(01.04.2020 22:40)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Ostrovný systém by musel mať na jeden úľ cca 1 m2 plochy FV panela /výkon cca 120-150W/. Francúzi majú na svojom úli asi 0,25 m2, ale možno to funguje: https://www.insight.cz/2019/01/30/vceli-...-parazitu/
Samozrejme, lacnejší je prenosný liečebný set na zabehnutý typ úľa.
120-150W, to je hrubý odhad nebo to máš natěch 120 minut nějak promyšlená a spočítaný. Ta solární plocha co rozvádí to teplo je cca pro 3VN + víko cca 0,5m2 což v optimálních podmínkách a při nulových ztrátách je 0,5kW. Když počítám m2 slunečního svitu JJV v nekolmé pozici, ale v létě 1kW energie.
To je při začátku aplikace - na rozjezd do 47°C a potom "na spoř" tz. po zakrytí, stím že od 40°C počítat 120 minut délka celé aplikace. Řekl bych že to chce podle typu stěny něco okolo 1kWh/úl/aplikace při stěně která je originál a nebo odvodit od té stěny jiné čísla podle tepelné vodivosti a průchodu tepla.
Mohu se Ondřeji zeptat? Jestli má nástavek TS úlu jednoduchou stěnu nebo je nějaká izolace, případně skladba? Dík.
https://www.hivet.sk/varro%C3%A1za/varroa-terminator
Vychádzal som z týchto údajov. Tu je zariadenie prenosné a používa sa len na ohrev plodiska v akýchkoľvek nástavkoch. Výkon a čas ohrevu by určite kolísal podľa počasia a podľa izolácie steny úľa. Inak v Provensálsku a inak na Orave
. Ostrovný FV systém by to predražil, ale bol by autonomny a včelár by zariadenie premiestnil kedykoľvek po ukončení cyklu.
(01.04.2020 23:55)gupa napsal(a): [ -> ]Mohu se Ondřeji zeptat? Jestli má nástavek TS úlu jednoduchou stěnu nebo je nějaká izolace, případně skladba? Dík.
je tam natřený plech (po prvním roce se nátěr sloupnul v druhém začal rezavět)- vzduch mezi - nyní je to celé rozklížené a uvnitř zrezlé, začína se to v¨celé rozpadat.
Fakt je že jarní rozvoj je dobrý - ovšem srovnatelný s 2cm utepleným - jinak jsem tady o tom již psal ten spad je menší ale není to všelék-výsledky včelaření v tom nejsou špatné -ovšem podobných výsledků se dá dosáhnout i v jiných úlech-- kdyby se neléčilo tak to nedaj. Vedle mám 2 plastový - od pokornýho z dačic- obsluha-manipulace neskonale snadnější - cena výrazně nižší - výsledky srovnatelné - a spad o moho větší také není - - .pokud člověk chce -té teploty se v tom dá dosáhnout taky a s přehledem -
fotky jsem tady také již někomu posílal -
Spíš mne mrzí že se nikdo další nepochlubí - protože mezi včelaři je jich určitě dost.
Možná že to někomu vyhovuje a ,,umí " stím líp než já. Možná s tím jsou jiní spokojeni. Nevím - já to zkusil a teplo určitě funguje - ovšem tento úl bych si již nekoupil.
Mezi tím plechem a dřevem je RTI fólie, která zajišťuje termoreflexi
Ondřej Krištof
No a jsou i tací, že poznají blbost hned a nemusí vyhodit desetitisíce. To se vám nepošklebuju, to jen obhajuju fakt, že já to zkoušet nemusím. A popravdě, peníze, vem je čert. Ale to zklamání, to musí být hrozné.
Takže všichni, kdo si koupí Ferrari jsou blbci, protože neví, že by je do práce odvezla i škodovka za míň peněz?
. Ale já si ty úly kupuji i proto, že jsou eko a můžu se odlišit od takových včelařů, právě jako jste vy
.
A kdo říká, že o tyto úly není zájem, tak naprosto nestíhají vyrábét, čekací doba je 3 měsíce
No, to přirovnání patrně není ideální, ale když je tedy máš, zeptám se. Jak dlouho je máš a zda ještě nějak léčíš nebo děláš ještě jiná opatření na potlačení kleštíka ve včelách?
Děkuji za info.
Co je na nich eko?
výroba? materiály? životnost? cena?
Jsou i včelaři, kteří mají podobné úly vlastní výroby. Proč? Protože je originál proti běžným úlům předraženej (dle mého názoru). V nástavku máte proti běžné variantě úlu navíc jen izolační dvojsklo, kus černého plechu s izolací. Sklo zas tak drahé není.
