Vypadá to na některý z Penízků,jestli to kvete teď. Asi
Penízek modravý(Thlaspi caerulescens).Dal jsem si práci a hledal, abych se také něco dozvěděl.
Dneska jsem civěl jak včely sbírají na žlutých kvítkách Křivatců. Nejsou špatné tyto stránky:
http://rostliny.naturfoto.cz/
(28.03.2011 10:59)Míra.P napsal(a): [ -> ]. . . Včera jsem ostřihl pár větviček břízy a už to pěkně ronilo vodu takže kdo si ji chcete nachytat tak teď bude ta správná doba.
Jednou jsem viděl jak včely sály šťávu ze stonku nalomené velké slunečnice a evidentně jim to chutnalo protože jich tam bylo na tom malém zlomu dost.
Před pár lety jsem viděl, jak z nepatrně poškozeného kmene břízy z jara tekla voda jak z kohoutku a trvalo to snad i týden. Byla hned u našeho domu a se zájmem jsem to sledoval. Bohužel následný rok padla za oběť úřednímu rozhodnutí
.
no ona to neni uplně tak voda ale mízá stromu... něco jako smůla u jehličnanů... zjara teče snad každýho listnáče kterej žene pupeny... teda snad krom dubu z toho sem to týct ještě neviděl.... živěj se na ní i mravenci a ruzny mušky když to takle začne někde ronit
(29.03.2011 21:53)miko napsal(a): [ -> ]Vypadá to na některý z Penízků,jestli to kvete teď. Asi Penízek modravý(Thlaspi caerulescens).Dal jsem si práci a hledal, abych se také něco dozvěděl. Dneska jsem civěl jak včely sbírají na žlutých kvítkách Křivatců. Nejsou špatné tyto stránky: http://rostliny.naturfoto.cz/
Mohu potvrdit - jde o penízek modravý. Není to rostlina úplně běžná, ale lokálně může být hojná. Podrobné informace najdete zde:
http://botany.cz/cs/thlaspi-caerulescens/
Broněk Gruna
Dnes opět výborné počasí. Hukot se ozíval hlavně ze samčích (žluté kočičky - údajně dávají více nektaru) kočiček. Na samičí (zelené) tolik nejdou. Taky je hezké pozorovat, jak některé jívy jsou v plném květu a některé ještě nevyrašili.
I další týden má být pěkně, tak ať to vydrží ...
To že je nějaká snůška, potvrzuje i hučení, které se ozývá za večera ze včelstev- odpařují vodu. Ten správný hukot Niagarských vodopádů z úlů ale přijde až v květnu.
(25.03.2011 14:35)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]...U nás (n.v. 228 m), čo by oprávňovalo predpokladať, že vŕby sú už rozkvitnuté. Ani z ďaleko to nie je pravda, vŕby a to všetky druhy ešte nevyrašili ani prvé lístky, nieto ešte kvety. Na rakytách najskôr kvitnú kvety a len potom lístky, ale ani tie ešte svoje kvety-kočičky neotvárajú. Už 5-ty deň sa u nás teploty dvíhajú až do 19 stupňov...
Ahoj já jsem Tono myslel vrby jívy. Nevadí.
Předpokládám, že nyní je u nás snůška v plném proudu. Včera, brzo ráno jsem jel ke včelám, kvůli stěhování úlů. Cca v 6:30hod jsem zíral, jakým stylem a kolik včelky odpařují vody (letáky a mřížky byly úplně mokré).
Připojil jsem fota čerstvě zanešené pannenské souše sladinou ze silného včelstva. Opět předpokládám, že pachatelem jsou stále vrby jívy
Pavel to je v priadku, veď rakyta tam patrí. Je zaujímavé, aj u ná sú dni ako vystrihnuté (dnes ráno bol prízemný mráz), včely lietajú do strhania, plod pribúda, včelstvo silné, ale dnes váha zaznamenala z posledné 4 dni úbytok 500 gr. Jednoducho máš šťastie a ja Ti ho prajem. Aj v ostatných 70 tich včelstvách zásoby prudko klesajú čo ešte nezaznamenal, v jednom prípade som prišiel o včlelstvo pred 5 dňami, keď včely prestali lietať a na letáči som objavil malátne včely. Nemali ani bunku medu a bunky s plodom, ale už ani ten nepokryli. Rýle odviečkovaný plást s medom a ožili ako pokropené živou vodou. No M uhynula a musel som ich spojiť. Aj tak môže vypadať skutočnosť. Anton
(04.04.2011 10:55)Jan Pavlů napsal(a): [ -> ]Ahoj já jsem Tono myslel vrby jívy. Nevadí.
Předpokládám, že nyní je u nás snůška v plném proudu. Včera, brzo ráno jsem jel ke včelám, kvůli stěhování úlů. Cca v 6:30hod jsem zíral, jakým stylem a kolik včelky odpařují vody (letáky a mřížky byly úplně mokré).
