Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
No a je to tady, dve tema, tak zacneme od znova:: viz namety na zlepseni fora,..HuhSurprised

zkus zde,.tvorba oddelku,,
(08.01.2013 22:03)far_mar napsal(a): [ -> ]Mám dva tenkostenné úle B-10 , v prvom na jeseň desať obsadených rámikov celková váha v zač. novembra 30 kg, v druhom osem obsadených rámikov váha 32 kg (B10 tenkostenný medník, dno, strecha). V obidvoch úľoch vlaňajšie matky.
Ako mám postupovať, aby som odchoval čo najväčší počet odložencov schopných prezimovania?

Priateľu,drž im prsty nech prezimujú,dostaň ich do sily a potom sa ozvi!Wink
far_mar napsal(a):Ako mám postupovať, aby som odchoval čo najväčší počet odložencov schopných prezimovania?

Záleží na tom, co myslíte pod pojmem" co největší počet" a také na tom, zda ze současných dvou včelstev chcete mít med, nebo jste ochoten ho oželet.
Pokud chcete med, můžete včelstva rozmnožit v tomto roce celkem na 6 - 7.
Pokud ne, může to být až okolo 15 silných podzimních oddělků.
Takže, nejprve, jaký je plán?
Ak si mám vybrať, radšej kúpim nové úle, ako medometO).
Desať silných rodín mi stačí.
Z dvoch vcelstiev desat silnych asi nespravis, ale desat zivotaschopnych ano.

Takze zacnes koncom aprila - vezmes z vcelstva dva ramiky z plodom a dva ramiky krycie ( vsetky odoberane raniky musia byt obsadnute vcelami ) a das ich do noveho ula. Tu si vychovaju matku, ktora zacne po ca 4 tyzdnoch klast. Uvedeny postup sa da opakovat kazdych 14 dni.
Po slnovrate uz odlozence nerob.
Ak netrva vydatna znaska ( repka, agat ) treba stale prikrmovat - aj povodne vcelstva ( potrebujes vela plodu ) aj odlozence ( musia rast ).
(09.01.2013 18:20)Matej1 napsal(a): [ -> ]..... Takze zacnes koncom aprila - vezmes z vcelstva dva ramiky z plodom a dva ramiky krycie ( vsetky odoberane raniky musia byt obsadnute vcelami ) a das ich do noveho ula. Tu si vychovaju matku, ktora zacne po ca 4 tyzdnoch klast. Uvedeny postup sa da opakovat kazdych 14 dni.....

