Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Hlavně si je berte až budete mít říjné trubce, což je tak 14 dní po jejich vylíhnutíBig GrinBig GrinBig Grin
Jo, to je pravda - na konci (příspěvek upraven - ostraněno "dubna") března je nutné vložit trubčí rámek k plodu, nebo do plodu.
Jinak je nutné si vzít ty matečníky později.

Zakladení trubčího rámku bude pro mě start k chovu, respektive dva týdny poté.
Konec dubna je pozdě, než ho postaví, matka zaklade.....to budete mít říjné trubce v půlce června SmileSmile
Píše " trubčí" rámek....ne stavební.Wink....ale i tak- konec dubna je pozdě.
Budu vkládat vystavěnou panenskou trubčí souš. Mám jich schovaných několik.
Ale máš pravdu přepsal jsem se o měsíc - začínám na konci března.

Upravil jsem původní příspěvek, aby to někoho nemátlo, ale zase aby byly souvislosti - neumím vložit přeškrtnutý text html tag strike nefunguje.
Možná už podobná info někde zazněla....ale...kdy si včelstvo začně chovat/odchová trubce ze své vlastní přirozenosti, aniž by jim do toho včelař jakkoliv zasahoval?
Je to dle počasí, první roje se objevují na konci dubna, začátku května, trubec se líhne za 24 dnů + 10 až 15 dnů dospívá. Matka dospívá 5 až 7 dnů.
Tj. k páření může dojít od položení vajíčka trubce za cca 37 dnů a od položení vajíčka matky za cca 22 dnů.
37-22=15 - tj. cca dva týdny před položením vajíčka do matečníku musí matka zaklást trubčinu.
(16.03.2015 22:08)long.burda napsal(a): [ -> ]Možná už podobná info někde zazněla....ale...kdy si včelstvo začně chovat/odchová trubce ze své vlastní přirozenosti, aniž by jim do toho včelař jakkoliv zasahoval?

Keď majú viac zásob, ako potrebujú (začne jarný blahobyt). Vtedy sa to spustí.
Dík chlapci, ptal jsem se proto, že si chci letos (samozřejmě s ohledem na sílu a stav matečného včelstva) udělat nějaké co nejčasnější oddělky. Já nepřelarvuji, oddělky mám pro sebe a dělal jsem je zatím (k mé osobní spokojenosti) formou nouzových matečníků. proto mne zajímá, kdy má smysl oddělky dělat, aby už v přírodě v době, kdy se vylíhne mladá matka, byli říjní trubci. Já včelařím v teplejší oblasti, kde je i časnější nástup jara, takže pokud bych teoreticky oddělky založil v prvním květnovém týdnu, tak zda by už (teoreticky) byli po půlce května k mání trubci. Zatím jsem oddělky dělal vždy trochu později, tak jsem otázku trubců až tak neřešil....protože už byli.
Zdravím všechny hodně se tu píše ,, přidám zavíčkovaný matečník" , ale nikde a to jsem prošel celé vlákno se zde nepopisuje jak přidám . Je tím myšleno , že ho přidám s celým plástem ? ,ale na něm je někdy matečníků více tak ostatní vylomím? nebo se nějak vyřízne na plástu u jiného včelstva , ale jak se vyřízne ? , jak moc s okolním plástěm a jak se přidá ? , připíchne se špendlíkem atd , jak moc je citlivý na zacházení a jak se ho dotýkat?, kde jej brát ? , zajímá mně ten vlastní praktický proces odebrání a přidání matečníku do plemenáče , může prosím někdo k tomu krátce něco říci. Loni jsem dělal svůj první oddělek , že jsem je nechal prostě vychovat si svoji matku od začátku od 1 denního plodu ,ale letos by jsem to chtěl zkusit přidat rovnou matečník do plemenáčku . Děkuji. Leoš
(17.03.2015 9:34)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]Zdravím všechny hodně se tu píše ,, přidám zavíčkovaný matečník" , ale nikde a to jsem prošel celé vlákno se zde nepopisuje jak přidám . Je tím myšleno , že ho přidám s celým plástem ? ,ale na něm je někdy matečníků více tak ostatní vylomím? nebo se nějak vyřízne na plástu u jiného včelstva , ale jak se vyřízne ? , jak moc s okolním plástěm a jak se přidá ? , připíchne se špemdlíkem atd , jak moc je citlivý na zacházení a jak se ho dotýkat?, kde jej brát ? , zajímá mně ten vlastní praktický proces odebrání a přidání matečníku do plemenáče , může prosím někdo k tomu krátce něco říci. Loni jsme dělal svůj první oddělek , že jsem je nechal prostě vychovat si svoji matku od začátku od 1 denního plodu ,ale letos by jsem to chtěl zkusit přidat rovnou matečník do plemenáčku . Děkuji. Leoš

