Mám 20 včelstev a 5000Kč.
Rekordní výnos 27 kg a 8 včelařů se 180 vč. v kruhu o poloměru 1km. Zajímavé počty.
Ještě, že se nedokážeme navzájem domluvit. Jinak bychom ztrhali v Německu medové trhy.
(11.07.2013 10:44)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]......Dnes totiž zákazníci kupují med jen proto, že netuší, za jak drsné chemie je produkován. Gabony, kyseliny, fumigace, aerosoly, jarní nátěry plodu, nově i thymol atd............
To vše najednou? Kdo používá KM, asi nedává nic jiného a naopak, jarní nátěr jen selektivně, thymol zatím asi řadoví včelaři ani nepoužili......
Při vší cti a úctě - ta běžně používaná množství jsou podle mne naprosto bezvýznamná, navíc se jak při aerosolu, tak při fumigaci velká část léčiva ztratí různými škvírami a netěsnostmi. Dále - suveréně nejvyšší povrch v úle má ochlupení včel - literatura dokonce někde uvádí ty docela až nepochopitelné desítky m2. No a ty včely, tak jak hynou, odnáší na svých tělech obrovské procento těchto látek z úlu ven.
Osobně si myslím, že jen s pylem, nektarem nebo propolisem se na tělech přilétajících včel dostává do úlu tolik "bordelu", že je vůbec s podivem, že takovéto včelstvo vůbec přežívá.
Takže bych tu citaci až tak neprožíval.
Nebo pro snazší pochopení - Vy také používáte na svých autech pneumatiky Barum, Continental, Pireli, Bridgestone, Matador, Sava, Kormoran......?
iRP
Myslím,že přítele Linharta zbytečně chytáte za slovo a už vůbec nechápu,proč tolik diskutujících irituje jeho novátorská metoda. Co se může stát horšího,než že nebude fungovat. Ale pokud bude,pak je to skvělá zpráva nejen pro včely. Každé, byť sebemenší ,snížení chemické zátěže vítám.
To není chytání za slovo. Neodvažuji se diskutovat o funkčnosti, zatím p.doktorovi věřím a přeji mu, aby to vyšlo, ale je třeba se na to vše podívat objektivně a ne jen z pohledu nadšeného novátora.
A třeba zakalkulovat i věk včelařů a jejich důchody. A jak sám p. doktor napsal, starého psa........
A jak jsem na začátku tohoto téma uvedll, zas půjde jen o další zbraň proti Vd, i když se to p.doktorovi moc nelíbí.
(11.07.2013 15:58)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ] (11.07.2013 10:44)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]......Dnes totiž zákazníci kupují med jen proto, že netuší, za jak drsné chemie je produkován. Gabony, kyseliny, fumigace, aerosoly, jarní nátěry plodu, nově i thymol atd............
To vše najednou? Kdo používá KM, asi nedává nic jiného a naopak, jarní nátěr jen selektivně, thymol zatím asi řadoví včelaři ani nepoužili......
Při vší cti a úctě - ta běžně používaná množství jsou podle mne naprosto bezvýznamná, navíc se jak při aerosolu, tak při fumigaci velká část léčiva ztratí různými škvírami a netěsnostmi. Dále - suveréně nejvyšší povrch v úle má ochlupení včel - literatura dokonce někde uvádí ty docela až nepochopitelné desítky m2. No a ty včely, tak jak hynou, odnáší na svých tělech obrovské procento těchto látek z úlu ven.
Osobně si myslím, že jen s pylem, nektarem nebo propolisem se na tělech přilétajících včel dostává do úlu tolik "bordelu", že je vůbec s podivem, že takovéto včelstvo vůbec přežívá.
Takže bych tu citaci až tak neprožíval.
Nebo pro snazší pochopení - Vy také používáte na svých autech pneumatiky Barum, Continental, Pireli, Bridgestone, Matador, Sava, Kormoran......?
