U nás teda něco nosí,kvete ostružina, bílého jetelu dost,ale medovice je teď spláchla,tak uvidíme jestli se to ještě rozjede.Lipa kvete,ale není na ní ani včela,asi mají něco lepšího ? Vysočina 765 m.n.m
U nas lipa jako vzdy nula- naprosta klasika.Kazdou treti noc lijak a bourka,presto rano a vecer znatelna aktivita na cesnech..15.cervenec se blizi.Podle predpovedi zadne tropy.Frci ostruziny- strane v lese plne vcel.Jedle a modrin nic,zatim.
Modříny se mi zdají, že mají letos co dělat samy se sebou, aby přežily. Velké množství má málo jehličí a jede jen v jakémsi stand-by režimu. Těžko čekat, že při takové kondici mohou něco dát okolí.
Stromy prý mají až o 40% méně listů a jehličí oproti normálu. Tím se omezuje pochopitelně fotosyntéza a výživa stromů. S lesem je to zkrátka už cca 6 let bída a lepší to asi jen tak nebude. Minimálně dokud (a jestli vůbec) se nedorovnají deficity vláhy.
Ja uz ve vyrovnani deficitu vlahy ani neverim.Letos u nas spadlo v bourkach neskutecne mnozstvi vody oproti letum predeslym,ale voda ve studni nebo v lomu se smerem nahoru nehla ani o pid.Stale chybi 2,5 m vody do normalni hladiny.Odpar ve vedrech musi byt neskutecny.
v Praze dnes zase po delší době včely u většiny úlů přistávaj s mezipřistáním v trávě před úly anebo na "skluzavkách" před česny a docházej do úlů, z čeho je ale snůška moc netuším.
(30.06.2022 18:59)gusto napsal(a): [ -> ]stare odrody 40-50 kg do mednikov a do plodisk med na celu zimu..nove odrody od nula do 10-15 kg.. v zavislosti od podmienok,pody,vlahy,a konkretnej danej odrody..
Gusto, s tím bych si dovolil docela nesouhlasit, že je to odrůdama. Dělala se celá řada výzkumů v Maďarsku, Srbsku, Chorvatsku atd... a nějaké rozdíly v nektarodárnosti mezi starými klasickými odrůdami a novými hybridními se nezjistili. Takže bych řekl, že u vás to bude kombinace jiných faktorů. Třeba nástup extrémně suchých let zhruba okolo roku 2010, což na polích s nízkou hladinou spodní vody hraje velkou roli. Za sebe mohu říct, že mívám pěkné snůšky ze slunečnice každoročně a 30 - 40 kg není neobvyklý výnos a letos to vypadá doslova na rekord po prvním týdnu kvetení. Nástavky co jsem vracel po lípě předevčírem (2NN), tak jsou plné, což jsem zažil snad jen u akátu. Pokud to vydrží ještě 2 týdny, tak ani cukr řešit nemusím. Už jsem doplnil plodistě na plný počet plástů (OP), 2 horní medníky odeberu a plný první medník (medník včel se spoustou pylu zalitý medem) nad mřížkou pak podhodím pod VN plodiště (dohromady tam zůstane pro včely 25 - 30 kg medu na zimu). Ošem mám jeden tip kam přisouvat včely. Jsou tam dvě podmínky.
Trochu závist. Akát nemáme, slunečnici taky ne, medovice třetí rok nic, takže pokud nedá nic malolistá lípa, tak zase nic.
stefanosi to je trosku komplikovanejsie..madari maju svoje velke osivarské firmy ,a su strasni patrioti.. aj ti co ziju u nas.. prakticky od madarskych hranic az po Galantu,co je kusok pod Trnavou,kazdy farmar ktoreho som sa pytal berie osivo od madarov..a vcelari tu maju medu habadej.. mozu mat aj nove hybridy,ale je to uplne nieco ine ako pioneer,syngenta a pod.Tieto osiva ktore nemeduju su o dost drahsie,tak ich v srbsku chorvatsku,ale ani v moldavsku ,ukrajine atd nikto nepouziva.. .tu sa doteraz len syngentovalo a pioneerovalo,tento rok vidim prve lastovicky od novej firmy ,kde je v katalogu aj odroda s vyobrazenou vcelou,ze je osvedcena ako nektarodajna.. Nieje kazdy rok je taky extrem u nas ako teraz,pody mame jedny z najlepsich aj z pohladu cesko/slovenska,ale ked mas 500 m od ulov parcelu krasne rozkvitnutej slnecnice ,padne po dve noci do nej 20 mm vody a aj tak tam vcelu neuvidis do konca kvitnutia ,tak chyba je v odrode a nie v podmienkach..ked to prislo,chodili sme do tych porastov očumovat a nechapali sme co sa deje .. na jednej strane parcela so starym pioneerom obsypana vcelami ,na druhej novy vydobytok na clerfieldovu technologiu ,tam sa motal jeden cmeliak a dvaja motyli
toto je korporat ktory dost testuje v madarsku,ale aj u vas,okolie hodonina az po znojmo,tam bude pes zakopany,,ze ti to stale meduje
.. tuto odrodu sme odporucili agronomovi u nas,ten je ochotny spolupracovat,aktualne aj v prišernych klimatickych podmienkach sa ukazuje maly prinos na vahe..na ostatnych parcelach je mrtvo zatial..
