Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Termosolární úl
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(03.07.2015 13:28)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]. . . .
Ale úplnou perlou je dotaz, proč pan Čapek vůbec fumigoval. Jako by mohl nefmigovat a léčbu odmítnout? To s rizikem, že dostane 50 000 pokuty za protivení se mimořádným veterinárním opatřením....Takže co s tím. Ode mě nejsou informace věrohodné a od těch kdo jsou s úly spokojeni také ne. Zdravé včely na promořené včelnici v kalamitním roce zřejmě nejsou tím důkazem, který má v očích mnohých význam. Dobře jim tak....

(26.06.2015 17:00)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Výrok: Já jsem člověk, který je zvyklí vzhledem k zaměstnání i k výchově všude dodržovat pravidla předpisy atd. Proto, dokud léčení teplem nebude oficiálně schváleno, je to pro mě nepřijatelné (i když funguje).

Reakce: Legislativa vždy pokulhává za vědou. ...... ..S roztočem je to stejné. Je to otázka volby. Užívat to co nefunguje a je povoleno, nebo něco jiného. To je otázka pro každého. Zákony ale nemají jen znění, mají také ducha. A duchem Veterinárního zákona je to, že je správné chovat zdravá zvířata. Proto není léčba ohřevem nic protispolečenského. Ostatně v zahraničí je to povolený způsob bez vedlejších účinků. A je ostudou, že u nás jedem jen na chemii.
No přátelé opravdu je ta diskuze lidově řečeno o ničem. Trošku mi to připomíná hon na lišku nebo na cokoli jiného. Stačí si osvěžit paměť a přesunout se do roku 2013, kdy jsme po letních vedrech neměli v úlech téměř žádné roztoče. Pro mne to je důkaz, že to funguje. Letos to bude, podle mne stejné Wink. Ne? Osobně si také nepořídím termosolární úl, jelikož na to nemám prostředky, ale pro mne je co do důkaz. Otázkou zůstane, jestli je to krok správným směrem? Na to nikdo neodpoví, pouze se to časem ukáže. Já jsem také spíše pro co nejméně technicky náročná opatření, ale pokud se tato technologie smrskne na minimum - co se týká nákladů, rušení včelstva a její dopad na budoucí potomstvo, tak proč ne.
Ještě k tolik diskutovaným medným výnosům:
Porovnání výsledků výnosů ve dvou úlových systémech: http://www.vcelarskenoviny.cz/kalendariu...-2004.html
Nejvyšší roční medný výnos je zde uváděn nad 33kg. Tedy shodou okolností tolik, jako dal letos můj termosolár na videu na vytáčení jediné. Bez odebírání medu z plodiště. Nyní by mělo být jasné, že výnosy včelstev jsou i u odborníků jiné (nižší), než se zde často uvádí. Budiž to dokladem toho, že pokud červový roj v termosoláru dal prokazatelně 20 kg medu na jediné vytáčení, pak byl na tom stejně, jako kmenová včelstva v úlech renomovaných odborníků....

A nyní si dovolím malé zamyšlení-na téže stránce je uvedeno:

Když jsme v roce 2002 na stránkách časopisu Včelařství poprvé prezentovali návod na včelaření ve třech různých úlových systémech současně, řada včelařů se na nás obrátila s přáním, aby každý z těchto tří respondentů rubriky Kalendárium prozradil, kolik medu je možné v tom kterém systému získat. Jakoby už neplatila ona základní včelařská poučka na toto téma, že ?úl medu nepotí?. Ten přece nemůže medný výnos ovlivnit pozitivně, ale pouze negativně, protože hranice maximálně možného výnosu je dána nabídkou nektaru a medovice v přírodě. Rozdíl mezi touto nabídkou a konečným množstvím vytočeného medu, je sladina, která nemohla být do úlu donesena a zpracována v důsledku např. špatného počasí, nemocí včelstva, jeho nevhodné genetické výbavy, nedostatečné síly, ale také např. malého úlu. Naše včelaření pak je úspěšné natolik, nakolik nebudou naše včelstva omezována zmíněnými faktory (včetně úlu) ve využívání nabízeného sladkého pokladu přírody.

