Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Rojení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
nakolko z mojich informacii viem ze matka radsej kladie do tmavsich plastov tak som telefonom doporucil dat tmavsie plasty a plus medzistienky . manzelka nemala odvahu hladat neznacenu matku v roji bola rada ze ho striasla. zajtra ma byt pekne pocasie tak sa na to pozriem bud najdem matku alebo nieco narazene na pridanom plode. alebo to otvorim a bude hrnicek var a vcely znova na strome.
Jeden z dôvodov, okrem množenia, prečo roj opúšťa pôvodne včelstvo, je začiatok na novom diele. Možno práve staré plasty a niečo nežiadúce v nich ho mohli odpudiť.
Ak roj zakŕmiš riedkym sirupom, vystavia medzistienky behom chvíle.
(23.05.2019 21:32)amigo napsal(a): [ -> ]moja skusenost s rojom . bol som v zahranici a vyrojene moje vcelstvo manzelka dva krat odchytila a ono dva krat uletelo znova na strom aj ked malo nachystane aj tmavsie suse aj svetle suse aj medzistienky. nakoniec sedelo tri dni na strome a ja som ho v utorok odchytil preliecil avartinom pridal zasoby s medom jeden ramik s plodom a dnes rano som ho otvoril a zatial sa drzii v ule. uvidime co bude dalej. bolo na nom vydiet za je hladny nakolko hned obsadil plast so zasobami.

Kamik, vy se ptáte nějak zpupně, nepříjemně, jako bychom tu byli vaši poskoci, nemám z vás v tomto vlákně úplně dobrý pocit.

V tomto příspěvku je jaksi mimochodem obsaženo úplně všechno o tom, proč se musí dávat roj do sklepa. Když se dá do sklepa, vždy to dopadne dobře, když se sklep vynechá, ne vždy to dopadne. Navíc pane Kamik, my to nevymysleli, to už zjistili pradávno naši předkové.

U usazování roje se nikdy neuvažuje, že se mu dá plod. To dokonce není dobře. Sice ho to udrží na místě, ale nějak se "strhne" jeho úžasná síla a vitalita a zdaleka nepostaví tolik a nepřinese ještě med, jak to bývalo u květnových rojů pravidlem.
Navíc roj je něco, kdy ho lze usadit na jinou míru a nebo s ním úplně začít, co když začátečník žádný plod nemá, anšto nemá žádná včelstva?

Takže. Rada se sklepem je univerzálně platná a dopadne to očekávaně vždy, každý jiný způsob nese větší či menší riziko, že roj zase uletí a že se ztratí to, čím je roj výjimečný, ta jeho síla budovat nové "obydlí".

A je tu ještě jeden a nejdůležitější argument proti udržení roje pomocí plodu. Roj má vždy naprogramováno Bohem nebo přírodou, letět co nejdál, aby nové vč nekonkurovalo původnímu. Víc než často se stává, že u mě sedící roj neí můj a pokud jsem ho neviděl vyletět z konkrétního úlu, to riziko tu je a je značné.

Co z toho plyne. I kdyby byl roj ze včelstva s klinickými příznaky MVP, všechny včely mají původce v zažívacím traktu. Protože ale roj nemá plod a ta nemoc je nemoc PLODU, včely se nenankazí, nemůžou, opakuju, nakazit se může jen plod. Když roj plod nedostane, stráví infikovanou potravu, kterou si nese z domova a spory rozptýlí tak řídce po krajině (včely se "vypráší"), že nic nemůžou nakazit.
Jestli ale roj dostane plod dřív, než za 4 dny od vyrojení, spory v zažívacím traktu včel roje nakazí ten plod a nákaza je rozšířená zase k dalšímu včlaři. Ano, přesně o tohle jde!!!!!

