru a pylu. Včely si tentokráte mohly vybírat z více nabídek snůšek a nevadilo ani to, že bylo poměrně sucho a teplo. Naopak. Na zdravotním stavu včelstev se to projevilo velice pozitivně. Chtělo to jen co nejméně do včelstev zasahovat. Snůška z javorů hlohů a řepky byla velice dobrá, a tak již kolem 15. května se mohlo začít s chovem matek a tvorbou oddělků. Následovala snůška z akátu, která byla vynikající proto, že u nás akát vůbec nepoškodil mráz, což je u nás velká vzácnost. Zatížen nekonečným vytáčením jsem si říkal – konečně vynikající rok -, avšak nyní je již opět v mednících plno, a to ještě lípa neskončila, takže podrážet, podrážet, podrážet. Letos ani nepřišla zatím rojová nálada, matky se oplodňují dobře, ztráty do 5 %. Při kontrole práškovým cukrem se začíná objevovat více roztočů, což budu řešit po vytočení Tymovarem. Včely se i po dvojím odebráním plodových rámků na oddělky jeví velmi silné a zatím zdravé. Roje zatím nebyly. Prostě takto pozitivní rok (kromě námahy s vytáčením 120 včelstev) jsem ještě za těch 52 let nezažil.
(13.06.2018 22:26)Jiří V. napsal(a): [ -> ]Prostě takto pozitivní rok (kromě námahy s vytáčením 120 včelstev) jsem ještě za těch 52 let nezažil.
Pěkný.
Kontrola včelstiev čo v nich je, vlanajší oddelok a boli po agáte vytočené dosucha
Vystavená medzistienka a v nej med z horčice, lipy a facelie.
Medník.
Pohlad do plodiska a mali 9 rámikov plodu čo som z nich spravil oddelok.
(13.06.2018 22:26)Jiří V. napsal(a): [ -> ]Já bych se chtěl zamyslet nad příčinami velice dobré snůšky v naší oblasti u mne.
U nás byla dobrá jarní snůška, řekněme lehce nadprůměrná. Nyní už měsíc koukám do medníků a jen ty nejsilnější přinesly 15kg ale je to opravdu slabé. Nevím, čím to je, že zcela vypadla hlavní snůška z malin. Nyní začíná malolistá lípa a pohanka. Tak čekám na zázrak.
Kdyz bych mel hodnotit ja,tak jaro nestalo za nic,protoze skoro celou jarni snusku pouzily vcely pouze pro sebe.V nasich podminkach proste letos nedoslo k rustu vcelstev od unora,tak jako jine roky,da se rici,ze vse odkvetlo az o tri tydny rychleji nez jindy,vcelam ten cas chybel.Jedini,kdo jsou spokojeni s jarem,jsou vcelari stale vcelarici dvouprostorove a ti ve vyssich nadmorskych vyskach,kde kveteni zacalo o 2 tydny pozdeji.U nas prvnim medem na vytoceni byla az repka,ktera u mne byva az ve druhem toceni.Nastesti ta poradna snuska u nas zacina v tu dobu,kde na mnoha mistech konci a jinde musi podnecovat.
Reknu li to jeste jinak,na to aby vcely dokazaly letos vyuzit tu prvni snusku pro vcelare,takbylo v ulech mnoho plodu o ktery se musely vcely starat- na ukor vyuziti snusky.Pokud by kveteni probihalo tak jako normalni rok,o dva tydny pozdeji,byla by to palba.Co uz ted mudrovat,uz se stalo.
Svatá pravda Pepo, co je zvláštní je to, že vše jak píšeš vykvetlo o 14 až 20 dní dříve a včely na to nebyly připraveny a ve správné síle ale například lípa malolistá (aspoň u nás) si drží ten svůj vegetační cyklus a teprve teď začína kvést a to vždy u nás začínala v tuto dobu druhá snůška. Tak uvidíme co bude dále.
Je pravda že lípa asi jako jediná nekvete nějak extréměn dřív, ale třeba levandule a psí víno mi kvete vždy, když už krmim a letos kvete právě ted se začínající lípou. Jsem na to moc zvědavej co se stane po lípě, jestli přijde medovice a nebo začnem vážně krmit už začátkem července.
U nás tedy kvete vše dřív. Ten předstih je různý, ale v průměru to aspoň týden je. Na začátku jara to bylo extrémní, teď se to už vyrovnává. Postřehl jsem ale zajímavou věc. Po prvním vytáčení mám pocit, že květový med je chuťově jiný a barvou tmavší a i takový voňavější. Zdá se mi, že včely nestihly snůšku z "klasických" stromů a rostlin, a tak si letos vypomáhaly nektarem z jiných druhů, které většinou vynechají, protože pro ně nejsou tak zajímavé. Tak jsem zvědav, jak dopadne vytáčení po lípách...
U mě lípa velkolistá už odkvetla před pár dny. Ale malolistá si dává na čas... Mezitím včely spotřebovávají co donesly :/ Tak snad ta malolistá něco dá... Ale vidím to tak že po lípách končím a krmím. Možná ještě udělám várku oddělků.
Lípa velkolistá dokvetla minulý týden. Malolistá začíná, některé stromy už kvetou a voní že to až není možné, jiné se na to chystají každým dnem. Vzhledem k počasí, ale holky posledních par dnů sedí hlavně doma za pecí a dělají si mejdan z toho mála co doteď donesly
snad se to brzo zlepší
, protože po lipách tu už nic nebude.
U nas zacina malolista lipa a pred tydnem posekaly louky. Momentalne diky seceni vykoukl bily jetel a dostal taky vodu tak uvidime co z toho bude. Minuly rok dal jetel peknou snusku. V mednikach zastriknuto je.
Tak vypadá to dneska velice dobře, ač je kolem 15 a celý den pod mrakem, tak včely lítaj dost těžký, jsou osypaný česna, jak holky odpočívají než dorazí domu. Takhle letos lítaly snad jen jeden den při řepce.
Přesně jak píše Louky. Snůška z lípy u nás začala v neděli, dnes asi největší zima a vítr, přesto silný provoz, ještě teď je stěna vcelinu pod česny plná přistávajících včel. Mohlo by to ještě tak 7-10 dní vydržet. Potom už asi konec. Každopádně jakmile klesne váha medníku tak vytocim a začnu krmit.
Takhle jsme medovali u nas 3.6.2018
U nás začala lípa medovat 10. 6., dnešní přínos 2,98kg... kdyby to pár dnů vydrželo budu spokojen.
Týden
Od začátku