Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Termosolární úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(09.05.2013 8:10)MilanBencúr napsal(a): [ -> ]"Karamel" nie je pre včely toxický? To v ktorej škole učia, že sirup z cukru treba variť a kŕmiť včely horúcim roztokom s teplotou 50°C? Sirup môže mať maximálne teplotu ľudského tela a cukor treba rozpúšťať vo vlažnej vode! Už pri vytáčaní medu sa hladina HMF zvyšuje. Pozrite si štúdie RNDr.Čermákovej. A čo prísady, ktoré včely do medu alebo invertu pri spracovaní sirupu pridávajú? Predsa tie už ničí teplota nad 40°C. Preto sa výskum termoliečby vo svete drží limitu 42°C v úli a maximálne 49°C mimo úľ.

Vážený příteli, zde zřejmě působí jazyková bariéra. Nikdy jsem nepsal, že se má roztok vařit! Ale že se zkrmovaly roztoky ještě horké. Tedy mající teplotu cca 40-50°C. Těch 50 to mělo když jsme to míchali a 40 když se to krmilo. Ale to se vracím do roku 1987-9. Fakt, že včely neměly žádný problém s tím ho využít jsem použil jako doklad toho, že HMF včelám zásadně nevadí. Také jsem nikdy nehovořil o karamelu-to už byste mi podsouvali něco, co jsem opravdu neřekl. Myslím, že mezi teplotou při které umírá roztoč a teplotou při které karamelizuje cukr je přece jen NEPATRNÝ rozdíl Smile



(09.05.2013 11:25)misan napsal(a): [ -> ]Ak je termoliečba spoľahlivá a účinná, tak potom myslím že spoľahlivejšie a presnejšie zariadenie by bola benzínová elektro centrála a výhrevné špirály s termostatami vkladanými do podmetu pod sito.

Neskúšal som to počítať, ale som presvedčený že by to bola menšia investícia s variabilnými možnosťami použitia pre rôzne typy úľov.

Pri zdroji elektriny (doma) by aj tá centrála odpadla. Spoliehať sa v dnešnej dobe na počasie je dosť odvážne a to ešte nespomínam "presnosť" regulácie toho solárneho systému.

Ano, takto uvažovali mnozí. Má to ale drobný háček-nefunguje to. Pokud by to fungovalo, už by to bylo dávno zavedené. Touto cestou již kráčeli mnozí jiní. Schválně, zkuste to a pak porovnáme výsledky. Uvědomte si prosím, že Bůh se skrývá v detailech. Víte jak se hubí kleštík? Zahřeje se úl a je to. A jak se létá na Měsíc-doletí se tam a vystoupí. Hodně štěstí přeje R.L



(09.05.2013 8:40)patko79 napsal(a): [ -> ]Metóda je to pekná,

tak ako mnoho, o ktorých som už čítal. Nezavrhujem, ale pre väčšinu bude nepoužiteľná. Okrem dôvodov, ktoré uvádza autor, je tu aj ekonomický. Nech len dá cenu 100€ za úľ ( predpokladám, že bude tak dvoj trojnásobná ). Kto si to kúpi? Ja čo mám 100 včelstiev? Ako dlho úľ vydrží? Ako sa bude dať dezinfikovať? Čo keď sa vyskytne mor, spálite taký úľ? Necháte takéto úle na kočovnom stanovišti? A to len kvôli tomu, že veď to funguje? Fungujú aj metódy, ktoré používam teraz, a včelstvo mi za 10 rokov na klieštika nepadlo!!! Koľko ma to stálo? Takmer nič!!!
Takže áno, radím to medzi high-tech vychytávky, ktoré sa u mňa určite neuchytia, ale pre hobby včelárov s piatimi rodinami výborná vec.

Ďalej mi tu chýbajú informácie o tom, čo nás asi najviac zaujíma. Porovnanie včelstiev v rovnakej lokalite liečené a vedené klasicky s pokusnými. Ako sa javí rozvoj, znáška, zdravotný stav, pichavosť, .... Proste praktické veci. Môžem rodinu vysíriť a tiež som zabil 100% klieštika. Bude to považované za super metódu na zabitie klieštika?

