Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Péče o oddělek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Vloni jsem začal včelařit a největší problém jsem měl s tím, jak ošetřovat oddělek. Všude popisovali, jak ho vytvořit (já si ho koupilSmile ale pak jsem nevěděl, co dál. Našel jsem tento odkaz. I po jeho přečtení mi ale není úplně jasný, jak nakrmit na zimu - je nějaká závislost mezi krmením oddělku a pozdějším nakrmení na zimu?
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0905/pece-o-oddelek
(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): [ -> ]K tomu krmení - roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny - tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást. Krom těch 5 úvodních plástů musely vystavět vše z mezistěn.
Oddělky jsem dovezl 13.7. na 5 plástech Optimalu 42x17, skrmil jsem cca 30 kg cukru na včelstvo a do zimy je mám ve 2 NN Optimalu, tedy 22 plástů 42x17. Jestli budou mít dost zásob, uvidím v předjaří. Horní nástavek mají plný a dole taky něco je, něco si donesly + pyl.
Najet denně nebo obden 120 km bude dost mizérie. Zkusil bych se domluvit s někým ochotným poblíž, kdo by ti je krmil.
Jinak k technice krmení - udělal jsem si náhradní strop z překližky s dírou na hrdlo 4l sklenice, polystyren též s dírou jsem dal na strop z venku a všech 5 úlů jsem zakryl nepromokavou plachtou s oky a zajistil šňůrou proti větru. Když jsem jel krmit, tak jsem vždycky naplnil náhradní sklenici, na úle jsem jenom vyměli prázdnou za plnou, včelky to skoro nepoznaly, bez kukly, bez kouře, bez žihadel, bez otvírání úlu a tímto systémem mi vždy jedna sklenice zbyla, takže jsem ji odvezl a řádně vymil.
Zdravím. Ještě k tomu krmení oddělku. Nepoužíval jste na krmení optimalové stropní krmítko ??
Ne. vyrobil jsem si náhradní víko s dírou na hrdlo 4l zavařovačky.
Opět jeden začátečnický problém Tongue

Loňské léto jsem koupil patero 5 plástových oddělků RM 42x17 cm Optimalu. Zazimoval jsem ve 2 NN. Zatím bez obtíží, obsedají 5-6 uliček. Na jaře mě čeká rozšíření. A protože jsem už při nákupu úlů pořídil jako plodištní VN 42x27,5 cm, tak přemýšlím kam v době rozšiřování s ním.
Moje úvaha je, že ho (vybavený mezistěnami) podstavím na vysoké dno pod oba nízké nástavky a tím sice prudce rozšířím úlový prostor, ale neroztrhnu plodové hnízdo a neohrozím tepelnou pohodu včelstva. Při zavřených očkách a ponechaném jen hlavním česnu "donutím včely tento prostor objevit a postupně obsednout" Navíc s ohledem na přirozené rozšiřování volně žijících včelstev směrem dolů.
V mém okolí nikdo takto kombinovaně nevčelaří a s nízkými nástavky všichni rozšiřují nad hnízdo s tím, že o tolik úlový prostor nezvětší. A o péči o oddělek je dostupných článků minimum, tak jako správný začátečník tápu
Co kdo na to ? Smile
No já s tím zkušenost nemám, ale podle toho co o včelách vím, tak dají vždy přednost vysokému nástavku před nízkým. A když zcela náhodou ne, protože je to příroda, tak jak to vystaví, dát mřížku a královnu pod ni a je to.
Prostě bych ten vysoký nástavek postavil pod ně.
četl jsem o rašovské metodě http://www.szes.chrudim.cz/vyzkumna-cinnost/ a pokud jsem pochopil správně, rozšiřují přesně tímto způsobem.
M.mřížku jsem odložil už dávno, v době kdy jsem včelařil ve 3 - 4 prostorách moravského univerzálu. Ve svých začátcích jsem s ní měl vždy víc práce než užitku.
Chci vás poprosit zda budu postupovat správně při rozšiřování.
Mám tři oddělky z loňského července zazimované na dvou nízkých nástavcích. Nemám žádné souše a ani je nikde neseženu, protože jsem začal s OPTIMALEM na nízkých nástavcích. Včelky mají dostatek zásob, něco mají i v dolním nástavku. Matka ploduje v horním nástavku na třech až čtyřech rámcích.
Mám pocit, že začínají mít málo prostoru, rozkvět ptačí třešně a angreštů je za rohem a doba rozšíření se blíží. Včelky vysí až do podmetu. Posadit je na nástavek plný mezistěn se jim asi moc líbit nebude. Chci jim odebrat z horního nástavku jeden a jeden krajní plást se zásobama a nahradit mezistěnami, z dolního odebrat krajní dva a dva zásobní po stranách a tyto nahradit mezistěnami. Odebrané čtyři ze spodního dám do třetího nástavku pod ně do protřed. Po stranách těchto prázdnějších zásobních dám odebrané plné zásobní z horního a úplně do krajů doplním mezistěnami.
trochu to znázorním graficky- P-plodový Z-zásobní,nebo částečně vybraný možná nějaká souš M-mezistěny
před:
Z Z Z Z P P P P Z Z Z
Z Z Z Z Z Z Z Z Z Z Z