Souhlasíte s tím, že může úl ovlivnit výnos pouze negativně a nikdy ne pozitivně? Já nikoli. Protože úl může mnohé.
Dodat včelám vodu, ohřát je a omezit tím jejich upracování a prodloužut dožití, omezit medné ztráty, urychlit jarní rozvoj, ohřevem poskytnout termoterapii Nosema apis a nově také hubit roztoče.
A co Vy, souhlasíte s panem Ing. Čermákem, že úl nemůže medný výnos zvýšit? Je opravdu jedno v čem včelaříme?
Opět o ničem. Pouze zdůvodnění jak je termosolár nepostradatelný z Vašeho pohledu.

Kdy konečně napíšete -termosolár...x kg medu, vedle stojící nezateplený.....x kg a další zateplený ...x kg k danému datu.
A ještě lepší, když to bude po 5 úlech. To samé s VD.

Na to již čekáme 2 roky. A nemuseli by zde být, neplodné úvahy.
A ještě připište:
- u termosoláru jsem prostál xx hodin
- u nezatepleného ...
- u zatepleného ...

(03.07.2015 13:20)joer napsal(a): [ -> ]A co vyzkoušet tohle, dle autora vynálezu si to může každý vyrobit sám. Termoterapie včel
Také na první pohled dobrý nápad ale roztoč se v převážné většině případů skrývá mezi tergity (dokonce existuje statistický výčet jeho pozic na včele) a tam je dobře ukryt. Nědy jej kouká jen nepatrný proužek. Na Vigorbee je fotka.
Takže tento způsob terapie bude jen omezeně fungovat.
(02.07.2015 17:08)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Takže trvám na tom, že roje běžně nedávají 20kg medu, v běžných podmínkách a úlech.

Však v těch vašich solárkách taky běžně ne.

kmedubezjedu napsal(a):Pro zajímavost dodávám, že v podobně uspořádaném úlu na bázi plodiště v jenom velkém nástavku, byl panem Jindřichem Medunou dosažen výnos 20kg medu u dosti pozdního roje, usazeného počátkerm června téhož roku. Článek byl otištěn ve Včelařství.

