(18.01.2016 12:02)JrM napsal(a): [ -> ] (18.01.2016 7:49)vocho67 napsal(a): [ -> ]Taky nechápu, co tím Ondřej vlastně sděluje.
Vůbec nestíhám odpovídát na množstevní přetlak příspěvků s pozměněnou pravdivostí , ale na tak nezáludný asi musím .
J. Přeslička včelaří od roku 1964 v podmínkách a okolnostech většího komerčního včelaření s rodinnou tradicí , teď se 200 včelstvy .
Je tím míněno to , že objevit takovou věc , jako nenechat včely hladovět , nyní po takové době , to je naprostý unikát , který nemá obdoby a napovídá , že stejnou absenci naprosto samozřejmých znalostí může mít i v jiných směrech .
Jsou včelaři , kteří na vliv hladovění upozorňují stále a nelze je neslyšet .
ja som v tom príspevku od Jirku P. nikde nenašiel zmienku,že by nevedel,že včely by nemali hladovať...pekne to tu prekrúcate..
No moc hezký článek pane Linharte....přesto všecko, je to plýtvání energií. Pokud připustíme, že termosolár funguje a nepoškozuje včely a plod teplem, stejně nevrazím 11.000,- do jednoho úlu.....těch 11.000,- totiž znamená, že při použití Varidolu bude tato částka stačit na cca 15 let pro 50 včelstva na cca 45 let při ošetřování KŠ. Ne, že by mi záleželo na koruně....
ale jenom předpokládaná spotřeba baterií ve dvou teploměrech při venkovním použití překročí cenu dnešních léčiv. Nehledě na to, že stálemám výhrady k teploměrům které používáte.....(s1,5 m dlouhým tepelně nechráněným měděným vodičem měříme teplotu uvnitř plodu....ví se nakolik ovlivňuje rozehřátý drát výsledky dodané čídlem několik mm pod povrchem plástu? Jaká je skutečná teplota 2cm od místa měření? protože mi přijde strašně malý rozdíl mezi rychlostí ohřevu plodu a vzduchu...)
Tože pan Přeslička napsal, že za úhyny stojí hlad....je celkem logické vysvětlení úhynů. Já to vidím taky tak..... sice bych k tomu přihodil ty viry.....ale jinak to vypadá hodně věrohodně, zvlášť když těm podzimním úhynům předcházely červnové a červencové úhyny hladem.....kterými se nikdo nechlubí...
(viz. Jabkenice- cca 60 včelstev).
.....buď si koupíte můj úl, nebo začnete po 29 letech šlechtit správně.....
.....A nebo to necháme tak jak to je. Není potřeba ani váš úl a není potřeba ani šlechtění.... Stačí jim občas pomoct, když už jsme jim to,jako lidstvo, takhle ztížili.
Včely se tváří docela spokojeně....(ikdyž k tomu moc důvodů nemají.....) Nespokojený je stále jen člověk!!!!
No jo, chtěli jsme tu vést otevřenou debatu a skočili naivně několika "kolegům" na návnadu, když nahodili udičku. Naše chyba.
Teď už víme, že oni vlastně o diskusi nestojí. O co stojí, je jejich věc, ale proč tu s tím otravují ostatní?
No ale jeden pozitivní rozměr to mělo: odkopali se, pánové. I to je určitá škola. I to má svou cenu.
Toť má odpověď jak panu majorovi, tak panu doktorovi.
Jiří
Hele Jirko, jestliže Linhart připustíme tu věc, že by nechal Peroutku testovat úl.... Tak už jen to ve mě udělá tu zvláštní věc, že mám ten celej termosolár u pr......!
A končím s debatou!
Tady už se to fakt magorama začíná hemžit.
(18.01.2016 10:23)Kohout napsal(a): [ -> ] (17.01.2016 23:11)Louky napsal(a): [ -> ]já teda musím říct, že Moderního včelaře odebírám, i když společnost PSNV moc nemusim
A jeho platící člen seš?
ne......pokud se nebere nákup časopisu jako platba členského příspěvku
Děkuji přátelé. Nelze si nevšimnout, že někdy ta debata sklouzává k osočování a moc osobním přístupům, ALE... . Jako začátečník z ní čerpám důležitá a zajímavá odborná sdělení a za to oběma skupinám DÍKY. Hezký den
Teď se přidám na stranu prudičů ohledně teploměrů.
Ty teploměry v termosoláru není dobrá volba. Nejlevnější teploměry v luxusním výrobku, tak bych to popsal.
Několik jich používám a vím, že jsou naprosto nevhodné do venkovního nebo jinak vlhkého prostření.
Kontakty na plošném spoji teploměru u vodivé gumy nejsou chráněny před oxidací. Měděnka a nefunkčnost displeje zaručena.
Pán Linhart. Vymyslite si metodiku a otestujte ten Váš zázračný úľ. Výsledky publikujte v renomovanom zahraničnom časopise. Určite je ich s vhodným impakt faktorom dosť. Dokiaľ to budete testovať inak, nikam sa táto debata nepohne. Výskum funguje na určitých princípoch. Ak neveríte ľuďom a inštitúciám v Česku, ponúknite spoluprácu niekomu v zahraničí. Ak je ten úľ naozaj perfektný vynález, skočia po ňom mnohé inštitúcie. Ak testy potvrdia jeho genialitu, potom sa určite nájde výrobca a aj za vysoké ceny ho v zahraničí kúpia. V tuzemsku však budete musieť ísť s cenou nižšie, pretože náklady na včelstvá by boli s vašim úľom privysoké, to existuje kopa iných šetrných a biocentrických spôsobov liečby, ktoré zaťažia peňaženky včelárov menej. Od toho je však ešte ďaleko. Vy nie ste ešte ani v prvej fáze, to jest pri exaktnom testovaní... Zatiaľ ste len prišli s nápadom, ktorý nesmelo vo vlastnej réžii skúšate. Takže zatiaľ nesmelo realizovaný nápad...