Připojil jsem fota čerstvě zanešené pannenské souše sladinou ze silného včelstva. Opět předpokládám, že pachatelem jsou stále vrby jívy
To vypadá, že už budeš moct v dubnu vytáčet
Ahoj, u nás v okolí jíva z květu, přechází na olistění. Zítra má být opět velmi dobré počasí, slunečno a teploty okolo 20°C. Tak jsem docela zvědavý po čem holky půjdou. Nějaký tip?
Koukal jsem že kvete sasanka, ale nevim jak je pro včely zajímavá. Pořád kvete penízek modrý a to je asi vše co jsem v okolí vypozoroval
U nás kvete hodně i sedmikrásek a včely občas na ně taky zabruslí a už začínají vyhánět na květ i pampelišky a taky se mi začínají otvírat květy broskvoní. Letos to u nás kvete všechno minimálně o měsíc dřív. Docela mám strach co si pro nás připraví počasí v následujících měsících..., je to neobvyklí průběh jara, alespoň u nás.
Začíná to opravdu pěkně.Jíva je plná pylu také kvetou podběly sem tam už i pampeliška a dokonce i špendlíky začínají.Na skalce kvetou narcisky a dokonce i tulipány . Pokud bude i nadále pokračovat stejný ráz počasí tak do týdne rozkvetou blumy.Podle jiných roků je to tu tak o týden až 14 dní dříve.Včera také dorazily vlaštovky a už se pohlížej po hnízdech.Jen doufám že nepříde nějaké mrazivé počasí jako loni kdy všechno v květu pomrzlo.
Tak je videt, jak obrovske rozdily v pocasi jsou na uzemi tak maleho statu jako je CR.
U nas nas severu Moravy mame zase trochu skluz oproti jinym rokum. Byly roky, kdy repka zacinala kvest kolem 15.4., coz je za tyden. Ted ma repka tak okolo 15 cm. Takze jeji zacatek kvetu odhaduji tak na velikonoce. Pampelisku jsem nevidel jeste ani v Opave 220mnm., kde je vzdy pocasi o tyden do predu nez u nas na kopci 400 mnm. Tak letos mozna na pozdnejsich tresnich najdu jeste kvety abych 1.05. splnil sve povinnosti. V jinych letech to nahrazuje nase obrovska jablon na zahrade.
P.
No u nas (Loketsko) vrba jiva dokvetla, zacaji padat odvkvetle jehnedy. Pri tomhle pocasi zacnou za chvilku kvest javory mlece a smetanka.
U nás na Znojemsku už rozkvétá třešeň. Zatím jsou plně rozkvetlé jen rané odrůdy, ale o víkendu rozkvete i planá třešeň ptačí, čímž skončí včelařské předjaří.
Jívy jsou již asi 10 dnů odkvetlé.
Asi týden kvetou meruňky a broskve, asi 3 dny kvetou mirabelány, pampelišky, javory mléče. Během víkendu rozkvetou trnky a stromové vrby. Plný rozkvět řepkových polí odhaduji při tomto počasí tak za 10-14 dní. U nás je vývoj přírody uspíšen asi o týden proti průměru, zejména díky teplotám nad 20 C v posledním týdnu. Včelstva jsou proti jiným rokům již v předjaří velmi dobře zásobena pylem, což je první předpoklad silně rojového roku. Takže zavčas rozšiřovat nebo chystat rojáky
.
Broněk
Na včerejší schůzi ZO Praha 10 také lidé říkaly, že třešně už kvetou.
A žluté "špendlíky" také. A na dvoře nabírá hrušeň.
Včera jsem si prošel zahradu a okolí, lísky odkvetlé, jíva ještě něco má, meruňka nasazuje na květ, třešně, višně ještě nenasazují (mladé stromky), hrušeň se snaží, kvetou sedmikrásky, po pampeliškách ani stopy.
Mírovi rozkvétá podběl, tak mne to podnítilo k otázce. Měl jsem tady stanoviště podbělu asi 70m za rohem a chodil jej kontrolovat každý den včelu na něm neviděl, pak jednorázově přestěhoval skoro 1m2 přímo před úly. Strávil jsem pozorováním spoustu času, včely lítaly všude kolem, ale na podbělu ani ťuk. Pokud někdo pozitivně viděl sbírat včely letos na podbělu, prosím potvrďte. Stačí SZ. Díky.
je to síce od ruky, ale nahlasujem ti že tohoto roku moje včely na podbel chodili...
tie tvoje museli už mať niečo lukratívnejšie, rakytu, jívu....
mne napríklad úplne ignorovali vlani ich obľúbenú púpavu (pampelišky) pretože už kvitla čerešňa a ovocné stromy ...
ozaj nahlasujem že som dnešok zapísal ako kvitnutie pampelišiek pre rok 2011 u nás...
Já včera ráno našel u zdi baráku rozkvetlý trs pampelišek (cca 7 květů) a už v 11 hodin se květy zavřely s typicky černou špičkou (před tvorbou chmýří). Takhle rychle jsem pampelišky odkvést ještě neviděl