Jedna zajímavost není běžně.
Moje úle majú skleníkový nadstavok na ohrev úľového priestoru v predjarí už 13 sezón. Po tých 13. sezónach zodpovedne prehlasujem, že skleníkový nadstavok je v predjarí nepotrebný a z dôvodu veľkých rozdielov vonkajšej teploty počas dňa je nepoužiteľný. Vôbec to s tým ohrevom úľového priestoru tak nefunguje ako je to tu idealisticky popisované. Včely, ktoré prežili zimu, majú svoje priority a k tomu potrebujú čas 21 dní po prvom jarnom prelete, dostatok zásob v úli, dostatok peľu, vody a slnka v prírode a nie termosolárne ohrievanie úľového priestoru. Navyše, termosolárny úľ, o ktorom sa tu bavíme, nedokáže v predjarí udržať stabilnú teplotu 36°C, ale vyvíja za slnečných dní teplotu oveľa vyššiu ako 40°C, čo je vo včasnej jari pre plynulý a bezpečný rozvoj včelstva nežiadúce a priam nebezpečné. Moje včely v tenkostenných jedenásť rámikových JU-čechoslovákoch, bez akéhokoľvek skleníkového nadstavka s termosolárnym ohrevom, narastú každú jar do troch a štyroch nadstavkov s výškou rámika 30 cm.
V mojej lokalite sa včely roja asi od 20.mája do 10.júna. Primárne roje dokážu po letnom slnovrate ešte doniesť 20 kg medu, ak počasie praje a majú z čoho. O sekundárnych rojoch sa to už povedať nedá. Máme tu jedno veľké svi nstvo modernej doby. Zmulčované lúky totiž nemedujú.
(03.07.2015 13:10)Roman Linhart napsal(a): [ -> ]Něco k zamyšlení pro teplý letní den:
Byl jednou jeden tenkostěnný úl vzor Amerika. Pak vedle polystyrenový úl vzor pan Ing. Smělý. A vedle nich má těžká termosolární předražená krabice. Byl březen a venku 12°C ve dne a 4°C v noci. Všechna včelstva dostala v podletí 20kg cukru a spálila do květu lísek asi 6kg. Zbylých cca. 15kg zásob bylo v každém úlu připraveno pro předjarní plodování. Včely počaly plodovat a musely ohřát v březnu plodové těleso na nejméně 33°C. To v každém úlu. Jenže v úlu tenkostěnném je to problém. Ohřívejte něco na 33°C, vedle 15kg zásob ohřátých na asi 8°C. Navíc Vám většina tepla rychle uteče a tak se topí pánubohu do oken. V úlu polystyrenovém je to lepší. Tam je plodování rychlé, díky jeho schopnosti šetřit teplem. Ale i zde včely ohřívají jen plodové těleso. Zbytek úlu je podobně studený, jako plásty v úlu tenkostěnném. Také zde tedy včely čelí velkému teplotnímu gradientu. Sluneční teplo nemá šanci takový úl ohřát, protože polysteren izoluje oboustranně. Tento úl je totiž termoboxem. Navíc pan Ing. Smělý správně říká, že je nutno takto vedená včelstva napájet. Což zabírá čas a tak pan Ing. uvádí, že tyto úly jsou pro intenzivní včelaření v malém. Sám jich má tuším méně než 10. Má předražená krabice funguje v předjaří takto: Jakmile v březnu zasvítí slunce, celý vnitřek úlu se bez jakéhokoli přispění včel (nejen plodové těleso jako v úlech jiných ) ohřeje na 20°C a více. To má zásadní dopad na rychlost rozvoje včelstev. Ta pak dávají nad 30kg medu na první vytáčení s jistotou (vím-mnozí zde mají více Smile ). A pokud toto ještě jedou zopakují a dají za rok 60kg medu, prodáte ho za jen 120kč/kg (opět se držím s cenou nízko), pak máte v ruce 7200kč. Přitom oněch 60kg medu je údaj velmi střízlivý a platí pouze pro nekočující včelaře. Takže tento úl má schopnost zaplatit se velmi brzy. Již v roce jeho osazení včelami.
Na závěr k panu Loukimu, který uvádí: ale první oddělky co v roce dělám, mi jsou schopny 10 až 20kg donést, tak proč by né roj.......
To máte tak pane Louki-první oddělky se dělají v květnu na počátku květu řepek. Maximálně na konci květu řepek. Od počátku sílí, protože mají plod. Já ale hovořím o červnovém roji vysypaném na holé mezistěny, tedy bez plodu a proto slábnoucím. Nesrovnávejme tedy dva úplně jiné případy. Není to zde vhodné.

Nehnevajte sa,

ale už tu začínate opisovať veci, ktorými môžete ohúriť jedine tak tých, ktorí "včelária" krátko. Nikto sa tu s Vami neprie o rýchlosti rozvoja a všetkých tých teoretických blábolov okolo. Prax však naivných včelárov rýchlo prekvapí rôznorodosťou znáškových, klimatických, materiálnych a ďalších pomerov ( o ktorých sa tu zbytočne rozpisovať nejdem).

