Mame vcely v sadech na jablkach v sadech.Přínos je dobry.Co si myslíte o tom kdyz na 17tkach davame dolu jen polovinu mezisteny a nechavame je to dostavovat? Docela jim to jde ale nekterym se do toho moc nechce
Nemam porovnaní protoze jsme loni zacali a vše je nove-velikost ulu,maringotka v sadech ...
(27.04.2014 9:43)slamos1 napsal(a): [ -> ]Ja tady čtu stale ty přínosy sladiny , tak jsem před chvílí jedny nakoukl, medník prazdný, mezisteny postaveny, ve druhem nástavku čerství plod, vajíčka asi ve třech rámcích a dolu do prvního už me nepustili, je vítr a jsou nervozní, řepka teprve začína a ted mi dejte rozřešení.550mnm
Nadmořská výška a teprve začínající řepka,to je to rozhřešení. Dej jim týden,čtrnáct dní a uvidíš. Pokud tedy nebude proti počasí.
slamos:
základem všeho je dobré stanoviště (tzn. dobré snůškové podmínky, mírný vítr, slunce, voda, méně okolních včelstev) a samozřejmě dobré počasí.
Jak tady psal pán přede mnou. Každý včelaří jiným systémem a přesto mají podobné výsledky.
Já se problémem stanoviště zabývám od doby co včelařím a pořád se učím. Někdy je to vážně pozoruhodné, že stanoviště o pár stovek metrů jinde má naprosto jiné výnosy medu. Většina včelařů to připisuje svému umění, ale zásadní význam má dobré stanoviště. Možná ve středních Čechách a nižších oblastech ten rozdíl není tak zásadní, ale tady v hornaté oblasti je ten rozdíl patrnější.
Proto už to neřeším. Vyrovnat se včelařům z nížin prostě není reálné. Ale má smysl procházet krajinu a hledat místa která by byla dobrá pro včely(slunce, vítr, voda), ale i pro včelaře (doprava, bezpečí)....oslovit majitele louky a s pár včelstvy to zkusit. Má to obrovskou nevýhodu, že se vše musí vozit a pak zase uklízet a stojí to i víc času a peněz, ale výsledek může překvapit.
Já řeším zrovna takové dilema, buď z dvaceti včelstev udělat 5 a nebo si najít další 2 stanoviště. Jinak je tento počet včelstev, na dané stanoviště naprosto neefektivní.
U nás repka pomaly odkvitá,ale stále silno meduje.Za celý čas jej kvitnutia nebol taký ruch na včelnici,ako dnes.Jasné,pribudli lietavky,tak je na škodu prichádzajúce ochladenie.Agát predpokladám že zakvitne koncom nasledujúceho týždňa,snáď tá zima potrvá len nejaké 2-3 dni.
Jirka:
Dneska jsem se hrabal na dvou stanovištích od sebe jen 300m a měl jsem neodbytný pocit že to jedno je na tom výrazně lépe. A to je řepka na všechny strany. Ale jsou tam i trochu jiné úly, takže uvidím za 14 dní.
Tu hore sa jar naplno rozbieha. Pred pár dňami susedovi na anténe štebotala prvá lastovička -prieskumák, peloton dorazí v priebehu týždňa. Trnky v plnom kvete, tie včely skoro ignorujú, no rozbieha sa púpava, slivky v plnom kvete, začínajú jablone a hrušky. No je jeden druh plazivej rakyty, ktorá začína kvitnúť, je jej hodne a včieky ju nesmierne milujú /foto č. 1/. V okolí dediny už kvitnú i čučoriedky, no včielky o ne nejako nestoja, zato milujú ich títo obri /obr. č.2/. Včelstvá sú i tu hore v dostatočnej sile, v medníkoch nenápadne pribúda a ak bude dobré počasie, tak koncom mája bude čo točiť. Med v tejto lokalite, vytočený koncom mája, vonia jarnou horskou sviežosťou a k tomu jeho čestvá, svieža, ľahko aromatická chuť...
(27.04.2014 9:15)Vítězslav Richtr napsal(a): [ -> ]Co by za to dala Richtrová.
Tak ať se někdy staví.
Včera jsem našel v pátých nástavcích sladinu s věnci zavíčkovaného plodu okolo. Tak dostali osmé. Kam ten svět spěje.
Včera poobede pršalo-lialo ako z krhle cca 3 hod. , aj tak bol prírastok na váhe 4,2 kg.
Já si snad tu váhu taky budu muset jednou pořídit, když tu pořád na ní vidím takové přírůstky.
Tak u nás díky počasí je to bída. Nejlepší v čelstva nakropíno v medníku 2-3kg. a je docela jedno jesli je v doletu řepka nebo ne.V podmetu sedí obrovská brada včel ale počasí jim nedovolí se uplatnit.Než se po ránu rozkoukají tak už zase chčije.
(29.04.2014 12:32)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]... díky počasí ...
Takže děkuješ nebo si stěžuješ?