Polopatě znovu.
Roj si nese potravu na tři dny. Když ho dáme do sklepa na dva dny, a pak ho usadíme, zbývá mu zásoba na jeden den. "On to ví", samosebou pudově a i to je důvod už nikam neodlétat! (má přece naprogramováno letět co nejdál, proto roje zdrhají, nutí je k tomu pud, ten pud ale současně taky "ví", že musí mít včely v sobě zásoby na tři dny a to už nemá po dvoudenním věznění v chladu)
Začne stavět a nejpozději čtvrtý den od vyrojení už v zažívadlech žádné včely není zárodek MVP! Ale v nejlepším případě jsou v roji nanejvýš dvoudenní vajíčka, tedy ne plod a tudíž se zrojením vč očistí od MVP, tedy fantasticky ozdraví.

Moru přibývá. Taky tím, že někteří prostě nečtou teorii a když čtou, nevěří jí a mají svou hlavu. A nebo drží v novém úle roj plodem, místo aby ho prostě na dva dny šoupli do sklepa. Já se nedivím, že moru přibývá. Kor když tu čtu kdo a s jak bohorovným seběvědomím k tomu jako začátečník přistupuje.
Tome.50,. kterou mou zpupnou otázku máte na mysli? Nezlobte se na mě, ale vy si v podvědomí spřádáte své fiktivní příběhy a podsouváte je k jiným souvislostem. Já třeba nemám "sklep", takže "univerzálně platná rada" u mě nemůže fungovat. To, že roj běžně neodlétá přes sklep, je fakt, který mi nevyvrátí ani historické anály, natož místní diskuse. Momentálně vedeme řeč o vlastních rojích, tzn. máme pro ně vhodnou rámkovou míru dokonce i s plodem (Když se nám to rojí, někde bude i plod, to jaksi jedno bez druhého nejde) - nepozoroval jsem, že by s plodovým rámkem roj přestal "makat", ale uvítám fundovaný zdroj pro toto tvrzení. Samozřejmě riziko MVP (z vlastních včel?), no.... Zakažme si dělat oddělky, nebudeme šířit mor!
Moj roj ma cakal 3dni na strome to bol dovod preco som postupoval takto ak by som ho odchytil hned na prvy pokus tak by nedostal nic len par susi a kopu medzistienok
Tome,
diky za info o tom roji, plodu a moru.
U nas teda mor neni, ale muze to byt informace k nezaplaceni do budoucna.
Chose
hmm za posledných 5 rokov som nemal toľko rojov, čo tento rokDodgy Dva dni pekne, štyri dni dážď a tak dokola. Neskutočné, 25% včelstiev vyrojených. Ale stvajú pekneBig Grin Zatiaľ ich nebolo treba ani prikrmovať.
Čo sa týka osadenia roja. Používam medzistienky no niekedy aj zásobné rámiky im na večer dám. Vtedy, keď hlásia dva dni zlé počasie. A ešte sa mi nestalo, že by odleteli z úľa. Nikdy v živote som nedal roj do pivnice a osadil som ich stovky.
Prečo rastie rozšírenie moru? To vôbec nie je problém rojov. Je to problém odložencov, neskúsených včelárov a všeobecnej kontroly. Niekto vie včeláriť aj v morovom ochrannom pásme. Toho sa pýtajte, ako je to možnéTongue
Rozmýšľali ste niekedy nad tým prečo sa lietavky z roja pri následnom usadení nevracajú späť do úľa na pôvodnom mieste ? To pri rojení sa im premaže pamäť ? Big Grin
Přísahaly věrnost královně Big Grin
(24.05.2019 9:16)Tomáš Petro napsal(a): [ -> ]Rozmýšľali ste niekedy nad tým prečo sa lietavky z roja pri následnom usadení nevracajú späť do úľa na pôvodnom mieste ? To pri rojení sa im premaže pamäť ? Big Grin

