Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Fumigace
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Je prosím ještě někde stanoveno, jak dlouho musí chovatel uchovávat záznam o provedeném léčení? Nebo stačí dokladovat pouze poslední ošetření? Samozřejmě např. u Varidolu poslední 3 ošetření z období 10.10. do 31.12.
Petr.L.:
Diky, ale vidim to podobne jako oba Jirkove.

Petr Zdrahala:
Pokud se ptas na osetreni narizene MKZ, resp. zpresnene MVO, tak mam za to, ze to je rok. Ale dohledavat citaci z pravnich predpisu ted bohuzel nezvladnu.
Odstavec předpisu 378/2007
Zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech) § 9

§ 9
Používání léčivých přípravků při poskytování veterinární péče

(11) O předepsání, výdeji nebo použití léčivých přípravků při poskytování veterinární péče vedou osoby, které léčivé přípravky předepisují, vydávají nebo používají, záznamy. Záznamy se uchovávají po dobu nejméně 5 let. Prováděcí právní předpis stanoví způsob vedení a obsah těchto záznamů.
no letos teda padaj ... kleštíci i včely...
tam kde na podložce nebylo nic, po fumigaci cca 80 ks, tam kde bylo do 10ks po fumigaci cca 300 ks .... plodování zastaveno, tak jsem o víkendu vyfouk...
no a tam kde bylo po letním léčení a při nasazané KM denně 30-40 ks, včely už nejsou Confused
letos to hádám bude jako 2014-2015... tedy "úhynový" rok ...
zajímalo by mě, jak moc velký vliv na to má dvojí vytrávení postřiky při řepce místními zeměrypáky ( hezčejc je fakt nenazvu, sory jako )...
teď můžu přemejšlet, co dělat příští rok jinak a lépe, bohužel to neustálé stříkání všeho co roste neovlivním... což nejdřív zabije včely a jednou i nás Cool
U nás se to povedlo jenom jednou při řepce. Ale stačilo to, aby to dost včelstev oslabilo. Tolik mladých včel jsem lézt po zemi ještě neviděl. Žádné poškození, ale byly neschopné letu. Po celé dny tok mladušek z úlů bez poškození. Po řepkách to začalo stagnovat, až to ustalo úplně. Letos zatím gabon flum. Příští víkend tam hodím první pásek a jsem zvědavý na účinnost toho gabonu.
Mala a mozmo nepodstatna otazka amatera zaciatocnika. Vy ktori mate problem s uhynom vcelstiev pouzivate pelochyt alebo vcelam nechavate vsetok pel ktory si donesu?
(08.10.2017 20:02)MatesP napsal(a): [ -> ]Příští víkend tam hodím první pásek a jsem zvědavý na účinnost toho gabonu.
Mates to píšeš ako vtip?
Myslím, že mluví o pásku varidolu.A uvidí, jestli Gabon fungoval.
(08.10.2017 18:14)JKL napsal(a): [ -> ]Odstavec předpisu 378/2007
Zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech) § 9

§ 9
Používání léčivých přípravků při poskytování veterinární péče

(11) O předepsání, výdeji nebo použití léčivých přípravků při poskytování veterinární péče vedou osoby, které léčivé přípravky předepisují, vydávají nebo používají, záznamy. Záznamy se uchovávají po dobu nejméně 5 let. Prováděcí právní předpis stanoví způsob vedení a obsah těchto záznamů.


To je podle zakona o lecivech. Ten to resi z pohledu pouziti VLP.
Zaznam o provedenem osetreni (podle MKZ) upravuje veterinarni zakon:

Citace: § 5

(1) Chovatel hospodářských zvířat je dále povinen

a) zabezpečit provádění vyšetření, zdravotních zkoušek a povinných
preventivních a diagnostických úkonů v rámci veterinární kontroly
zdraví, kontroly dědičnosti zdraví a kontroly pohody zvířat, a to v
rozsahu a lhůtách stanovených Ministerstvem zemědělství (dále jen
"ministerstvo") podle § 44 odst. 1 písm. d), uchovávat jejich výsledky
po dobu nejméně 1 roku a na požádání je předkládat úřednímu
veterinárnímu lékaři
.