Pokud jde o pokusy, ty jistě včelaři udělají. Toto téma bude živé ještě roky. A čím více bude lidí testovat, tím živěji bude. Ale až se v ČR objeví prvních 20 lidí co potvrdí že lze chovat včely bez chemie i Varroázy, pak klasické včelaření vezme za své. Obor se rozdělí na chovatele varroázy a seriózní chovatele včel (tím nechci říci že nejste seriózní!-hovořím o budoucnosti) . A až přijde rok jako byl tuším 2007 a vymře značná část včelstev chovaných tradičně, nebude co řešit. To tím spíše, že si k tomuto problému řekne své také rezistentní kleštík. Na dezinfekci či trvanlivost to nebude mít vliv. A úl se zaplatí už tím, že výrazně urychluje vývoj včel v jarním období. Ale máte pravdu v tom, že na pichlavost má metoda vliv nemá Smile
Pokud to bude, jak píšete, jednalo by se o revoluci ne v českém, ale i ve světovém měřítku. Co je pro mě snad nejdůležitější, že se omezí používání chemikálií ve včelaření. Už se těším na představení tohoto zařízení, na budoucnost... Wink
V příspěvku 53 pan Bencůr uvedl svoji představu toho, jak funguje protirojový chov trubců. Bohužel zcela mylnou! Problém protirojového chovu trubců je problémový tím, že se mnozí domnívají že mu rozumí a není tomu tak. Například mnozí hovoří o tom (a píší tak i do Včelařství), že metoda funguje na principu neomezeného chovu trubců. Přitom je to nehorázná nepravda, kterou autoři tohoto výroku jen podrážejí nohy jiným včelařům. Jde o to, že včely v dutinách storomů staví trubčinu neomezeně...a rojí se. Pod vlivem těchto výroků pak lidé nechávají stavět trubčinu v podmetu i jinde a domnívají se, že to bude mít protirojový efekt. A když ho to nemá, metodu zavrhnou. Jiní zase vychovají trubčinu jak mají a ....vyřežou ji v rozporu s metodikou. Všechny úspěšné uživatele mé metody spojuje jediné-dodržení metodiky. Ty složité genetické výpočty nejsou samoúčelné a na nich to celé stojí. Mám pro všechny kdož chtějí otestovat mylnost dnešní teorie rojení, malý pokus.:
Najděte včelstvo v pokročilé rojové náladě s matečníky. Bedlivě ho prohlédněte a zrušte je. Pak do tohoto úlu ihned vložte plochu trubčiny, ekvivalentní 4 rámkům Čechoslováku z jiných úlů. Ale pozor, ta trubčina musí být pro tento pokus zavíčkovaná !!!!!!!
Co se stane? Zabitím matečníků zabráníme vyrojení včel. Ale nesnížíme jakkoli rojovou náladu. Včely budou mít pořád zduřelé vaječníky a hltanové žlázy plné mateří kašičky. Pokud bychom trubčinu nevložili, včely by do druhého dne narazily matečníky nové. Ony to navzdory našemu očekávání neudělají, ačkoli hladina mateří kašičky ve včelstvu zůstává stejná a velmi vysoká. Zavíčkovaná trubčina totiž nežere nic a trubci také kašičku nekonzumují. Nemají tedy možnost její hladinu snížit. Ačkoli neovlivní její hladinu jako základního faktoru spouštějícího (dle oficiální teoroe) rojení, již pouhá jejich přítomnost rojení zabrání a pokud takovému včelstvu dáte sérii, nepřijme ji. Tento pokus Vás snadno přesvědčí o tom, že je celá oficiální teorie rojení mylná. A že trubci tlumí rojení již svojí přítomností. Včely prostě poznají jaký je pomer biomasy samičí a samčí. Pokud vzroste biomasa samců nad určitou mez vůči biomase samičí, rojení se nekoná....



