Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Optimalizované plodiště
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Optimalizované plodiště se nakouslo v Optimalu proč a jak.

Začal jsem s tím od letošního února, teď mám takto 36 včelstev.
Není o čem pochybovat. Tu "práci" za mě udělal Sedláček který celou metodiku než ji pochopil odmítal dva roky jako totální hovadinu.
A jak se daří s OP? Mi se to letos nepovedlo, mou vinou
A víš cos zkazil a jak to dělat příště?
Neměl jsem vysoké rámky. Plodiště jsem udělal 2NN v nich přepážka, 8 nízkých rámků vždy dva nad sebou (jako 4 vysoké), přepážka, nic. Díky nízkým rámkům to bylo trochu pracnější, ale přišel jsem na grif že se dají vyndavat rámky ze spodního bez nazdvihnutí horního. Postupně měním za vysoké.
Chyby (o kterých vím) jaké jsem udělal že jsem zjara včas nevyhodil rámky zanesené pylem. A pak že jsem někde vyměkl a přidal plást navíc.
Také jsem považoval vše kolem OP za blbost. Pak jsem změnil názor na: Něco by na tom mohlo být a zkusím to. Letos jsem zoptimalizoval asi 40 včelstev a moc se mě to líbí. Příští rok u všech u kterých to jen trochu půjde. Oproti Milanu Havelkovi přesný opak, práce s menšími včelstvy, ale výsledky to má až překvapující. Navíc jdou velmi jednoduše provádět zootechnická opatření proti V3. Ale na tom pracuji, vychytávám a domazluji! Zdraví R. S.
Je niekde popísaná metodika OP ?
Asi ne. Sedláček zatím pouští informace postupně.
Ale je na jeho strankach prece!!! Napsal a pustil tam toho hodne a pekne podrobne...
(29.07.2018 8:44)Kohout napsal(a): [ -> ]A víš cos zkazil a jak to dělat příště?
JJ určitě sem nezanevřel. Zdá se mi to dobré. Zkouším ted u 4 včelstev. A samozřejmě další kurzy u Sedláčka abych to podchytil co nejvíce
(29.07.2018 20:45)KTM napsal(a): [ -> ]Ale je na jeho strankach prece!!! Napsal a pustil tam toho hodne a pekne podrobne...

To ale nestačí. Tam jen píše co právě v OP dělá.
No já bych se Miroslava zastal. Myslím, že pro propagaci dělá hodně a také o tom přednáší. Nejspíš ale nikoho nepovede za ručičku a bude mu u toho utírat nos a prdelku. Stačí navštívit jeho přednáškový cyklus v Bučovicích a jinde. Navíc zkušenosti z jižní Moravy asi nejdou úplně přenést někam do hor. Mě to vychází např. tak, že bez mřížky a roštu to jde úplně stejně jako bez něj. Přesto nepíšu, že je to blbost, protože o kousek dál může být vše jinak. Navíc je to přesně napasováno na Dadant u jiných úlů bude vyšší pracnost a . Ale jiné úly nemám a tak vím kulový!!! Zdraví R. DS.
Inak pracnosť vidím aj u Sedláčka.Už len to že krmí do NN a ten neskôr podstavuje-čo je manipulácia z vysokým plodiskom.Pred fumigáciou znova tento NN odoberá-znova dvíhať vysoké plodisko,no je to pre včelára ktorý má dostato sil a je zdraví ako repa, alebo má na to lidi.Z krmením tiež to nebude žiadna poézia, pretože v plodisku nebudú na 5 rámikoch zásoby žiadne a bude treba v špičke kedy sa vytáča ihned včelstvá prikrmovať.Tento systém je podľa mňa stvorený pre včelára ktorý chce získať zo včieľ maximum do posledného deka medu a navyše musí mať na to ľudí, aby stíhal veci okolo ktoré som spomenul.Pre mňa je optimalizované plodisko plodisko bez podstaveného NN-teda len vysoká bedňa na základni a v tejto bedne si viem na jar regulovať postupné pridávanie medzistien tak,aby plásty zostávali nie zanesené ale zakladené a zároveň v tomto plodisku vždy mám aj nejaké zásoby,takže po vytáčke si odfuknem a ide sa zakrmovať-netreba hned.OP na 5-6 plástoch 42x35 síce vyzerá lákavo,ale nebude to tak jednoduché ako sa zdá a tých súvislostí a detailov ktoré môžu komplikovať situácie môže byť daleko viac.U mňa bolo prínosom a zjednodušením to,že som vyradil NN nadstavky z pod plodísk-už vtedy bolo jasne vidieť,že vence,hľadanie matky a iné veci prestali byť problémom.
Jožko,