Medovanie je ako píše Gusto a tie zazraky čo teraz sejú je na dve veci. Najlepšie je na tom to že keď to ostriekajú tak to sa dostane do zimnej generácie a je po včelách. Zachráni ta už len to že nahodíš pelochyty a budeš odoberať kontaminovaný peľ a ten rovno do hnojiska lebo na nič to nie je dobré...
A proč to sejou zrovna na Slovensku? V čem jsou ty odrůdy odlišné? Tady jsem ještě neviděl slunečnicové pole bez včel.
Vcera jsem cestou z prace okukoval lan slunecnice nad Rousinovem smerem na Habrovany,co talir slunecnice,to 10 vcel.Oko to potesilo.
U nas se slunecnice nepestuje,naposledy si ji pamatuju co by klucina ve smesce na krmeni pro kravy s kukurici a zrejme bobem.Od te doby nic.
Dnes rano dusno,pod mrakem a hezky hromadny nalet na les.Jak to tak vidim do budoucna,opravdu nezbyde nez posadit vcely na kola a za snuskou vyrazet,pac nejde li hora k Mohamedovi,musi Mohamed k hore.
Mercuri: takto my odeslo na jare 20 vcelstev po svazence kdyz se lil glyfosat na desikaci.
Stefanos: u nas hospodari jine zapadni.nadnarodni spolecnosti (eurofarms atd.) ty maji vlastni hybridy i vlastni chemii.
Nálet na slunečnici je vždycky, ale ne vždy je z toho pěkná snůška. Některé lokality mě zklamaly a tam bylo opravdu jen těch 10 - 15 kg. Proto si teď už pečlivě vybírám kam včely umístím. Černozem + dostupná vysoká spodní voda dělá divy. Rostliny mají k 2.5 metrům na výšku.
Takhle makaly dneska brzy zrána
https://m.youtube.com/shorts/cVS91xg4oCw
tak my sme akurat spadali pod spominane korporaty,a sme ako idealny pokusny kralik.. aj ked v tomto pripade to asi bola skor nahoda,ze z tych krizeni vysli odrody ktore nemedovali,aj ked jeden diler od nich mi hovoril,ze sa to slachti tak aby do porastu nesli vcely a mohlo sa veselo chemizovat,neviem ci to bola pravda..co sa tyka obchodnej politiky uvedenych firiem,tak normalnemu cloveku je z toho"na bliti".. Unia aktualne s tym malinko robi poriadok,co sa tyka mnozstav pesticidov,myslim ze uz sa zakazal glyfosat na desikaciu repky a slnecnice,a hlavne aktualna situacia co sa tyka cien ,vyroby atd tomu prehnanemu striekaniu urobi koniec.. Bayer sponzoroval na slovensku vyskumny ustav vcelarsky,tak si asi vies predstavit k comu sme sa pri uhynovh mohli dopracovat k akym vysledkom po laboratornych rozboroch.. Ja uz tie slnecnice sledujem len okrajovo,system vcelarenia som zmenil,do mednikov u mna ide jar vratane agatu,ked nieco kvapne potom,to uz vsetko maju na zimu..
Tak od pátku likviduji následky bouřky. Mimo jiné i krásnou lípu, jednu z mála co byla v mém okolí. Krásně kvetla bylo jí přes 100 let a bohužel to nedala. Polovina padla a druhá bude muset jít také, protože je nad silnicí a hrozí riziko pádu. Jen mi z toho zbyde trochu dřeva na pásovku. Většina kmenu byla bohužel napadená hnilobou. Soused nemá radost, shání plošinu a já nemám radost protože to budu muset položit a rozřezat, jen že budu mít dost materiálu na rámečky
....
Velká škoda že již nebude snůška z lípy....
(03.07.2022 9:21)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Nálet na slunečnici je vždycky, ale ne vždy je z toho pěkná snůška. Některé lokality mě zklamaly a tam bylo opravdu jen těch 10 - 15 kg. Proto si teď už pečlivě vybírám kam včely umístím. Černozem + dostupná vysoká spodní voda dělá divy. Rostliny mají k 2.5 metrům na výšku.
Takhle makaly dneska brzy zrána
https://m.youtube.com/shorts/cVS91xg4oCw
mrkni na mesenger hodil som ti tam video od nas aktualne
Tak teď večer vcelky větrají a kolem úlů už to zase krásně voní,tak už se asi zase obnovila snůška z lesa ?
Včera při pohledu na váhu úsměv. Lípa - plus 4 kg !!! Ještě pár dní, prosím.
8 takových dní by se mi taky hodilo na záchranu letošní sezony.