(09.05.2013 13:09)Ivík napsal(a): [ -> ]Pokud to bude, jak píšete, jednalo by se o revoluci ne v českém, ale i ve světovém měřítku. Co je pro mě snad nejdůležitější, že se omezí používání chemikálií ve včelaření. Už se těším na představení tohoto zařízení, na budoucnost... Wink

Nemá cenu vytvářet metodu pro naše malé poměry. Cenu má jen hnát kleštíka až do Asie kam patří. A Slunce svítí všude.
Me se bohuzel nepodarilo sehnat cislo vcelarstvi s clankem o LBV metode (jeste jsem nevcelaril). Mohl bych Vas timto poprosit o vlozeni clanku do tematu "chov trubcu" ? Spoustu nove zacinajicich by to jiste zajimalo. Dekuji.
Zde najdete vše potřebné: http://www.szes.chrudim.cz/projekty/veda/
(09.05.2013 11:58)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Toto téma bude živé ještě roky. A čím více bude lidí testovat, tím živěji bude. Ale až se v ČR objeví prvních 20 lidí co potvrdí že lze chovat včely bez chemie i Varroázy, pak klasické včelaření vezme za své. Obor se rozdělí na chovatele varroázy a seriózní chovatele včel (tím nechci říci že nejste seriózní!-hovořím o budoucnosti) . A až přijde rok jako byl tuším 2007 a vymře značná část včelstev chovaných tradičně, nebude co řešit. To tím spíše, že si k tomuto problému řekne své také rezistentní kleštík. Na dezinfekci či trvanlivost to nebude mít vliv. A úl se zaplatí už tím, že výrazně urychluje vývoj včel v jarním období. Ale máte pravdu v tom, že na pichlavost má metoda vliv nemá Smile

Ona ta vize může být klidně pravdivá.
Najde se nějaký přípravek na hubení roztoče, nebo třeba takovýto úl, který dokáže významně hubit roztoče, a ti kdo je budou používat, nebudou mít problém s varroázou.

Myslím, že u nás v ČR to jde klidně přirovnat k nařizovaným opatřením proti varroáze účinnými léčivy. Dodnes panuje všeobecné přesvědčení, že kdyby se poctivě podle nařízení aplikovaly jedy, žádné problémy s varroázou by nebyly.

A tu je myslím ten podstatný nedostatek jak stávající metodiky , tak tohoto úlu, pokud bude opravdu tak fungovat, jak autor věří.
Je to problém všech postupů, kzteré se zaměřují na vybíjení roztoče, a ne na odolnost včely.
Je to téměř stoprocentní, pokud se to aplikuje plošně a účinně
Jakmile se přestane aplikovat, padají včelstva, která nemají odolnost.

Má to minimálně dva podle mě zásadní negativní dopady - jednak se při tom nemyslí na včely, jejich odolnost, schopnost volně v přírodě přežít. Paradoxně, čím je takové hubení, které člověk aplikuje, plošnější a účinnější, tím více bereme včelám možnost naučit se přežít, vytvořit si mechanismy odolnosti.

A také včelaření je potom závislé na něčem co hubí roztoče (ať je to chemický preparát nebo třeba takovýto úl), je umělejší, méně přirozené.

Z toho důvodu, pro mě osobně, i kdyby takový nebo podobný úl či přípravek dokázal opravdu účinně ničit roztoče, není východiskem z problému varroázy.
Dnes, když víme, že včely mají v určité míře mechanismy, kterými se umí roztočům bránit, potom východiskem, které myslí i na včely a jejich přirozené místo v krajině, můžou být pouze včely žijící v rovnovážném vztahu s roztočem.
Pro včelaře to podle mě znamená co nejdříbve se probrat, a snažit se pochopit problematiku, a začít hledat způsob ošetřování včelstev, který umožní najít a rozchovat odolnější včelstva.