po:
M Z Z Z P P P P Z Z M
MM Z Z Z Z Z Z Z MM
MMM Z Z Z Z Z Z MM

Plodové těleso zůstne, část zásob bude dolů, včelky si je můžou přenést nahoru, tím povzbudí matku ke kladení a zvětší se prostor. Je to vlastně taky zozšiřování dolů. Po týdnu je zkontroluji a vytažené mezistěny dám k plodu ať má kam klást. Napište mi sem prosím co si o tom myslíte. Možná je to totální blbost, ale už kvůli tomu skoro nespím.

Díky všem
Ahoj, řešíme oba podobný problém.
Na foru optimalklubu mi radili dát rámky s plodem pod sebe, k plodu mezistěny a teprv vedle zásoby.
Já to plánuju udělat takto:
zásobami zaplnit nejhornější nástavek, označím jako zásobní ("mednou") komoru a tím zamezit tam matce klást. Spodní 2 nástavky uspořádat ZmPmPmZ (m = mezistěna s několika dírami pod horní loučkou,aby mohly prolézat a nemusely to obíhat) ke krajům doskládat tím, co zbude - zásoby, souše, mezistěny. Plodové rámky v nástavcích dát nad sebe. Ev. je i zúžit na méně než 11 rámků v nástavku a pak jim ty mezistěny neustále prohazovat mezi plodové rámky, jak jsem to dělal loni a postupně rozšiřovat do stran. Když nebude snůška, tak je podněcovat cukrem a uvidíme.
Pro Petra:
Buď to, co píšete anebo prostě jen podhodit NN s MZ a další zásah udělat v půli dubna.

Po půlce dubna (3. dekáda - letos) udělat to, co radili Adlefovi na Optimalklubu ("rámky s plodem pod sebe, k plodu mezistěny a teprv vedle zásoby").
Anebo rozzebrovat (obdobně jak píše Adlef - "ZmPmPmZ") - ideálně stavebními rámky, aby si nadělaly trubce a měly tak míň chuti na rojení (a je s tím míň práce než s MZ Smile )
Anebo NN s plodem rozhodit NN s MZ (přendat přechodový rámek/rámky) - ale musí být výhled na pár dní hezkého počasí a snůška.

Pro Adlefa:
  • Pokud si něco "označím jako zásobní ("mednou") komoru a myslím si, že tím tak docílím "zamezit tam matce klást...
    Mno, ještě je potřeba to vysvětlit včelám - ideálně písemně a nalepit jim to před česno. Jinak by se mohlo stát, že to nepochopí a zařídí se po svém.
  • Stejně tak "mezistěna s několika dírami pod horní loučkou,aby mohly prolézat a nemusely to obíhat" je moc hezká myšlenka - schválně, jak dlouho tam ty díry vydrží, než včely dostaví plást k horní loučce... A propó - naše včely to neobíhají byť se jim žádnými dírami do MZ neděláme. Prostě chodí mezerou, která je mezi nástavky...

