Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Termosolární úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(10.12.2015 20:18)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]To máte pane Ivík tak, že teplota hubí také viry v roztočích.

To mi přijde jako zajímavá hypotéza. Je to víc jak hypotéza, někdo něco zkoušel- tedy měřil, nebo je to jen hpotéza?

Ale já si ji přesto ukládám do "dlohodobější":-) paměti.
Trošku mě udivuje, že Debora podsouvá doktoru Linhartovi i myšlenky, které tady nenapsal. Původní příspěvek před úpravou byl ještě trochu zvláštnější. Nejdřív jsem chtěl reagovat, pak si ale říkám, třeba umí Debora číst myšlenky.
Pozorně čtu, i několikrát, snažím se pochopit. Ne vždy se to daří.
Je to hypotéza, odvozená od faktu, že zvýšená teplota bubí skoro veškeré viry. Napříkald u AIDS je to prokázáno též. Můžete vzít krev pacienta, prohnat jí ohřevem a vrátit čistou zpět. Jenže nezničíte bohužel virus v tkáních pacienta. Nebo jiný příklad: Když vzteklá liška kousne ptáka, ten neonemocní. Ptáci mají teplotu těla nejméně 40°C a to už je na mnohé viry moc. Abyste ptáka nakazil vzteklinou, musíte ho naočkovat virem přímo do mozku, který je velmi účinně chlazen. Na teploty nižší, než má zbytek těla. Ohledně včel prostě není náhodou, že letos nejsou přítomny virové choroby. A jediný známý faktor který mohl dokázat viry plošně potlačit je extrémně horké minulé léto. Na viry nezabírají chemická léčiva. A jediný plošně působící faktor byla právě zvýšená teplota. Jinak udělat na toto experiment by měl Výzkumný ústav či veterinární instituty. To je jejich parketa a mají na to vybavení. Bohužel se nezkoumá...
(20.12.2015 12:38)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Záleží jen na odlišné výživě v čase larvy.

Má pro tohle vaše tvrzení dnešní věda oporu ve faktech?
(20.12.2015 13:17)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]A jediný známý faktor který mohl dokázat viry plošně potlačit je extrémně horké minulé léto. Na viry nezabírají chemická léčiva. A jediný plošně působící faktor byla právě zvýšená teplota.

No, já mám vzadu v dlouhodobější paměti ještě pár dalších postřehů.
Tady k tomu působení tepla je pak zajímavá diskusní otázka - v teplejších oblastech nemají včelstva tolik roztočů a virů?
Asi to nebude vše tak jednoduché. To by ostatně na to přišel už někdo dávnoSmile .
Ano pane Kohout má, je prokázáno, že o tom zda bude z vajíčka matka či dělnice rozhodují proteiny v mateří kašičce, jíž se živí larva. Dokonce je to prý dílo jediného proteinu, což jsem kdesi četl. Leč nemohu přesně říci jakého. Nicméně pokud budete chovat na umělé výživě larvy včel v laboratoři, odchováte bez potíží dělnice. Ale ne matku, protože k výchově matky je třeba právě ten speciální výživový doplněk, který neumíme napodobit uměle.



Nojo pane KaJi, ale proč jsou varroázou a virem nepoškozena včelstva v Africe, kde je pořádné vedro? A proč jsou vysoce rezistentní afrikanizovaná včelstva v jižní a střední tropické Americe? Ono na tom něco asi bude. A já už asi tuším co-ale nepovím. Tedy zatím-než to ověřím Smile
Nedávno v MV? Nějaká blokační látka, asi ne jediná.
Myslíte, že se letos ve včelách na území ČR plošně rozšířila nějaká blokační látka vůči virům? Není to teplo pravděpodobnější?
Ta blokační je k diskusi o výživě s KOhoutem.



K tomu teplu. Neříkám, že ne. Proto jsem zvědav na nějaká čísla.

Pak ale stejně budu používat el.ohřev - je to relugovatelné.
Ano, souhlasím, nic proti elektřině. Proto jsem sem dávál také odkazy na výrobek pana Karáče. Jen nezapomínejte na to, že:
  1. elektrická zařízení jsou dražší a mají poruchové součástky (ventilátory, zvlhčovače, termostaty). Takový Varroacontroller za 62 000kč je také dobrou volbou.
  2. elektrický ohřev se zapíná jen pro účely léčby - neslouží tedy jako trvalá prevence varroázy a k podpoře rozvoje včelstev.
  3. nemohu přijmout Vaše tvrzení, že léčba sluncem je neregulovatelná. Viz videa na něž odkazuji.
Nicméně chápu Váš postoj. Proč kupovat nový úl co sám zadarmo léčí, když lze mít normální starý úl a k němu technicky náročné léčebné zařízení dražší, než nevý úl co sám léčí ? To přece dává smysl...
(20.12.2015 13:25)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Ano pane Kohout má, je prokázáno, že o tom zda bude z vajíčka matka či dělnice rozhodují proteiny v mateří kašičce, jíž se živí larva. Dokonce je to prý dílo jediného proteinu, což jsem kdesi četl.

