U mňa posledné dni znáška super. Škoda, že sa ochladilo. Dnes ráno na včelnici 4C, teraz sa to dvihlo na 9C a silno zamračené. Dnes bude asi bezletový deň. Od zajtra sa má otepliť, to by bolo super, nosiť je stále z čoho.
Tu medovici jsem dříve dost studoval a prohlížel. Včely ti mohli nosit ze mšic které nebyly v dosahu mravenců a bylo jich hodně. každá ta kolonie produkuje medovici jen než dospěje, narostou jim křídla a rozlétnou se po lese (jen za hezkého počasí) .Pak se musí počkat než každá samička vytvoří vlastní kolonyji. A mnělo by to začít znova a silněji !!! .Samička rodí dost rychle a za 10 dní má už malou kolonyji. Je moc brzo aby to skončilo. Snůška většinou bývá až z této druhé nebo snad třetí vlny. Ty jsi mněl možná snůšku už z té první vlny.
Aká je učinná vzdialenosť pri medovici? V literatúre sa udáva 1km... Ak je to tak, potom je jasné, prečo medovice zo smrekov v mojom okolí je pomenej...
Musím vybrať zopár plástov a uistiť sa či to naozaj bola medovica,lebo kvitli i maliny(ale veľa ich u mňa nerastie)!
Když bude 15°C tak je i ten 1km daleko. Když bude 25-27° tak snad i 3km ale dva určitě.
Nevím pane Barnate jak medovice. Vloni jsem měl svazenku podle GPS přímým směrem k okraji pole 8,5 km a med z ní jsem měl určitě, soudě podle mordého pylu. Stěží by nosily jen pyl a med z něčeho jiného. Navíc med byl neskutečně chutný, nikdy dřív jsem ho ze svazenky neměl. Měl ale barvu dočervena a o tom kousek výš píšete, že je to smrková medovice a tak vlastně nevím, co jsem to vytočil. Trvalo asi tři měsíce než ztuhnul, pak měl okrovou barvu. Po šetrném rozpuštění při 40-42 stupních někdy v březnu je tekutý ještě nyní.
Niekedy zistiť druh medu je fakt problematické a nepomôže ani peľová analýza,či vodivosť!
u mňa v r.1999 plné medníky zo slnečnice 5km vzdialenej..bola to neskoro zasiata slnečnica,ostatné parcely dávno odkvitnuté a medy vytočené,išiel som koncom augusta odstraňovať medníky(vtedy ešte v klasickom dvojpriestorovom včelárení) a zostal som milo prekvapený..med čistý slnečnicový,kto máva,tak vie ľahko rozpoznať aj bez peľovej analýzy..dúfam,že tento rok sa to zopakuje,lebo najbližšiu slnečnicu mám na jednom stanoviśti 3,5km,na druhom o žiadnej neviem..
(15.06.2014 11:22)tom.50 napsal(a): [ -> ]Nevím pane Barnate jak medovice. Vloni jsem měl svazenku podle GPS přímým směrem k okraji pole 8,5 km a med z ní jsem měl určitě, soudě podle mordého pylu. Stěží by nosily jen pyl a med z něčeho jiného. Navíc med byl neskutečně chutný, nikdy dřív jsem ho ze svazenky neměl. Měl ale barvu dočervena a o tom kousek výš píšete, že je to smrková medovice a tak vlastně nevím, co jsem to vytočil. Trvalo asi tři měsíce než ztuhnul, pak měl okrovou barvu. Po šetrném rozpuštění při 40-42 stupních někdy v březnu je tekutý ještě nyní.
Že by byl přínos z 8,5km a byl z toho med medníku tak tomu teda nevěřím v žádném případě. Tmavě rudý med bývá ze smrku, z pohanky,svazenky,škardy dvouleté,štírovníku růžkatého vrbovky a bude ještě spoustu dalších druhů. Kdyby výnosně nosily z 8,5km byl bych vychechtanej. Mnohdy cítím v medu pohanku z polska která bývá tak 4-6km.Je to však jenom slabá přímněs toho aroma.Pozdní červený med mívám ze škadry dvouleté a štírovníku růžkatého. Chutná to jako když si přivoníte k domácímu uzenému. Říkáme tomu - ten kouřovej med. Starček má také med do červena a někdy by mohl něco dát. S vrbovkou a lípou je to vše u nás taková pozdní napaběrkovaná smněs a už mne to mnohdy zachránilo.