Musím docela hlasitě protestovat. Tohle je způsob, který velmi spolehlivě kmenové včelstvo praktiky zlikviduje.
 1. Koncem aprila - tedy dubna se totiž přezimované včelstvo nachází v hodně kritickém stavu. Zimní generace totiž valem - den za dnem po desítkách odchází, ale ta letní je ještě z velké většiny pod víčky. A tu jim chceš vzít? Co tam proboha zůstane??????
 2. Nic nepíšeš o tom, z čeho si vychovají matku - tedy z otevřeného plodu? Počítejte se mnou - nejrychlejší matka bude ze 3. denní larvičky - ta se líhne za dalších 10 dnů (tedy 16 - tý den), dalších cca 10 dnů trvá, než položí první vajíčka. A než se z nich začnou líhnout první včely, uplyne dalších 21 dnů, tedy min. 41 dnů od vytvoření oddělku. To staré včely (ve velkém procentu ještě zimní), které jsi tam v době vytvoření v oddělku dal, už zde dávno nejsou a ty dva rámky plodu mají docela problém. Dobu bude opět trvat, než se to nějak zmátoří, lhostejno, zda bude snůška, nebo budeš intenzivně krmit.
 3. Pokud z kmenového včelstva odebereš každých 14 dnů další oddělek, docela slušně mu znovu "pustíš žilou".
Osobně bych to řešil trochu jinak.
 1. Podle podmínek bych počkal tak na 1/2 - 2/3 dobu snůšky z řepky. V tuto dobu bych nejprve přelarvoval, nebo si obstaral otevřené matečníky tak, aby se líhly někdy koncem květu řepky. Někde to bude 20. května, jinde o několik dnů později, to podle nadmořské výšky. Tím dopřeješ přezimovanému včelstvu čas, aby nakladlo podstatně větší plochy plodu, vyměnilo zimní generaci včel za letní a patřičně zesílilo.
 2. Pak z něj můžeš s klidným svědomím vytvořit klidně 3 oddělky najednou. To už to unese, naopak, třeba tím zlikviduješ rojovu náladu, čímž získáš mnoho včel, které za normálních okolností odejdou "na švestku".
 3. Utvořil bych ty oddělky ale tak, že bych dal klidně jen jeden rámek plodu a doplnil včelami na 3 rámky - ne silnější. Ten oddělek má totiž prvních cca 14 dnů na to, aby pouze vychoval matku a připravil ji ke kladení. Nějaká velká masa včel je tam tedy celou tu dobu jaksi zbytečná.
 4. Ve chvíli, kdy nová matka v oddělku začne klást, bych ho teprve posílil jedním rámkem zavíčkovaného plodu z kmenového včelstva. To není nijak zesláblé, proto matka klade o sto šest. A to ještě jednou (tedy tvorbu oddělků) v odstupu cca 14 dnů zopakovat. Kmenové včelstvo tím bude prakticky pouze v síle oddělku.
 5. Jak na kmenovém, tak na oddělcích musí "stát" cukr!!!!!! Pokud budou mít problémy se zásobami, půjde to celé do kopru. Kmenové včelstvo to sice nějak přežije, ale oddělky mohou klidně padnout hladem. Viz téma Péče o oddělek.
 6. Neuvažoval bych o tom, že budeš mít z jednoho přezimovaného včelstva do zimy víc, než 3, max. 4 včelstva celkem, tedy to kmenové +3. Ono totiž zdaleka vše nevyjde (počítej klidně 1/3 na ztráty), i když tím, co nevyšlo, můžeš posílit ty zbývající. Jinak zazimuješ velké trosky a ty mohou přes zimu klidně padnout.
Možná by bylo ještě lepší domluvit se s nějakým chovatelem, aby Ti zhruba na první dekádu června zajistil oplozené matky. To by to celé šlo ještě podstatně rychleji. V tu chvíli bych to možná na nějakých 5 včelstev z jednoho viděl reálněji.
iRP
Vazeny pan Pesek,

ak niekomu nieco radim, tak som aj skusil, alebo skutocne robil.
Far_mar, ktory sa pytal, predsa akceptoval, ze bude v danom roku bez medu.
To ze Vy vcelarite v vyse 500 mnm, neznamena, ze tam vcelaria vsetci. ( s tym suvisia terminy )
Vami navrhovany postup je pre zaciatocnika zbytocne komplikovany - pridavanie matky, al. Mb.
Ste azda chovatel matiek ? Smile
Vedieť načasovať tvorbu odložencov na ten správny termín bude zrejme veľmi rozdielne najmä s ohľadom na nadmorskú výšku a silu prezimovaných včelstiev.Osobne si myslím-pre far_mára,že sa ženie zbytočne rýchlo a z dvoch rodín spraviť 1O nebude vôbec jednoduché s ohľadom na to,že nie sú k dispozícii žiadne voľné plásty,teda na začiatok lež nové matky začnú klásť, má k dispozícii plásty len z kmeňových včelstiev.Osobne, aj napriek tomu že som vo výhode o skúsenosti, by som do toho takto nešiel.Volil by som cestu z jedného kmeňového dva odložence,čo dáva dokopy s produkčnými včelstvami 6 rodín,čo je na začiatočnika tak akurát a je možné,že pri tomto rozšírení bude aj nejaký vlastný med aspoň k vianociam,čo poteší.Niekedy o niečo menej je často viacej a človek predíde zbytočnému stresu a sklamaniam a je dosť pravdepodobné,že nejaký roj sa bude dať zohnať od kolegu včelára,takže úle by prázdne nemuseli zostať.
Osobne začínam s prípravou pre tvorbu odložencov už okolo 20-25 apríla podľa počasia a sily Uvediem jeden zo spôsobov, ktoré som praktizoval.Z včelstva odoberiem matku aj z 2 rámikmi plodu a urobím mini odloženec.V chovnom včelstve si vyberiem rámik z najmladším plodom a prevediem oblúkový rez.Po 3-4 dňoch zruším všetky MB na ostatných rámikoch a na rámiku s oblúkovým rezom vyjednotím MB.V tomto termíne ktorý mám takto načasovaný, rozširujem a prevesujem aj zaplodované rámiky do medníkov nad mriežku u ostatných včelstiev.Za ďalších 6-7 dni robím odložence,čo mi časovo vychádza na termín 5-10 máj podľa situácie.Z medníkov odoberám zaplodované plásty na ktorých už včely nemajú na čom zahájiť náhradný chov a robím odložence s 3-4 plodovými rámikmi + zásobné plásty.Medzi plodové rámiky vkladám do rozšírenej uličky z chovného včelstva vyrezanú 10-12 dňovú MB.Takže to je v skratke všetko,ako by mohol eventuálne začiatočník jednoducho postupovať a rozšíriť počet včelstiev,ale ako som už písal,z 1 včelstva urobiť 2 je vrámci okolností ktoré sa môžu vyskytnúť, s čím súvisí najmä nedostato súši,tak akurát.Já osobne tvorbou odložencov riešim najmä rojovku a to odobratím matky produkčnému včelstvu výmenou za 10 dňovú MB u včelstiev kde viem, že to bude zrejme horieť,ale to už je o inom.
(10.01.2013 7:54)Matej1 napsal(a): [ -> ]...
ak niekomu nieco radim, tak som aj skusil, alebo skutocne robil.
Far_mar, ktory sa pytal, predsa akceptoval, ze bude v danom roku bez medu.
To ze Vy vcelarite v vyse 500 mnm, neznamena, ze tam vcelaria vsetci. ( s tym suvisia terminy )
...