Obecně:
  • MZ u krajů nástavku budou vystavěny později než ty uprostřed.
  • MZ vložené mezi plodové plásty bude vystavěna nejrychleji - ale když se to přežene, udělá moc brzy anebo nebude počasí, včely to podtrhne.
  • Když není dílo, ale jen MZ - pozor na rojení...
Než jsem stihl odpovědět na Adlefův příspěvek tak se tady objevil další. Díky, já tedy radši počkám, uvidím jak se včelky v té zimě stáhnou a potom o vsunu mezi plod pár mezistěn.
Ohledně stavebních rámků, kolik se jich tak dává a kam, kolik celkově na úl s ohledem na roční dobu. Někde jsem slyšel, že pokud zapomenu nějakou trubčinu přes zimu do jara v úle, tak matka ploduje tím směrem kde se trubčina nachází. Díky.
A ještě jeden dotaz na oddělky:
Bude včelstvo z loňského oddělku dostatečně silné na vytvoření dalšího oddělku v letošním roce?
Jestli Vám už teď, jak píšete, "včelky visí až do podmetu", tak na nic nečekejte a dejte pod ně nástavek s čímkoliv! Ve Vašem případě tedy s MZ.
Zaděláváte si na rojení...

Stavební rámky (SR)
Kolik? Loni se mi povedlo 9. Letos mám namyšleno na 13 a tím vyřadit používání MZ z kmenových včelstev. Až to budu mít vyzkoušené a ověřené, můžeme se bavit dál - teď jsou to zatím jen hypotézy, byť již částečně ověřené. Úplně bez MZ už jede tuším Ivan Černý - kontakt najdete na n-vcelari.cz.
V době, kdy jsme si libovali v zatavování MZ, jsme dávali 2 SR na včelstvo.

Citace:Někde jsem slyšel, že pokud zapomenu nějakou trubčinu přes zimu do jara v úle, tak matka ploduje tím směrem kde se trubčina nachází.
Pokud je v úlu téměř všechno dílo vystavěné na MZ (= dělničina) a tudíž málo trubčiny, je tato pro matku hodně přitažlivá - a proto se jí drží. Dá se toho využít.

Citace:A ještě jeden dotaz na oddělky:
Bude včelstvo z loňského oddělku dostatečně silné na vytvoření dalšího oddělku v letošním roce?
Ano. Vzhledem k tomu, že nemáte dílo (souše), je tvorba dalších oddělků víc než vhodná. Jednak jde o protirojové opatření a druhak i kdybyste nechtěl navyšovat počet včelstev, můžete oddělek na podzim zpětně spojit s kmenovým včelstvem. Budete zimovat ve větší síle a hlavně Vám oddělek pomůže se stavbou díla.
Pro JDJD :
Dík za reakci. Je mi jasné, že jednoznačně můžu matce zabránit někde plodovat pouze mateří mřížkou. Ovšem pokud bude 1 nástavek plný pouze zásob a pod ním 1-2 souše a pak mezistěny a několik zásobních plástů, tak jí bude chvíli trvat, než se proploduje zpět nahoru. A pokud bude snůška, tak by ji dělnice měly časem tlačit s plodem dolů. Spíš mi jde o to míchat co nejméně zásoby cukerné s tím, co si donesou. Protože když budou nosit rychleji než stavět, tak budu muset točit, aby měla matka kam klást. A vytáčet cukr se mi nechce Smile Když to budou stíhat, točit letos neplánuju a všechno jim nechám, aby zesílily.
Jinak jsem už loni nechával oddělky stavět v podstatě na volno. Přidávané "mezistěny" byly jen pásek přilepený k horní loučce a dál si mohly stavět, co kde chtěly. Takže něco trubčiny mám z loňska též.
Nicméně jsem začátečník a netroufám si tento postup poradit dalšímu začátečníkovi, protože nemám jak srovnat, jestli není třeba stavba díla na celé mezistěně rychlejší.
K dírám pod horní loučkou : vyčetl jsem tuto myšlenku na "fascinovaném včelaři" - není mezistěnou kompletně rozděleno plodové hnízdo a snad je to stimuluje k rychlejší stavbě. Vzhledem k mému postupu používanému výše jsem tohle nezkoušel.
Pro Adlefa:
Myslím si, že budete válčit s rojovou náladou - nemáte dílo, jen MZ a nechcete vytáčet, abyste si tím uvolnil souše... A pokud se nakonec rozhodnete vytáčet, Vaše "medná" komora (plná cukerných zásob!) Vám znehodnotí med... Osobně bych přemýšlel o jiném postupu.

