Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Termosolární úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(28.11.2020 10:14)goro napsal(a): [ -> ]Frojta ja som zasa čítal že :
"Včelí plod nesnese příliš vysokou teplotu a včely potřebují prostor kolem plodu chladit. Dělají to podobně jako chladnička. V chladničce se kapalina odpařuje ve výparníku. Přitom odebírá teplo z okolí, kde se uložené potraviny ochlazují. Včely kromě nektaru, pylu a propolisu nosí do úlu i vodu. A právě vypařováním vody se úl ochlazuje. Rychlost odpařování včely regulují množstvím a rychlostí proudícího vzduchu, který ženou do úlu svými křídly. Proto onen „včelí jazyk“ před vchodem do úlu – působí jako velký ventilátor a klimatizační jednotka."


[Obrázky: odpa-ov-n-vody.jpg]

Pro ověření uvádím zdroj, kterým je kniha R. Linharta Myslet jako včela. I když ve všech knihách o včelařství jsem vždy četl to, co uvádíte vy, tak nikde nebyl odkaz na žádný výzkum, ani žádné vysvětlení, všichni to jen "opsali" od Ing. Veselého. Nicméně vzhledem k tomu, že takové knihy píšou včelaři a ne biologové, tak lze tento rozpor pochopit. Nikterak nezpochybňuji Ing. Veselého, nicméně nelze přeceňovat jím provedené výzkumy s tím, co je zkoumáno erudovanými biology nyní, jako doc. Přidalem a dalšími.

Vzhledem k atomizování jednotlivých odvětví vědy je nutné taktéž zmínit, že Ing. Veselý napsal celé Včelařství sám, nicméně jakákoli kapacita dnešní doby by si sotva troufla pouze na jednu nepatrnou část, jelikož nemá šanci kvalitativně popsat celý problém, a proto lze dřívější pochybení chápat - nicméně prosím, neopakujme jeSmile
Přesně tak, i když bylo v horním nástavku s plodem hodně přes 40 stupňů tak včely žádnou vodu nenosily, kdo si myslí opak tak se mýlí, vím co jsem viděl a žádné poškození včel ani díla jsem nepozoroval.
(28.11.2020 14:37)frojta napsal(a): [ -> ][Obrázky: odpa-ov-n-vody.jpg]

Pro ověření uvádím zdroj, kterým je kniha R. Linharta Myslet jako včela.


To je totální nesmysl. Ten člověk absolutně neví, o čem píše.
Mně na tom člověku nejvíc vadí to, že blbne lidem hlavu za účelem zisku.

(28.11.2020 15:58)pavell napsal(a): [ -> ]Přesně tak, i když bylo v horním nástavku s plodem hodně přes 40 stupňů tak včely žádnou vodu nenosily, kdo si myslí opak tak se mýlí, vím co jsem viděl a žádné poškození včel ani díla jsem nepozoroval.
Když už je to moc, tak to včely vzdají a vyvěsí se i ven z úlu. Pak nastane riziko poškození plodu.
,,Léčebné maximum je 47 °C. Více než dvě hodiny tuto teplotu parazit nevydrží." To uvádí dr. Linhart, autor termosolárního úlu. Takovou teplotu se ale včely snaží za každou cenu snížit kropením
a místo snůšky létají pro vodu.
Pořizovací náklady na termosolární úly také nejsou malé.
Když se podíváme na jiný způsob likvidace VD teplem:
Má někdo zkušenosti s Varroa Controller ? Je to patentovaný rakouský produkt určený na tepelné ošetřování výlučně zavíčkovaného včelího plodu proti roztočům Varroa destructor.
Pro optimalizované plodiště by to bylo jak dělané.
Cena je sice horentní, ale myslím že zručný český včelař by to dal dohromady tak za 2-3 tisíce.
https://www.alveare.cz/2019/07/leceni-vcel.html
Má někdo z místních chytrých hlav ověřeno zda včely opravdu létají pro vodu anebo jak je zvykem, že jedna paní povídala a potom se to začlo šířit jako uzus, ale nikdo to nemá ověřeno (stejně jak sme si všichni mysleli z čeho žije VD). Za druhé léčebný proces probíhá v pozdním letů, tedy na začátku nového včelařského roku, období bez snůžky. Tady někteří říkají že Termosolár nefunguje anebo metoda LBV nebo optimalizované plodiště. Každá metoda funguje pokud se dodržuje tak jak byla vytvořena a né jak u nás zvykem, že ji česká hlava začne upravovat k obrazu svému. Nebo začne danou metodu zkoušet na jedných včelách, které jsou ještě slabé...a potom začne říkat to nefunguje atd. Ať si každý včelaří jak umí, ale nepomlouvejte a neříkejte že nějaká metoda je blbost, když o tom víte velký prd...
Náš provoz (kolem 100 včelstev) má vyzkoušené jak Termosolární úly, tak uvedené další dvě metody a ano ty to metody opravdu fungují ano fungují!!!
(28.11.2020 12:25)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]LBV je síce prevratný vynález, ale podľa mojich skúseností je to pracná metóda na dosiahnutie toho aby sa včelstvá nerojili- aspoň tomu tak je u mňa v dadante.
Pri 100 včelstvách má včelár čo robiť.Smile

Říkáte to dobře a nad vámi Tini taky.

