Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Souhlasím s kolegou Konvičným, u jehlové poklopky resp. s přidáním neoplozené matky do cizích včel je vždy problém a nejisté přijetí. Proto nechápu k čemu by mi bylo více neoplozených matiček v jednom včelstvu.Neoplozené matky jdou přidat do oplodňáčků spolu s narkotizací včel. Je to ale trochu prasečina, včely se poblijí, pokálí a pod. Není nad to přidat zavíčkovaný nebo otevřený matečník do oddělku. Jsem ale spíše pro přidání matečníku tesně před vylíhnutím. Pak je matička ve "svých " včelách.
Může matečníky z plástu vyříznout a rozdělit. Do V= okolo matečníku, cca 5-7cm vysoký Na nové plásty se dá Véčko s matečníkem připevnit 40cítkou hřebíkem.

Já to klidně dělám, když se mi dobré včely vyrojí kvůli mé blbosti - málo místa atd.
Dobrý den jsem začínající včelař a dostal jsem 3 silná včelstva s nástavkovými úly r.m 39 x 24. Koupil jsem si dalších 5 úlů a chtěl bych rozšířit chov. Jeden úl jsem již zaplnil 14. 5. rojem z vlastních včel. Asi před 14 dny jsem se pokoušel o vytvoření oddělku a to tím způsobem, že jsem vzal plodový plást s jedním zavíčkovaným matečníkem a vložil jsem ho do nového úlu. K němu jsem přidal souši naplněnou vodou , plast se zásobami a dvě mezistěny. Úl jsem dal stranou a na den jsem ho uzavřel. Při dalších kontrolách jsem zjistil, že včelky z úlu nelétají a jen papají zásoby. Vystavěli z poloviny jednu mezistěnu a tak jsem je začal přikrmovat cukrovou vodou. Včera jsem při kontrole zjistil že matečník stále není vylíhnutý a vedle si připravují nový matečník. Mám obavy, že jsem něco udělal špatně a matička se nevylíhne.
Kludne 2 matečníky zruš a 2 tam nechaj (pre istotu) Prvá vyliahnutá matka si poradí s tými ostatnými.

Yogi, prečo si myslíš, že prebytočné materské bunky zlikviduje matka? Prvá vyliiahnutá matka má síce svoju vedúcu úlohu, ale v tomto prípade na likvidáciu sokyne nemá ešte vyvinutú konštitúciu, tú získa až 4_5 deň. Preto likvidáciu prebytočných matiek sú za ich likvidáciu zodpovedné úľové včely., ktoré riadia tento proces? Tento fakt som za 54 rokov pri včelách neraz pozoroval, matka sa síce občas objavuje pri materských bunkách, ale ich nelikviduje.
Ďakujem za informáciu p. Turčáni, v príspevku som reagoval na člena koubin007. Takisto viem, že výraz "vyliahnutá" nie je správny, pretože včela sa liahne z vajíčka a z bunky len vybieha.
Sem se nad tím malinko zamyslel, když tedy píšete, že mladá matka ještě nemá vyvinutá kusadla na prokousání matečníků sokyň, jak to tedy udělá aby se vykousala z toho vlastního?...trochu mi to vrtá hlavou Blush
Pán Turčáni myslel žihadlo, nie kusadlá.
dnes som pozoroval priamo na plaste, klbko asi 6 tich vciel ako byju matku cerstvo vyliahnutu. Iba som ich prstom rozohnal a matka odisla po plaste sama. Vcera sa mi z toho vcelstva vyrojili vcely, kedze som tam mal matersku mriezku, predpokladam, ze si chcu vybrat tu lepsiu matku. Nasiel som aj v plodisku aj v medniku vyhrazenu matersku bunku ale matkou. Ostatne mat bunky su vyhryzene zboku vcelami. Cize predpokladam, ze sa obe vyliahli a kvoli mat. mriezke sa nemohli pobyt. Odstranil som mat. mriezku a uvidim ci sa mi aspon jedna oplodni. Druhu matku v medniku som asi prehliadol nakolko su vcely aj po vyrojeni velmi silne, mali plodisko a 2 medniky B.
Ahoj, zakrmil jsem oddělky vytvořené ze 3-4 plodových plástů, ale neodebíraly cukerný roztok - po několika dnech zkvalis, tak jsem ho vylil. Kamarád mi poradil, že lepší krmení oddělku je do stropního krmítka nasypat cukr krystal a jen lehce zakápnout vodou. Prý to včelky berou lépe a radši. Máte s tím někdo zkušenosti?
Díky P.
Pro oddělek bych sypaný cukr nedával, stropní krmítko také ne. Mají problém zvládnout úlový prostor, jen jim tím komplikuješ život. Já zpočátku oddělky krmil sirupem 1:1 z lahve, ale s tím opatrně, mohou rychle zanést plástovou plochu a omezí matce prostor ke kladení, nemluvě o tom, že je zpracování řepného cukru vyčerpává. Pokud neberou, neřešil bych to, nejspíše mají své zásoby a je dostatečná snůška. Pokud máš pocit, že potřebují přikrmit, dal bych jim medocukrové těsto.
(22.05.2012 10:22)koubin007 napsal(a): [ -> ]Ahoj, zakrmil jsem oddělky vytvořené ze 3-4 plodových plástů, ale neodebíraly cukerný roztok - po několika dnech zkvalis, tak jsem ho vylil. Kamarád mi poradil, že lepší krmení oddělku je do stropního krmítka nasypat cukr krystal a jen lehce zakápnout vodou. Prý to včelky berou lépe a radši. Máte s tím někdo zkušenosti?
Díky P.