Zcela jsm ještě zapomněl na bodláky, někdy je jich modře zaplevelené pole a za další by někde mohl být zasetý i ostropestřec maryánský - Vše jsou to medy do červena krom lípy.
Já zase neuvěřím, že by včely nosily modrý svazenkový pyl a ne nektar. Modrý pyl je myslím víc než spolehlivý ukazatel, moc rostlin ho nemá.
Popravdě, jednou jsem někde četl jak nějaký pán tvrdil, že měl svazenku 8km a že mu z ní nosily. Taky jsem tomu nevěřil. Do loňska.
Nad vsí máme kopec, přirozenou rozhlednu bez stromů (dá se tam vyjet autem a kochat se v pohodlí) a vidíme nejméně 10, spíš 20 a víc km a jiné modrofialové pole vidět nebylo. Můj bratr měl vč asi 2 km a pyl měl stejný, jen celé desky, u nás tak 35%. Med ale měl skoro černý, nejspíš s příměsí lesního a nebo nevím. Vodivost měřit neumíme, nikdy jsme to nepotřebovali.
Rostliny co jmenujete ani neznám, starček tu neroste (med z něj má podle pana Cimaly nepoživatelně hořkou chuť). Vrbovka tu neroste, tedy ve významném množství stejně, jako třeba bodláky. Štírovník se tu nepěstuje a pokud existuje divoký, tady není. Tedy jestli štírovník růžkatý není něco jinačího než štírovník, stejně ho znám jen z internetu. Pohanku pěstuje každoročně jen to družstvo co svazenku a vloni byla od nás ještě dál než zmíněná svazenka, letos není do těch osmi km ani ta svazenka. Mám za život třetí stanoviště a vždy jsem měl smůlu na jezedáky. Co nezasejí to tu není...
Děkuju za odpověď, váš přehled a znalosti vám závidím. Tedy nejen v této odpovědi, ale čtu si vaše příspěvky víc než rád, vlastně na ně čekám. Díky Tom.
(15.06.2014 11:42)gusto napsal(a): [ -> ]u mňa v r.1999 plné medníky zo slnečnice 5km vzdialenej..bola to neskoro zasiata slnečnica,ostatné parcely dávno odkvitnuté a medy vytočené,išiel som koncom augusta odstraňovať medníky(vtedy ešte v klasickom dvojpriestorovom včelárení) a zostal som milo prekvapený..med čistý slnečnicový,kto máva,tak vie ľahko rozpoznať aj bez peľovej analýzy..dúfam,že tento rok sa to zopakuje,lebo najbližšiu slnečnicu mám na jednom stanoviśti 3,5km,na druhom o žiadnej neviem..
Toto se mi stalo v polovině 80 let 20 století. Nakočoval jsem k hrachu (taková blbost organizovaná Svazem) a skoro jsem ulomil kolo (ohnul nápravu) a tím jsem tam zůstal a nepřejel k jeteli.
Začátkem srpna jsem šel krmit poté, co jsem za hrozných peripetií sehnal cukr. Neměl jsem auto a tak jsem si zjednal kámoše, vezli jsme cukr a vodu jako že budu krmit. Kámoš odjel a já šel odebírat neobsazené prázdné medníky. U prvního vč, kde jsem chtěl dát stranou medník jsem si myslel, že jsem se zbláznil a nebo mi to někdo přišrouboval.
Ano, byl to velmi pozitivní šok. Byl to černozelený opalizující med se "špuntíky" melecitozy, šlo to ale velmi dobře vytočit.
Bohužel se mi to nikdy víc nestalo...
Trvalé stanoviště jsem tam nezřídil, známý co měl vč opodál mi řekl, že to tam zažil prvně po víc jak dvaceti letech. Pak jsem se dověděl, že už nikdy víc tam tuhle pozdní medovici neměl.