Mrzí mě že jsem pana Stonjeka zklamal, ale možná by mohl zkusit dát stavět v podmetu = v POLštáři a sice ekvivalent 3 rámků 39x30 (tedy 5-6 rámků 39x15 prostřídaných s 5 dělničáky), + na konci VN (nejdál od česna) SR - TEDY TRUBČINU NA PERIFERII A NE MEZI DĚLNIČÍ PLOD a rojení je kolem 10% a jak píše Tini, často ani to ne. Jen ve zvlášť rojových letech se chce rojit víc než 10% vč, nikdy však nad 20% a to je pro mě únosné.

V čem je rozdíl, když dávám taky nejméně 3 velké trubčáka jako předpokládá LBV?A je vůbec nějaký?

Pokud se dá trubčák mezi plod, vždy chovají spousty trubců a rojení je 10-20%. Když je možnost chovat trubce v POL, asi polovina vč ani všechnu možnost trubčiny nevyužije, část rubčiny nedostaví a nezaploduje, včelstvo si to reguluje samo jak potřebuje. POL je přirozenější umístění trubčiny, protože když nejsou očka ani sejta ve dně, jediný přívod vzduchu je česno a vzduch se průchodem skrz periferii s trubčím plodem předehřívá. Navíc když přijde prudké ochlazení, včely opustí trubčí plod a obětují ho - je postradatelný. To samé když vč ztratí létavky a naráz jich hodně ubyde. Opustí trubčinu v POL a dělničímu plodu se nic nestane.

LBV jsem zkusil a nefunguje tak dobře, jako to, co popisuju pár větami zde. Kdo umí pozorovat, všiml si, že vč, když si může vybrat, staví trubčinu mezi česnem a dělničím plodem a v dolních třetinách rámků.
-------------------------
Tini.
V medníku nedávám stavět volnou stavbu nikdy, když nechci používat mřížku. Jak dostanou možnost stavět co chtějí nahoře, ihned si tam udělají trubčinu (to o trubčině na periferii platí před jarní snůškou), ta vyláká matku nahoru a jak je matka v medníku, už zaklade i dělničinu. Mám i staré úly s pevným dnem, kde nejde dát POL a tahle vč kladou v medníkách (v prvním NN nad VN - nahrazuje POL). Tudíž POL je podmínka (kromě absence oček a sejt) aby vč neplodovalo v medníku. Nemá důvod. Píšu o jedenáctirámku 39x30.

Tady je to o termosolárním úle a já jen argumentoval, že věřím, že nefunguje když mám vyzkoušeno, že ani LBV od stejného autora nefunguje, přesněji, je moc pracná, výsledek nejistý. Hlavně ale ve VN chybí 3 rámky dělničího plodu a pak chybí ty včely. A nebo je to nutí klást v medníku. To odstraní mřížka. Ale ta zvyšuje rojivost a hlavně až o 50% i víc % snižuje výnos medu.

LBV ve své době byla převratným objevem (stejně jako myšlenka termosolárního úlu) ale vývoj se nezastavil a LBV je překonaná elegantnější a bezpracnou metodou s lepšímy výsledky. Možná to bude s termosolárem podobné a proto ho já ani nebudu zkoušet.
Matrix16 napsal: Má někdo z místních chytrých hlav ověřeno zda včely opravdu létají pro vodu anebo jak je zvykem, že jedna paní povídala a potom se to začlo šířit jako uzus, ale nikdo to nemá ověřeno

Ano já to pozoruji každý rok při vedrech bez snůšky. V červenci stále nakukuji pod víka a přez foliji prohlížím přistavěné buňky k foliji. Kontroluji neustále jestli ještě trošku nosí nebo už vůbec ne. Ve velikých vedrech často vidím kapičky velikosti máku opčas někde různe usazené. Samozřejmě jsem je i chutnal ,je to prostě voda kterou včeli takto rozprostírají po úlu aby udrželi v úlu potřebnou teplotu a vlhkost když není snůška. V normální buňce to neuvidítě ale když je buňka po délce otevřená a přilepená k foliji tak je to vidět běžně. Ale jen ve vedrech bez snůšky.
(28.11.2020 18:16)Matrix16 napsal(a): [ -> ]Náš provoz (kolem 100 včelstev) má vyzkoušené jak Termosolární úly, tak uvedené další dvě metody a ano ty to metody opravdu fungují ano fungují!!!