V nějaké současné vědecké práci?

Pan Titěra přednášel že mechanismus jak vzniká matka je tak složitý, že by ho nám nevědcům nedokázal vysvětlit (nepochopili bychom to). Pro snadnější chápání to přirovnal k řadě zámečků které včely v larvě matky odemykají. Zámečky mají přesné pořadí a to aby se zachovalo, klíčky k některým z nich jsou ve skříňkách které se dají otevřít jen klíčky které jsou v jiných skřínkách. Tím také vysvětloval proč se laboratorně nedá matka vychovat. K otvírání zámečků slouží ten jeden jediný protein?
Proč se z jednoho vajíčka rodí matka nebo dělnice? Royalactin. http://medove-zpravy.blogspot.cz/2011/05...ismus.html
(20.12.2015 12:38)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Tvrdíte například, že dělnice si neumí vytvářet protilátky za dobu svého života. Matka to dle Vás umí. Vždyť stejné oplozené vajíčko může dát vznik jak dělnici, tak matce. Záleží jen na odlišné výživě v čase larvy. V genetice tedy rozdíl mezi matkou a dělnicí není, což je známý a běžně vyučovaný fakt. Proč to tedy matka umí a dělnice nikoli? A jak je to s trubčicí kladoucí neoplozená vajíčka? Ta také očkuje svá trubčí vajíčka proti chorobám? Pokud ano, jak to dělá, když to dle Vás neumí? Dále píšete, že fragmenty bakterií se ukládají v proteinech matky. Což poukazuje na Vaši elementární neznalost, jelikož bílkoviny jsou mikroskopickými stavebními jednotkami buněk. Těch včelích i bakteriálních. Jsou tedy ve vztahu k buňce ve stejné pozici základní stavební jednotky, jako cihla vůči cihlovému domu. Také velikostní poměr je podobný. Molekuly bílkovin jsou jistě nejméně tisíckrát menší, než ta nejmenší bakterie. Vyložte nám prosím, jak se může fragment bakterie (domu) uložit do bílkoviny (cihly), jako základní stavební jednotky tohoto domu. Moc by mě to zajímalo Smile.

Shodli jsme se na tom, že normální dělnice se nemnoží a tudíž nemohou předávat protilátky na nové generace. Trubcokladná matka není dělnice, tak mi prosím nepřisuzujte něco, co jsem nenapsala. Na vakcinaci se podílí celé včelstvo, ale jen matka předává protilátky na nové generace. Tak že každý nově vylíhlý plod obdrží aktuální update. Patogeny obdrží matka krmivem, jejich fragmenty se hromadí v tukových tělískách a určité proteiny je transportují.

Queen Bees Naturally ‘Vaccinate’ Their Offspring

(20.12.2015 12:38)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Morfogenetická oblast je pojem, který úplně blbě používáte. Což je dalším dokladem toho, že ani přibližně netušíte o čem hovoříte. Morfos je totiž tvar a geneze znamená vývoj. Tento pojem tedy patří do embriologie, kde popisuje vývoj tvarů orgánů embria. Rozhodně nepatří do geografie, jak ho mylně užíváte. Leda, že byste hovořila o morfogenezi hor, údolí a jiných tvarů reliéfu. Což ovšem není obsahem naší debaty. Jsme totiž včelaři, a nikoli geomorfologové...
Závěrem Vás chci ujistit, že se opravdu ani já necítím být Vaším přístupem dotčen. Aby se stal člověk byť i jen dobrým začátečníkem, je třeba včelařit nejméně 5 let. A Vy jste teprve na prahu tohoto období. Nebojte se, ono se to časem poddá a dobrým začátečníkem se jistě stanete. Máte ale před sebou ještě pěkný kus cesty. Geografické morfogenezi ve včelařství zdar Smile R.L

