Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(31.05.2021 6:38)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Dokedy sa rozširuje OP, aby nebolo brzdou v raste včelstva ?

Plocha ke kladení matky se přizpůsobí kladení matky. Pokud potřebuje pro plod 5 plástů a dostane 4 zaklade jen 4.
Pokud jich dostane 6 začnou včely zanášet volné buňky sladinou a můžou matku v kladení brzdit.
Vďaka za odpoveď.
Takže to chce cit pre každé včelstvo a pravidelnú kontrolu, koľko plodovania zvládne. Po rokoch je to rutina, alebo sa musí plodisko kontrolovať napr. každý týždeň ? 4 je málo, 5 je moc.
Nechcem otravovať, ale kedy je vhodné na jar/zima vytvoriť OP. Podľa plochy plodu, alebo začať pri 2 plástoch s plodom aj zásobami už niekedy v polovici februára ?
Dá sa OP použiť aj v zlých znáškových podmienkach, kde vzniká riziko hladu ?
O přeletáku tu bylo napsáno dost. Fungovalo by to i v případě, že bych vzal třeba nejzaplodovanější nástavek se starou matkou a podložil mezidnem a dole by zůstal komplet původní úl s ponecháným 1-2 matečníky? Nebo to prostě funguje jenom na těch mezistěnách + plodový plást s matečníky?
Funguje, ale musí sa to robiť v peknom počasí a letáč medzidna treba otočiť o 180°.
Ak plodisko preložíte dalej, tak je o OK. Po čase ich môžete spojiť, najlepšie s novou matkou - prepriahnuť.
Alberte, to jsi snad prvni kdo pise, ze se letak mezidna musi otocit o 180 stupnu, aby to fungovalo. Jak potom ma clovek toto praktikovat, aby to fungovalo, kdyz ma uly v jedne rade a potrebuje normalne delar zasahy do vcelstva a prustupovat k ulum ze zadu???

nebo kdyz ma uly u baraku tak mu pak vcely budou litat do zdi??

prijde mi ta tvoje podminka fungovani pteletaku divna. jako chapu, ze je to asi z hlediska orientace /dezorientace vcel lepsi, ale....

nebo jsi mel na mysli nejakou zvlastni formu provedeni preletaku? nemam s nimi zkusenost, tak nevim, jestli to chapu dobre.
(31.05.2021 8:48)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Vďaka za odpoveď.
Takže to chce cit pre každé včelstvo a pravidelnú kontrolu, koľko plodovania zvládne. Po rokoch je to rutina, alebo sa musí plodisko kontrolovať napr. každý týždeň ?

Měl jsem OP 3 sezóny, pak jsem dal včely pryč takže letos jsem pouze teoretik.
První rok jsem měl tendenci přidávat víc rámků. Ne dřív ale víc. A díval jsem se do plodišť častěji.
Druhou sezónu už si tak nějak rozdělíš včelstva do tří skupin podle kladení matky. Podíváš se do jednoho nebo dvou z každé skupiny a víš zhruba jak to vypadá v ostatních. Takže něco jako cit jak píšeš, ale ne pro každé včelstvo zvlášť. Tak jsem to měl já. Několikrát budeš plodiště kontrolovat zbytečně brzo, třetí rok už tyto kontroly vynecháš.

(31.05.2021 8:48)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Dá sa OP použiť aj v zlých znáškových podmienkach, kde vzniká riziko hladu ?

Podle mě je rozdíl mezi úly s OP a bez OP v tom že v tom prvním jsou lepší podmínky pro vývoj plodu a nižší energetická náročnost na provoz plodiště.

Zajímavá otázka co jsou to zlé snáškové podmínky. Honza Jindra na svých stránkách psal kolik mu přinesou medu. Nevím už přesně, 40 kg z řepky a 60 z akátu. U nás kdo má 25 kg tak se tím chlubí, já mívám průměr okolo 35 kg v lepších letech. Řekl bych že má lepší snáškové podmínky.
Jednou jsem byl u Jindry na včelnici kde zimuje. Cestou jsem viděl pole a akáty a tak nějak záviděl. Když jsem pak později byl u něj doma, chtěl jsem si koupit sklenici akátového, nikdy předtím jsem ho nejedl. Podal mi ji se slovy že je to čtyřletý stařeček. Třikrát po sobě akáty namrzly a nedávaly. A že když proprší řepka tak musí začít krmit protože nic jiného není.
U nás žádná pole nejsou, jen louky a remízky, sem tam kousek něčeho co vypadá jako les. Ale jsou tu jívy, vrby, třešeň ptačí, hlohy, maliník, ostružiník, lípy atd... Včely mají pastvu celou sezónu.
Ďakujem, takéto vedomosti a skúsenosti mi chýbajú. U nás bol najlepší rok 2015 - 30 kg /medovica/, štandart bol 15-20 kg, ale posledné roky 3-8 kg. Stále dúfam, že naskočia tie staré zlaté časy, ked som točil 15-20 kg a stačí mi to. Myslím si, že aj v takýchto podmienkach by mal byť rozdiel medzi OP a neOP, v prospech OP.
Cesno se muze otocit o 180 stupnu, ale nedelam to. Dulezite je, aby se letavky naucily letat cesnem, max, ockem v prvnim nastavku. Otoceni mezidna pak dela problem pri zpetnem spojeni.
(31.05.2021 9:11)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Alberte, to jsi snad prvni kdo pise, ze se letak mezidna musi otocit o 180 stupnu, aby to fungovalo. Jak potom ma clovek toto praktikovat, aby to fungovalo, kdyz ma uly v jedne rade a potrebuje normalne delar zasahy do vcelstva a prustupovat k ulum ze zadu???