Ahoj, ať tady tedy nepíší jen chytré hlavy, rád si přečtu tvé ověřené informace (nemyslím to ironicky). Ač nesdílím Linhartovi východiska, neznamená to, že nesouhlasím s důležitostí trubců ve včelstvu. Věřím taky, že OPje funkční. Rád si přečtu o využití ohřevu u termosoláru, pokud funguje, fundovaně to tady zatím nikdo nepopsal (kladnou zkušenost). Díky
Ono ti to tu nikdo nenapise, protoze pokud to funguje, tak tomu nikdo nebude verit. Ale mam v umyslu se o sve zkusenosti podelit, jen jsem je nestihnul osadit včelami.

Ale ruku na srdce, kdyz si chci zlepsit naladu, tak se zajdu kouknout na motorku, a nebo na termosoláry, jak tam čekaj na osazení včelámi a jen tak si měří teplotu. A mimochodem, nevěřil jsem, jaká je to atrakce je rozebírat a dělat exkurze. Kazdy, kdo k nam prijde, tak chce videt ty kosmické úly.
Přesně popsané, O TO JDE!! kosmické úly, nic víc bych od toho nečekalWink

Hezký příspěvek, díky chlape.
Jen jsem zatím nenašel tlačítko, kde se to startujeBig Grin. Ale vsem se to moc libí a musím říct, že je to ferrari mezi škodovkami. Má to malý kufr, nesmí se rozbít sklo, je to drahé a asi to bude chtít i měnit baterie, ale na ferrari zatím nemám, tak si můžu koupit aspoň super úl, co není tuctovka.
Asi se na to ferrari přijedu podívat, ale až bude alespoň tři roky v provozu, ať se podělíš o zkušenosti.
PS: já bych na ferrari měl, ale zase si vybírám věci, které mi dobře poslouží a přitom moc nestojí, tak jezdím roomstrem.
frojta.... napsal
Jen jsem zatím nenašel tlačítko, kde se to startujeBig Grin.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::​:::::::::::::::::::::::::::::::

Ty kupuješ věci bez manuálu.Hezkou zasněženou bilou neděli.
Ať se daří zdeněk
Člověk se všeobecným rozhledem manuály nečte. Manuál je pro .....
No to je právě ten problém všeobecných a potom jim utikají specifika a detaily. Potom zbyvá jen pokus omyl nebo ok

Ať se daří Zdeněk
Ten manuál jsme tu z pana Linharta tahali jak z chlupatý deky a přesto nám ho neřek. Prý, kupte si ho. A vida, žádný manuál není.
Ahoj Tini,termosolár opravdu funguje to můžu potvrdit,když jsme léčili Termosolárem tak jsme dosáhli léčebné teploty v úle při každém léčení. Včely to ani jednou neodvětrali, jelikož teplo je nakumulované v zásobách okolo plodu. Plod z ostatních včelstev jsme převěšovali do Termosoláru. Ale spad brouků je v závislosti na líhnutí plodu, takže aji 12 dní po léčení. Nezasáhne to ale foretické roztoče.
S varroázu a dalšími nemocemi bojujeme intenzivně posledních 5 let, jelikož větší uhyny máme u nás na včelnicích a v okolí pomalu od rok. Člověk potom zkouší různé metody proti varroáze. Od této metody léčení Termosolárem jsme již upustili, ale né z důvodu nefunkčnosti metody ale časové náročnosti. Včelaříme při práci...
Další věc p. Linhart má pravdu proč by vám tu měl dávat návod na léčení včel pomocí Termosoláru. když stejnak pokud si to člověk nevyzkouší sám tak má více otázek než odpovědí a za druhé přišel na tento systém léčení sám a má to patentováno, tak proč by si za to neměl chtít nechat zaplatit...ve světě je to běžné že za cenné informace se platí...
My jsme už opustili cestu syntetických akaricidů a toto jsme vyřadili z našeho provozu. Dle mého názoru to budou muset udělat časem všichni!
Používáme jen organické kyseliny. Zaujala mě přednáška doktora Klímy na streamu a potvrdila mi hodně věcí. Možná rozjedeme cestu sekce včelstev dle "Mendla"
Díky Matrixi za tvou zkušenost. Pan Linhart tvrdil, že obsluha úlů je časově nenáročná, tak se asi mýlí. Nebo je možná ta správná manipulace popsána v tom tajném návodu k používání.
Asi je lepší ten ohřev nechat na samotných včelách, jak to popisuje Jirka Marx jako jednu z včelých metod na odstranění parazita.
Věřím, že pro člověka je to pracné, nebo v lepším případě časově náročné v porovnání s jinými opatřeními.
Díky Matrixi za info.
(30.11.2020 7:21)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Pan Linhart tvrdil, že obsluha úlů je časově nenáročná, tak se asi mýlí.

Časová náročnost je tady:

(29.11.2020 22:38)Matrix16 napsal(a): [ -> ]Plod z ostatních včelstev jsme převěšovali do Termosoláru.


Jinak, konečně jeden co si z té přednášky vzal to nejpodstatnější, už jsem myslel, že to úplně zapadlo.
(29.11.2020 22:38)Matrix16 napsal(a): [ -> ]Možná rozjedeme cestu sekce včelstev dle "Mendla"
Referenční URL's