Dnes jsem autem objížděl 3 pole s řepkou a měřil vzdálenost od stanoviště. Ve dvou případech jsem naměřil 900m a v jednom 1000m. Vzduchem to bude ještě o něco méně. Myslíte, že o to sosáčkem zavadí?
(19.04.2014 22:44)MartinKo napsal(a): [ -> ]Kvetoslav Čermák publikoval na základe vlastných skúsenosti poznatok,že včelstvá mu lietali na repku vzdialenú vyše 7 km.Silne včelstvá nanosili okolo 6kg repkoveho medu.
Vyzerá to tak, že by v priebehu tohoto týždňa mohli rozkvitnúť naplno trnky, slivky a možno ku koncu aj čerešne. Predpoveď počasia sa javí nádejne, tak by sa mohli včelstvá parádne rozbehnúť.
(20.04.2014 20:34)wimpi napsal(a): [ -> ]Dnes jsem autem objížděl 3 pole s řepkou a měřil vzdálenost od stanoviště. Ve dvou případech jsem naměřil 900m a v jednom 1000m. Vzduchem to bude ještě o něco méně. Myslíte, že o to sosáčkem zavadí?
900 - 1000m je výborná vzdálenost. Když je teplo donesou ti i z 2000m a dokonce za velmi dobrého počasí i z 3000m.Pokud bude ve stínu výc jak 15-16°C budou tam létat.
Pokud by včely nebyly schopné nanosit z 2-4km, tak by uhynuly hladem. Teprve při takovém poloměru je dost velká plocha. Můj názor.
Ale samozřejmě, 1km je pro ně procházka a to se vrací opravdu s nákladem který neproletí na spotřebu.
Mám včelstvá na kočovných paletách. Momentálne sú pri repke, agát je vzdialený vzdušnou čiarou 700m. Má zmysel potiahnuť ho na agát v rámci výnosov, alebo to bude zbytočná strata času a práce? Čo zalietavanie, prípadne strata lietaviek apd. Momentálne stanovište je aj dosť veterné.
Loni jsem měl řepku asi 700m a žádném "výbuch" to nebyl. Letos mám řepku od 200m do 1,5 Km a jdou jen na ni. Vypadá to, že jabloně si budu muset opalovat štětečkem sám....
(19.04.2014 22:44)MartinKo napsal(a): [ -> ]Kvetoslav Čermák publikoval na základe vlastných skúsenosti poznatok,že včelstvá mu lietali na repku vzdialenú vyše 7 km.Silne včelstvá nanosili okolo 6kg repkoveho medu.
Toho roku to ve Včelařství publikovali dva lidi. Jeden o svazence a pak Ing. Čermák.
Já udělal se svazenkou tehdy svoji první zkušenost - končil titul uvádění půdy do klidu (2001,2002?)- osévalo se to svazenkou a řepkou a bylo toho tady mnoho km2. Zřejmě nějaké létavky z těch co jsem tam zavezl se vrátily domů a navedly ostatní a měl jsem pyl modrý - tehdy taky 7km vzdušnou čarou. Ale je třeba vědět, že při svazence již bývá lepší počasí. Nevím jaké ztráty byly třeba včera za silného větru.
Abych řekl pravdu, já jsem raději za dnešní počasí, i když jsem se chystal že dodělám včely. Jsem raději když nelítají vůbec než když se jich polovina nevrátí.
Efektivní dolet za snuškou je velmi, velmi diskutabilní otázka. Do 3km není o čem diskutovat Záleží jen na počasí .Dle mých pozorování ,teplota hraje významnou roly. V dubnu na jívy nebudou při 17°C určitě létat 2km Ale v červenci když vše končí létají i 5km do Polska na pohanku a melecitozní med je malinko cítit i pohankou.To je moje skušenost.
(21.04.2014 8:12)KaJi napsal(a): [ -> ]Pokud by včely nebyly schopné nanosit z 2-4km, tak by uhynuly hladem. Teprve při takovém poloměru je dost velká plocha. Můj názor.
Ale samozřejmě, 1km je pro ně procházka a to se vrací opravdu s nákladem který neproletí na spotřebu.
O tomhle zajímavě píše Tom Seeley. Mimo jiné uvádí, že někdy je pro včely výhodnější letět zpátky dřív, než natankují plnou nádrž. Je to tím, že se po většinu sezony snaží maximalizovat přínos za jednotku vydané energie, nikoli za jednotku času. Více v angličtině zde na stranách 96 a 97.
Moje zkušenost je taková, že co je dál než 3 Km to je pasé, pokud mají cokoliv blíž ikdyž ne tak vydatný. Ale pro pyl dokážou i 5 -6 Km, pokud to stojí za to. Předloni ......svazenka.....vzduchem na kraj pole 5,8 Km .....a nic jinýho jsem na včele neviděl.