jo možný je vše....ale to tu nevyřešíme......jen sem podotknul, že mě to udivuje.......jako spousta jinejch věcí na tomhle foru
příde mi jako bych včelařil uplně jinak než většina lidí tady.....je to tu vážně rozmanitý.....
Naše jedno stanoviště - v údolí u řeky u Ochozu u Brna - má od jara úplnou nulu. Něco je v úlech z polystyrenu (už by se pár kilo dalo vytáčet), ale ty v tenkostěnných nemají nic (pro mě je debata dřevo x polystyren v tomto ohledu jasná, neboť při prohlídce jedu nic-nic-nic-nic-med-med-med-nic-nic
Druhé stanoviště - JM - to dohání a má tak 22 kg/včelstvo.
Jinak akáty odkvetly minulý týden, ale to chcalo a chcalo a na lípy čekám
Tož tak, v loni to bylo také tak a proto je pro mne ponaučení: mít aspoň dvě stanoviště, která se doplní a minimalizují riziko úplné nuly.
Tak dneska jsme si po dlouhé době žvýkl trochu voští se sladinou.
Dřív by to bylo jako bych hladovému kůrku bral.
Rozkvetly i ostružiny, objevuje se i trocha sladiny v mednících ale než zase doplní plodiště na plný stav tak mají ještě pár dnů snůšky před sebou pokud to vydrží.
V zateplení nesleduji rozdíl v zásobách, spíš je to o tom jak byly vyzásobené z jara a jak je velké plodiště.
Počasí vypadá až do konce týdne dobře, takže se to snad tady rozjede. Na lupenech jsem toho moc neviděl - tedy mšic, kapičku ani jednu.
Dost včelstev reagovalo na výpadek snůšky - je to skoro měsíc - výpadkem plodování.
Ten výpadek plodování jsem taky zaznamenal. Moc holky na lípu připravené nejsou. U mě - mám vytočeno celkem cca 12kg na včelstvo, točil jsem dvakrát, poprvé voda s rezervou pod 18%, podruhé bojuji s 18% hranicí. Ještě něco v mednících mají, ale nedá se to točit - je smíchané husté - řídké dohromady.
Jsem rád, že jsem to nestihl vytočit, když byla ta zima (to to ještě smíchané nebylo) teď už bych asi musel krmit.
8 z 10 nových oddělků zatím drží na zásobách, co jsem jim dal, dva už jsem musel včera přikrmit roztokem. Ale celkem jsou oddělky zatím soběstačné.
Sezóna se srovnává, výpadek plodování alespoň trochu omezí roztoče. To, co se "předstihlo" na jaře, se ochlazením vyrovnává. Časné druhy lip začínají kvést.
Moze mat na tvorbu nektaru a znasku vplyv aj faza mesiaca? Lebo tento rok agat kvitol dobre, ale cez teple dni bol nov takze akosi slabo medoval.
Napiš soukromou zprávu Deboře,v tomto oboru neznám nikoho fundovanějšího.
Čože sa stalo, že Cipia slabo medoval agát, a mesiac bol v tom čase v "nove", u mňa agát medoval (a mal som aj 8 kg denný nprínos) 6 presne dní, predtým pršalo aj potomm pršalo, tak tá znáška ani nemohla byť dobrá, u mňa agát v normálnych rokoch medoval v priemere 12 dní, tak vtedy sa včelám dobre nosilo a boli plné aj 2-3 debničky (B 10).
Zdá sa, že dnes začína 5 minút slávy pre horalov o ktorej písal vyššie Daniel. Malina je šťavnatá, čiastočne rozkvitnutá a pri peknom počasí sa vždy do nej primieša aj nejaká medovica. Občasný daždík znáške neuškodí, lebo malina má kvety otočené dole ako zvonček a horalky zbierajú aj pri nižších teplotách:
Vyfotené pred pár dňami - prehánky a treplota 12°C
Safra,musím o tej teplote povedať mojím tatrankám!
začínám mít obavy, vytáčel jsem 16.5. Už týden před vytáčením žádná snůška (špatné počasí) ale od vytočení chvíli váha stagnovala a poslední dobou jen a jen klesá, akát nemedoval nebo jen minimálně, lípa teprve lehounce začíná. Ještě že jsem jim toho tam nechal opravdu hodně, jinak jsem chystal krmení. Stejně některá včelstva prohlédnu...úbytek byl i přes 12 kg... A to to vypadalo tak nadějně. Stará pravda.... o množství medu se dá mluvit až když je v konvích
Mne po "rýchlovýkrmnej" repke naskočila (zatiaľ slabá)ale dôležitá lesná znáška. Aspoň,že netrpia včely ničotou!