Ak radíš konkrétně Far_marovi, co myslíš? Včelaří 150 - 220 m.n.m. nebo 520 - 580 m. n m. nebo 800 m.n.m.?

Prosím, moc se přimlouvám, aby aktivně přispívající uživatelé uváděli podmínky ve kterých včelaří (raději i do svého podpisu). Přinejmenším se tak možná předejde průserům při dobře míněných radách.
O tom jak a kdy utvořit oddělek aby z něj bylo pořádné produkční včelstvo je tu napsáno dost a dost.Přitom základ je velmi prostý.
 1. co nejdříve(jak dovolí stav včelstva ze kterého je tvořen),čím silnější oddělek tím rychlejší růst .
 2. oddělek k již oplozené matce - ůspora tak ceného času
 3. nesmí trpět hlady a mít včas dost místa k růstu - krmit,rozšiřovat.
Vcelku nic složitého.Big Grin
Já loni rozmnožil díky mé nezanalosti dle plánu - původně dva přezimované oddělky a dnes dvě zazimovaná včelstva a šest oddělků. Kdybych se chtěl dostat mermomocí na celkový počet 10, tak bych po vytočení medu jednoduše rozdělil ta dvě včelstva na poloviny a bylo by to. Situaci popisuji v tématu "rozšíření počtu včelstev". Takže za mě ze dvou 10 je úplně v pohodě. Doporučuji začít s chovem matek - není to nic složitého.
Každopádně nechat včelstva růst a když už budou pribývat pře očima, tak začít dělat oddělky.
(10.01.2013 20:56)Josef Skala napsal(a): [ -> ]O tom jak a kdy utvořit oddělek aby z něj bylo pořádné produkční včelstvo je tu napsáno dost a dost.Přitom základ je velmi prostý.
.....
2- oddělek k již oplozené matce - ůspora tak ceného času
....

Souhlas se vším, jen ta dvojka. Smile

Na to jak si začátečník sežene co nejdřív kladoucí matku by snad mohlo být spec. vlákno.

To je většinou problém i pro mnohdy pokročilé.
(10.01.2013 23:12)S-ladek napsal(a): [ -> ]Já loni rozmnožil díky mé nezanalosti dle plánu...

Když to po sobě čtu, tak musím dodat - že mým příspěvkem jsem nechtěl kritizovat rady kolegů, říkám tím jen to, že minulý rok byl pro mě první a včelstva mi doslova kypěla před očima a já se bál rojení, tak jsem dělal pořád oddělky. Nakonec se jedno přeci jen vyrojilo.

