Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Varroa destructor
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(11.09.2011 17:29)KaJi napsal(a): [ -> ]U nás vyhláška ... naopak zase každému včelaři ukládá sledovat přirozený spad a sledovat zamoření plodu, a hlásit víc jak 3Vd za den ZO, ta to má ověřit a jednat.

Karle, můžeš upřesnit jaká vyhláška? Je jen lokální? To mne zajímá, to by mohla být páka na včelaře aby monitorovali.
Karle, ani vyhláška není argument pro ZO, natož pro včelaře. Pokud nebudou mít na sledování vlastní zájem, nikdo s tím nehne. A když ještě navíc, potom za úhyny vyfasují dotace.....
Ale zkusit to můžu, že? Wink
(12.09.2011 9:59)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]
(11.09.2011 17:29)KaJi napsal(a): [ -> ]U nás vyhláška ... naopak zase každému včelaři ukládá sledovat přirozený spad a sledovat zamoření plodu, a hlásit víc jak 3Vd za den ZO, ta to má ověřit a jednat.

Karle, můžeš upřesnit jaká vyhláška? Je jen lokální? To mne zajímá, to by mohla být páka na včelaře aby monitorovali.

http://www.svscr.cz/index.php?art=1026
http://www.svscr.cz/download.php?idx=4935
Myslím, že to bylo i v příloze Včelařství č. 7, ale nemám ho teď po ruce ...
Jo, je to tady: http://www.svscr.cz/download.php?idx=3556

"Krajské veterinární správy a Městská veterinární správa (dále jen „KVS“) rozhodují o opatřeních k zefektivnění systému tlumení varroázy na základě výsledků vyšetření zimní měli a průběžného letního monitoringu intenzity varroázy, který vyžadují od Okresních organizací Českého svazu včelařů a jiných zájmových sdružení (dále jen „OO ČSV“ a „JZS“). OO ČSV na svém území a JZS ve svých spolcích organizují monitoring tak, aby v každé okresní organizaci ČSV a JZS bylo několik zodpovědných včelařů, kteří by v období od 1. června do 30. června 2011 ve čtrnáctidenních intervalech a od 1. července do 31. srpna 2011 v týdenních intervalech u svých vybraných včelstev (nejlépe okrajových a nejsilnějších) prováděli monitorovací pozorování a pozitivní výsledky předávali KVS."
Jde o to, že každá krajská veterinární správa má trochu jiné nařízení.
To, co vyšlo ve včelařství, bylo obecné pro celou republiku.
Konkrétní postup pro každý kraj je zveřejněný na vývěskách jednotlivých krajských veterin a postupy nemají úplně stejné.
Díky. Předpokládám, že co je obecné pro celou ČR je závazné i pro kraje, ty mohou pouze zpřísnit.
Tak za A. na tom si dovolím bazírovat, že nějaká metodika vydaná obecně v Praze je závazná.
Podle mě není.
Povinnosti je možné ukládat jen zákonem. Pokud zákon stanoví, dojde i na vyhlášky. Ale já v zákoně o závaznosti nějaké celostátní metodiky nic nevím.
Tím nechci říct, že s ní nesouhlasím. Myslím, že jsem ji četl, a nepochopil - hlavně k datu jejího vydání. To je nějaké zkracování fronty? Řekl bych že je tam půlkrok stranou. Taková nenápadná změna pozice.



Já myslel vyhlášku platnou pro Královehradecký kraj.

http://www.svscr.cz/download.php?idx=4830

Podle mě to není výraz něčeho moderního, ale alibistické hození problému na včelaře a ČSV. Většina funkcionářů ji ale nečte, jinak by musela švihnout funkcí. Já z ní vyvozuji, že za neplnění vyhlášky může právnická osoba (a to ČSV jsou ) dostat pokutu snad do mega.

Citace:5. Všem místně příslušným ZO ČSV v Královéhradeckém kraji se nařizuje evidovat hlášení včelařů o zhoršené nákazové situaci, zajistit jeho ověření a včas organizovat léčebné ošetření včelstev v obvodu své působnosti postupem podle oddílu I, článku 4, odst. 2 tohoto nařízení (FORMIDOL destičky a.u.v.) v jarním a letním období, anebo při zjištění přirozeného denního spadu roztočů vyšším než 3 v průměru na jedno včelstvo postupem podle oddílu I, článku 4, odst. 3 tohoto nařízení (=GABON)

Tuto část sabotuje většina ZO co znám, a většina to ani nezná. Takže jedna kontrola SVS na plnění vyhlášky a můžou se zvednout členské známky na deset let.-)
A to se někteří funkcionáři prsí, jak je třeba na nepořádné/neorganiozované(neplatící, nepřispívající) včelaře vyšlápnout. Protože nedodržují vyhlášku. Smile

Včelaři vyhláška ukládá
Citace:4. Chovatelům včel se nařizuje kontrolovat zdravotní stav svých včelstev a intenzitu napadení včelstev roztoči - zejména napadení trubčího plodu a pečlivě sledovat přirozený denní spad roztočů. Při podezření na rostoucí intenzitu varroázy nebo při jejím zjištění v plodovém období oznámit tuto skutečnost místně příslušné ZO ČSV.