Termosolár byl novinka v době, kdy jsem začínal. Popis jeho předností mě nadchnul, ale jen část pro rychlejší rozvoj včelstva, více medu, atd (prosklené nástavky). Funkce léčení (skleněný strop) mě neoslovil. Je třeba zdůraznit, že
termosolár není jen o léčení, to většina diskutujících zřejmě vůbec netuší.
Proto mám už dlouho dva "pozorovací úly" vlastní výroby s prosklenou jednou stěnou nástavku. Originál jsem viděl na výstavě v Českých Budějovicích.
Závěr dělat nemůžu, nemám originál.
Jen pro zajímavost uvedu, mám malou ztrátu včelstev. Úhyn se týká obou mých "pozorovacích" úlů. Souvislost v tom nevidím, podle mě náhoda.
Ještě pro hnidopichy, když prostudujete celé vlákno, zjistíte, že pan Linhart neměl nic proti vlastním experimentům (vlastním pokusům o výrobu, což já jsem nedělal, protože mám jen pozorovací úl
)
(03.04.2020 7:56)frojta napsal(a): [ -> ]Takže všichni, kdo si koupí Ferrari jsou blbci, protože neví, že by je do práce odvezla i škodovka za míň peněz?. Ale já si ty úly kupuji i proto, že jsou eko a můžu se odlišit od takových včelařů, právě jako jste vy.
A kdo říká, že o tyto úly není zájem, tak naprosto nestíhají vyrábét, čekací doba je 3 měsíce
Nestíha vyrábať? Marketingová fraška, mať produkt, o ktorý sa ľudia trhajú, naberiem ľudí a makám, pokiaľ to ľudia "neprekuknú". Jediný zatiaľ užitočný postreh tu dal Ondřej Krištof. Uvažoval som o tejto metóde pre jedinú vec - zbavenie sa klieštika tak, aby som mohol vynechať ostatné ošetrenia na klieštika. Vidím, že zo skúseností zatiaľ jediného, kto sem dal svoje postrehy, to nejde. Ostatné "vymoženosti" mňa jednoducho nezaujímajú. Nehovoriac o použitých materiáloch a životnosti. Ak treba aj napriek TS doliečovať, sú to vyhodené peniaze.
Nezaujímajú ma názory autora. Jedinú výpovednú hodnotu majú nezainteresovaní včelári. Možno to budeš aj Ty po dvoch troch rokoch používania, neviem, možno to budeš robiť lepšie a ničím iným ošetrovať nebudeš. Počkám si.
frojta
Navíc cokoli je eko a hlavně zelené mozky, to je to nejhorší, co může včelařinu potkat. Patrně, chtělo by se štiplavě napsat slůvko "zatím", neřešíte předraženost a je z vás cítit maloměšťácké "já na to mám". Tak vám jen přeju, abyste nebyl zklamaný (budete zklamaný hodně).
patko79
Vy jste to vystihnul úplně přesně.
pane Vochozko.
U vašeho pozorovacího úlu máte jednu stěnu průhlednou, zandanou nějakým dvířky aby do úlu nelo světlo? Nebo má víc průhledných stěn? Jen bych připomněl, že se dlouhá léta používaly úly s okýnky, samozřejmě stropováky (obecně se nazývaly univerzály). Pozorovat bylo co, třeba se dalo s jistotou na 99% poznat v pár vteřinách, zda se vč chce vyrojit a rozebíraly se jen ty úly, kde hrozilo vyrojení. Ptám se vás bez rytí, vy ve svých pozorovacích úlech pozorujete co?
A zdánlivá výhoda, že se dá poznat, které vč se chce rojit, je zbytečná. Včelstva se dají chovat takovým způsobem, že se rojit nechtějí - v některých letech max 10% a u takových si v duchu řeknu čert tě vem! Ale co je nepopiratelné, že mi pohled do úlu na stavební rámek nepřestane chybět a pro dětská očíčka to byl fantastický pohled do tajuplného světa, o kterém laik nemá tušení.
Včera jsem se dozvěděl, že termosolární úl má stejného autora jako je jeden z trojice LBV a to je finta typu "císařovy nové šaty" a každý si to může vyzkoušet, že to nefunguje a nebo ne líp, než zbožná přání. Už jen proto bych si to ze "stejné líhně" nekoupil. Stačilo mi vyzkoušet LBV dva roky po sobě a už nikdy více!