Kluci určitě myslí matečník po přelarvení, tedy samostatnou "mateční" jednotku. Ne, že by vyřezávali z plástů nouzové matečníkySmile. Tyto umělé matečníky mají buď přímo bodec, který se zapíchne do plástu nebo se dají zapasovat mezi horní loučky.
No , ale to si musim takový matečník včas připravit a nebo dostat , popřípadě koupit , ale z textu mi nepřišlo , že by se jednalo o takovýto matečník, dělalo to na mně dojem že prostě vezmou matečník z jiného včelstva ale jestli je to tak , že se musí jednat o takovýto matečník , který si předem připravíme na misce tak potom byla otázka zcela zbytečná Sad . To je pro mně problém, asi bude ideální udělat oddělek s dvěma nebo třemi matečníky na plástu a dál to neřešit a čekat jak to dopadne .
(17.03.2015 10:07)Leoš Hrdlička napsal(a): [ -> ]No , ale to si musim takový matečník včas připravit a nebo dostat , popřípadě koupit , ale z textu mi nepřišlo , že by se jednalo o takovýto matečník, dělalo to na mně dojem že prostě vezmou matečník z jiného včelstva ale jestli je to tak , že se musí jednat o takovýto matečník , který si předem připravíme na misce tak potom byla otázka zcela zbytečná Sad . To je pro mně problém, asi bude ideální udělat oddělek s dvěma nebo třemi matečníky na plástu a dál to neřešit a čekat jak to dopadne .

jasně, pokud si chceš odchovat oddělky z nouzových matečníků pro svoji potřebu (já to dělám stejně), vezmi plást s nejmladším plodem (matku samozřejmě musíš vyhledat a nechat v původním včelstvu), tento plást spolu s plástem se zásobami a souší s vodou dáš do samostatného úlu (plemenáče) a necháš přírodu, ať pracuje. Musíš ale dodat dostatek mladých včel, aby se jak o plod, tak zj. o naražené matečníky měl kdo starat.
Zatim jsem dělal oddělek rovnou do 11-ti rámkového nástavku 39 x 24 , ale když by jsem jej udělal do 6-ti rámkového plemenáče , tak kdy je čas jej přednat do nástavku , když začne nová matka klást?
(17.03.2015 9:17)long.burda napsal(a): [ -> ]Dík chlapci, ptal jsem se proto, že si chci letos (samozřejmě s ohledem na sílu a stav matečného včelstva) udělat nějaké co nejčasnější oddělky. Já nepřelarvuji, oddělky mám pro sebe a dělal jsem je zatím (k mé osobní spokojenosti) formou nouzových matečníků. proto mne zajímá, kdy má smysl oddělky dělat, aby už v přírodě v době, kdy se vylíhne mladá matka, byli říjní trubci. Já včelařím v teplejší oblasti, kde je i časnější nástup jara, takže pokud bych teoreticky oddělky založil v prvním květnovém týdnu, tak zda by už (teoreticky) byli po půlce května k mání trubci. Zatím jsem oddělky dělal vždy trochu později, tak jsem otázku trubců až tak neřešil....protože už byli.