Jseš z Bolevce, zajdi na Košutku do Včelky (u benzínky Shellky) a kup si tam těsto "Medopip". Obsahuje přísady pro plodování matky, mám odzkoušeno, že se matka pěkně po něm rozjede, pokud má kam. Osvědčilo se mi střihat/řezat to po úzkých proužkách, včely to rychleji odeberou.
(22.05.2012 10:22)koubin007 napsal(a): [ -> ]Ahoj, zakrmil jsem oddělky vytvořené ze 3-4 plodových plástů, ale neodebíraly cukerný roztok - po několika dnech zkvalis, tak jsem ho vylil. Kamarád mi poradil, že lepší krmení oddělku je do stropního krmítka nasypat cukr krystal a jen lehce zakápnout vodou. Prý to včelky berou lépe a radši. Máte s tím někdo zkušenosti?
Díky P.


Za prvé: z odložencov odleteli všetky lietavky, teda staršie včely, mladé včel sa to naučia ale chvíľu to bude trvať tak týždeň. Je rozumné pri tvorbe odložencov vyberať také plodové rámiky, na ktorých sas začali liahnuť mladé včely, al čo je hlavné, na každom pláste s plodom by mali byť aj zásoby a keď nie tak vložiť do úľa aj plást zo zásobami bez plodu. Potom ten týždeň odloženec netreba kŕmiť, veď nakoniec nové včelstvo ešte nemá strážnu službu na letáči a dráždiť vonkajšie včely cukrovým roztokom, je istá likvidácia nového včelstva.

Čo sa týka podávanie kryštálového cukru je možné, ale vtedy keď je cukor stále vlhký, akonáhle chýba v cukre voda (včely ju odsajú) cukor sa stáva pre včely ako nečistot (bez vody nedokážu včely identifikovať ako sladilo) a nečistoty včel z úľa vynášajú. Odrazu zistíte že cukor z kŕmidla včely vybrali, opak je však pravdou, včeli z väčšej časti vynosili do prírody. Ak ich budeš pozorovať, tak hádam každá včela má v hryzadlách kryštal cukru.
Jediná ochrana je mať kŕmidlo pod dozorom a vodu dolievať, oveľa istejšie a pohodlnejšie dať včelám cukrový roztok 1:1, ale ako som v úvode, netreba podávať sirup včelám hneď po jeho utvorení, treba počkať aspoň týždeň.
Je to normální, že při tvorbě oddělku, když nasmetám včely, tak potom je druhý den pokálení česno žlutými výkaly?
Díky, Honza
(22.05.2012 10:22)koubin007 napsal(a): [ -> ]Ahoj, zakrmil jsem oddělky vytvořené ze 3-4 plodových plástů, ale neodebíraly cukerný roztok - Máte s tím někdo zkušenosti?