Všechny látky, které včelstvo pro život potřebuje, sbírá ve svém okolí. Tím se stává včelí dílo nejen příbytkem včelstva, ale i jakousi velmi komplexní knihovnou evoluce a pamětí včelstva, v kterém působí velmi jemné a neuvěřitelně komplexní morfogenetické síly, které působí na genetické procesy včelstva. Zde se prolíná nejen paměť včelstva, ale i struktura a paměť celé krajiny v které včelstvo žije, její snůška, počasí, roční cyklus, ale i včelstvu prospěšný a zhoubný organismus. Z toho důvodu je někdy lepší sáhnout po včelstvu, které již morfogenetické pole své krajiny do svého díla "okopírovalo". Tomuto jevu musíme věnovat více pozornosti, aby jsme mohli chovat zdravá a vitální včelstva. A právě zde začíná zcela nová kapitola o genetice. Domnívám se, že nemá smysl to podrobněji rozebírat. Vykládejte si to klidně jako šamanismus, ale z mého pohledu celé Váše pojednání nasvědčuje jen tomu, že se snažíte zpochybňovat vše, co se Vám myšlenkově nehodí. Přeji vše dobré
A jejé-paní Debora si plete trubcokladnou matku s trubčicí (kterou jsem uvedl) a neví, že trubčice je dělnice kladoucí neoplozená vajíčka - to je ale neznalosti....
A vosk který včely vypocují a staví z něj dílo, prý působí na genetické procesy včelstva. Přátelé, je to tu! Dědičnost tedy (jako klasický genetický proces) zřejmě ovlivňují plásty....
Včely kopírují morfogenetické pole krajiny do plástů....

Já z toho vyvozuji jednoduchý závěr:
Asi jsem od Nasavrk něco zapoměl, což nepopírám. Ale také jsem chodil na univerzitu a tam mě učili, že je třeba správně používat pojmy, vážit slova a více přemýšlet než psát...Ing. Řeháčha na Vás Deboro, ten by Vám za takové řeči tak zkopíroval morfogenetické pole, že byste měla problém se vlněním vrátit do normálu Smile Ale nic ve zlém, každému co jeho jest. Nicméně v Nasavrkách učím - nechcete se přihlásit?
Pane Linharte, mějte trochu ohleduplnosti k tomu, že Debora trvale žije v Německu a české výrazy, gramatiku a hlavně odborné výrazy moc dobře neovládá. Nevím jak vy zase ty německé.



"Paměť včelstva" možná existuje. Včelstvo je sociální společenství, ve kterém se může vyskytnout kasta, u které se projeví jisté dovednosti vlivem náhody, situace a genetických předpokladů. Tyto dovednosti mohou být pak dále trvale předávány ale může to být i nadále podmíněno genetickými danými předpoklady, vlohami. Připodobnil bych to například k savcům, kteří si u divoce žijících populací předávají zkušenosti. Pokud je takový jedinec odchován v zajetí, postrádá tyto dovednosti a není schopen v přírodě přežít.

Takto jsem z úst vážených získal, nevím, zda to někdy někdo zkoumal a dokazoval. Každopádně by to bylo příjemné zkoumání, jen na to mít čas.
K panu Kohoutovi:
Jde o jev, kterému se říká exprese genů. Už ve vajíčku motýla jsou jak geny pro stavbu těla housenky, tak pro stavbu těla motýla. Nejprve se aktivují ty housenčí a z vajíčka je housenka. Později se v kukle ty housenčí vypnou a aktivují se ty motýlí. Lze ale uvést i jiné příklady. Jsou žáby, u nichž se zcela vypínají geny pro tvorbu pulce a z vajíček se rovnou líhnou malé žabky. Neoténie je příkladem opaku, kdy se zcela přeskočí stádium dospělce a množí se rovnou larva. U včel zkrátka určitý protein způsobí ty změny, které odliší ve vývoji matku od dělnice. Zda je to nutně jediný protein nevím. Ale četl jsem, že tomu tak je. Více bychom museli hledat ve vědecké literatuře na toto téma. Nezapomínejme, že vývoj v poznání není statický. A ty zámečky jsou jen postupně aktivované geny, které syntézou příslušných proteinů celý proces vývoje jedince řící. Napadá mě ještě příklad od nás-lidí. Rodíme se sterilní a naše pohlavní orgány jsou neaktivní. Teprve když nám v pubertě zaprahne brzlík, stáváme se plodní, protože brzlík bránil rozvoji varlat a vaječníků. Ukončení funkce jediného orgánu pak spustí kaskádu jevů. Holky mají své dny a rostou jim prsa. Kluci mají sperma a rostou jim vousy. Proč by tedy nemohl jediný protein způsobit zvětšení vaječníků matky, oproti dělnici? Jde tedy o běžné přírodní jevy, kdy se v určité části života aktivují určité geny, které byly dosud neaktivní.
Měl bych dotaz na př. Linharta. Navštívil jsme Vás na podzim roku 2014 na ukázku úlu. Nemám problém s úlem. Je to ta cesta kterou jsem hledal, ale prozatím nenašel. Co čert nechtěl nakonec jsem přišel k včelstvům i z úly a tak jsme nákup termos.úlu odložil. Pohlížejte na mne jako na nevzdělaného amatéra v oblasti včelaření, nechám si poradit, vyzkouším a uvidím. Nemám titul ani moc velkou trpělivost studovat příliš složité texty. Život je krátký a já mám rád jednoduchost, včely mám k odpočinku. Tady na foru je to samý "učenec", ale hádá se to tady jako báby na trhu. Aby se v tom pak jeden neznalec vyznal Smile a teď něco k úlu:

