Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Péče o oddělek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Taky bych potřeboval poradit, prosím. Začátkem května jsem si pořídil dvě loňské matky z ušlechtilého chovu a udělal dva oddělky. Oba oddělky jsem udělal s 4 rámky plodu a obsednutých včelami (mladuškami) a ještě jsem do každého oddělku z jednoho rámku s plodem nametl včely, ještě jsem dal po 2 rámcích s medem. Cca po 2 týdnech jsem při kontrole zjistil, že obě matky plodují a dokonce i něco ještě nanosily (v polovině května byla u nás velmi velká snůška). Při další kontrole, začátkem června jsem zjistil, že jeden oddělek je úplně vyhladovělý (žádné zásoby) a skoro bez plodu (pouze na jedné straně plástu flíček zavíčkované plodu a pár larev) a spousta mrtvých usušených larev plodu v ostatních souších. Dost mě to překvapilo, protože ještě před pár dny byla u nás vydatná snůška. Vzhledem k tomu, že matku jsem zahlédl živou jsem se rozhodl včelstvo zachránit a začal jsem krmit sirupem 1:1 a od půlky června jsem začal krmit i těstem (zakoupeným ve včelařské prodejně). O letním slunovratu jsem provedl znova kontrolu a našel včelstvo plodovat na jednom rámku. Včera jsem je opět kontroloval a plodují na 3 rámcích. Zajímalo by mě jestli je můžu roztrhat a vložit mezi rámky plodu souše nebo je mám nechat tak?
Dobrý den,
jsem další hloupej začátečník. Prosím o radu. Před týdnem jsem přivezl dva 7-mi rámkové oddělky,nástavek doplnil mezistěnami (souše zatím nemám), dokrmoval jsem roztokem 1:1, za týden jsem zkrmil 2 kg cukru, tj. 4kg roztoku na oddělek. Krmení včely přijaly, na mezistěnách staví, ale plnohodnotný plást ještě nevystavěly. Mám přikrmovat dál nebo raději počkat, až vystaví nové plásty, aby nezanesly plodové rámky zásobami?
Pokud Ti krmení berou, klidně krm dál, potřebuješ hlavně stavbu a k tomu potřebují včely nepřetržitý přísun. Ona si matička nějaké to místo najde. Tak bych to viděl já, byl a vlastně ještě jsem v obdobné situaci.
Začíná teplé počasí, uvidíš sám, zda se bude snižovat spotřeba roztoku.
to Misoka -
plodové těleso bych zatím netrhal (určitě ne nyní když je docela zima), ale má se oteplit, a pak bych to zkusil. Mam oddělek v podobné kondici jako popisuješ ty a zvažuju rozpůlení plodového tělesa a vyplnění mezistěnou. I když mají zásoby chci jim dát sklenici aby to rychle vytáhli a případně zanesli. Ale rozhodnu se až cca ve středu kdy do nich kouknu. Pokud se mě nebudou zdát dělat to nebudu, ale je dost možné, že od poslední kontroli zesílili a nebude to pro ně problém. Navíc se má oteplit, takže já bych to zkusil Blush

to medvídek -
souhlasím s architektem, pokud jim chutná, tak jim dej. Ať nestrádají a až se oteplí tak tu stavbu dodělají, uvidíš.
(04.07.2011 14:09)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Pokud Ti krmení berou, klidně krm dál, potřebuješ hlavně stavbu a k tomu potřebují včely nepřetržitý přísun. Ona si matička nějaké to místo najde. Tak bych to viděl já, byl a vlastně ještě jsem v obdobné situaci.
Začíná teplé počasí, uvidíš sám, zda se bude snižovat spotřeba roztoku.

Architekt Ti správne poradil, každý deň im podaj 1 liter mierne teplého cukrového roztoku, sleduj ako včely stavajú a plásty začaté stavbou buniek môžeš preložiť bližšie k plodu a ž kým všetky vložené Ms včely nevystavajú.
S obmedzením M v kladení vajíčok si nerob starosti, včely riadia M a nie naopak, preto podľa prínosu nielen sladiny ale i peľu, jej pripravia dostatok miesta pre vajíčka, a invert prenesú tam, kde matke nebude prekážať pri jej činnosti. Kladenie vajíčok nie je mechanický výkon, veď vyliahnuté larvičky musia mať svoje kŕmičky, ak ich vo včelstve nie je dostatok, aj kladenie M včely obmedzia. Anton
Děkuju všem za užitečné rady.
Jsem tu nováček - stejně jako i včelař
Mám dotaz - oddělky mám od začátku června (celkem 5), z toho 2 jsou silnější (jeden dokonce výrazněji), 2 cca střed a 1 oddělek je slabší.
Radil mi jeden starší včelař, abych ze silného oddělku odebral jeden plodový rámek (dokonale ometený) a přesunul jej do slabšího včelstva.
Mám to udělat, abych ten neslabší oddělek takto posílil,