Možná je dobré se podívat na cíle:
U presentovaného úlu je to včelstvo, kde jsou účinně vybíjeni kleštíci do té míry, kde už neškodí (důstedek jsou neselektovaná včeststva, která bez pomoci člověka hynou).
U vyhledávání a rozchovávání odolnšjších včeltev je cílem stav, kdy si včelstva dokážou pomoci s roztoči sama, přežijí i bez člověka.

Z toho důvodu je pro mě jako cíl onen úl nezajímavý.
I pro ty, kdo by chtěli pracovat na odolnosti včeltev, může být možná jednou z možností, jak tlumit kleštíka tam, kde již škodí víc, než chceme.
Milý příteli,
neuražte se, ale ještě s nikým jsem nesouhlasil tak bouřlivě a vášnivě jako s Vámi. Můj rezolutní nesouhlas Vám rád vysvětlím. Šlechtění včel na varroatoleranci či varroarezistenci považuji za zločin. Jsme včelaři a naším cílem musí být chov zdravých zvířat. To je morální a to je jediné správné i z hlediska užitkovosti. Šlechtit včely na to, aby byly dále zdrojem potravy pro roztoče a navzdory tomu neuhynuly, je zvrácené. Kdyby výzkumík v jiném odvětví řekl, že budeme hledat cesty jak vyšlechtit krávu relativně odolnou vůči tasemnicím a pak budeme chovat krávy plné tasemnic, veterináři by ho vypískali. My ale šlechtíme včelu na to, aby ji dál sužovali parazité a ona přežívala v takové síle, aby ještě dala nějaký med. Víte, každý pes má rezistenci na blechy a klíšťata. Může být plný blech a klíšťat. Navzdory tomu dobře hlídat, štěkat, kousat, stopovat atd. Dle Vašeho přístupu tedy není třeba blechy hubit, protože se s nimi pes vyrovná sám....Dovolit parazitům vysávat a mrzačit včely znamená jediné, kolaborovat s nimi vůči včele medonosné jako druhu. Nemluvě o tom, že šlechtitelé v klíčových otázkách vždy selhali. Šlechtí na nerojivost a-marně. Šlechtí na čistící pud a také marně. Nikdo Vám neporodá matku, se zárukou že její včelstvo bude odolné vůči moru a rojivosti. Nyní šlechtí na varroatoleranci, protože nemají koule na to, aby se s Varroou utkali a vytvořili technologii jejího úplného vyhubení. Proto jsou mezi slepými jednookými králi. Zeptejte se jich co zkoumají a budou hovořit hodiny. Zeptejte se co ve vzahu k roztoči za posledních 20 let vyzkoumali, a zavládne ticho. Jak říkal již Masaryk: Zlu se neustupuje! Se zlem se bojuje a nad zlem se vítězí. Varroáza musí skončit tak jako vzteklina, plané neštovice, lidský mor a mnoho jiných nemocí. Ty jsme na území ČR vymítili. Je jen na nás, zda si budeme roztoče Varroa hýčkat varroatolerancí a nebo ho pošleme do pekel, kam jako čisté zlo ve včelařství už dávno patří. A já Vám garantuji, že termosolární úl pro roztoče peklem je. Co peklo schvátí, nenavrátí...
(09.05.2013 11:58)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Obor se rozdělí na chovatele varroázy a seriózní chovatele včel (tím nechci říci že nejste seriózní!-hovořím o budoucnosti) .

Promiňte, ale tohle na mne působí tak, že budete považovat za neseriózní ty, kteří vám v budoucnosti nezaplatí za tuto technologii. Surprised
Nevím jaká bude budoucnost, ale už nyní cítím, že jsem a budu tím neseriózním.
Pane doktore, jak dlouho (roky) se zabýváte termosolárem a na kolika včelstvech? A pokud se Vaším výzkumem zabývají i jiní, jaké je jejich rozvržení po republice?. Díky.
(10.05.2013 7:54)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]... Šlechtění včel na varroatoleranci či varroarezistenci považuji za zločin ...