Sústreďte sa prosím na to, čo bolo pre väčšinu včelárov najzaujímavejšie - hubenie roztoča bez jesennej liečby ? Zvládne toto ten Váš úľ???? Ak budem musieť aj na jeseň liečiť, tak je to pre mňa zbytočná investícia. Všetky ostatné "výhody" vieme dosiahnuť aj bez tohto špeci úľa. A konečne sem pripnite cenník: dno - nadstavok - strecha. Všetko ostatné je xyz strán zbytočností !!!
Chlapi klid za chvíli tu bude hodně zpráv o Termosolárním úle. Je totiž beznadějně vyprodaný a firma nestačí vyrábět, tak to alespoň stojí na k medu bez jedu. Takže ti co na úl čekají nebo měli štěstí a už ho mají jistě dají vědět co a jak. Nerad píši něco co není čistě o včelách. Protože je fakt, že je to mlácení prázdné slámy. Proto klid a ke včelám.
Ten název domény, to je reklama sama o sobě. Wink To prstě musíte mít aby od vás zákazníci kupovali med bez plynové masky a gumových rukavic.

Vždycky si na to vzpomenu, když mě někdo okřikuje abych nebyl upřímný, když mluvím o medu nebo o včelařích. Smile

Neřekl bych, kdyby autoři prokázali, že s jejich úlem není třeba dát do úlu celý rok žádnou chemii.
Vidím, že se tato diskuse zvrhává a mnozí se chovají až agresivně. Nehodlám riskovat, že někomu v tom dnešním horku (my máme 31°C) praskne žilka. Proto ji ukončím tím, že Vám povím, jak to s tím termosolárním úlem vlastně je:

Víte, on neexisteuje. Je to produkt mého chorého mozku a jen si z Vás i patentového úřadu dělám legraci. Jak správně píše pan Bencůr, teplo není pro včely v předjaří limitujícím faktorem jejich rozvoje a včelstva v horách se proto vyvíjí stejně rychle jako ta v nížinách. Také včelstva ve stínu jsou na tom s vývojem stejně, jako ta na slunci. Termoterapie sluncem je samozřejmě úplná hloupost. Snad jedinou možnou cestou je foukání do včel fénem z kadeřnictví. To je ta pravá cesta hodná génia - budem včely fénovat. To video s termosolárem za léčby je samozřejmě podvrh. Není přece možné takto plodiště ohřát, když to odborníci na fénování včel vylučují. Chemická léčba je rozhodně nutná, protože roztoči ohřev nevadí. Při termoterapii totiž hromadně umírá plod a roztoč přežívá. Medný výnos nezávisí na síle včelstva, takže urychlení jarního vývoje není ničím zajímavé. Vždyť i roje Vám některým dávají více medu, než kmenová včelstva profíkům.

Takže sečteno a podtrženo:
Dnešní stav je optimální a chemická léčiva jsou OK.
Šlechtění je slibná cesta, protože už s ním máme za 20 let výborné výsledky a kdo chová varroatolerantní včely, léčit ani nemusí
No a výborné jsou úly tenkostěnné a nepo polystyrenové.

Takže nyní sdílíme totožný názor a není tedy o čem se tu handrkovat. Konec konců vše nové je špatně a je to podezřelé. Takže k čemu nové teorie, úly a metody ! Jdu k vodě a Vám to doporučuji taky. Pěkné prázdniny mudrcové Smile R.L