Ja tiež nemám podstavený NN, to bol prvý prešľap, ktorý som pri dadante urobil. Po poslednom vytáčaní však jeden NN dávam pod plodisko aby sa mali kde včelstvá stiahnuť ( do vysokého nadstavk ich jednoducho nenarvem). Kŕmim okamžite po vytočení a kŕmiť do opačnej zostavy bol problém, čo potom so zásobami v tom NN. Takto je to pre mňa aj pre včely vyriešené.
Krmení do NN a jeho následné podstavení Sedláček snad teprve zkouší. Funguje to i bez toho.
V pětirámkovém plodišti nejsou zásoby nikdy, ano po, ani před vytočením. Jsou v medníku včel, tj. v nástavku nad mřížkou.
Do OP se na jar ani během snůšky mezistěny nevkládají. Až po vytočení a zakrmování.

(30.07.2018 14:35)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]OP na 5-6 plástoch 42x35 síce vyzerá lákavo,ale nebude to tak jednoduché ako sa zdá a tých súvislostí a detailov ktoré môžu komplikovať situácie môže byť daleko viac.
Souhlas.
(29.07.2018 20:45)KTM napsal(a): [ -> ]Ale je na jeho strankach prece!!! Napsal a pustil tam toho hodne a pekne podrobne...

A kde se to na těch jeho stránkách dá najít?
Prolezl jsem to celé ale nic jsem nenašel.
Asi bylo myšleno tohle.

Mimochodem. Já jsem nikdy na přednášce pana Sedláčka nebyl. Ale když čtu co píše, tak se mě to čte velmi a velmi špatně. Způsob, jak se vyjadřuje v písemné formě mi dělá problémy. Má to tak i když mluví?
1jx3, metodiku "optimalizovaného plodiska" podľa samotných slov Mira SEDLÁČKA, nenajdeš nikde...
Citujem ho:
A v neposlední řadě ještě doplňuji, že metodika optimalizovaného plodiště je tak „protichůdná“ mnoha moderním metodikám a zažitým zvykům, vrací se v mnohém k dobrým slovům mého dědečka, a že není nikde na webu (ani v zahraničí) oficielně prezentována v plném rozsahu (A BEZ ZNALOSTI PLNÉHO ROZSAHU A PODMÍNEK ÚLOVÝCH I FYZIOLOGICKÝCH, ZA KTERÝCH TO FUNGUJE ZKOUŠENÍ NEPOVEDE K DOBRÝM VÝSLEDKŮM)
Milan König: Možno to neznie dobre pre vás čechov ale mne sa to páčilo. Má tam všetko pekne popísané aj prípady ktoré môžu nastať a ako ich vyriešiť.

Na jar skúsim na 2-3 včelstvách
(31.07.2018 14:50)Milan König napsal(a): [ -> ]Asi bylo myšleno tohle.

Mimochodem. Já jsem nikdy na přednášce pana Sedláčka nebyl. Ale když čtu co píše, tak se mě to čte velmi a velmi špatně. Způsob, jak se vyjadřuje v písemné formě mi dělá problémy. Má to tak i když mluví?

Díky, koukal jsem na nějaké původní stránky, tyhle jsou nějaké novější.
Mimochodem, také je pro mě čtení jím psaného textu chvílemi oříškem.
Dělá dlouhá souvětí, do kterých vkládá další věty a těžko se v tom pak orientuji.
A ještě když někdy zapomene mezi slova vložit nějaké písmeno, tak pak věta nedává zcela smysl, ale když jí několikrát přečtu, tak mi to pak nějak docvakne Wink Big Grin
Je to ale způsobeno tím, že má v hlavě spoustu věcí, které chce sdělit, ale ruce už nejsou tak rychlé jako mozek Wink
Díky ale za takového člověka, který za nás dělá spoustu této pokusné, pozorovací a porovnávací činnosti a ještě o tom píše a dělí se o to s ostatními, já bych tomu tolik času opravdu nevěnoval.
trochu sem si pročetl informace o OP. Postřehl někdo, jestli pan Sedláček používá nízký nástavek, zvaný polštář, pod plodištěm, který vždy tak prosazoval?
Miro svoje nazory dokáže prispôsobit svojim obchodnym potrebám, ale ak si pozrieš članky z roku 2016, konkrétne "duben" http://zacinamvcelarit.cz/index.php/publikacni-cinnost
tak tam polstář používa nielen u NN ale aj u kombinovanych ulov, ale asi u OP by s tým bol asi problém...
Referenční URL's