Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Varroa destructor
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Vše o tomto rotoči

Varroamonitorng systém – internetová aplikace pro sledování vývoje spadu roztoče Varroa destructor (VD) na území České republiky.
Tak dneska jsem zkontoloval podložky po první fumigaci a docela jsem se zhrozil...Huh u většiny včelstev byl spad nekolik set roztočů, byly i včelstva s tisíci roztoči. Zítra si to chci i nafotit... . doufám že není pozdě a že léčení fumigací zabere, u nás se letos nedával Gabon a je to znát.
Jak jste na tom ostatní, máte někdo zkušenost s kyselinou mravenčí, můžu ji dávat i během tohoto období (při fumigaci)?
Pro kyselinu v německém odpařovači je potřebné tepo pro odpar, proto se dává do plodu, takže si myslím, že teď to nemá význam. Nadruhou stranu nemůžeš škodit. Zkus to.
Co cheš léčit, když máš vyléčeno. Mrtvý roztoč na podložce po léčení, dobrý roztoč. Horší jsou ti, co tam zůstali. Pokud vše klaplo, je jich přes 90% dole. Ze zbylých jich polovona do jara uhyne. A ještě by jsi měl léčit.

Bylo by lepší léčiva střídat a jedno z léčení údělat M10 nebo M1 (v aerosolu). To pro případ, že by ve včelstvu zůstali nějací VD odolní na Varidol, tak je dorazí M.

KM si nech na jaro či léto. Jednou bych to otočil a pak bych viděl. Podkle spadu, Pokud bude o řád menší, tak bych viděl že to snad padá a dovedeš odhadnout kolik tam toho ještě je.
Prosím Vás o radu.
Jelikož jsem v zimní měli měl pár roztočů (13), čeká mne o víkendu nátěr plodu M1 a fumigace Varidol-Fum. Postup znám, jenom váhám nad maximálním množstvím natřeného plodu což je 10 dm čtverečních. Plod nad toto množství se má odstranit. Myslí se tím vyřezat, nebo stačí rozdrásat. Při vyřezání se 100 procentně odstraní kleštík v buňkách. Při rozdrásání se podle mne může rozlézt po okolních buňkách. Neznám dokonale biologii a zákonitosti života kleštíka tak vás prosím o vyjasnění.
Děkuji.
Letos jsem ještě včely nerozebíral (asi se o víkendu také podívám), ale myslím že tolik zavíčkovaného plodu letos nehrozí. Přece jemom byla dlouho zima a včelky asi moc neplodovaly. To je ale jen můj odhad.
Odstarněním plodu bych rozuměl úplné odstranění zavíčkovaného plodu. Rozdrásáním přiděláte včelám práci s odnášením mrtvých kukel.
(18.03.2010 13:55)PavelN napsal(a): [ -> ]Letos jsem ještě včely nerozebíral ...............

Díky za rychlou odpověď, v neděli napíšu jak jsem dopadl.
Na podzim jsem dával odpařovače, tak až bude počasí tak je ještě přeléčím KM.
(18.03.2010 13:55)PavelN napsal(a): [ -> ]Letos jsem ještě včely nerozebíral (asi se o víkendu také podívám),

Můžu vědět kolik Vd bylo v měli a na kolika nástavcích zimuješ?
(18.03.2010 22:00)Zdeněk Brentner napsal(a): [ -> ]
(18.03.2010 13:55)PavelN napsal(a): [ -> ]Letos jsem ještě včely nerozebíral (asi se o víkendu také podívám),

Můžu vědět kolik Vd bylo v měli a na kolika nástavcích zimuješ?

Výsledky ještě nemám, můžu hodnotit jen podle podledu na podložky. S částí včelstev jsem loni přešel metodou přítele Zeleného do nn Lahgstrothů. Tato včelstva jsou na 3-4 nn a řekl bych že bez roztočů. až na jedno, u kterého jsem bojoval s roztoči už na podzim. To včelstvo má sklony k loupeži, takže si holky nanosily. Zbytek mám na 39/24 ve 2nástavcích. Tam jsem sledoval nějaký spad jen u mých posledních 3 moravských univerzálů. Tyhle 3 asi nátěr nemine, uvidíme, jaké budou výsledky.
Při poničení plodu dojde i ke zničení nevyvinutých roztočů, takže pokud něco přežije bude to jen stará samička VD, případně jedna dvě dcery samičky. Stará samička by teoreticky mohla přežít a vlézt si do jiné buňky. Dcery samičky, pokud už jsou vyvinuty, nebudou schopny založit svoji rodinu, protože budou s velkou pravděpodobností neplodné.
Včelstva plodují jen málo, je ještě chladno, záleží ale na vlastnostech včelstva, mám zkušenost, že některá začínají plodovat hodně brzy...taky potom mají problémy se zásobami.
Při nátěru plodu dávkujete do včelstva zbytečně moc léčiva - obrovská kontaminace vosku! Za pár dní bude tepleji a bude možno léčit i KM, myslím, že rozumnější by bylo použít nějaký dlohodobý aplikátor kyseliny mravenčí.
Já bych počkal na výsledky spadu. Z vlastní zkušenosti a z testů vím, že spad z měli je velkou měrou zapříčiněn více nástavky. V začátcích, kdy jsem zimoval na 1/1 Langách, byl spad 0-1 Vd z 11 včelstev. Po přechodu na 3/4 a zimování na 2-3 nástavcích 3-5 Vd na 25 včel.
V loni po druhém vykuřování spadlo do 18 hod. po aplikaci 256 Vd. Za 30 hod, jsem včelstvo rozebral, zda tam je plod. Nebyl. Ale po kontrole hned po sestavení, spadlo 43 Vd. Za dalších 12 dní ještě 16 ks. Po třetím vykuřování za 10 dní spadlo 16 Vd. Při sběru měli již 0. Něco podobného bylo i u dalšího včelstva. Vyšší spad v měli, je z větší částí zapříčiněn loučkami, na kterých mrtvý Vd zůstane a při rozvolnění chomáče je včely shodí dolů. Pokud spad není moc nad normou, byl bych opatrný s radikálním řešením. Maximálně, bych řešil včelstvo, o kterém vím, že mělo problémy. Lépe se činí rozhodnutí, když je přehled během roku (spad, léčení). A k tomu je dobrý VMS.
Objevil jsem skvěle zpracovaný dokument o Varroa destructor umístěný v 5-ti dílech na You Tube. Idea Velmi poučné a zajímavé, historie šíření, makro záběry atd.... Doporučuji shlédnout: Idea
Aktuální odkazy na videa http://5kg.sweb.cz/vcely/vcely.html