Jj. V máji nemá pastýřova hůl oschnout. Asi proto se v minulosti rodilo tolik dětí v únoru
.
JK
Dano, vnímaš to veľmi romanticky, trnky ťa už sklamali (mňa taktiež), teraz ťa sklame púpava (ja som aj tohoto roku na púpave včelu nevidel a všade okolo včelnici sa žltne), niečo môžu tvoje včely získať z rakyty, ale do konca mája je len jeden deň. Pravdepodobne budeš na vytáčanie ešte počkať a tak isto na lepšie zdroje nektáru. Ahoj a zahambi ma.
(27.04.2014 10:00)David Šípek napsal(a): [ -> ]Mame vcely v sadech na jablkach v sadech.Přínos je dobry.Co si myslíte o tom kdyz na 17tkach davame dolu jen polovinu mezisteny a nechavame je to dostavovat? Docela jim to jde ale nekterym se do toho moc nechce Nemam porovnaní protoze jsme loni zacali a vše je nove-velikost ulu,maringotka v sadech ...
Včely Ti na polovičných medzistenách vystavajú väčšinou trúdovinu. Ja som to zažil, keď mi moja teta poradila, že mám dať včelám polovičnú medzistenu, ale rezanú po uhlopriečke, v plodisku bolo viac trúdového plodu, alo robotníčieho predsa sa rojili, vlastne om s možstvom trúdov tromfol i Linharta. Radím to nerob to a čo sa týka jabloňového sadu, male som v blízkosti obroský družstevný sad (jablone) a nikdy som nevytáčal, peľ áno, ten nosili a včely do agátu vždy boli dobre opriopravené.
Přínos sladiny i pylu je obrovský včelstva jsou zanesená téměř do posledního místa k točení to ještě není,ale něco se stím aspoň u těch přesílených musí udělat ty slabší ještě nějaké místo mají.Pozítří mám školkovat matečníky,oplodňáčky zůstanou většinou prázné a většinu zpracuji do oddělků odebrané rámky nahradím mezistěnami snad mi to hned při výstavbě nezanesou.Očekávané ochlazení snad mírně oslabená včelstva přibrzdí ve snůšce a ty odpaří přebytečnou vodu aby se mohlo točit.Po vytočení už to bude zase lepší.Kvete již vše podstatné jen hlohy se teprve chystají,také zapršelo a hned na to se udělalo hezky takže na česnech je cvrkot.
Milý Anton, Ty mi neveríš
. Bohužiaľ, presvedčiť Ťa o oprávnenosti mojich znáškových očakávaní môžu už len pádne argumenty a nimi je dôkaz o vytočenom jarnom mede. Nakoľko ale púpava ešte len začína kvitnúť je pochopiteľné, že tento argument nemôžem použiť.
Aby bola aj znáška z nej, treba, aby teploty presahovali 20 st.- a to nebolo ešte u nás túto jar ani jeden deň. Máš pravdu, poriadna znáška z púpavy je zo sféry mojich romantických včelárskych ideálov a som na ne primerane pyšný
, ba mi robia hádam väčšie potešenie, ako vytočený med... No môžem Ťa ubezpečiť, že jarný med bude i v prípade, ak sa naplnia Tvoje katastrofické púpavové scenáre, chce to len prijateľný ráz počasia, znáškových alternatív máme habadej, úle máme i tu hore nabité včelami. Zvezieme sa popri plejáde včelárov, ktorí túžobne očakávajú agátové eldorádo. Totižto predpokladám, že tvrdo pracujú na tom, aby vyšlo počasie a verím, že k tomu využívajú všetky možnosti /konexie, známosti, lobbing v europarlamente či v Dume, modlitby..../, aby tak bolo...
Takže im /tým pádom zároveň i nám/ držím palce, aby boli vyslyšaní, aby to vyšlo!!!
U mna je už druhá znáška, ako prvá bola z ovocných stromov, prevažne na 95% čerešňa. Vyšiel mi priemer 17.5 kg.
Teraz druhá je z repky olejnéj, pomali už končí znáška, sú plné plodiská i medníky, odhadujem podla toho že jak je tažký úľ.
Tak jsem dnes na autobusáku obdivoval, jak má lípa krásné zelené výhonky a přitom mě upoutaly lesklé skvrny. Mrknu blíže, otočím list a je to jasné, zdobnatky už začaly produkovat medovici. Takže po monzunových deštících s nastávajícím teplem budou mít holky další zdroj. Vypadá to slibně
No JKL, kéž bys měl pravdu ... krajane
To si piš. Zítra se to pořádně zalije a od úterý slunce a teploty dost přes 20°C. Stačí se podívat na to kolik nádherně zelené hmoty vyprodukovaly javory a lípy. Na tom se bude mšicím skvěle dařit a to, ze už jsou opravdu nekecám. Taky mě překvapilo, ze tak brzo, ale letos je to asi vlastně normální.
A co potom, v začátkem července budeme krmit? Přemýšlel už na tím někdo?