iRP
Já to vidím tak, že si musím tento týden vyzvednout povinně gabony. I varidol. Nevyzvednout tyto léky = mít problém s veterinou. Někde ještě i komisionálně aerosolují a že bych mohl odmítnout jarní nátěry plodu (pokud o tom rozhodne pro danou oblast veterina) také pochybuji. Samozřejmě je jedna věc léčivo vyzvednot a druhá pak ho použít...Ale tato diskuse je o něčem jiném. Je o tom, zda mohou malé dávky toxinů škodit. Dle mého názoru ano, pokud se dlouhodobě hromadí ve vosku. Je to jako s házením plastu do oceánu. Budeme - li ho tam házet rychle, rychle ho zničíme. Pokud pomaleji, zničíme ho pomaleji. Ale zničíme ho stejně v obou případech, protože tyto látky se prakticky neodbourávají a jen se hromadí. Látky vážící se na tuky (kam vosk patří) mnohé druhy málem vyhubily. Například DDT (které není akutně nijak výrazně toxické) narušilo metabolismus vápníku u orlů a sokolů do té míry, že pak samice snášely vajíčka bez skořápek. Totéž umí mnohé pesticidy i těžké kovy. Pokud jde o kyselinu mravenčí, tak ta je dost problémová ve vztahu k teplotě a je známo že správná dávka je taková, kdy umírá i první plod. Také mnozí včelaři vědí, že kyselina umí zabít i matky a to už je malér. Dále si uvědomme, že pokud použiji třeba gabon, část účinné látky se dostane do vosku. To časem vede k rezistenci roztočů, protože ti se s jedy setkávají v plástech dlouhodobě a v malých dávkách. Tím je vlastně proti léčbě těmito přípravky imunizujeme. Ale plně uznávám, že je na každém včelaři, jakou cestu zvolí. Můžeme léčit, nebo vyléčit. Hubit, nebo vyhubit... V tom je demokracie krásná. R.L
Nepochopil jste mě. 20vč po a 5000Kč. To jste odhadl vy. Takže 100 000Kč a doba splácení 3roky, při těch našich výnosech. A pochybuji, že si to budu moci dovolit z důchodu.
Já tomu nějak nerozumím. Ten sluneční úl je tedy ve fázi testů,jestli to dobře chápu. Nebo už se rýsuje výroba a jeho prodej? Já pořád tak nějak nechápu jak to funguje.To je záležitost jen toho stropu? Co jsou ty termosolární rámky? Zatím mám představu,že tam jsou včely jako ve skleníku .
Kéž by to s tou ekonomikou bylo tak jednoduché.Jinak bude počítat začínající nebo prostě malovčelař,který má jen tak pro srandu pár úlů na zahradě za domem,a jinak člověk,který se včelami živí.
Poslední dobou máme snůškově slabší roky,kdy je vysoká výkupní cena medu a kdo má štěstí a trochu umu,tak má medu aspoň tolik,že se s ním uživí,slušně si s ním přivydělá nebo má třeba prostě na čím dál dražší cukr.Kdo tolik štěstí nemá,tak má včely opravdu jen jako koníčka,kterého musí případně ještě sponzorovat a nemusí jít jen o peníze.
Ale vezměme si situaci,kdy přijde jeden nebo více opravdu bohatých roků,kdy zameduje i ten"kůl v plotě",a najednou můžou nastat problémy s odbytem,ceny spadnou opravdu někam dolů a náklady se přitom nesníží.To je potom 5000,-za jeden úl opravdu dost pro někoho,kdo má stovky včelstev,když se mu přitom případně nezaplatily ty běžné,které si nedávno koupil.
Rovněž eliminace varroázy je určitě z hlediska prospěšnosti včel pro společnost určitě velkým přínosem,zvlášť když sem kleštíka zatáhl opět jen a jen člověk neuváženým a nedůsledným importem.
Ale i tohle má svoji druhou stranu.Dnes je řada lidí,kteří nejen,že včelaří,ale mají dlouhodobě v plánu chov rozšířit(někdy je k tomu donutí třeba to,že najednou přijdou o práci a najednou je obživa včelařením východisko z nouze).Tomu napomáhá i vyšlechtěná mírnost a mednatost,která dříve tak běžná nebyla.Takže počty včelstev se statisticky zvyšují,a řekněme si to na rovinu,že kleštík,nosema apod.fungují jako regulační ventil,kterým se často vyřadí ti včelaři nebo rovnou"takyvčelaři",kteří něco zanedbají nebo nezvládnou(bohužel díky rezistenci sebou vezmou i ty pořádné),takže tady vzniká prostor např.pro producenty oddělků.Mluvíme tu o včelách,které máme my včelaři zcela určitě rádi,ale už si často mnozí nepřipouštějí principy,které vytvářejí prosperitu oboru.Nechci vám nikomu brát iluze a mnozí mě třeba kvůli tomu mít rádi nebudete,ale někdy platí,že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.