Tento rok mám za úkol udržet včely v úle bez oddělkování a mít více medu, Tak doufám, že se mi počet včelstev opět nezčtyřnásobí Big Grin.
Jak získat matky do brzkých oddělků?Ani v tomto nevidím nijak závažný problém.První oplozené matky z malé série mívám mezi 15-20 květnem což je u mne vhodná doba na tvorbu oddělků a tuto dobu považuji za vhodnou pro zdárný rozvoj.Pokud tedy odečtu zhruba 30 dní začínám kolem 15-20 dubna.První matky začínám chovat na rozděleném včelstvu pro chovatele s více včelstvy žádný problém pro ty z méně se dá chov řešit i jinak.První matky pro brzké oddělky dávám vylíhnout a oplodnit do malích oplodňáčků ,nakonec jich nepotřebuji až tolik ,tento malý odběr včel samotné včelstvo nijak nepocítí.
S-ladek napsal(a):Tento rok mám za úkol udržet včely v úle bez oddělkování a mít více medu,

Podívejte se na vlákno Metoda LBV
(10.01.2013 23:12)S-ladek napsal(a): [ -> ]Já loni rozmnožil díky mé nezanalosti dle plánu...

Já díky své blbosti dokonce nad plán. Původně jsem chtěl označit loňskou matku a skončilo to šesti oddělky zazimovanými na třech nástavcích.
(10.01.2013 23:59)KaJi napsal(a): [ -> ]
(10.01.2013 20:56)Josef Skala napsal(a): [ -> ]O tom jak a kdy utvořit oddělek aby z něj bylo pořádné produkční včelstvo je tu napsáno dost a dost.Přitom základ je velmi prostý.
.....
2- oddělek k již oplozené matce - ůspora tak ceného času
....

Souhlas se vším, jen ta dvojka. Smile

Na to jak si začátečník sežene co nejdřív kladoucí matku by snad mohlo být spec. vlákno.

To je většinou problém i pro mnohdy pokročilé.

Pokud chce někdo brzy kladoucí matku, může si sehnat i loňskou, nikde není psáno, že to musí být na letošní matce. Pan Cimala prodává loňské matky, já toho při tvorbě oddělků využil, jen jsou trochu dražší.
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v jakém rozsahu dojde k oslabení včelstva po vytvoření oddělku.Jak se úbytek včel projeví na medonosnosti a životu včelstva?

Děkuji za odpověď.
Ako je známe,oddielky by sa mali robiť v čase "pretlaku" mladých včiel-mladušiek-kŕmičiek v úli /materskom včelstve/ a zaviečkovaného plodu.Dôvod je jasný-pre veľké množstvo zaviečkovaného plodu mladušky-kŕmičky nemajú kde míňať výlučky hltanových žliaz-kŕmnu kašičku,tak sa ňou kŕmia navzájom.Skrmovanie kašičky má vplyv na vaječníky robotníc,dochádza k zdureniu vaječníkov robotníc a tým dochádza k vytváraniu rojovej nálady vo včelstve.Vieme,že rojenie je pre včelára neekonomické,preto sa mu snažíme predchádzať.
Jednou z metód predchádzania rojovej nálady je tvorba odložencov.To znamená,že odloženec treba vytvoriť v určitom predstihu,aby nedošlo ku vzniku rojovej nálady.
Odobratím jedného-dvoch rámikov obojstranne zaviečkovaného plodu vytvoríme nové včelstvo pridaním zrelého matečníka pred vyliahnutím,alebo pridaním mladej oplodnenej matky.Prázdne miesta po odobratých rámikoch nahradíme rámikmi s medzistienkou.Včely medzistienky za dva dni vystavajú a matka má miesto na kladenie vajíčok.
Ak sa vo včelstve z ktorého sme odobrali plod neschyľuje k rojeniu a plod už nechceme odoberať,prevesíme znova dva obojstranne zaviečkované rámiky do medníka,znova pridáme rámiky s MS,včely ich znova vystavajú a už máme aj 40%-nú výmenu diela a včelstvo ani nezbadá,že sme mu odobrali dva rámiky plodu na odloženec.
Ak sa už toho roku v tomto včelstve nezvrhne k rojeniu,tak mám "odrojené" bez toho,aby som sa škriabal po stromoch,mám novú rodinu a ešte aj obnovené dielo v materskom včelstve.
Tak to byla skutečně vyčerpávající odpověď.Děkuji.Ještě mám malý dotaz v jakém období by se měli oddělky vytvářek ( červen,červenec?) resp. jak se pozná na aktivitě včelstva ona rojová nálada,abych se mohl pustit do díla?
Referenční URL's