A ještě jeden dotaz. Ponechal jsem ve dnu pod nástavkem podmetovou podložku, abych mohl kontrolovat jak nosí a jestli není nějaký problém.
Díky tomu jsem zjistil, že jeden oddělek má "problém" se zvápenatěním plodu.
Ale to snad nevyřeším???
Ale jde mi o to, jestli má cenu tam vůbec podložky nechávat nebo je raději kvůli ventilaci vytáhnout.
Mám jinak zasítované varoadna.
To co popisuješ je stimulace plodem. Matka pudově vycití, že plodový rámek skrývá cizí potomstvo, propadne panice, že ti cizáci by mohli obsadit její vlastní domov a rozhodne se je přečíslit vlastním, tedy domácím potomstvem. Má-li dostatek prostoru pro kladení, zvýší množství zakladených buněk.
Když si nejsem jistý, nasypu do rámkového krmítka suchý krystal a trochu zaleji vodou - tak aby byl cukr v přesile a nekazilo se to. Včely vodu odeberou většinou hned a na suchém si smlsnou, když mají potřebu. A nekazí se to. A mohu na ně dlabat, nemusím kontrolovat každý týden.
Když byla nouze, včely odebraly dvě kila cukru za týden - takže suchý cukr dokáží vylízat.
Já se suchým cukrem nemám dobré zkušenosti. Vrchní vrstvu zvlhčenou medem, nebo vodou včely braly, ale suché krystaly vždy vynosily z úlu ven jako smetí. Proto včelám pomáhám už jen flaškou se sirupem.
Milan, za múdru myšlienku si dostal zaslúžený bod. Kryštálový cukor bez zvlhčenia vodou alebo medom, je akoby v kŕmidle mali nasypané smeti, ktoré samozrejme z úľa vynosia a včelár o tom ani nevie. Včela cukor aj keď je v podstate sladký, nedokáže zistiť, že tak naozaj je. Preto kryštálový cukor musíme rozumne vlhčiť (ak vodu odsajú, znovu ju doplníme), inak včely ním pocukrujú záhradu okolo včelnici.

Nemeckí včelári podávajú včelám prechodnom bezznáškovom období jemnejší kryštálový cukor zmiešaný s medom, touto zmesou plnia vhodné kŕmidlá. Med totižo dobrom premiešaní obalí kryštalky, takže zmes včely bez problémov odoberajú.
rPíptrava zmesi: Na 1 kg kryštálového cukru nalejeme horúci med (starší, skryštalizovaný a pod.) max. 10 dag a dobre vymiešame, med musí obaliť každú kryštalku. Ja som doteraz pridával maš včelstvám v oplodňovacích jednotkách, zmes držím v plastovej nádobe, za mesiac nestvrdla, stále je kyprá. Anton
pro: Wintidy
Ten oddělek, který je slabší se dá posílit také tím, že přehodíš úly. Vezmeš to silné včelstvo a dáš ho stranou (přehodíš ho místo toho slabého) a létavky ze silného se vrací do úlu tam kde stál přitom se v žebrají do toho slabého) s tím zvápněním plodu moc neporadím ale mám pocit že je třeba – nový úl tento dezinfikovat (oheň či parafín) a včelstvo přemést a dílo zničit- spálit ale raději počkej na radu někoho zkušenějšího.



No a teď potřebuji zas já konzultaci, jak už jsem psal jeden oddělek nemá matku, ale jsou tam matečníky velké zavřené matečníky jsem vylámal, ale po dnešní kontrole to co zbylo už je uzavřené. Teď dotaz je tam jeden velice pěkný matečník přímo ukázkový mám všechny ostatní vylámat nebo raději nechat alespoň dva? Problém je, že se bojím, aby se nestalo to, že vyleze matka nejdříve z jiného než toho co mu fandím. Tak co vy na to?
Bylo několik deštivých dnů, včely téměř nelétaly, tak jsem jim v rychlosti přidal medocukrové těsto. Používám Apifondu, protože:
  1. nemám ještě vlastní med
  2. med bych sehnal, ale jsem v ochranném pásmu a nemám jistotu, že by nebyl infikovaný sporami MVP.
Výhody Apifondy jsou, že ji krásně odbírají díky jemné struktuře a hlavně nevoní, takže nepodněcuje k loupeži. Ale přesto mám pocit, že jsem zaznamenal dva loupežné útoky. Při prvním slunečném dnu bylo před úly nezvykle rušno, na čelech nástavků se tísnilo velké množství včel a překotně se cpaly do oček, některé ven. Okolo očka výhružně obranářky nastavovaly zadečky. To samé se dělo na zúženém česnu. To jsem plně uzavřel, vytáhl monitorovací podložku kvůli zajištění větrání a očko zúžil na minimum, cca 1 cm. Včely, které se tísnili před očkem jsem ometl do trávy, tohle jsem při vytvoření shluku opakoval, za pár minut byl obvyklý klid. Celé se to opakovalo za hodinu u jiného úlu.
Předpokládám, že loupež nevyvolalo těsto, ale fakt, že téměř týden pršelo, snůška byla hodně omezená a je jednodušší vykrást slabší oddělek, než se honit za snůškou. A to mám nejbližší cizí snanoviště vzdálené cca 3 km ( alespoň co vím ).
Pomalu, ale jistě propadám myšlenkám s katastrofickým koncem. Sezóna pomalu končí, období stavební činnosti také a oddělky ještě nemají vystavěn ani jeden kompletní nástavek ( 42x17 ). Samozřejmě v tuto dobu chybí producentky vosku, je tam hodně zavíčkovaného plodu a po vvběhnutí by se mělo zlepšit, ale obávám se, že dostavět do dvou nástavků, aby měly kam uložit zásoby na zimu se jim asi nepodaří.
(04.07.2011 22:48)Wintidy napsal(a): [ -> ]... jsem zjistil, že jeden oddělek má "problém" se zvápenatěním plodu.
Ale to snad nevyřeším???
Ale jde mi o to, jestli má cenu tam vůbec podložky nechávat, nebo je raději kvůli ventilaci vytáhnout.
Mám jinak zasíťovaná varroadna.