Možno smiešne, ale nejak takto nám to vysvetľovali ohľadom pamäti lietaviek v roji.
Nevraceji?
Včely v roji se popráší moukou a sledují se česna, kde se objeví včely od mouky. Pamatují si svůj úl pořád moc dobře.
Včelstva proti zalétávání aktivně bojují tím, že se roj neusadí v prázdném úle na včelnici, ale hlédá si vzdálenější místo. No a toho využívají kočovníci, že z víc jak cca 5km vzdáleného stanoviště už včely původní stanoviště nehledají.
Kdysi jsem používal narkotizaci na vzmazání paměti. Měl jsem pocit, že to docela funguje, ale je na včelách vidět, že jim to dává dost zabrat (zkrácení věku) a tak se tomu už vyhýbám.
(23.05.2019 14:31)Martin Kolář napsal(a): [ -> ]Včelstvo zimovalo na dvou nástavcích, časně zjara bylo asi na pěti rámcích. Fotka je z 8.5., nástavky 39x24x11,....

Prostě si to rojení s nima šla vyříkat a ukecala je vrátit se zpátky. Jo a rojové matečníky byly vykousané zboku.

[Obrázky: ul-C2.jpg]

Tak pro zajímavost, loňský začátek vyrojení stejného úlu, bylo to 24.5.2018.
Obdobný Průběh, matka s podstatnou částí včel pod dnem úlu, pak návrat matky do úlu, následně zbytků včel a jako pozůstatek vykousané rojové matečníky.

[Obrázky: ul-c2-2018-e1558683372477.jpg]
patko79

A už je to tady. Já v tom příspěvku vymazal příklad, dám ho vám. Když budete jezdit nalitej, nikde není napsáno, že se pokaždé každý, kdo se napije, zabije. Já jen tvrdím, že riziko je neskonale vyšší.

Na fauně jsem se pohádal s jedním, který tvrdil, že vyvářet vosk se klidně může ve studniční vodě, protože jemu se za život ani jednou nestalo, že by se mu vosk po vodě z jeho studny zkazil a tudíž že já jsem blb a kecám blbosti a poučuju. Že by mohl mít ve studni měkkou vodu ho nenepadlo a že ne každá tvrdá voda nutně vosk zkazí...

Po lopatě ještě jednou. Jestli to někdo udělá jak říkám já, roj mu neodletí. Jestli to udělá jinak netvrdím, že mu nutně uletí. Kvůli lidem jako vy píšu podrobné (a dlouhé) příspěvky a jak vidím, ani to nefunguje a tak už jen Bůh s těmi, kdo poslechnou vás.

A k tomu moru, já přece neříkám, že s emor jedině tak šíří. Přibývá ho a pak si postižení trhají vlasy a nechápou jak se to mohlo stát když dodržovali všechny zásady. A já jen říkám jak (tedy jednu z možností) a vy s tím polemizujete, konkrétně na vás mě to mrzí a nečekal bych, že nepochopíte, že si hrajete doslova s ohněm. Tentokrát fakt doslova!
Ano v tomto případě naprosto platí, že lepší je jistota než naděje. Co ušetřím na tom, když se znovu vyrojí? Proč je znovu někde sklepavat, teda když rovnou nevezmou roha.
Pavel, treba hľadať dôvod, prečo sa znova vyrojili.
Mne a v mojom okolí sa ešte nestalo, žeby usadený roj aj s matkou zdrhol.
Prečo by to robil, keď je v novom úli ?!
Dôvod väznenia v pivnici je len v spotrebe prinesených zásob u neznámeho roja, prípadne v infekčnom pásme.
Pri takomto väznení je tu dokonca nebezpečenstvo, že na druhý deň vám taký roj môže kľaknúť a nájdete len čiernu masu na dne, pretože neviete ako dlho už je na ceste a koľko mu ostalo zásob.
Pavle, položte si otázky, proč se vyrojily a proč by se měly znovu vyrojit? Máte takovou osobní zkušenost? Mám stejnou zkušenost jako Patko, byť nejsem ještě u desítky, on je u stovek usazených rojů. V přírodě přece roj taky neprochází sklepem. Letošní dva roje mám usazené ob 3 úly na stejném stojanu. Ano, pokud se mi nepodaří setřepat - smést matku, pak se pomalu z nástavku vytratí zpátky k matce (na strom), ale toto se nedá nazvat vyrojením, pouze špatným odchytem.
Ani smetence a sběrné oddělky nedávám do sklepa, protože sklep nemám. Nechám odlétnout orientované včely a úl dám na zamýšlené místo. Nechám hoďku dvě bez matky, pak ji přidám v klícce a hotovo.
(24.05.2019 12:01)Aculeus napsal(a): [ -> ]Pavel, treba hľadať dôvod, prečo sa znova vyrojili.
Mne a v mojom okolí sa ešte nestalo, žeby usadený roj aj s matkou zdrhol.