A teď do mě-Pavel.
Jen bleskem toto:
pan Fernando se nemusí bát, že díky matkám přijde o med. To je samozřejmě ošéfované. To o čem hovoří známe všichni. Já tedy velmi důvěrně
Pan Krátký má také pravdu, ale to už přátelé řešíme odbyt a nikoli funkci. Sláva, konečně někteří pochopili že to funguje! Je to jako se vším. Někdo si ten výrobek koupí za každou cenu. A jiný ani za nic. Už z principu. Obecně ale platí, že mnozí chtějí, aby jim úl vydržel celý život a ideálně, aby ho mohli předat vnoučatům. Jakákoli obnova úlů se jim jeví drahá. Přitom si tito lidé také nekupují auto s vědomím, že vydrží 50 let a vnoučata s ním jednou budou ještě jezdit. Každý ví, že auto koupené dnes je šrotem do 20 let. Vydat za něj peníze přesto neváhají. A přitom auto jen žere peníze a nevydělává. Ale úl který každoročně zaplatí výrazné procento své pořizovací ceny (třeba 25% u slabších výnosů), obnovovat nehodlají. Je to a vždy bude osobní volba každého zákazníka-koupit a nebo nikoli. Kvalita není zadarmo a je to tak i dobře. K dotazu pana Mika tolik, že jsem na počátku testování druhé a výrazně vylepšené série prototypů od výrobců. Na testování první a již plně funkční série jsem vás zde zval. Vydržte, brzy to bude. R.L
Citace:Dle mého názoru ano, pokud se dlouhodobě hromadí ve vosku. Je to jako s házením plastu do oceánu.
Píšete mnohé veci múdro, s mnohými súhlasím, mno niektoré názory sú ako vystrihnuté z nejakého promo podomového predaja. Spýtam sa vás, vaše včely vosk nevytvárajú, používajú rok čo rok ten istý vosk a tým pádom sa reziduá Gabonu v ňom hromadia? Pretože moje ho vytvárajú a Gabon napríklad ešte v živote nevideli.
Skúste sa zamerať na praktické otázky, ktoré som tu už spomínal, pretože očakávať, že napr. ja investujem 500 000 Kčs do nových úľov bez odpovede na ne je utopistické. A na mladých včelárov tiež veľmi nespoliehajte. Väčšina, čo poznám, sa radia so staršími (napr. aj so mnou, mám 33
) a tí im asi ťažko poradia niečo, čo nie je poriadne preverené praxou. Preto Vám radím, testujte, poriadne, na niekoľkých produkčných včelniciach, sledujte všetky ukazovatele, nie len spad klieštika, ale aj produkciu jednotlivých komodít, celkový zdravotný stav včelstiev, pracnosť pri "termoliečení", vplyv na medové plásty, ... Tých otázok je mnoho.
Skutočne Vám prajem veľa úspechov, len už konečne začnite riešiť aj praktické veci a možno tu už nebude o čom diskutovať. Klieštika ja totižto už roky za problém nepovažujem, problém vidím v tom, že každý si dnes myslí, že VIE včeláriť (ale to už je iná téma).
To se pak bude včelařit na JCLM (Jednotná celosvětová Linhartova míra)?
(11.07.2013 10:44)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Kdo z mladých a inteligentních včelařů si za těchto podmínek ještě vůbec koupí běžný úl? R.L
....skoro každý!
Tohle bude docela problém...."Starší a hloupější" to obšlehnou, a "mladší a inteligentnější" si radši koupí nové auto a dovolenou v Karibiku....A jestli cena bude přemrštěná, tak při dnešní ekonomické krizi, by to mohlo zachránit pár profesionálních hokejistů z NHL,....že by si zařídili včelí farmy....
