Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Obsah vody v medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(24.09.2021 14:36)stefanos689 napsal(a): [ -> ]No 50-60 stupnu... Přátelé, nezlobte se, ale pak už neprodáváte med, ale jen jakési sladidlo. Pravý med je surový, nepasterizovaný, nefiltrovaný, ŽIVÝ produkt a poučený zákazník to chápe. A kdo chce sladidlo, tak prostě musí jinam!

Stefanos689 ale ten med lidem chutná! Oni ho dlouho považovali za včelí nedotčený produkt, syrový med je pomalu ale jistě u včelařů co mají problém s vodou blivajs, někdo ho opravdu a je to nejlepší, nechává v úlu na pozdějš podstaví a nespěchá. Ale situace s medem okolo řepky je taková, že zákazníci klepou na dveře, včelař když nemá med je za blbce, protože ten druhý včelař, co ho opasteruje je king a má krásný med co nekvasí tak o 14 dní dříve... Prostě tomu nelze konkurovat, také jsem to tak viděl ale o kvalitě nelze diskutovat. Každý má v tomto svou pravdu a zákazník rozhoduje co mu více chutná, ne co je víc včelí med anebo v kterém medu je více lidské výrobní nadhodnoty.
Jasné, to chápu. Proto je optimální mít nastaven prodej tak, abych nemusel tahat první med z úlu předčasně a mít dostatečnou rezervu. Jarní med z ovocných stromů nebo z listnatého luhu je vynikající a zatím mi při obsahu vody kolem 18 % nikdy nezkvasil. Řepku nemohu posoudit, nikdy jsem neměl čisté sádlo, protože včely tahám od řepky cíleně co nejdál.
Z repkou by u mňa nebol problém,ak by sa mi neprelínala znáška z repky zo znáškou z agátu.
Repka máva zvyčajne okolo 17% vody a stačí ak to voľných buniek zanesú trochu agátu a hned sa mi voda dvihne na 19% a problém je na svete. Sú teda dve možnosti,bud tú repku vytočiť a následne dosušiť,alebo repku vytočiť komplet zaviečkovanú až po agáte.
To neskoré vytáčanie má ale veľké riziká. Stačí ak dôjde dlhšia perioda ochladenia,alebo sú včelstvá slabšie a med už z plástov nedostaneme,lebo nám repka v plástoch z kryštalizuje.
Takže z repkou sa nedá dlho čakať.
Áno s čistou repkou sa nedá dlho čakať. Ja však používam iný postup. Repkové nadstavky nad 80% zaplnené vyhadzujem hore, zaviečkujú ich ešte pred dokvitnutím repky, tie pod nimi sú zmes agátu a repky, pod nimi je čistý agát. Takto mám pri odkvete repky tri medníky, pričom najvrchnejší beriem ako čistú repku (ak je, dva roky u nás nebola), repko-agát neskryštalizuje ani po dvoch týždňoch, takže ho točím až po agáte. Takto som si to zvykol robiť, keď u nás repka ešte "dávala" a nikdy mi tá zmeska v bunkách nestuhla. Dokonca aj v pohároch sa neoddeľovala od agátu, bola to taká zmeska, ktorá stuhla len mierne, nie ako klasická repka. Dva roky je to viac menej pasé, pastovanú repku predávam kamarátovú.
A nebo si stačí pořídit polystyrenový úl a řepka už vám v plástu nikdy nezkrystalizuje.
Louky, já mám palubkové zateplené 3cm polystyrenem a když jsem vytáčel lipový med / druhé vytáčení, tak jsem v některých plástech měl zbytky "asi" řepkového medu zkrystalizovaného, který jsem tam záměrně nechal při prvním vytáčení v plástech, které byly jen částečně zanesené. Nešel vytočit. Tak nevím jestli zateplné úly mají stejný efekt jako celopolystyrénové na krystalizaci řepkového medu. Může to být také tím, že u mne ty buňky s řepkovým medem, které zkrystalizovaly, již nedoplňovaly jinou sladinou a sladina z řepky tak nebyla naředěna a zkrystalyzovala.
Já tam mám při posledním vytáčení spousta rámků z části zavíčkované ještě od řepky a ještě se mi nestalo, aby byly zkrystalizované. Zateplený úl má do polystyrénového hodně daleko, je to spíš jen takovej těžkej tenkostěnej úl.
A k čomu by som nechával vo včelstvách repkový med ako druhý čo sa vytáča? dalšia opičina čo kto vymyslel keď už budú nabiehať dalšie medy ... Mi iný chováme tradične včely v drevených úloch a nie sme dáky plastový inžinieri a naše včely v drevenom úle sú nabité kde si žijú vo svätom raji ....TongueCoolTongue
Mam dreveny uly s 2cm polystyrenem, staceli jsme vetsinu komplet az v srpnu a byla tam i repka - neskrystalizovana. Je z toho napastovany krasny "mramorovy sadlo".
Jediny co jsem mel castecne zkrystalizovany byly 2 krajni ramky v nastavku, kterymu odpadla palubka (nastavek 39x12). Tento ul byl na studenou stavbu. Osobne si myslim, ze v tomto pripade by tepla stavba nepomohla.

Tyhle samy sestavy jsou i na tretim stanovisti v tusim 490mnm, taky bez problemu - tam jsem nervozni byl, jestli mi to neskrystalizuje, pravda, ze tam neni repka, ale ovocny stromy a pak lesni plody. Zde jsem stacel 29.8.

