Tak zatím se to vyvíjí velmi dobře, včelstva jsou na 6,7 nástavcích, plod zasahuje lehce do čtvrtého horní 2 až 3 začínají být pěkně plné, někde už začínají víčkovat, o víkendu roztočíme medomet, spodní čtyři nástavky necháme netknuté a co bude nad nimi a zralé tak pude na vytočení.
U mna to je podobne neskutocna znaska z repky Vcelstva na 6NN medniky plne ,matka stlacna do 2och spodnych NN vsade sama sladina a med ,zaciatok sezony zatial SUPER ,keby este vysiel les a slnecinca tak by to bola sezony ako sa patri
Hlásia niekoľko pekných dní, tak donosia a zaviečkujú. Inak aj u mňa spokojnosť. Dokonca som na repku presunul i ďalšie včelstvá.
(09.05.2016 16:20)charllie napsal(a): [ -> ] (09.05.2016 14:21)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Poslední dny značný přínos sladiny, ač mají medníky i NN pod plodištěm, perou to do plodiště, i tam, kde se vylíhl plod. Časovaná bomba? Zatím ale zádné indicie na rojení. Vkládám do plodiště SR i souše, všude pod plodištěm polštáře z NN, uvidíme. Zatím je teplo ...
Dělám oddělky.
Cena ve výkupu padne tak jako tak, i vlivem těch průserů se Včelpem ...
Jiří
Mám stejný problém a nevím co s ním... do medníků nosí jenom aby se neřeklo a perou mi to do plodiště. Přeložil jsem jim tedy plásty se sladinou do medníku a naopak z medníku do plodiště prázdné souše, aby matka měla kam klást. Ale pokud to budou nosit nadále do plodiště, příště už nemám co překládat Plod jsem do medníků samozřejmě převěsil už při jejich nasazování.
Nicméně s rojením jsem na tom zatím, zaplať pánbůh, také stejně... ještě nemám zakladenou jedinnou mateří misku. Tak čekám, kdy to vypukne Více mě v tuto chvíli však trápí ta sladina v plodišti
Děláte hlouposti! Prostě sladinu, když jí donesou, nedávají nikdy hned do medníku, ale mezi plod a kdo používá "polštáře" tak do nich a po jakémsi "předodpaření" to teprve přenášejí nahoru do medníků.
Zapomínáte na základní věc. Nektar (řepka) je z 98% sacharóza, tedy složitý disacharid. Ale včely ho musejí invertovat na monosacharidy. To dělají tak, že do sladiny přidají enzym invertáza a tento enzym potřebuje nějaký čas aby rozštěpil složitý "dvojcukr" na jednoduché "jednocukry", v případě sacharózy na fruktózu a glukózu. A teprve až je to zralé, tedy až proběhlo štěpení - invertáza, teprve pak to včely ukládají na definitivní místo. Popisuju to velmi zjednodušeně.
Toto píšu z paměti, neuvádím tedy zdroj, mám to v hlavě dávno před tím, než v r 1984 přišel PC. Proto tyto informace mohou obsahovat malé nepřesnosti, jsem jen člověk. Navíc se vývoj nezastavil a do dnešních dnů mohlo dojít k dalším objevům a upřesněním. Ovšem podstatu můj příspěvek obsahuje. (děsně mě s..ou ti, co chtějí ke všemu zdroje, jsem ještě z generace, kdy jsme byli vzdělaní a ne že jsme jen uměli hledat v gůglu)
Dobrý den,
po delší době naplněné unavující včelařskou činností, jsem uznal za vhodné se podělit o zjištění, že u nás již dva dny nabízí smrk medovici. Producentem je puklice velká. Kapky pod smrky jsou obrovské. Snad příslib další snůšky.
Díky Jiří
Pro takové příspěvky to tady navštěvuji.
Budu sledovat.
Jo u vás je Jirko určitě tepleji ale přivedl jsi mě na myšlenku že až v sobotu naplním oplodnáčky vemu psa a vyrazím na obhlídku po lese s dalekohledem..
slivky, třešně už jsou pryč, hrušně dokvétají, jabloně kvetou plně, řepka už začína kvést.....svazenka se pomalu chystá...
...sezóna v plném proudu, ještě tak 2 týdny pěkného počasí...a už jdu na to
dnes som meral obsah vody v hornych mednikoch na nezaviecovanych plastoch obsah vody od 17 do 18,1 percent takze asi cez tyzden idem nato
(05.05.2016 8:17)Kohout napsal(a): [ -> ]Říkal mi včera ráno Milan Havelka že touhle dobou v podstatě nic jedovatého sebrat nejde. Tak jsem to risknul.
Mne to teda rikal taky, ale ze vsechny houby jsou jedly, bohuzel nektery jen jednou
No a mi ostatní budeme doufat že snad něco donesou. V mednících trochu něco donesou zcela bez řepky,
Po nedeli po dokvetu repky budu muset odtocit. Neda se. Medniky zavickovane. Stavebni nastavky stavi pouze na med a okamzite zanaseji. Prostor na kladeni se smrstuje. Zanesly mi i sous vlozenou doprostred plodoveho hnizda na plemenivo.