Jinak ještě jedna věc - rámek s MZ včely vystaví nepoměrně rychleji než stavební rámek, zejména je-li jich vloženo víc (dostanou v MZ vosk - nemusí ho tolik vyprodukovat).
Moje poznámka o počtu vložených SR je tedy v případě absolutní nedostupnosti souší ne úplně dobrá a vhodnější bude použít MZ a jen pár SR.
V hlavě jsem měl představu našich oddělků, které ale zadotuji soušemi od kmenových včelstev - a dám jim tak prostor, kam mohou nosit sladinu.
Keďže včelstvo visí v podmete domnievam sa, že matka prešla do spodného nadstavku. Bolo by dobre popremýšľať o prehodení nadstavkov. Medzistienky na kraj nedávajte, ale až za krycí plást.
pro jdjd

Díky za informace, dnes odpoledne to udělám. Jenom ještě přemýšlím zda jednoduše podstrčit nástavek s MZ, nebo jim je rozházet po stranách.Nebo ještě trochu jinak, můžu v této zimě (11C) včelkám narušovat plodové hnízdo mezerou vytvořenou MZ vloženou mezi horní plodové plásty?
(31.03.2010 10:45)vasilisa napsal(a): [ -> ]........ ale až za krycí plást.

Díky.
(31.03.2010 11:13)PetrzVizovic napsal(a): [ -> ]Jenom ještě přemýšlím zda jednoduše podstrčit nástavek s MZ, nebo jim je rozházet po stranách.Nebo ještě trochu jinak, můžu v této zimě (11C) včelkám narušovat plodové hnízdo mezerou vytvořenou MZ vloženou mezi horní plodové plásty?

Teď (vzhledem k počasí a jeho předpovědi), bych jim jen podhodil NN - horní dva ani neodděloval, víko nesundával. Prohlídku jste nejspíš udělal před pár dny, není důvod se v nich tedy vrtat - jen jim přidat bednu.

Oddělky se v roce jejich vytvoření snažím dostat na 3 NN - byť by ten spodní měl být jen z (včelami) "oslintaných" mezistěn. Pak tyto problémy na jaře nejsou - a stačí zákrok v půlce dubna (prohození a přidání NN).
(31.03.2010 12:03)jdjd napsal(a): [ -> ].....Oddělky se v roce jejich vytvoření snažím dostat na ....

Oddělky jsem dovezl až v druhé půlce července, což nedává moc času na stavbu a nastupující generaci zimních včel jsem nechtěl upracovat, takže teď už skoro "tečou" ze dvou nástavků ven. Proto si chci vytvořit své oddělky co nejdřív to půjde, ale záleží kdy seženu matky. Byl jsem se na ně podívat, jenomže na stanovišti bylo jenom 6,5C tak jsem to nechal na zítra,kdy hlásí 14.
Co říkáte na vytvoření oddělku odebráním celého plodového nástavku (nízkého 42x17). http://vcelarstvi.blogspot.com/2009_07_01_archive.html
Na schůzi včelařů nám o tomto způsobu přednášel i včelař Vydra. Pokud oddělek přijme matku tak nemusím mít obavy o dostatečné síle na zazimování. ??? Dnes dorazí inseminovaná matka a nechci ji ztratit přes zimu ve slabém včelstvu. Máte s tímto způsobem v tuto pozdní dobu zkušenost ? Díky.
JoJo, cukr dělá včely, tedy z oddělku včelstvo. :-.) Rozhodně dopručuji krmit i za snůšky.
Referenční URL's