Takže myslím, že to je možné brát šmahem, včelařům by po zaplacení pokut nezbylo ani na ty známky. Smile
Takže to jsme vyčerpali pokrok v mezích zákona a pak je tu zase jedna totalita z dob Národní fronty:

Citace:7. Léčebné ošetřování včelstev chemickými přípravky podle oddílu I, článku 4, odst. 4 se provádí vždy komisionelně a pod dohledem důvěrníků základních organizací Českého svazu včelařů, o. s. (dále jen ZO ČSV) ve stejném termínu a na celém katastrálním území obce včetně jejích místních částí, případně i na celém území působnosti příslušné ZO ČSV.

Vyhláška myslí Gabon, 3x podzimní hubení a nátěr. Jen Formidol si tam může včelař zasunout sám, jinak jen s komisí a hromadně Smile

Takže toto si taky nedovedu představit. Ale nikdo se neozval. Takže to je takový malý bič na odpadlíky, aby se necukali. Jako jeden soused z jiné ZO, který chtěl potvrzení o dotacích /a jejich vyúčtování/ jelikož jako zemědělec toto musí účtovat.

Navíc ta vyhláška je proti vyššímu zákonu, protože existuje zákon o občanských sdruženích, který přímo říká, že občanským sdružením atd. nesmí státní správa ukládat žádné povinnosti.

Ale tady zase je nějaká smlouva o splupráci mezi ČSV a SVS. DO toho mi nic není, pokud mi ZO zajistí v případě kalamity včas Gabon. A na podzim i M1.

Nehledě na to, že by vyhláška musela řešit formu hlášení - průkaznost, adresy na ZO a jejich rajon.
Normální včelař co není v ZO má velký problém zjistit, na čím území působí. Například kolega začal v Černém Dole a to bylo pátrání, než zjistil, kdo tam působí.Smile
Máš recht Karle. SVS vydává zásady a KVS podle nich nařizují nebo doporučují podle situace v okrese. Už jsem to dohledal.
On je trochu problém v tom, že některé krajské či okresní VS soutěží v tom, jak se co nejlépe ukrýt před eventuálními zájemci o informace ... Myslím teď na středočeskou KVS a její odnož pro okres Praha-západ. Nebo holt neumím hledat ... Ale o varroóze jsem fakt nic nenašel. (Mimochodem: před týdnem jsem byl na krajském aktivu, kde se také mluvilo o nákazové situaci, a byl u toho dokonce sám ředitel KVS, ale o nákazové situaci stran varroózy tam nepadlo ani slovo. Sám jsem plánovaný dotaz nevznesl, protože jsem se přes tazatele na témata jak to udělat, abychom nemuseli platit za různá vyšetření, prostě neprotlačil. A navíc bylo zjevné, že žádné aktuální informace pan ředitel nemá, to by je snad řekl.)
Taky by mne zajímalo, neb nejsem právník, do jaké míry jsou taková nařízení SVS opravdu, ale opravdu závazná z právního hlediska ...
V tom výše citovaném nařízení SVS je mimochodem zajímavých více informací. Např. i ta, že je už legální použití thymolu (Thymovar, Apiguard). I přes ten "odér" zajímavá varianta. Zkoušel to už někdo?
Vcera jsem volal predsedovy nasi ZO a nejenom vcera abych mu referoval o situaci s roztoci.
Nejak to nikoho moc netankuje a jak to vypada tak jedinej kdo si z toho dela kebuly jsem ja.
Dostala me odpoved na muj dotaz kde jsem se ptal jak je na tom s roztoci ( ma asi 70 vcelstev) a bylo me odpovezeno ze nevii ,ze se ete nekoukal Sad
Tak kua drat kde to jsme? Dobrej kocourkov!
To chce klid.
Je to jediné možné oficiální testování na odolnost v naší republice.
Tak za to buďme vděční.

Kdo má přehled, může i zasáhnout, když už si své včely vyhodnotil.
Problém tu přece není.
Shy
Je fakt, že náležitý selekční tlak se takto zdarma asi vytvoří ... Big Grin Ale bude to chtít hlídat ...
(15.09.2011 10:52)Radek Krušina napsal(a): [ -> ]To chce klid.
Je to jediné možné oficiální testování na odolnost v naší republice.
Tak za to buďme vděční.