Nyní už konečně sdílíme stejný názor a toto vlákno může pokojně skončit.
Bez kritiky a sebereflexe není možné úspěšně tvořit. To platí ve výzkumu, vývoji ale i v kultuře nebo politice.
Tak, teď jste tomu ale, pane doktore, dal korunu ... to jste své věci fakt pomohl ... No - a ještě si stěžujete, že se tu někteří chovají agresivně. A pak napíšete tahovýhle text ... Pasivní agrese ja také agrese. Škoda, zatím to byla pro mne třeba cenná debata.
Řada kolegů zde položila dosti zásadní otázky, ale odpovědi nedostali.
Myslel jste opravdu otevření tohoto tématu jako vzájemnou debatu? Nebo byl záměr jiný?
Jiří
Takto by se neměl žádný prodejce, výrobce, dodavatel atd. k možným zákazníkům chovat.
(proto dávám mínus)
Naopak páni kolegové. Pan doktor projevil jistou dávku nas.....ti ve směsi s anglickým humorem. Osobně se divím, že se s takovou vehemencí a trpělivostí snaží až do zblbnutí přesvědčit o své pravdě všechny nevěřící. Já bych takovou trpělivost neměl. Je již nepsanou známou pravdou, že nejvíce o věci "vědí ti, kteří ji nevyzkoušeli a jenom si myslí". Avšak na druhou stranu, termosolár, chápu-li to správně je stavěn pro jeden konkrétní typ úlu, není univerzální a v nynější přehršli všech těch langů, optimálů, BVD, dadantů, eurodadantů a co já vím jakých ještě ... je v podstatě nepoužitelný a tudíž se ani nemůžeme divit, že je zde tolik těch, kteří vědí, že nemůže fungovat, protože i kdyby chtěli musí koupit celý úl/y a naučit se jinou technologii chovu a to není při zažitých stereotypech žádné oné. Asi bude pravdou, že doma není nikdo prorokem. Zvláště ne v české kotlině. Takže ??? Co s tím uděláme pane doktore a páni nevěřící kolegové?
JK
Nic Pepo.
Dokud nebudou alespoň trochu relevantní výsledky pokusů, nemá cenu se o něčem iluzorním dohadovat.
Docela by mě zajímal rozdíl mezi termosolárním úlem pana Linharta a mým obyčejným optimalem z 25 mm stěnou z poctivého dřeva, natřenou tmavší barvou a postaveným na přímém slunci při teplotě 35 stupňů Celsia ve stínu, které tu o víkendu budou panovat. V úlu samozřejmě nemám žádná čidla, každopádně by mě právě vývoj teploty zajímal. Stále si myslím, že termosolár jde udělat nějak jednodušeji.

Když zde pan Linhart stále odkazoval na včelstvo žijící 7 let pod plechem, nikdy se nezmiňoval, že každé léto plech oddělal a nasadil střechu na ohřev. Tedy sám tvrdil, že včelstvo přežilo 7 let bez chemie jen s pomocí termoterapie slunce. Z toho tedy vyvozuji závěr, že řešením je termosolární léčba. Ovšem jak ji provedeme, je to jen na nás. Jedna z metod už existuje, a to je termosolární úl dle pana Linharta. Ovšem já se stále domnívám, že existuje i jiná cesta, třeba jen mít včelstva pod plechovou střechou, jak to bylo v případě již zmiňovaného včelstva. A nebo stačí jen natřít úly černou barvou Big Grin Zkusili jste to? Proč by to nemohlo fungovat?? Třeba zjistíme, že na to, abychom dosáhli stejného výsledku jako pan Linhart, nepotřebujeme úl za 8k.....