Podle mě je svazenka výborná hlavně na pyl, medu z ní moc není. I když knihy tvrdí opak.
Med ze svazenky není kdoví jak lahodný ale ve smněsi s něčím jiným to ujde. Stejně to také trochu připomíná pohanku a stuhne v sudu jako každý jiný.Svazenka v suchu je schopna nedat vubec nic. Možná ten váš med nemněl souvislost s tím pylem. Asi fakt medovice.8,5 na kraj pole to fakt ne!! Pylu seženou blíž vždycnky a z takové dálky prostě nemůže být přínos v medníku to prostě ne Unás před a po revoluci byly všechny louky a pastviny skutečná zelená poušt. Byly jen pampelišky a jetel plazivý. Nyní je šakrdy dvouleté tolik že jsou v červenci všechny louky na dáálku žluté. Přilétlo to postupem let od severozápadu z polska.Dělá to semena stejně jako pampeliška a taky tak trochu vypadá. Než jsme zjistily o co jde říkal jsem tomu -ty vysoký rozvětvený pampelišky, a pak jsme chvíli mysleli že je to jestřábník. Štírovník růžkatý -je žlutý a plazí se to po loukách jako jetel.Roznášej to statkáři když sklízejí a sváží seno -nikdo to tady nepěstovat a z mládí si pamatuji že občas někde na horských loukách rostlinka byla. Má to semínka jako řepka nebo hořčice a to se vykutálí všude i z prázdné vlečky.Je toho nyní už tolik že se jedná o slabou ale narůstající snůšku.Já jsem se tet v pátek divil co to mněli v plástech za křiklavě červený pyl a také nevím z čeho to je. Kaštany jsou přece už dávno pryč. Ono spousta rostlin má modrý pyl.Proč by létali tak daleko?? nevím . A ten zelený med s trochou melecitozi je uplně jasná jedle. Níkdy jsem ho nemněl ale byl jsem před lééély u Špačka v Jaromněři a tam mi ho ukazoval - tmavej a proti světlu totálně zelenej.
No u nás nic, tak se asi začne krmit
Poslední dva dny.... Sobota a neděle shodně + 1.5 kg.....pomalu.....ale zaplať bůh....
Nevím ale z čeho.... Lípy jsou "suchý" a svazenka i hořčice jsou daleko..... V lese, na druhém stanovišti nosej mnohem líp....Hadinec kvete a meduje až je radost se koukat a dnes už jsem je viděl i na komonici.... Snůška být musí, protože od čtvrtka vystavené 3 mezistěny bez přikrmení...... Ale "vedou" ostružiny..... Jen pro zajímavost.... Nosej pyl ze svazenky, která je 5,8 Km daleko.
Dnes jsem je taky při práci na zahradě pozoroval. U nás taky něco nosí, netrefují česno. Vzhledem k teplotám ale nic moc. Co mě ale upoutalo, byly silné prolety mladušek. Tak, jsem mrknul na historii teplot a vychází to - teplé období konce května (období rojení).
Takže pokud bude alespoň slabá snůška tak se opět rozkladou. Navíc teď zesílí a bude víc včel uvolněných pro snůšku - bude-li.
(15.06.2014 18:54)gusto napsal(a): [ -> ] (21.04.2014 10:45)MartinKo napsal(a): [ -> ]http://vigorbee.cz/files/doletvciel2002.pdf
..pre osvieženie pamäti..
Jo jo to už jsem to kdysi četl. Ten přínos byl odhadem max 5kg a hlavně už bylo zalito plodiště a část medníku.Po odkvětu pampelišky nic tak atraktivního není tak snad ? a jednalo se o nejsilnější včelstva a nejprošlegtěnější vigorky . Ale červenci živit plod a k tomu naplnit medník na 8,5 km to prostě nejde to je nesmysl Tomu nikdy neuvěřím.. A k tomu ještě jak mohl mít bratr 2km od svazenky v medu i medovici. Kdyby ta svazenka tehdá tak dobře medovala tak by si včely medovice ani nevšimli a 2km od té svazenky by byl výnos 3-4x větší než na 8,5km - toto si teda všechno myslím dle dosavadních skušeností.Tady připustíte 8,5km a dalšímu příští rok donesou dokonce z 9km .Jaký pyl to byl vysvětlit neumím ,ale naplnit medník to nemohlo. A když to byl tak lahodný med a nemněl snahu krystalisovat. Mohla to být medovice na něčem netipickém a nebo medovala nějaká rostlina která jindy nemeduje.
