(10.07.2014 23:55)Merkuri napsal(a): [ -> ] (10.07.2014 17:11)Jožko58 napsal(a): [ -> ]Slnečnica je v plnom kvete a Ty si vytočil med so 16,% vody?
Včelári na okolí kŕmili-podnecovali a Ty máš furt plné medníky.Aj tá medovica je asi z Rumunska...
Zaviečkované bunky by mali mat kolko vodi v %?
Medovica z rumúnska má inú chuťnež naša, nič nevieš o tom, tak isto aj medovica z ukrajiny má inú chuť. Najvic agátového medu je teraz na Krim, na včelstvo tam višlo 76 kg, pekný bieli a hustota 15% vodi.
No tie vaše podmienky v Blatnica, Bojná sú teraz na slnečnicu mizivé, dva dni vám to meduje a len 1 kg denne, možné že sa stane aj zázrak.
Ani zázrak tam nebol na agáte
Ja mám slnečnicu v dolete asi 300-500m a meduje to dobre.
Ja o tom niečo viem,len tí zákazníci,ktorí idú len po tmavom mede nevedia o tom nič.Tým je to jedno,hlavne že je tmavý a to je voda na Tvoj mlyn.
Sám píšeš,ako si predával med z facélie za agátový...a išiel ako teplé rožky...
Kupujúca verejnosť je v tejto oblasti málo "fundovaná"...
Dnes som zistil ze tak cca 2,6km od vciel mam docela slusne pole slnecnice...zvladnu to vcielky az tam?
Jestli není nikde nic okolo lepšího, tak ano, pokud to najdou.
Tak ich vezmem par do auta pojdem im to ukazat...
Ty se směješ, ale pokud tu zalovíš tak to není blbost. Ony se opravdu takto dají nasměrovat. Někde se snad i tady psalo, že se dělali pokusy s posypání moukou a odvezení někam 7km daleko na svazenku a pak se pozorovalo česno - vrátily se. Holt mají GPS v tykadlech. Jednak lze tedy zaškolit na vůni podáním vývaru z cílové rostliny a jednak lze opravdu vzít sklenici pár jich pochytat a odvézt za zdrojem nektaru a pak doufat, že si cestu zapamatovaly.
Potvrzuji, moje našly svazenku 7km vzduchem - domů se vrátilo asi pár létavek z těch co jsem tam zavezl. A zbytek se na ty modré KM2 už nasměroval- jo to byla tenkrát pastva = uvádění půdy do klidu. halven svazenka a hořčice ale i další zelené hnojení
Tak to zajtra skusim a uvidim...
(11.07.2014 13:51)miooo napsal(a): [ -> ]Dnes som zistil ze tak cca 2,6km od vciel mam docela slusne pole slnecnice...zvladnu to vcielky az tam?
2,6 km zacítia aj v úli,nemusíš ich nikam voziť..
Gusto, záleží od smeru vetra, a tiež pomáha nízky tlak vzduchu, resp. tesne pred dažďom.
Milane,ty jseš prostě dítě štěstěny,jestli ty ses nenarodil v neděli ,ale budiž ti přáno.
Včera bolo dost chladno doobeda, včera vravela váha 2.40 Kg. Dobre vonia vo voze a okolo úľov, samá slnečnica
Dnes už včely lietajú perfektne, bol som pri včelstvách.
Krásných 23°C. Jen trochu fouká. Hiolky litaj jak o život. Stále bzučí lípa, ale jak jsem to dnes obhlížel, tak louky plné květů jako na jaře a jak plazivý tak luční jetel, štírovník. Udivilo mě i dost typicky jarních květin jako je zvonek rozkladitý, kopretina, kohoutek luční. Velký dávají evidentně přednost těm jetelům. Počasí má byt teď stabilní vlhko-vlažné tak uvidíme. Nahlédl jsem do medníku a mají to dost plné ale zatím nezavíčkováno a nosí.
U nás lipa ešte nekvitne. Mám ich zopár priamo pri včelách, no ešte nič. Možno do konca týždňa zakvitne. Lúky sú inak krásne zeleno biele. Po zvození sena všade vyrástla čerstvá tráva a plno bielej ďateliny. Zelené nebo plné bielych hviezd.
Tak som to dnes skusil...zaviezol som zopar vciel cca50 na slnecnicu a uvidime ci sa vratili...zajtra poobede pojdem sledovat vcielky na letaci ze ake sa budu vracat...
Na včelařské konferenci někdo píše, že točí cement. To by me zajímaly z oblasti kde se začíná vyskytovat, ať se člověk může připravit.
(12.07.2014 21:35)miooo napsal(a): [ -> ]Tak som to dnes skusil...zaviezol som zopar vciel cca50 na slnecnicu a uvidime ci sa vratili...zajtra poobede pojdem sledovat vcielky na letaci ze ake sa budu vracat...
Asi jste nečetl starou literaturu z let kolem r 1960. Jinak byste věděl a taky třeba KaJI, že vozit ke kultuře jednotlivé včely možná funguje. Co ale funguje určitě je tzv "drezůra včel". Ta spočívá v tom, že se vymaceruje hrst květů té dané požadované rostliny ve slabém cukrovém roztoku, ten se dá včelstvům a včely jí pak intenzivně hledají a zpravidla najdou. Tahle metoda upadla v zapomnění asi proto, že soudruh chtěl v rámci poroučení větru dešti taky poručit včelám, aby neignorovaly nějakou rostlinu a neutekly z ní na jinou, jako například včely většinou opustí jabloně ve chvíli, kdy rozkvete pro ně atraktivnější řepka. To se bolševíkovi nepovedlo.
Ovšem aby včely něco rychleji (a nebo vůbec) našly to údajně funguje. To mám od mámy, sám jsem to nikdy nevyzkoušel, přijde mi to celkem bláznivé.
Dneska před osmou večer jsem dojel k poli s červeným jetelem, který začíná kvést. Ani jedna včela, pár čmeláků a nějaká můra.
Na vedlejším poli je pšenice a v okraji chrpy. Na těch bylo včel asi ne jako na svazence, ale co rostlina to asi tak jedna včela a to si myslím, že je celkem dost. Nevěděl jsem, že chrpa má pyl šedobílý, nijaký nebo jak tu barvu-nebarvu popsat.
Nedaleké bodláky byly taky bez včel. Bodláky bohužel neumím pojmenovat, pcháč oset to nebyl. Ten poznám.
Váhu nemám. Rozebral jsem jedny vč a žádné nezavíčkované zásoby. Všude vyhnaní a nebo vyhánění trubci. Je konec.
..najčastejšie sa snažili drezúrovať včely na ďatelinu purpurovú,pestovanú na semeno,ktorá nebola pre ne moc atraktívna..častokrát dlhšie kvetné rúrky ako včelie sosáčiky,ich len zbytočne dráždili vôňou..
(12.07.2014 23:08)gusto napsal(a): [ -> ]..najčastejšie sa snažili drezúrovať včely na ďatelinu purpurovú,pestovanú na semeno,ktorá nebola pre ne moc atraktívna..častokrát dlhšie kvetné rúrky ako včelie sosáčiky,ich len zbytočne dráždili vôňou..
A preto boli vyšľachtemné odrody s kratšími trubičkami. Medovanie ďateliny je veľmi závislé na teplote a vlhkosti vzduchu.