U nás ani tuk.. jen drobet malin. Tak snad bude nějaký tmavý
Agát ktorý nezamrzol už dávno prestal kvitnúť, no nahrádza ho agát, ktorý tretíkrát zamrzol, začal kvitnúť, čo ma prekvapilo, V dávnejšej dobe sa to tak isto stávalo a kčovníci tvrdili, že taký agát nekvitne. Bol som zvedavý či je to naozaj tak, zašiel som preto k agátom cca 70-100 m od včelnice a bol som prekvapený,, na agáte na ktorom bolo oveľa menej súkvetí ako pri normálnom kvitnutí, ale zato včiel po kvetoch poletovalo v neúmerne veľa, k tomu tri dreváre fialové, ktoré sa taktiež prišli nasýtiť nektárom. Či sa to prejaví aj v úľoch ťažko povedať, ale ako povedal slepý, uvidíme!
Pán Turčáni, toto je ten drevár fialový?
nedavno som bol autom kvoli pozemku na "juhu" (nove mesto nad vahom a horna streda, ano aj to je pre mna "juh"
)
musim povedat ze vam zavidim agaty, nadherne, cele biele stromy obsypane kvetmi
ak tu na severe (okolie ziliny) najdem agat tak su to vacsinou mensie stromky s riedkymi kvetmi, ak vobec s nejakymi
S akáty byste musel mít ale taky jejich (jižanů) nadmořskou výšku. Já mám včely 460 m vysoko, jako vy, akát tu roste úplně všude v hojném množství, ale nikdy nemeduje. Voní, včely na něj létají, nanosí spousty pylu, třeba má nektar na podnícení či obživu, ale med z něj jsem jakživ neviděl a neslyšel tady u nás o něm. Moje včely se dostávají až do výšky (níže) 300 m a stejně tam akát nemeduje.
Včelárim čo by si kameňom dohodil od toho "juhu" ale o agátovom mede môžem len snívať. Tento rok pri tom počasí čo bolo prínos z agátu žiaľ nestačil ani na udržanie ručičky váhy bez poklesu. Tento rok po skvelej repke nezostáva nič len čakať na znášku z ďalšej monokultúry (slnečnice). S našou včelárskou závisťou je to ako z každou závisťou. Všetci by sme chceli mať a myslíme si že je lepšie to čo má ten druhý. My dolniaci možno máme plnšie medníky ako vy na severe ale všetko má svoju cenu. V mojich očiach zas má oveľa vyššiu hodnotu čistá bez chemických postrekov zasiahnutá príroda (oravy, liptova...) a prirodzená pestrosť znášky ako tie naše monokultúry. Asi to bude s nami včelármi ako s niektorými ženami. Pre vysvetlenie použijem niečí citát: "Ženy nevedia čo vlastne chcú a nedajú pokoj kým to nedostanú".
Pánové, vytočil jsem asi 33 kg(průměr) na poprvé, a dneska jsem se dostal k tomu, abych se kouknul, z čeho to vlastně bylo.....Podle rozboru pylových zrn z medu....12% vrba,...16% javor,......22% řepka,.....44% ovocné stromy.....zbytek jsem nehledal..... Takže s tou řepkou to zas tak "EXTRA" nebylo, ikdyž i já jsem si myslel, a deklaroval, že lítaj na řepku.......
Už loni měly z prvního točení největší podíl ov.stromy..... Letos zamedovaly "extra" jabloně....z těch 44% objemu z ov.str. daly jabloně celých 87% .....třešně 9%..... (třešně propršely).....
Takhle je to u mě....co u vás?
to by mě zajímalo jak tohle měříš?