Zdravím a přeji příznivé jaro! Honza Fišar
Díky za odkazy, skvělé, až husí kůže, ale je to pěkně udělané. Klidný den!
Jiří
Něco o budoucnosti boji proti VD ( nebo že bulvární zpráva?)
(28.08.2010 7:24)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Něco o budoucnosti boji proti VD ( nebo že bulvární zpráva?)

Na jednu stranu je potěšitelné, že se někdo zabývá šlechtěním varroatolerantní (VT) včely, na druhou stranu je třeba být střízlivý při hodnocení takové zprávy. Proč? V názvu zprávy je uvedeno "vyšlechtil jsem...", ale v textu už jen "Doufá, že se mu podaří vychovat nový druh ..." A další věc - ze zprávy usuzuji, že chovatel spoléhá na tzv. grooming včel (aktivní chytání kleštíků a jejich ničení kusadly). Jenže tato schopnost včel nezajistí zcela VT včely, je to jen pomocná/podpůrná schopnost. Podstatou VT včel totiž je VSH = varroa senzitivní hygiena, jak už dnes víme.
Jenže zpráva je dost nekonkrétní a věta "Tvrdí, že se mu podařilo izolovat skupinu včel, které si navzájem pomáhají a parazita se zbavují." může vyjadřovat i hlavní schopnost včel, tedy VSH, protože ta znamená, že včely odstraňují z plodového plástu dospívající kukly na nichž se kleštík množí (je tam samička a její dcery v různé fázi ontogeneze). A proti tomu kleštík nemá žádnou obranu. Pokud včely jsou schopné odstranit dostatečné procento parazitovaných kukel, je včelstvo zcela VT.
Je tam i uvedeno, že Ron Hoskins používá inseminaci matek (zřejmě ne on osobně, je mu 79 let !), což zvyšuje šanci k VT včelám se opravdu dopracovat....

Květoslav Čermák, Petrušov
Čermák Kv. : Spíše bych celou zprávu zařadil k bulvárním, než skutečně seriózním. Už jak jste podotkl, v nadpisu článku autor oznamuje ukončené šlechtění a textu článku doufá uspokojivý výsledek. Pokud by opravdu bylo šlechtění úspěšné, zajisté by bylo zveřejněno v odborné literatuře a pochybuji, že by taková zpráva včelaři Vašeho formátu unikla, popřípadě jiným včelařským kapacitám u nás. Nicméně třeba tohle bude v budoucnu jedna z metod boje proti VD.
Pro ty, kterým mravenci odnáší z podložek spadlé kleštíky a nemají pak správný přehled o napadení včeliček, mohu doporučit pomůcku "MRAVENČÍ BUFET". Je to přikrytá nádobka z plexiskla kam mohou vlézt spodem jenom mravenci a nacucat se jedovaté kapaliny, kterou tam nalejete z přiložené tuby. Po dvou dnech mně mravenci zmizeli. Nevím jak a kde je dostupná, já ji mám od firmy Drago Přerov. Cena je 155.- Kč.
Nevím, nevím. Ale moji mravenci roztoče vytrvale ignorují.
J. Křapka
Dnes jsem narazil na zajímavost, která by mohla pomoct při počítání kleštíků - Lupa "Třetí oko" se světlem
Trochu jsem to tušil ještě než jsem začal vytěžovat net. Zkusím se tedy zeptat přímo zkušenějších. V půli srpna jsem použil Formidol, dnes mám u dvou včelstev denní spad 0,33 roztoče a u jednoho včelstva denní spad cca 4 roztoče. Měl bych zřejmě ještě zkontrolovat zda je plod, zatím je nechci rušit. Léčili byste, kdyby nebyla fuminage nařízená? Pokud ano, tak čím? Díky předem za vyjádření
Referenční URL's