(17.01.2016 14:20)Jiří Přeslička napsal(a): [ -> ]Byl by pro Vás problém provést veřejný test? Šlo by to provést následovně. Termoslár se osadí smetencem, a provede fumigace. Následně se zanese do včel definovaný počet roztočů, a provede ještě před zavíčkováním plodu termosolární léčba. Pokud termosolár bude fungovat, musí být roztoči v krátké době na podložkách. Jste ochotný tento veřejný test uskutečnit? Ověření účinnosti na plodu by bylo složitější, ale navrhovaný test na včelstvu bez zavíčkovaného plodu by šel uskutečnit za jeden den.
Moc se v termosoláru nevyznám, ale to, co výše navrhuje pan Přeslička, mi připadá smysluplnné a pro termosolár (pokud funguje) by to neměl býti problém.
Pane Linharte, šel byste do toho?
Děkuji za odpověď.
Pane Ivík, my ten pokus dělali na úrovni bakalářské práce pro Jihočeskou univerzitu. Bude to tu publikováno tak do 2 měsíců. Včetně použité metodiky. Jistě chápete, že nemohu tyto výsledky vypustit dříve, než bude práce studentkou odevzdána. Byl jsem odborný konzultant. Metodu pana Přesličky musím odmítnout. Jde o to, že metoda je určena především pro hubení roztoče na zavíčkovaném plodu. Včely se stahují do podmetu, do oblasti nižších teplot. Zejména pak ty starší. Proto je třeba navrhnout pokus tak, aby bylo zejména prokázáno, že termosolár hubí roztoče pod víčky plodu. Tím zabíjí 80% roztoče hned první léčbou. A tam bohužel nelze očekávat spad ihned. Já navrhuji, aby se oponenti na tomto fóru domluvili a v léte můžeme klidně provést termosolární léčbu. Mohu Vám zajistit i ubytování a můžete u úlu třeba i nocovat, aby bylo jasné, že jsem tam ty roztoče nenasypal
Dokonce jsem ochoten jít až tak daleko, že si můžete dovést vlastní plodový zavíčovaný plást a ten si po ohřevu zase odvézt a spad z něj doma pozorovat. Vím, je to na štíru s veterinárními předpisy, ale vše v životě nese riziko.
Jinak mě mrzí, že se k mému návrhu na šlechtění včel skrze trubčice pouze vyjadřují klikači mínusů, kteří klikají na mínusy ihned, jakmile jde o můj příspěvek. A nevystoupí zde někdo, kdo má k problému co říci. Uvítal bych odborníka s genetickým vzděláním na úrovni doktorátu a výše, případně evolučního biologa. Je to velmi vážná věc co tvrdím a zasluhuje odbornou debatu. Aby z ní buď vzešlo že se mýlím a nebo, že se celé roky šlechtí úplně špatně a mýlí se jiní. Uznejte, že toto se dořešit prostě musí.
Ještě ka panu Přesličkovi: Ta poslední věta se mi včera k textu přilepila nedopatřením z rozepsaného a nezkontrolovaného textu. I nadále budu vůči Vám používat oslovení Pane. Neberte to tedy jako můj zlý úmysl. A přiměte moji omluvu.
A nebo řešení. Vyléčí se včelstvo s plástem plným roztoče. Pak se prostě jen otveřou buňky a uvidí se, zda je roztoč živý či nikoli.
Počúvajte pán Linhart, ak odpoviete konečne na položené otázky a doložíte ich nejakou relevantnou štúdiou, tak vám ten mínus nedám. Namiesto toho však popíšete mraky múdrostí, ktoré nie len že nepatria do tohoto vlákna, ale drvivú väčšinu hobby včelárov ani nezaujímajú!!!!
Linhartovo šlechtění přes trubčici znamená hledat varroarezistentní dělnici?
Pane Patko, my u nás v ČR máme jedno přísloví: Bez rozmyslu do práce, bez výsledku domů.
Není vůbec důležité, zda včelaře toto zajímá. Nebo, zda sem píši moudra atd. Má výzva byla adresována těm, kteří včely šlechtí, a jak jsem psal, mají genetické či evolučně biologické vzdělání. Jen ti jsou kompetentní o tomto diskutovat.
Paní Deboro, ano chápete správně. Dělnice totiž nejsou sterilní. Jsou podmíněněně sterilní. A sterilními je činí mateří látka. Když ji odstraníte, tak dělnice naklade vajíčka a z nich jsou trubci. Ti mají jen geny od této dělnice a jsou jí příbuzní ze 100%. Pokud použijete jejich sperma k inseminaci, pak máte jistotu přenosu žádoucích znaků dále. Jinak ji nemáte.
fakt je, že příroda nic nevyhodí bez užitku, v tomto případě ani tu genetiku korunované dělnice. To by vysvětlovalo inteligentní komunikaci genů, která by se fakt dala využít pro lokální páření princezen s trubčicí.
(18.01.2016 13:24)Kohout napsal(a): [ -> ]Tady už se to fakt magorama začíná hemžit.
..to si možno hovorí aj druhá strana
No vidíte paní Deboro, sice to vysvětlujete docela jinak než já, ale už se nehádáme. A to je fajn !
to je taky jiná baustelle.
P.Linhart, zapomněl jste zdělit kde se nacházejí Vaše úly v Olomouci v Botanické zahradě? U kterého včelaře?Ve středu bych se rád po nich
podíval.Určitě nás bude více které to bude zajímat. F.V.