Co takhle vysoký čistící pud (hygienický test), to je také zločin? Nemohu se zbavit dojmu, že právě Vy jste spasitelem českého (a nejen českého) včelaření. Naopak selekce linií, které si dovedou poradit s infekčním tlakem jsou důležitým zdrojem genetického materiálu pro další šlechtění. Podle mého názoru instalace jakéhokoliv zařízení, které odstraní nebo sníží infekční tlak je cestou do pekel. Odstranění nebo nefunkčnost vrhne včelstva do mnohem většího rizika. Nejste snad tak naivní a doufáte, že vyčistíte svět od VD?
To, že naša včela európska, privezená na Ďaleký východ pred storočím, dnes dokáže žiť s klieštikom, je nemorálne? To, že bránite včele v jej prirodzenom rozmnožovaní, nie je zvrátené? To, že bez pomoci včelára včelstvá nedokážu na včelnici prežiť ani jednu zimu, pretože technologické postupy za posledných sto rokov sú príčinou neustáleho oslabovania imunity včelstiev a s tým spojený nárast ich chorôb, nie je zločinom? A čo skúmate Vy? Iba to, ako včely obrať aj o poslednú kvapku medu a vyťažiť z nich čo najviac finančného kapitálu. Takému zlu komerčných technológií sa neustupuje! So zlom sa bojuje a nad zlom sa víťazí. Na technológie, ktoré chcú byť v súlade s prirodzeným životom včiel, Váš výskum vôbec neberie ohľad.
Roman,

absolútne si nepochopil o čom je varoatolerancia, nevadí. Tu nejde o žiadne Tebou popisované "kŕmenie" klieštika včelami. Ide o to, aby si včely sami vedeli poradiť s napadnutím. Myslieť si, že sa klieštika zbavíme nejakými technickými, chemickými alebo inými metódami je totálna naivita a pán boh chráň tých včelárov, ktorí uveria len jednej metóde v domnienke, že všetci ostatní robia to isté a sú rovnako svedomití.
Je to podobné ako s morom, je všade naokolo, ale nie všade prepukneWink
(10.05.2013 8:45)patko79 napsal(a): [ -> ]Roman,

absolútne si nepochopil o čom je varoatolerancia, nevadí. Tu nejde o žiadne Tebou popisované "kŕmenie" klieštika včelami. Ide o to, aby si včely sami vedeli poradiť s napadnutím. Myslieť si, že sa klieštika zbavíme nejakými technickými, chemickými alebo inými metódami je totálna naivita a pán boh chráň tých včelárov, ktorí uveria len jednej metóde v domnienke, že všetci ostatní robia to isté a sú rovnako svedomití.
Je to podobné ako s morom, je všade naokolo, ale nie všade prepukneWink

Nechám na uvážení čtenářů, kdo se v problému ztrácí. Já vím jen tolik, že roztoč je a nebo není. Pokud je, žere včelu-seno mu nechutná. Šlechtit včelu která sajícího roztoče toleruje (varroa-tolerantní) můžete jen za přítomnosti varroázy. Takže jde o chov varroázy na včelách. Tedy, o kolaboraci s invazním roztočem vůči včele. K tomu Vám řeknu dva postřehy:
  1. Varroa je invazní druh a ty se hubí. Kdyby Austrálie čekala na to až se s její přírodou králík sžije, již by její příroda neexistovala.
  2. Uvedl jsem více případů nemocí, které byly všechny vyhubeny na bázi technických řešení. Neznám jedinou nemoc, kterou by kdy někdo vyhubil šlechtěním hostitele. Včela totiž ročně udělá jeden roj-jednu generaci ročně. Roztoč ale jednu generaci za 8 dnů. Proto je také vždy evoluce parazitů rychlejší, než evoluce hostitelů. Za tohoto stavu není ani teoreticky možné, dosáhnout úspěchu. A nezlobte se na mě, věnovat úsilí metodice která ani teoreticky k cíli nevede, svědčí o nekompetentnosti osob, které po této cestě kráčí. Pokud máte jiný názor, uveďte příklad jakékoli nemoci, která byla šlechtěním hostitele vyřešena?
Uff... už som mal dojem, že som jediný "škarohlíd".
(10.05.2013 8:57)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Pokud máte jiný názor, uveďte příklad jakékoli nemoci, která byla šlechtěním hostitele vyřešena?