Kdo má přehled, může i zasáhnout, když už si své včely vyhodnotil.
Problém tu přece není.
Shy

Má to Radku ale jeden háček. Není testování jako testování. S tím testováním na odolnost se musí pracovat. StandaS zde ale uvádí ukázkový případ "flákačství" a to navíc ještě flákačství předního funkcionáře tamní ZO. Myslím, že za takovou lemplovinu, onomu včelaři být vděčni nemůžeme. To s testováním nemá nic společného. Ovšem, jak "stohoven", co sto....., dvěstě....., třista..... Také takového funkcionáře znám. Ten ale tvrdí, že včelaří ekologicky. Potom každé jaro shání včely.

Zde můžeme StandoviS jen držet palce, aby dokázal ten tlak u svých včelstev udržet i oproti zdrojům zamoření ve svém okolí.
JK
Shy
On to byl ode mě takový povzdech, že s testováním se u nás právě pracovat nesmí - viz nařízení KVS ve všech krajích.
Při určitém spadu dle jednotlivých metodik má být nařízeno ošetření a vyhubit roztoče až k nule. Zabývat se tím, jak jsou odolné včely, se zatím v žádných oficiálních dokumentaech nevyskytuje.

A potom bohužel pouze v tokovýchto ZO (viz Standa S) a v matce přírodě se testuje navrdo.
Kdo sleduje své včely, je schopen zareagovat, ví které včely si s tím jak radí, a nemusí přijít o všechna včelstva.

Tam kde to někdo sleduje, může dát informaci ostatním, a ten, kdo chce mít včely, s tím může pracovat.
Podle toho, jak to letos vypadá, si myslím, že se snad do jara zase pár lidí probudí.Blush


Nedá mi to, a ještě to doplním.
I takovéto testování "natvrdo" mi přijde lepší, než naše oficiální metodika.
A pokud takovéto testování s úhyny občas nepřijde, budeme v naší kotlině stále ignorovat odolnost našich včel.
Takže v dnešní situaci mi přijde, že v problému roztočů patří těmto flákačům spíš dík.
U těch, kdo nesledují, je šance na výměnu genů.
Ti kteří sledují, odhalí některé slepé cesty ve svém ošetřování včel i v chovaném materiálu.
Také si povzdechnu. Připomíná mi to stejný problém jako s cikány. Také od padesátých let za vydatné podpory našich vlád testují své hostitele, kolik toho ještě vydrží. A jak je vidět, vychází jim to. Zavlečený parazit, který nemá v hostitelské zemi svého přirozeného nepřítele se přemnoží a svého hostitele zničí i za tu cenu, že ho nebude mít kdo živit. Nebo je to podobnost čistě náhodná? Žiji na Mostecku v dohledu Chánova a oni jsou i u nás. Roztoči VD také. Tak vím o čem hovořím. Nebo je ta podobnost čistě náhodná? Čekat na to, že objevíme včelstvo odolné roztoči s konstantní kvalitou odolnosti je stejně nadějné, jako očekávat, že domorodce nevyžerou cikáni. V tom případě jsou domorodci i domorodá včelstva odsouzeni k záhubě. Fuj, to jsem si zase povzdech. Potopa světa, Sodoma a Gomora, sedm ran Egyptských, znáte ještě jiné radovánky???
JK
Těžko říct, jak je to podobné.
Ale je jisté, že pokud se nevytvoří podmínky pro to, v jakých by hostitel a parazit mohli spolužít a tvrdí se že to nejde a nic se pro to neudělá, tak se to jistě nevyřeší.Blush
(15.09.2011 10:09)StandaS napsal(a): [ -> ]Vcera jsem volal predsedovy nasi ZO a nejenom vcera abych mu referoval o situaci s roztoci.
Nejak to nikoho moc netankuje a jak to vypada tak jedinej kdo si z toho dela kebuly jsem ja.
Dostala me odpoved na muj dotaz kde jsem se ptal jak je na tom s roztoci ( ma asi 70 vcelstev) a bylo me odpovezeno ze nevii ,ze se ete nekoukal Sad
Tak kua drat kde to jsme? Dobrej kocourkov!

Funkcionari sú neplatení dobrovolníci a nemajú platenú žiadnu zodpovednosť. Musíme sa spoliehať len na svoje sily. Oni sú len štatisti a doručovatelia liečiv.
Je sice pravdou, že funkcionáři ZO, námi přímo zvolení, nemají "žádnou placenou zodpovědnost", měli by však mít tolik cti v těle, aby svou funkci naplnili beze zbytku podle svých sil a možností. To svým voličům v podstatě slíbili tím, že se jimi nechali do funkce "uvrtat". Vždyť, kdo by to dělal, když ne několik několik unavených moulů. Vím o čem mluvím. To ale nikoho neomlouvá, když se do funkce nechal zvolit, aby povinnosti k členské základně, z toho vyplývající, plnil. Alespoň já to tak cítím a podle toho i konám a již se těším na konec tohoto volebního období, až budu funkce předávat a to nevím komu.
JK
Pánové, prosím k tématu a to je Varroa destructor.
Děkuji.
Referenční URL's