(§ 44 odst. 1 písm. d) opravnuje MZe vydavat MKZ.)
[/quote]
Mates to píšeš ako vtip?
[/quote]

Ne,žádný vtip! Použil jsem Gabon Flum, nyní se chystám aplikovat první fumigaci. Ta mi ukáže, jak účinný ten Gabon byl. Sám jsem na to dost zvědavý.
vedou osoby, které léčivé přípravky předepisují, vydávají
Tak nevím to myslíš že mají vést záznamy takto postupně:
DOL
okresní chemik
spolkový chemik
důvěrník
Huh
Mates to píšeš ako vtip?
[/quote]

Ne,žádný vtip! Použil jsem Gabon Flum, nyní se chystám aplikovat první fumigaci. Ta mi ukáže, jak účinný ten Gabon byl. Sám jsem na to dost zvědavý.
[/quote]

Nerad bych s tebou nějak polemizoval, ale to jestli gabon účinkuje poznáš spíš na tom, jestli ti padaj roztoči, když tam ten gabon máš a né při fumigaci, která je dva měsíce po aplikaci gabonu.........ta ti toho moc o účinosti gabonu neřekne......bohužel co tak pozoruju, tak tohle je styl ČSV a podle toho se léči, což je dost smutné
Jestli mu po Gabonu padali v desítkách a teď při fumigaci spadne třeba 1000, tak je jasné, že Gabon nefungoval. Já dal Gabon a protože padalo pár denně, dal jsem do včel houbičku s kyselinou abych si potvrdil, že je ve včelstvech málo varoa. Spad ve stovkách. Dal jsem kyselinu ještě dvakrát vždy po 4 dnech a spady se sice snižovaly, ale celkem z kazdych 500-2 tisíce. A to jsem dělal 5 .7. kontrolní houbičku spad 5-20 ks. Kdybych nedal kyselinu tak jsem teď bez včel. Podle mě hodně včelařů, kteří spoléhali jen na Gabon zaplače.
Vrátím se zpět k tomu datu kdy fumigaci provést, pokud to nevadí. Všude v internetu jsou různorodé informace o datu kdy to provést. Tak jsem se řídil příbalovým letákem, kde je jasně uvedeno "... v době kdy jsou včelstva bez plodu nebo mají jen malou plochu zavíčkovaného plodu. Diagnostika a léčení v době od 1. října do 15. dubna." dále je tu napsáno " Fumigace se provádí při venkovní teplotě nad +10C vdy v době kdy včely nelétají,...". Ve chvíli kdy jsem fumigoval jsem všechny tyto požadavky splňoval. Jak to tedy je doopravdy, co se týká Vašich osobních zkušeností? Rád si nechám poradit, učení z nebe nepadají. Jaka plocha je "mala plocha zavíč. plodu?

A další věc za jak dlouho opakovat fumigaci? Jeden mi říkal 3x po 10ti dnech, jiný po 14dnech a další 20dní. Dokud jsem nebrouzdal po forech měl sem ve všem celkem jasno, ale čím víc vím, tím v tom mám větší hokej. Dědeček včelařil od roku 64 na Severu čech, a vše si dělal tak nejak po svém, a nikdy s Vd problémy neměl. Bohužel má problémy se srdcem, a já se od něj nestačil moc naučit. Nyní vše jen teoreticky.

Pokud jsem někoho rozezlil nebo urazil, tak se omlouvám. Možná Vám připadám jak blb, ale snažím se vše dělat důkladně a zodpovědně.
Tři roky po sobě jsem gabon nedával a místo něj jsem dával na houbičky či celulozové destičky KM různé koncentrace. Letos jsem si řekl, že nebude na škodu za KM nasadit Gabon Flum. Jelikož nějaká včelstva měla spady po Gabonu i ve stovkách po vložení, domnívám se, že zafungoval. Postupně se spady snižovaly až na konci srpna byly skoro nulové.
Jenže od konce srpna začíná období, kdy včely vybírají slabá včelstva a tahají si domu další roztoče, takže fumigace ti řekne leda tak prd, jestli ti gabon zafungoval na jedničku.
Tomu rozumím. Ale nemůžu stát nad včelstvy a počítat donášené roztoče. Dal jsem jim pomocnou ruku a některých roztočů jsem je zbavil, dál musí sami. Pokud si včelstvo donese tolik roztočů za září, je to problém, ale taky na to dojede. Ale žádné loupeže jsem nesledoval, jestli byli nějaké tiché nevím.
Co ale vidím dobře je neustálé zvyšování počtu léčebných úkonů a stále vyšší koncentrace. A kam až to povede je všem snad jasné.
"Vytvoř nemocné, začni vyrábět a léčit, ale pozor abys nevyléčil"
U drogových dealerů a výrobců je to podobné "Vytvoř závisle, začni vyrábět a omamovat, ale pozor abys je nepředávkoval" .
A jelikož léčiva jsou také drogy, tak ... ... závisláci.
U nás se bude dělat fumigace 21. a 22. října a to komisionálně. To znamená, že důvěrnici si domluví hodinu se všemi svými včelaři a fumigaci provedou. Není to jednoduché, tak snat bude každý na telefonu a nebude to o několikeré návštěvě. Druhá fumigace se u nás dělá vždy za 14 dní a aerosol do poloviny prosince. Gabony jsme ještě nikdy nepouživali.
Jak muzete dnes vedet,ze 21.a 22.rijna bude pocasi na fumigaci?
Referenční URL's