Pro bdělé moderátory
Ani univerzál, ani okýnka, ani rojení a LBV není v tématu vlákna. Jen ukazuju jak se rozhoduju já, podle širokých souvislostí. To proto, jak se tu říká že kdo, nevyzkouší nemá hodnotit. Tak se snažím upozornit, že to taky nemusí dopadnout podle propagandy p výrobce a že v tomto případě může vyjít vlastní zkušenost poměrně draho, zklamání se pak vyčíslit nedá vůbec..
(03.04.2020 11:23)tom.50 napsal(a): [ -> ]U vašeho pozorovacího úlu máte jednu stěnu průhlednou, zandanou nějakým dvířky aby do úlu nelo světlo? Nebo má víc průhledných stěn?
Jedna strana nástavku je prosklená. Pod sklem uvnitř se nachází černý plech zhruba ve velikosti rámku , řekněme solární panel, který pochopitelně topí. Světlo do úlu neproniká nebo jen málo. Dvířka se dávají ven na sklo v době, kdy je osvit nežádoucí.
Popisujete termosolár a nebo svůj pozorovací? Na to jsem se ptal, na ten pozorovací. Mě, přiznám se, nějaký úl, kde musím číhat jak vyjde nebo nevyjde slunce a něco zakrývat a odkrývat přijde jako tak nebetyčná kravina, že to snad ani nemůže nikdo normální myslet vážně.
A to "skoro" pronikání světla a "nebo jen málo", to pojmenuju jako trvalý stres (týrání zvířat), který se s největší pravděpodobností, až se sečte s dalšími stresy, jako je chemie v zemědělství, věčné přehřívání úlu -termoterapie, mikrovlny, klimatická změna a další - třeba průvan v úle a podobně, nemůže neprojevit na kondici včelstva. Zmínil jste se o malých ztrátách. Věříte tomu, že se dá včelařit bez jediného úhynu?
Tom.50, nic nezakrýváte, můžete nechat celý rok bez zakrytí, ale v létě se to doporučuje zakrýt
Tom50 - není důležité, jaký úl popisuji. Takto to prostě funguje. Jestli Vás termosolár zajímá alespoň teoreticky, prostudujte si dostupné informace.
Pro pochopení zakrývání je důležitá orientace "okna" na světové strany. Prostě, Slunce je při letním slunovratu podstatně výš nad obzorem a podstatně déle (brzo ráno) než teď. A co se stane, když Slunce dlouho pere do skleníku, v kterém je vosk a život?
Kdybych měl hodnotit termosolární úly z hlediska léčby, tak na vysoké rámkové míře určitě splní svůj účel. Podle mně nevhodné jsou nízké rámkové míry. Riziko také vidím na podzim, kdy máme riziko reinvaze roztočů.
Tam je zapotřebí doplnit ještě jiným ošetřením. Celkem je taky problém vybrat vhodné stanoviště z hlediska osvitu slunce. Jinak, ale není problém klidně ošetřovat třeba 20 včelstev současně. Jednou z podmínek, aby to proběhlo úspěšně musí být veškerý zavíčkovaný plod pod horním oknem. Takže aby to jednoduše a snadno fungovalo, tak bych viděl jedno vysokorámkové plodiště /30 až 40 cm/, mateří mřížku a pak medníky. Ale protože mám s ošetřováním v solárech jen dvouleté zkušenosti, tak moje poznatky neberte jako bernou minci. Svoji budoucnost vidím v tepelném ošetřování plodu /ne v solárech/ doplněnou sublimací kyseliny šťavelové.
Tak včera jsem přeložil včelstvo do termosolárního úlu od pana Linharta. Jedná se o slabší včelstvo s mladou matkou z pozdní tiché výměny, matka kladla nejspíš po celou zimu . mělo velký přirozený spad roztočů. Včera mělo jen tři rámky plodu míry 39x 24. Dnes jsem sundal stříšku a nechal skleněný strop, teplota na spodním čidle vystoupala jen na 35,8 stupňů, ale nebylo úplně jasno. Můžu psát jak se to bude vyvíjet dál.
zlaté české ručičky...
citujem:
"Speciální konstrukce tohoto úlu, za kterou je téměř desetiletý vývoj vedený respektovaným odborníkem a spoluzakladatelem firmy, panem Romanem Linhartem, využívá jako zdroj tepla sluneční záření.
Tento unikátní úl, svého druhu jediný na světě, je na trhu třetím rokem a získal si již řadu příznivců po celém světě. Léčí včely, zároveň přináší výnosy až o 75% vyšší než standardní úly"
https://www.enterprise-europe-network.cz...tra-av-cr?
Jo, viděl jsem někde prodejní inzerát, dotyčný prodává myslím 13 těchto úlů, 6 používaných. Asi ví, proč je prodává.