Například "Šarka" - Plum pox virus (PPV) která napadá peckoviny. Virus se prakticky nedá zničit, ale lze vyšlechtit odrůdy stromů , které jsou k viru tolerantní a virus se neprojevuje na plodech.
Strom udělá jednu generaci za rok ale PPV za několik hodin...
(10.05.2013 8:13)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]
(10.05.2013 7:54)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]... Šlechtění včel na varroatoleranci či varroarezistenci považuji za zločin ...

Co takhle vysoký čistící pud (hygienický test), to je také zločin? Nemohu se zbavit dojmu, že právě Vy jste spasitelem českého (a nejen českého) včelaření. Naopak selekce linií, které si dovedou poradit s infekčním tlakem jsou důležitým zdrojem genetického materiálu pro další šlechtění. Podle mého názoru instalace jakéhokoliv zařízení, které odstraní nebo sníží infekční tlak je cestou do pekel. Odstranění nebo nefunkčnost vrhne včelstva do mnohem většího rizika. Nejste snad tak naivní a doufáte, že vyčistíte svět od VD?

Máte plnou pravdu, to že za středověku umřely miliony lidí na mor a v Londýně rostla na chodnících tráva jak málo lidí zbylo, vysoce přispělo k tomu, že je dnešní populace vysoce odolná vůči moru. A to že měli naši předkové vši nás vlastně neoprávňuje k tomu, abychom vyráběli šampóny proti nim. Víte milí odůprci, já Vám k tomu řeknu jediné. Hovoříte o přirozenosti a ekologii. Ale když na Vás roztoč udeří, běžíte si koupit kyselinu mravenčí z chemického podniku, nebo rovnou tvrdou chemii. Pokud Vám to pokrytectví vyhovuje, setrvejte v něm. Máme demokracii a možnost volby. A tu Vám rozhodně nebudu upírat. Dle mého názoru je využití slunce více ekologické, než jakékoli jedy. Já jen vím, že jsou řešení koncepční (vyhubení roztoče) a nekoncepční (jeho trvalé tolerování). Vím i to, že šlechtění má další negatiova-je pomalé, má nejistý výsledek, a jsou včelaři kteří nemají čas čekat tisíce let na účinek těchto metod. Drtivá většina včelařů chce jediné-varroázu prostě nemít. A to jim také zaručuji. Jen čas totiž rozhodne, zda uspěje metoda ta či ona. Na varroatoleranci se šlechtí mnoho let a výsledek? Vidí ho někdo? Jen slyším pohádky o tom, že snad jednou v daleké budoucnosti....Tento náš spor může rozhodnout jen čas. A ten rozhodne podle jasného kritéria-úspěšnosti v praxi. Naprostou blbost totiž neodlišuje od geniálního řešení to, jak se jeví na počátku. Ale jediné-výsledek. A na ten si budeme muset počkat. U mé metody pár měsíců. U šlechtění stovky let. Tak hodně trpělivosti pánové...
Nedá mi a musím reagovat...

Neexistuje na světě nemoc, kterou člověk svoji činností dokázal zcela eliminovat z povrchu zemského. Nemoci je možné více či méně pouze tlumit. Žádné z nemocí, které uvádíte nebyly v ČR vymíceny, byly pouze eliminovány. O tom svědčí každoročně několik případů vztekliny či neštovic dokonce i u očkovaných lidí.