nebo kdyz ma uly u baraku tak mu pak vcely budou litat do zdi??

prijde mi ta tvoje podminka fungovani pteletaku divna. jako chapu, ze je to asi z hlediska orientace /dezorientace vcel lepsi, ale....

nebo jsi mel na mysli nejakou zvlastni formu provedeni preletaku? nemam s nimi zkusenost, tak nevim, jestli to chapu dobre.
Nejaký týždeň trvá, pokiaľ sa rozlietajú lietavky. Vadí im to, len ked v rade robíš bezprostredne pred ich letáčom.
Môžeš nechať letáč aj vpredu, ale je vyššie riziko, že sa to nepodarí a vyroja sa. Vyskúšaj Smile

https://frantisek.rudik.eu/?attachment_id=3565

Otočený preleták na tom istom stojane
(31.05.2021 8:48)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Nechcem otravovať, ale kedy je vhodné na jar/zima vytvoriť OP. Podľa plochy plodu, alebo začať pri 2 plástoch s plodom aj zásobami už niekedy v polovici februára ?

Nevím jestli je to správná rada ale šlo by klidně začít už teď. “Obětoval” bych jedno včelstvo. Nechal bych matce jeden dva vysoké plásty s vajíčky nebo nejmladšími larvami, ostatní plod nechal vylíhnout nad mřížkou. Až by ho dokladla přidával bych postupně mezistěny k dostavění a zakladení. Po lípě bych rozdělil na oddělky, jeden rámek plodu na oddělek. Klidně si můžeš někde bokem odchovat rozkladené matky jako když přemetáš na mezistěny ale nutné to není. Zazimuješ, na jaře budeš mít takové ty chcípaky za které by Barnat zavíral do vězení a z nich pak v sezóně pěkná včelstva a med.

Vyzimovával jsem vždy okolo čtyřiceti včelstev, v sezóně jsem jich míval kolem 60 a zazimovával zase jen 40. Měl jsem vždycky dostatek včelstev na zkoušení všeho možného.
Ale aj tie odložence musím zazimovať v dostatočnej sile a s dostatočnými zásobami na 6-8 rámikoch. Koncom zimy sa včelstvá rozplodujú a majú kolieska plodu na 3-4 rámikoch a všade okolo zásoby. Kedy je ta správna chvíľa zúžiť plodisko na OP ?
Ahoj Albertt, mna to tiež zaujalo to OP, sledujem p.Sedlacka na YT, tiež p. Moravec mal vyse 2 hod. prednášku ...podla mna co som u p.Moravca vyrozumel po letnom slnovrate OP "končí" doložia/doplnia sa do plodiska Medzist. a krmi sa, aby ich vystavali. Podla mna s OP sa oplatí začať v skorej jari po prelete ...
OK, prelet býva rôzne a vtedy je už plod aj na 5 rámikoch a veľa zásob. Asi sa musí plod z okraja plodiska obetovať a zúžiť na 3 rámiky aj so zásobami.
Mám cca 60 včelstiev, tak to skúsim od budúcej jari. Videa som videl, ale podmienky má každý iné a podľa toho musí improvizovať. Pri bežnej kranke by malo stačiť 5-6 r D Jumbo, postupne a skôr menej.

Goro, ospravedlňujem sa, už je to z témy OP.
Ehm..este aj ked sme "u rojov ..." ...Sedláček mal vééľa matiek v klietkach cez zimu a vypúšťal ich až koncom febr/zač. marca...asi to bude pri OP nutnéé ...
...podľa jeho slov v jednom videu mu skoro stovka matiek to klietkovanie v zime neprežila...
(či to bolo práve v OP neviem...)
Huh mne sa zdá že vravel o nejakých 5 percent ...
(31.05.2021 20:44)goro napsal(a): [ -> ]...podľa jeho slov v jednom videu mu skoro stovka matiek to klietkovanie v zime neprežila...
(či to bolo práve v OP neviem...)
Podla mna uhynuli na podchladnutie alebo zo šoku z uveznenia, stačilo vidieť v akom stave sú včely po zime. Matka nie je sviňa aby bola v klietke alebo dáky odkundes v klietke na námestí aby naňho pluvali ludia alebo dáka pobehlica....Angry
Nie je klietka ako klietka, on používal tie malé, ale videl som take celoplastove vo veľkosti rámiku (u ing.Kopernickeho), tam by matky nemali hynuť...
(24.05.2021 10:01)JosPr napsal(a): [ -> ]2) na dno umistim mednik-medniky,vytahnu z nej prostredni ramek,misto nej ramek s otevrenym plodem bez matky!!!,na to mezidno,puvodni plodiste,otevrit ocko! Letavky se vrati dolu do medniku,vcely narazi nouzove matecniky,nad mezidnem vyhasne RN.Po tydnu vylamat nahradni matecniky,vcelstvo zpetne poskladat do puvodniho stavu.
Včera jsem v jednom včelstvu našel rojovku, tak jsem postupoval podle tohoto návodu. Matečníky z plodiště jsem se pokusil vylámat, pokud jsem je našel všechny, ale spíš by mě zajímalo, co by se stalo kdybych je tam ponechal. Zrušily by je včely samy?Surprised Nad medník jsem tedy umístil ještě na takové provizorní dno, (kde je i malé česno)ty dva nástavky s plodištěm. Ještě se zeptám pokud bych tam žádné česno nedělal, uvětraly by ten prostor těma dvěma očky v nástavku? Chtěl jsem to tak nejdřív udělat, ale měl jsem obavu, aby měli dostatek vzduchu.
Edo sedláček k zimovaniu používa tie veľké ..
https://m.youtube.com/watch?v=qVfcPdroasA
Referenční URL's