Pane Patko 79, kdo Vás vlastně nutí, abyste investoval 500 000kč do mých úlů? Proč tak vyhrocený krok? V to nikdo nedoufá a nikdo Vás přece k ničemu takovému ani náznakem nenutí. Já nabízím jen alternativu a nic více. Inteligentní včelař si pořídí třeba dva tyto úly, a udělá si závěr, zda se mu v nich včelaří lépe a nebo ne. A protože jistě inteligentní jste, poradíte to také těm mladým včelařům, které vedete. Pokud jim budete říkat: Nezkoušejte nic nového protože co neužívám já tak neexistuje, nebudete dobrým učitelem. Také Vaše rada ohledně testování v provozu přichází pozdě. Existují již dva včelaři, kteří mají povoleno tyto úly používat a jen je zatím nechci veřejně jmenovat. Jeden z nich je členem sdružení Šance pro včely. Jejich provozy budou sloužit jako referenční i pro další zájemce. A jejich výsledky budou zveřejněny. Jejich jména sdamozřejmě časem (po jejich souhlasu )zveřejním. Ale jistě nečekáte, že se tak stane nyní, po asi 14 dnech naší spolupráce. Jinak zde přátelé řešíme stále otázku ceny a objemu prodeje v ČR. Ale to mě příliš netrápí. Zájemců je totiž už dost a dokonce mám zájemce až z Norska. Věřím, že mnoho těchto úlů najde cílového zákazníka právě v zahraničí. To zejména, pokud se zadaří propagace na Apimondii. Trh v ČR a SR je totiž příliš malý a toho jsem si vědom. Proto nehodlám nikomu bránit, aby dále užívat osvědčené postupy, radil je mladým včelařům a radoval se, že náš vosk a med jsou jedovaté jen trochu
Pokud jde o úl samotný a technologii, tak si uvědomte, že jde o úl o určité věci obohacený a nikoli ochuzený. Bude umět vše, co jakékoli jiné úly. Jen ještě mnohé navíc. Na příspěvek pana Kohouta se mi ani nechce reagovat, protože je zcela zavádějící a svědčí o tom, že pan Kohout situaci špatně chápe. Nepřicházím totiž se žádnou novou rámkovou mírou. Můžete postavit termosolární úl na jakoukoli míru. Zdraví R.L
A ještě si dovolím na úplný závěr říci toto:
Každá věc která je nová, má své příznivce a odpůrce. To platí i o těch dávno známých. Mezi včelaři a výzmumníky bude vždy mnoho odpůrců i příznivců čehokoli. Třeba i sekcí, uteplených či tenkostěnných úlů, úlů běžných i nízkonástavkových atd. Zde se připouští variabilita, protože na výsledek (med) nemá vliv. Ale těmi kdož mají vždy poslední slovo jsou zákazníci. My - včelaři jsme uzavřená komunita a navíc malá. Konzumentů medu je mnohem více. Až se ti přemýšlivější dozvědí, že existuje alternativa k dnešním postupům a soused se Vás zeptá:
Pane Vomáčka, ten Váš med je bez chemie a nebo ještě léčíte fumigací? Kocourek ze vedlejší vesnice prý už neléčí a varroázu nemá. Vy ještě ano?
Pak to začně být o něčem jiném. Proto bude mým základním cílem na své stránce budovat pro zákazníky síť majitelů originálních termosolárních úlů v ČR a tedy producentů medu v přirozené kvalitě. Tedy bez pesticidů a vosku v potravinářské kvalitě. Lze pak uvažovat i o výkupu takového medu pro jeho prodej za vyšší ceny v zahraničí. Také pro ekologické včelaře to bude mít význam. Samozřejmě vím, že to není běh na krátkou trať. Ale je lépe rozsvítit svíčku, než proklínat tmu. Má návštěva na tomto fóru splnila svůj účel. Již víte že metoda funguje a kdo chtěl, mohl to vidět na vlastní oči. Zdůrazňuji, že nikomu nehodlám nic vnucovat. Prostě akceptujte, že pod pojmem auto se může skrývat trabant, škodovka i sporťák. A ne každý výrokek je určen všem. Neočekávám, že se majitelé budečáků stanou mými zákazníky. Náš ani světový výzkum zatím nikdy nepřišel s alternativní technologií hubení roztoče bez chemie, vhodnou pro praxi. Proto je toto téma tak žhavé a aktuální. Najednou existuje úl, který pracuje na principech, které se zdály být dlouho nemožnými. A jaká hrůza...nepochází z rukou těch, kdož mají v názvu své organizace název Výzkumný a berou na výzkum nemalé peníze. Proto plně chápu nedůveru mnohých. Život je ale otázkou priorit a volby. A mě nezbývá než přát každému z Vás, aby se rozhodl správně. To na úrovni svých finančních příjmů a svědomí. Já jsem si svou vysněnou technologii ve světě včelařství našel a Vy? S pozdravem R.L
Musím potvrdit, že jeden z účastníků Šance pro včely má prozatím velmi pozitivní výsledky se zařízením Dr. Linharta. Loni na setkání v MB o termoošetřování svých včel informoval. Prozatím také jeho jméno uvádět nebudu. Pravděpodobně bude o výsledcích informovat členy hnutí ŠPV na jednom z podzimních setkání. Jen abych nebyl jen pozitivní, doplnil bych jednu z otázek Dr. Linharta, které uvedl v jednom ze svých příspěvků:
X) Zvažte, zda chcete, aby vaše včely žily i tehdy, když zde již nebudete.