oddelky nekrmim tekutym krmivom, vezmem vcielkam jeden ramik s medom a jeden s pelom a pridam ho oddelku, to je vsetko, kym zjedia med a pel, uz su vcielky starsie a nosia si vodu a vsetko ostatne same. Este jedna vec je podstatna nechat vetranie a zuzit cesno na 3 cm dlzky, a pozor na vysku aby vedela vyjst matka na oplodnenie.
pozn: ja mam vyberaci hranol kde su vyrezy mensi a vedsi. Ak ten hranol vyberiem cesno je dost siroke i dost vysoke, ak by som hranol nechal zasunuty v uli, tak mam vyrez na hranole presne 7 mm na vysku, a 25 cm na sirku, to by znamenalo, ze matka by mala problemy, preto vyberiem hranol a prekryjem dostickou cele cesno na sirku. Necham iba 3 cm sirky ale vysku necham tak ako je bez hranolu.
Citace:... tak mam vyrez na hranole presne 7 mm na vysku, a 25 cm na sirku, to by znamenalo, ze matka by mala problemy...

Dobrý den, tohle mě zaujalo, to matka neproleze česnem výšky 7 mm? Vždyť tím skoro proleze rejsek, je to někde rozepsané, jak velký musí mít matka otvor v česně? Mám ho kvůli loupežím co nejvíc zůžené, v podstatě jen na jednu včelu a nerad bych si tímto zhatil oplození matky. Díky Pavel
Pavel, letáčový otvor 7 mm je štandardný, veď neoplodnená a rojová matka prejde aj cez 5 mm otvor na peľovom dne a piskor mi neraz prešiel do úľa cez letáč vysoký 7 mm. Takže sa o M nemusíš báť.
Ak je včelstvo či včelstvíčko v normálnom chovnom režime, včely plus M a zásoby, vyjmúc podávanie tekutej potravy, keď ešte nie je včelstvo scelené. Ja radšej malé včelstvá chovám pevným krmivom
Pane Turčáni, souhlas. Měřil jsem otvory v zasílací (přidávací klícce) a mají nějakých 7,5x8,5 mm.
Ohledně krmiva pro oddělek. Pan Sedláček ve starším Včelařství psal, že se nesmí oddělku dávat plást se zimními zásobami, který byl někde schovaný mimo včelstvo. Prý je jim cizí a způsobuje loupení. Nemáte s tím prosím zkušenosti? To byla zřejmě moje chyba co vedla k loupeži.
Trubec, tykáme si. Nemôžem iné napísať, že je to nezmysel, ja som tu už na túto tému písal, že novoutvorenému včelstvu máme dať plásty s liahnúcim sa plodom a na týchto plástoch by mali byť aj zásoby, aby im vydržali do čias, kým podáme zásoby! Keď sa včelstvo po 4-5 dňoch scelí, vtedy mu môžeme dať aj plást s vlaňajšími zásobami, či cukrový roztok 1:1, Pokiaľ novoutvorené včelstvo nemá matku, je dosť labilné, nemá utvorený obranný systém, často ho sliedičky objavia a čo inšie ako vyrabujú, preto dodržuj technologický systém tvorby odložencov. Anton
ospravedlnujem sa, cez tych 7 mm matky prejdu.
Vcelarim iba rok, tak som si to splietol s tym rejskom, ale to sa mi stalo prti tych vela informaciach, a aj som skutocne vytiahol hranoly pre istotu, sam som si neuvedomil, ze ta vyska 7 mm je kvoli rejskom - piskorom.
Mám dva tenkostenné úle B-10 , v prvom na jeseň desať obsadených rámikov celková váha v zač. novembra 30 kg, v druhom osem obsadených rámikov váha 32 kg (B10 tenkostenný medník, dno, strecha). V obidvoch úľoch vlaňajšie matky.
Ako mám postupovať, aby som odchoval čo najväčší počet odložencov schopných prezimovania?
Referenční URL's