Z letošních chycených rojů mi jeden opustil úl, zjevně relativně delší dobu po usazení (podle stop začátku vystavěného díla) následně se mi ho podařilo opět chytit a usadit. Roje jsem dával většinou do nových nástavků, z části zateplené kupované, z části tenkostěnné vlastní výroby z prken 22mm, dno zasíťované, také vlastní výroby, na rámky s natavenými mezistěnami, část rámků celá MS, část poloviční MS, část pouze úzký proužek nebo fragment MS, co mi přijde pod ruku ze zbytků.
U nástavku, odkud roj uletěl byly na 3 rámkách zborcené již částečně vystavěné MS. Důvod zborcení jsem nezkoumal. V poslední objednávce mezistěn (10kg) jsem obdržel 3 balíky 4kg, 4kg a 2kg, balené v papíru jako obvykle s těmi zelenými razítky, přelepené, v tom 2kg byly mezistěny trochu jiné, bylo zjevné, že nějakou dobu byly nevhodně skladované, na spodní dlouhé straně jsem u části balíku musel asi 8cm odříznout, protože byly totálně slepené. Zborcené mezistěny byly z tohoto balíku. Dodavateli jsem tu nekvalitu oznámil, ale neměl jsem čas řešit nějaké vracení apod. V těch 4kg balících byly normální MS.

A u jednoho roje opustila úl část včel, přelezla do sousedního nástavku, také osazeného rojem (asi 0,5m od sebe, mezi nimi tráva). Byly to včely, které po sesypání roje do nástavku krátce po sesypání vylezly česnem částečně na trávu a částečně na úl, některé zalezly zase zpět. Když ale takhle povylezly, tak byly celkem klidné, neměly tak ostře nahoru zahnuté zadečky a intenzivně nemáchaly křídly.
Hoj,
me se to stalo, ze se roj vyrojil na merunku (slaboch vcelku), tak jsem ho usadil do 2 NN s trojuhelnikama. To se miu nelibilo, takze zmizel uz na tresen. V 9 jsem ho za deste sklepal do rojacku, ten taky nechal pobliz (pod stromem). Druhej den rojacek prazdnej, holky opet na tresni. To uz dostaly do rojacku plast s plodem a zatim se zda, ze je to ukecalo. Nejspis je duvod ten, ze si zacaly spotrebovavat zasoby, na vetvi jsou znamky vosku. Nikdy jsem nezazil 3x usazovanej roj. Navic malej, jestli mel kilo ?
Zato jinej roj usazovanej ten den primo do vysokyho nastavku hezky v nem zustal a ani znamka stiznosti. Radost pohledet, nejspis to bude i na letni snusku.
Chose
to byl nějakej poroj
chápu vaše nadšení,ale takového prdíka, po tom co dvakrát uletěl,byl nechal letětSmile
Jozef a Martin,
videli ste v tých usadených rojoch na vlastné oči matku ?
Niekedy je dobré ju odchytiť a vložiť do vyjedacej klietky.
2 dni môže ostať kľudne uzavretá. Medzitým jej včely pripravia zázemie.
Referenční URL's