To je druhá, určitě delší ,[/b] složitější a dražší cesta.
LD
(12.07.2013 7:22)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Na příspěvek pana Kohouta se mi ani nechce reagovat, protože je zcela zavádějící a svědčí o tom, že pan Kohout situaci špatně chápe. Nepřicházím totiž se žádnou novou rámkovou mírou. Můžete postavit termosolární úl na jakoukoli míru. Zdraví R.L
Ono celé téma je nad mé chápání a vážím si všech diskutujících kteří k tomu
mají co říct. Pojmenování Linhartova míra bylo v nadsázce a nemyslel jsem tím novou míru ale "Linhartem vyvolenou". Odpověď na mou otázku jsem našel v příspěvcích
15 a
115
(07.05.2013 11:16)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Budu usilovat o to, aby byly do července na trhu jak jednotné termosolárbní úly pro rámkovou míru 39X24 a 37x30, i Langstroth, ale také možnost objednání samostatných termosolárních stropů a nástavků.
(31.05.2013 19:41)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]...lze vyrobit termosolární úl pro jakoukoli rámkovou míru. Tedy i langstroth -ale jen na vysoké rámky té míry. U nízkých měr by to šlo také, ale ten tvar úlu by byl už vážně trochu morbidní....
V tom s panem Dvorským naprosto souhlasím...právě chovat včelstva úzkostlivě bez roztočů a co hůř ještě od těchto včelstev chovat a prodávat či jinak rozšiřovat matky, je to co současný neutěšený stav ještě akceleruje. S odolností vůči komplexu viróz, které roztoči přenášejí, jsou díky řadě faktorů dnes včely na štíru...a bohužel bez roztočů a virů, které přenášejí nejste schopni včelstva prověřit a nevíte, co rozchováváte. Proto i kdyby to fungovalo a myslím, že pokud jsou dodrženy základní podmínky termoterapie, tak to také fungovat bude..nijak to neřeší problém, za který jsme u včel zodpovědní. Není bohužel ojedinělé, že mají včelstva vnímavá k virozám problémy s takovým počtem roztočů, který jiná včelstva snáší bez újmy. A o to jde. Termoterapie byla jedna z prvních metod potlačující roztoče. Někde ji rozpracovali do praktického použití - především Rakousko, Švýcarsko, Německo je pár včelařů kteří ji použíjí dlouhá léta, alespon co se dá ze zahraničního tisku vyčíst. Většinou se však vhání teplý vzduch pomocí ventilátorku. Tento princip by nevyžadoval el.energii, tak by pro někoho mohl být zajímavý. Jsem však přesvědčem, že technickým řešením, problém vztahu včela-varroóza vyřešit nelze.
Z hlediska řešení problému do kterého jsme včely dostali je to však záležitost problém neřešící, stejně jako jiné metody tlumení roztočů...cesta, jak naznačil pan Dvorský je trnitější...bohužel ještě dlouho bude trvat než nám dojde, že aby měla opravdu smysl, musíme začít každý u sebe..zatím jedem v modu někdo za nás něco...
Napadá mě otázka, co přesně je tedy řešením problému jménem varroa destructor? Několik včelařů na světě již proklamuje, že má varoatolerantní včely. Přišli k nim třeba tak, že nechali uhynout stovky včelstev a ta co přežila, dále rozchovávají. Proč se tento chovný materiál nerozšiřuje po celém světě? Je to kvůli menšímu mednému výnosu (stejný příklad jako menší výnosy při pěstování rostlin bez chemické ochrany)? Nebo oni včelaři jej rozšiřovat nechtějí?
Samozřejmě že by je rádi rozšířily.....ale stojí tomu v cestě minimálně 2 problémy.
- možná si to chtějí nechat bohatě zaplatit a výsledek nebývá až tak jednoznačný, jak by si přáli...
- dělali svému počínání takovou reklamu, že výsledky své práce ostatním znechutili...
Mám obavu, aby to s Termosolárním úlem nedopadlo stejně....