Chose
Stanoviště s řepkou i stanoviště s ovocnými stromy. Všude tenkostěnné dřevěné úly, studená stavba.
Vytáčení až v půlce srpna.
Krystalizace tak na 2-3 rámcích ze 100, ale jen částečně.
Považuji to za pravidlo, ne za náhodu (ze zkušenosti).

Zateplenými nebo polystyrenovými úly či teplou stavbou to asi nebude...
Já viem čím to bude. Máte pravdu v tom, že repka vydrží v plástoch až do polovice srpna,ale to len za podmienky, že má pod viečkami 19% vody a viac. Já ked vytáčam repku ktorá má 16% vody tesne po repke,tak už tečie z medometu mútna a je len otázkou možno týždňa alebo dvoch a už by som ju nevytočil.
Mě se to dřív ve dřevě stávalo, ale nevím jakou jsem měl vodu, tehdá jsem ještě nevěděl, co je refraktometr. Ale určitě obsah vody bude hrát roli.
To jsou na mě strašně složitý konstrukce...
Navíc nerozumím, proč by řepkový med krátce po odkvětu řepky měl mít 16 % vody a v půli srpna 19%...? Podle informací v jinam vlákně by už dávno kvasil.
Refraktometrem jsem dlouho neměřil (nemám důvod), když jsem to dělal, tak ukazoval 16-17 %. Teče a skládá se pořád stejně, žádná řidina z plastů nejde.

Přijde mi, že je tu snaha za každou cenu porozumět a najít vzorce v něčem, kde to není potřeba (jaký poměr řepkového medu kvasí, do kdy při jakém obsahu vody řepka nekrystalizuje, ...). Leccos stačí odpozorovat a zařídit se podle toho. Minimálně to je jednodušší. A když to funguje... Smile
(25.09.2021 21:26)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]To jsou na mě strašně složitý konstrukce...
Navíc nerozumím, proč by řepkový med krátce po odkvětu řepky měl mít 16 % vody a v půli srpna 19%...? Podle informací v jinam vlákně by už dávno kvasil.
Včelky prečo zavádzaš môj príspevok do niečoho čo som nenapísal. Včely predsa ak zaviečkujú plást,tak sa vlhkosť už nezmení. To sa snažíš zo mňa spraviť blbca?
V bunkách repkový med 19% vody predsa nikdy neskvasí,možno tak po zime v krajnom pláste. Nepoznám nikoho kto by točil repku v polovici srpna,pretože je to bláznovstvo a čistá repka nie nejaká zmeska je už v tomto čase v plástoch tvrdá jak beton.
(25.09.2021 14:40)TomasK1 napsal(a): [ -> ]Louky, já mám palubkové zateplené 3cm polystyrenem.

Nevím, jestli mají úly vliv na řepku, nikdy jsem ji neměl.
Vím ale, že palubkové úly uteplené a úly čistě z polystyrenu jsou velmi rozdílné. Mám je, jde o moji zkušenost.
Jozef, blbce z Tebe dělat nechci, pokud to tak vyznělo, omlouvám se.
Pořád to ale s těmi 19 % nechápu - v plástu nekvasí, v kýblu ano a v kamionu do Německa odstřeluje víka z konví? (složeno z více příspěvků posledních dní) To je nějaké divné.
Jediné, co mě v tomto ohledu těší, že to nemusím řešit.
Stejně jako to, že někomu nejde v půli srpna vytočit řepka.
Zkušenosti jsou fakt asi různé. Co teprve těch tisíců včelařů, kteří sem nepíší...?
Prečo nekvasí vo včelách aj 24% vody v mede???
V bunkách je propolis a včely hlavne vyžarujú magnetizmus čo ani sa nezvyšuje vo včelstve HM5F a ani voda tam nepodlieha skaze, to ako aj na úle v kočovnom voze položená voda..Cool
Protože jsem v posledních letech míval problémy s vyšším obsahem vody v medu, rozhodl jsem se do 2 úlů v rámci 1 včelnice nainstalovat plné dno místo zasíťovaného.
A výsledek? Krajní a prostřední úl s plným dnem měl stejnou vlhkost medu jako ostatní úly, případně malinko horší, rozhodně ne lepší. Obě včelstva jsou silná, bez rojení, měly 2 vysoké medníky plné medu jako ostatní včelstva. Pro mě tedy výsledek ten, že plné dno nemělo v tomto ohledu žádný pozitivní efekt. Plná dna šla zase pryč.

Mimochodem - letos jsem po několika letech měl konečně oproti předchozím rokům pěkný med s vlhkostí (někdy i hluboko) pod 18 %. Přitom způsob včelaření zůstává stejný, snůška přibližně také (řepka v doletu).
Letošní lepší výsledek připisuji tedy nejspíš počasí, které zřejmě umožnilo méně nárazovou snůšku (v jejím průběhu byly chladnější dny, kdy mohly včely v klidu zahušťovat).

Toť mé zkušenosti pro ostatní, kdo podobné problémy mívají.
[Obrázky: E5-F1-A4-FD-7-F98-4-C8-A-92-D8-8-B5-E745820-BA.jpg]

zažil som za 30 rokov vseličo pri vcelach a uz ma len tak lahko nic neprekvapi,ale agat tento rok takmer popiera zakony fyziky..
Gusto nemám merač vody v mede, ale pokial dobre "vidím" má ten tvoj agát 2022 ledva 14 perc. vody?
Referenční URL's