(14.05.2016 1:10)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]No a mi ostatní budeme doufat že snad něco donesou. V mednících trochu něco donesou zcela bez řepky,
Tak to dúfam i ja. Lenže počasie nepustí a u mňa ešte týždeň chladu a potom možno... Včera som robil CMC a dnes dostanú i sirup.Na Spiši je už mesiac chladu! Na 70km vzdialenom repkovom stanovišti to je krása. Na budúci týždeň točím - konečne a s radosťou!
U mne perfektní včelstva která mají plodiště ještě trochu obalené zimními zásobami mají v mednících tak 4-10kg. Pár pěkných dní bylo. V týdnu už byla cítit i vůně kolem úlů a nyní už na plno stavěj. Z pampelišek to však prostě tak nepřibejvá. Pampelišky nyní v plném květu a javor klen brzo začne. Jestli se za týden oteplí tak se točit bude. A po ztuhnutí nebo napastování je to žluťounký chutný jemný med zcela jiný než bílý řepkový. Na horách by mnozí rádoby odborníci zviklí na trvalou snůšku pohořeli.
milan hula napsal: ještě tak 2 týdny pěkného počasí...a už jdu na to
Já mít ještě dva týdny pěkného počasí tak trhám rekordy.
Momentálně sleduji už několik dní, že hmotnost zůstává nebo ubývá (470 m.n.m).
Několik dní byl silný vítr.
Výstup z pokusné WIFI - GSM váhy vlastní konstrukce
[
attachment=4091]
(14.05.2016 9:57)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]U mne perfektní včelstva která mají plodiště ještě trochu obalené zimními zásobami mají v mednících tak 4-10kg. Pár pěkných dní bylo. V týdnu už byla cítit i vůně kolem úlů a nyní už na plno stavěj. Z pampelišek to však prostě tak nepřibejvá. Pampelišky nyní v plném květu a javor klen brzo začne. Jestli se za týden oteplí tak se točit bude. A po ztuhnutí nebo napastování je to žluťounký chutný jemný med zcela jiný než bílý řepkový. Na horách by mnozí rádoby odborníci zviklí na trvalou snůšku pohořeli.
milan hula napsal: ještě tak 2 týdny pěkného počasí...a už jdu na to
Já mít ještě dva týdny pěkného počasí tak trhám rekordy.
p.Barnat co říkáte na ty kvanta medu co nosejí včelky ostatním, me tady na Vysočine vzhledem k tomu že všechno proplodují to zatím vychází šul nul, dnes tady dokonce padal sníh, řepka je mizerná a z čeho mohou nosit:?
Včera první odlehčovací-protirojové vytáčení výběrem z horních nástavků 6,7 - celkem 118 rámků z 16 včelstev, obsah vody 16,5 - 17,5, med výborný velmi světle žlutý - ovocné stromy, keře, střemcha a pampeliška, nakvétají kaštany a chystají se pomalu hlohy, těch je tu kolem hodně a dlouho kvetou, hloh je vůbec výborný jako přemostění mezi jarní a letní snůškou - už jsme jich vysadili přes 250 a letos prvně pokvetou
, ve včelstvech je hodně medu, když bude trochu slušné počasí mělo by to být výborné.
...zdá se že jabloně už dlouho nepokvetou, pampelišky už jsou taky pryč....řepka daleko
v mednících ještě krapet chybí...
(15.05.2016 18:21)papipapi napsal(a): [ -> ]Včera první odlehčovací-protirojové vytáčení výběrem z horních nástavků 6,7 - celkem 118 rámků z 16 včelstev, obsah vody 16,5 - 17,5, med výborný velmi světle žlutý - ovocné stromy, keře, střemcha a pampeliška, nakvétají kaštany a chystají se pomalu hlohy, těch je tu kolem hodně a dlouho kvetou, hloh je vůbec výborný jako přemostění mezi jarní a letní snůškou - už jsme jich vysadili přes 250 a letos prvně pokvetou, ve včelstvech je hodně medu, když bude trochu slušné počasí mělo by to být výborné.
Hloh je dobré přemostění tam kde není akát.... Tam kde je akát, hloh znemožňuje udělat čistý akátový med, pokud akát nemeduje tak silně, aby včely ztratily o hloh zájem.
Akát u nás není široko daleko, asi by tu na něj stejně bylo moc vysoko, takže kvetení dost nejistý, hloh je spolehlivý a navíc kvete dost dlouho, další výhoda - snůška z hlohu se pozná na dálku podle "vůně z úlů", ale med z přelomu jara a léta mi chutná asi nejvíc , má malinko štiplavou příchuť - nevím jestli je to hlohem nebo kaštanem - těch je tu taky dost.