Vždyť termosolární úl je jako tavidlo na vosk s poměrně špatnou účinností, no a kolik máme výrobců tavidel a kolik se používá různých materiálů a výrobních postupůConfused
Pane Křapka, vím co s tím uděláme:
Doma opravdu není nikdo prorokem a bez urážky jsem nabyl dojmu, že diskuse dále nemá cenu. Jen malý příklad: Termosolár se vyrábí na mírách 39x24, 39x30, 39x27,5, 37x30, Langstroth i Dadant. Případně na B míře pro Slovensko. Lze ho vyrobit na jakékoli míře, pokud nejde o nízké rámky-z konstrukčních důvodů. A jak vidíte, stále i Vy sám (ačkoli jste zde asi nejméně zaujatý) nepravdivě tvrdíte, že se tento úl vyrábí jako něco zcela odlišného a speciálního. Pan Frojta se zase domnívá, že pokud ohřeje povrch tmavého tělesa (úlu), ohřeje také vnitřek jeho plodiště. Nebere v úvahu, že teplo je v takovém případě vyzařováno do prostoru a jen v malé míře do vnitřku úlu. Dřevo je totiž tepelný nevodič a tento princip zkrátka nefunguje. Pana Vocha prosím, aby si uvědomil, že zdejší diskutující nejsou mými zákazníky a nebudou jimi nikdy. Tento úl patří do rukou duševně mladým lidem, kteří mají rádi experimenty a jsou ochotni pro zdraví včel a medu přehodnotit to, co dosud o včelách a včelaření vědí. Já jsem si velmi dobře vědom toho, že zákazníci se budou rekrutovat zejména ze zahraničí. A již se tak děje. Dokonce jsou v Rakousku včelaři vyvedení z míry tím, že tento úl nelze koupit v jejich prodejnách a to ani v Německu. To je mate, protože nás považují za banánovou republiku a diví se, že něco tak unikátního vzniklo v ČR. Také proto jsem musel ukázat funkčnost úlu také světové agentuře Reuters, která o tomto úlu natočila krátké video. To již oblétlo svět. Na toto fórum jsem původně vstoupil na pozvání jednoho z Vás. Ačkoli je mi opakovaně a nepravdivě podsouváno, že jsem toto vlákno založil. Chtěl jsem zde jen vysvětlit, jak se věci mají. A také formou videí doložit, že úl funguje. Aniž bych očekával, že si ho pan Bencůr koupí Smile Doložit dlouhodbá srovnání s úly běžnými nemohu. A nebudu Vám v tom lhát. Je to nové a mohu pouze doložit že funkční. Není to ale staré a tedy klasické a stovkami lidí ověřené. Ale setkávám se zde s takovou vlnou odporu, že si musím položit otázku, zda mi to stojí za to. A popravdě-nestojí. Včelařství nás má bavit a sjednocovat. Ne naštvávat a rozdělovat. Proto si půjdu svou cestou a Vy jdetě tou svou. Bude to tak nejlepší.
Však kdybyste na fórum nevstoupil, jistě by se vaše úly prodávaly i u nás.
Definujme si tedy po emotivním příspěvku R. Linharta, jenž ze zatím celkem věcné diskuse udělal tak trochu emotivní bramboračku, co znamená sloveso "sjednocovat" ve větě, že "včelařství nás má sjednocovat".
Tady vidím širší přesah týkajicí se i debat o budoucnosti celého oboru, který máme tak rádi.
Má být včelaření, tedy jen prostý fakt, že chováme včely, opravdu tím, co nás má sjednocovat? Nebo by nás měla sjednocovat férová debata o všem, co nás v oboru zajímá? Že se vzájemně repektujeme a uznáváme a snažíme se o to, ay nás ta debata pak posouvala dál?
Tak to snad aspoň trošku na tomto foru funguje. A rozhodně to funguje, kdykoli se s kolegy sejdeme a mluvíme spolu. Klidně se můžeme přít a říkat si zcela rozdílné názory. Zhádáme se, ale doma si to pak přebereme a v mailech později upřesníme ... Tenhle modus se mi velmi líbí!
Ale nepokoušejte se nám, pane doktore, vnucovat, že už jen fakt, že včelaříme, nás nutí být jednotnými v názorech. To je ... No, řadši to ani nenapíšu, abych zase nedostal nějakou nálepku od těch, co jim chybí věcné argumenty a kopou pod pás ...
Jenom dodám, že jsem uvažoval, že bych si Váš úl pořídil (bez ohledu na cenu, již zatím stále neznám), ale po tom, co jste zde předvedl, jsem to přehodnotil ... I tak díky za debatu.
Ještě dotaz: Jak to tedy hodnotí Jndřich Meduna, na jehož testování se tak často odvoláváte? Píše sem rozličné zkušenosti a názory (což oceňuji, ač spolu vedeme časté polemiky), ale na toto téma jsem zatím jeho příspěvek nezaznamenal. Dovoluji si tedy o něj Jindřicha požádat.
Uvědomuji si, že to vše zde píšu docela natvrdo a jsem ochoten riskovat i to, že opět budu ustanoven za "agresivního".
Jiří
Referenční URL's