Zvápenatění má samostatné téma a leccos se tam už shromáždilo:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Zvapen...%9Bn%C3%AD
Ventilace je sice cenná, ale podložky v této době bych nechal kvůli monitoringu spadu V.d.. I když jde o oddělek ...
No stav který popisuješ nebyl jen u tebe. Včera to vypadalo, že se i ty nejslabší oddělky chtějí vyrojit. Skoro jak při jarním proletu - nádhera. Já měl očka taky ucpaný včelama, ale kolečko jsem jim ještě zvětšil (mam silnější oddělky, kde už nehrozí vykrádání - alespoň se domnívám). Nosili ve velkém pyl (oranžový jako pomeranč, nevím z čeho), prostě krása.
K tomu oddělku. Za pár dnů je po sezoně a třeba by jsi od někoho sehnal smetenec, který by jsi přes noviny připojil k oddělku. Hlavně starší včelaři, co mají budečáky se smetenci nemají problém.
(06.07.2011 8:28)Jiří Šilhán napsal(a): [ -> ]Nosili ve velkém pyl (oranžový jako pomeranč, nevím z čeho)

taky mě takový nosí - někde jsme vyčetl že by to mohl být heřmánek
(06.07.2011 8:28)Jiří Šilhán napsal(a): [ -> ]. . .
K tomu oddělku. Za pár dnů je po sezoně a třeba by jsi od někoho sehnal smetenec, který by jsi přes noviny připojil k oddělku. Hlavně starší včelaři, co mají budečáky se smetenci nemají problém.

Jsem v ochranném pásmu, takže musím dovést pouze od registrovaného chovatele. Navíc jsem začal s Vigorkami a nechci je míchat s jinou linií, včelstva mám na zahradě, jen několik málo metrů od nich si hrají moje děti, všude kolem sousedé, takže mírnost byl prvotní požadavek. To mi Vigorky splňují, smetenec neurčitých vlastností by mohl znamnat potíže.
(06.07.2011 7:51)Jan Schořík napsal(a): [ -> ]jeden velice pěkný matečník přímo ukázkový mám všechny ostatní vylámat nebo raději nechat alespoň dva? Problém je, že se bojím, aby se nestalo to, že vyleze matka nejdříve z jiného než toho co mu fandím. Tak co vy na to?

Co vyrobit z 3-4mm pletiva poklop a ten zapíchnout hluboko kolem MTčníků do díla pokud nejsou nelepené u sebe?
Pro oddělky využívám styrodurové pětiplástové plemenáče jako nástavkový úl. Již na deseti plástech (2xpět plástů nad sebou) je takové včelstvíčko schopno přezimování. Dr. Ptáček zimuje i na pěti plástech ale postavených na výšku 420 a hloubku 170. Vyžaduje to však specielní úpravu úlku. Jinak je možné takové včelstvíčko přeložit do dvou nástavků po pěti plástech a použít přepážky. rozšiřování provádět v případě chuti stavby do boku.

[Obrázky: Podzim_2009_036.jpg]
(06.07.2011 9:16)Bobr napsal(a): [ -> ]
(06.07.2011 8:28)Jiří Šilhán napsal(a): [ -> ]Nosily ve velkém pyl (oranžový jako pomeranč, nevím z čeho)
taky mě takový nosí - někde jsme vyčetl, že by to mohl být heřmánek

Podle vzorníku barev pylů, který vydala PSNV, by ten oranžový mohly být i růže nebo některá luční kvítka či hořčice. Nosí jej u mne též a hořčice dobře kvete. Nosí i šedo-špinavě bílý, což by mohly být maliny či ostružiny, taky pořád dobře kvetou.
Referenční URL's