Bohužel vše něco stojí a Vámi nabízený úl mne nezbavuje povinnosti léčit léčivy nebo se něco změnilo?
Z vašeho webu zmizela cena, dříve tam byla uvedena cena 8500 za komplet 39x24 jestli si pamatuji dobře. Jak to je dnes?
Jste vy sám prodejce? Pokud ano, nesplňuje web zákonné povinnosti dle občanského zákoníku. Jestliže nejste prodejce bylo by dobré toto uvádět jako nezávaznou nabídku, není to patrné a po pravdě je to můj hlavní problém proč zatím neobjednám.

Děkuji za odpověď

Jan Kučera
Dobrá pane Holub, uberu. Máte pravdu. Ale mě nezlobí paní Debora tím, že občas poplete něco z vědy. Mě vadí to, že do včel tahá mystiku. A to už není otázka detailu, ale celé koncepce. Mějme lidi rozum-odvolávání se na neznámo ještě nikdy nepomohlo vyřešit žádnou záhadu a je třeba uvažovat racionálně. Toť z mé strany vše.



Pane Kučera, úl stojí 10100kč i s DPH. Já nejsem výrobce, vyrábí firma. Ta také bere zálohy. A po předání výrobku jí platíte zbytek. Mě neplatíte nic. Doprava vlastní, či firma dopravu zajistí. Nyní se berou objednávky do poloviny ledna. Cílem je nabrat větší série a tím zlevnit výrobu. Termín dodání během února a března. Pak bude příjem zakázek opět ukončen. To cíleně a z důvodů, o nichž se zde rozepíši po 23.2. 2016. Souvisí to s obchodní politikou expanze do zahraničí. Léčit klasicky byste dle legislativy měl. Náš výzkum nepracuje a legislativa tak má za to, že jiná než chemická léčba není možná. To ale musí změnit včelaři a zákazníci. S tím jedinec nehne...
Děkuji za informace, lze dostat kontakt na výrobce. Nezlobte se na mne, ale pokud někomu pošlu peníze tak si chci taky pročíst obchodní podmínky. Objednávka je evidentně elektronicky. Věta " digitální teploměry - nejsme výrobci ani distributoři těchto zařízení a proto nezodpovídáme za případné poruchy" v sekci reklamace není slučitelná s českým právem, jelikož dodáváte dle vlastních slov úl jako komplet. Nebo vlastně firma ho dodává. Proto prosím o uvedení výrobce a kontaktu na něj. Veškeré problémy bych rád řešil buď z výrobcem a nebo opravdovým prodejcem tak jak se má. Děkuji a přeji hezký předvánoční čas.
Hmm, každý učenec sa oháňa faktami. Potom príde jeden rok, padne 50% percent včelstiev a učenci povedia CCD alebo si jednoducho niečo vymyslia. My ostatní sme len "koumáci" ktorí na život včiel pozerajú aj inak ako cez výrazy "akademikov" a "vedátorov". Doteraz ma odpovede pána Linharta nepresvedčili o tom, že jeho riešenie úľa, ktorý je určený na hubenie varoa, je naozaj to najlepšie riešenie pre včely. A zrazu nám tu už predostiera množstvo ďalších "funkcii" ako napríklad potláčanie virových ochorení. Ono keby to bolo také jednoduché, tak aj včelstvá kočujúcich včelárov sú zdravšie ako včelstvá na trvalých stanovištiach. Aj tie vplyvom rozrušenia a uzavretého priestoru zvýšia teplotu v úli (nepoužívam zasieťované dná). Ste naozaj presvedčený, že ohrievanie včelstvám nespôsobuje ďalší stres? Viete to alebo si len myslíte, že niečo viete?

To, že niekto používa "správne" výrazy ešte neznamená, že má pravdu. Netvrdím, že Debora ju má, ale chápem, čo sa snaží povedať. Dospeli sme už do takého štádia, že včelstvá hynú po stá tisícoch. Tak sa tu prestaňme hrať so slovíčkami a skúsme čítať aj medzi riadkami
Referenční URL's