Pane Barnate, já ten med ještě mám. Přiznám se, že jsem nikdy tak lahodný med neměl a mám ho zašitou konev. Mám vám ho poslat sklenici? Třeba ho poznáte z čeho by mohl být. Popravdě, taky mi bylo divné, že brácha má med jiný když byl k té svazence blíž.
Tak to shrňme.
Že to byl (ještě ho mám) med ze svazenky je jen moje nedokázatelná dedukce dle modrého pylu, stejného, jako měl bratr. Jen on ho měl v plástech asi 3x víc.
Že jeho med byl černý s medovicí si vysvětluju tak, že kromě svazenky měl on v doletu svých včel medovici srovnatelné a nebo malinko lepší atraktivity a proto ho namíchaly. Kdybyste měl absolutní pravdu s tím nemícháním medů včelstvy, byla by naprostá sranda dělat druhové medy.
Že může svazenka mít jen pyl a ne nektar, jak tu někdo píše, jsem nevěděl.
Ano, jsem třetí rok, vloni tedy druhým rokem na úplně novém stanovišti, o kterém jsem nic neslyšel ani od místních, žádný včelař tu už léta není. A tak je možné že tu je něco, nějaký zdroj, o kterém netuším co by to mohlo být. Louky ovšem jezedák poseká (kromě pampelišek, to včely stihnou) tak rychle, že tam nestihne něco začít kvést a udělá z toho takové ty válce v bílém prezervativu.
Myslím, že na vigorbee by se daly doghledat další články Ing. Čermáka - jeden co jsem od něj četl se věnoval energetické "účinnosti". Včela prostě letí na cukr a musí umět určit kdy to pro ni přestává být výhodné. Vzhledme ke spotřebě "cukru" na let a sběr.
Ten článek o té řepce je o "raritě".
Schodou okolností ten samý rok byl ve Včelařství ještě jeden o svazence za lesem - asi 7km a já osobně udělal tehdy svoji první zkušenost se svazenkou - taky 7km. Proot si to pamatuji. Ale to si myslím, že se vrátily domů včely z oddělků co jsem tam dovezl a naverbovaly další.
Navíc si myslím, že podle pylu v plástech to nelze určovat - pyl je pro včely trochu vzácnější komodita - u nás v lese jistě a tak si na pole pro pyl zaletí i když je to z hlediska "cukru" ztrátovka.
Tom50:Že může svazenka mít jen pyl a ne nektar, jak tu někdo píše, jsem nevěděl.
Myslel jsem, že nektarodárnost u všech polních plodin záleží na podmínkách - vláze, vlhkosti, teplotě atd.
Nebo je to novinka?
A že v této době kdy kvete svazenka to s podmínkami nevypadá nejlépe - to je vidět a loňská sucha mám v živé paměti. SVazenka dávala jen pyl a ani pořádně nevzešla.
Na chut medu nejsem takový znalec to nemá cenu nic bych nepoznal.Lahodný a s dlouhou krysralizací bývá ze smrků . Ale právě na těch loukách to začíná být zajímavé až po té první seči ---- než se to poseče podruhé u nás to sečou až tak 10 srpna. Když se nad tím zamyslíme, není nikde znám nebo uváděn květový med který by rychle nekrystalizoval ,krom akátu.Svazenkový med normálně stuhne. Kupoval jsem ho dvakrát sud od známého výkupce. Když jsem mněl svazenku kdysi jednou za život asi 2km od včel bylo špatné počasí ,včely slabší a žádný svazenkový med jsem nemněl.