Přijde mi zvláštní, že člověk s vaším rozhledem zcela pomíjí termín "přirozená rezistence," protože to je to, co posunulo celé populace všech živočichů až do současné doby. Vaše otázka by se dala také otočit. Uveďte příklad, kdy působení parazita vedlo k zániku celé populace hostitele. Pokud by k tomuto totiž došlo, dojde i k zániku parazita. Pokud není schopen se velmi rychle adaptovat na jiný živočišný druh. U klštíka tomu je trochu jinak vlivem působení člověka. Byl přenesen z oblasti, kde jsou včely s tímto roztočem schopné vzájemné koexistence. Naše populace včel ještě neměla možnost se s tímto roztočem vyrovnat. Proto je správné, že v tomto směru jim musí pomáhat člověk. Ať už za pomoci chemických či jiných metod. Žádná z těchto metod nevedla a myslím, že ani nepovede, ke stoprocentní eliminaci roztoče. Proto jedinou správnou a dlouhodobou cestou je šlechtění na varroa-rezistentní včelu.

Přesto věřím ve váš termosolární úl a jeho účinnost. I přesto, že nikdy nepovede k totální eliminaci kleštíka z Evropy. Takový stav nikdy nemůže nastat. Přínos takového zařízení však může být v jednotlivých chovech včel velmi významný. Pro ozdravění populace včel má ale stejný význam jako kyselina mravenčí či používané pesticidy.
(10.05.2013 9:15)Vlasatej napsal(a): [ -> ]
(10.05.2013 8:57)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Pokud máte jiný názor, uveďte příklad jakékoli nemoci, která byla šlechtěním hostitele vyřešena?[/list]

Například "Šarka" - Plum pox virus (PPV) která napadá peckoviny. Virus se prakticky nedá zničit, ale lze vyšlechtit odrůdy stromů , které jsou k viru tolerantní a virus se neprojevuje na plodech.
Strom udělá jednu generaci za rok ale PPV za několik hodin...

To máte ptravdu, ale mám k tomu pár výhrad. Šárka nebyla vyhubena, pouze zde přešel virus do latentní formy. Navíc vedle těchto odrůd nemůžete dát odrůdy jiné (ozdravené termoterapií), protože zase mšice tu nemoc na ně přenesou. Navíc je problém ten, že tyto Lepotice a Najbolje jsou jiným typem švestek-spíše tzv. pološvestek a my jistě také nevyhubíme kraňku a nepřejdeme na včely z Primorska jen proto, že mají vyšší toleranci na roztoče. Takže toto je příklad sice zajímavý, ale poněkud sporný. Chtělo by to příklad ze živočišné říše. Předem za něho děkuji. Jinak si prosím povšimněte, že v populaci pravých domácích švestek ke vzniku žádné rezistence na šárku nedošlo. Proto není příklad s pološvestkami pro tento účel vhodný.
Roman,

existujú takí, dokonca veľkí včelári, ktorí liečiť včelstvá na klieštika nemusia. Vo Francúzku (meno si už nepamätám, ale skúsim to vygoogliť) na základe brutálnej metodiky jeden včelár nechal zdecimovať stovky včelstiev, len aby našiel línie, ktoré nie že budú "kŕmiť" klieštika, ale vedia ho zabiť na svojich telách, dokonca vedia otvoriť zaviečkovaný plod a klieštika z buniek upratať. To, že ty o tom nevieš neznamená, že to možné nie jeBig Grin

Toto je podľa mňa ďaleko účinnejšia cesta ako všetky ostatné, pretože ide o prirodzenú nazvime to imunitu, ktorá zasiahne všetkých (matky sa budú vždy väčšinou páriť samé nie v labáku). Tvoja metóda zasiahne len tých, ktorí jej uveria a budú mať peniaze na jej uskutočnenie. Neodsudzujem Ťa za to, len nechaj každému aj inú alternatívu, pretože tá skutočne existuje.
Věřím tomu, že termosolární úl může fungovat a bude likvidovat populaci VD ve včelstvu. Stejně jako výše zmiňovaná kys. mravenčí, šťavelová, Varidol a další prostředky. Ale nestavěl bych ho jako řešení problematiky roztoče. Varroa tolerance také není samo spásná, je to jen jeden z mnoha střípků skládačky, sama o sobě nezmůže nic, má význam v kombinaci s dalšími metodami a vlivy. Jenže tohle Vy nechcete slyšet, stavíte své zařízení jako jediné možné řešení, které má smysl. V tom vidím Váš problém.
Referenční URL's