Až uvidíš první zakladený trubčí plást, tak počkej cca 2 týdny a můžeš začít chovat matky, jedno jakým způsobem. Případně až uvidíš první vylíhlou trubčinu, můžeš začít hned. V půli května si dovolím říci, že trubci už budou. Květen a červen jsou měsíce přirozeného rozmnožování včelstev. Přesný termín zřejmě nikdo nenapíše, vše záleží na počasí, počáteční síle včelstva, snůšce atd.

Tady je vidět celý proces, dokonce ve dvou variantách chovu matek:
Už jsem to sem dával, je to myslím nejlépe popsaný chov, který jsem na videu viděl.

Doporučuje se dát do oddělku dva matečníky - pro jistotu.
Langstroth popisuje následující jednoduchý způsob s nouzáky ( v kostce ) : Květ ovocných stromů : Vezmeme nejsilnější včelstvo , vyjmeme z něj rámky pro oddělek včetně staré matky. Původní silné celé včelstvo necháme bezmatečné, narazit si matečníky ( musíme mu na to samo nechat patřičný plodový rámek ). Pokud by šlo jen o jeden oddělek - hotovo. Chceme li více oddělků pokračujeme - kontrola bezmatečného včelstva za 10 dnů. Mělo by mít naraženo povícero matečníků. Necháme jim řekněme 2 pro vlastní náhradu matky, zbytek vyřízneme z plástu a vsadíme do připravených otvorů v plástech, vyjímaých ze svých dalších včelstev při tvorbě nových oddělků. Tak pomůžeme zkrátit čekání včelstvíček na kladoucí matku. Je to primitivní, leč pro začátečníka myslím velmi dobrý způsob pro navýšení počtu svých včelstev.. Wink
Green díky za dobrej tip. Oddělek se starou matkou mám taky letos v plánu, ale další pokračování s naraženýma matečníkama, mě nějak nedocvaklo. Tak to jsi mě teď inspiroval. Chci zkusit udělat asi 3 - 5 oddělků. Ještě jednou díky za dobrej nápad.
Greene...zase nouzovej chov....Sad Copak se všichni bojíte naučit se vychovat matku z přelarvování?....Pak udělat oddělky se starýma matkama a do původních včelstev vložit zralé matečníky.
Honzo to ani ne, už jsem to studoval, ale nemám na to čas když žiju v Mnichově a domů ke včelkám jezdím jednou za 14 dnů až 3 týdny, podle toho jak mám volno. Musím to udělat takhle. Ale příští rok bychom měli mít květen a červen zavřenou fabriku kvůli rekonstrukci, tak ty matky určitě zkusím. Případně, když se zadaří, tak si je pak všechny vyměním.

Par don Milane, předlídnul sem sea oslovil Tě Honzo.....Wink
(17.03.2015 22:25)Milan Havelka napsal(a): [ -> ]Greene...zase nouzovej chov....Sad Copak se všichni bojíte naučit se vychovat matku z přelarvování?....Pak udělat oddělky se starýma matkama a do původních včelstev vložit zralé matečníky.

Já jen reaguju na to že jeden z dotazujících zmiňuje že nepřelarvuje, druhý se tu ptá jak se předává matečník z plástu na plást.. Z toho usuzuji že se tu ptají i tací co nechtějí larvit, a popravdě pokud má nějaký začátečník dvě včelstva a plánuje třeba rozšířit na čtyři, tak se mu larvit ani neoplatí pokud neberu v potaz zkušenost .. To jim pak stačí z každého odložit oddělek s loňskou matkou ze svého včelstva pokud loni nakupoval první materiál.. Vzpomeň si když jsi sám začínal , četl jsi nějaký jednoduchý návod i desetkrát a stejně jsi nechápal co se tím myslí, protože jsi neznal co se jak nazývá, co jak v kterém stádiu vypadá.. Chtěj potom po někom takovém larvit, když ani ještě třeba nepozná rozdíl ani mezi trubčím a dělničím plodem když ho neviděl, a čeká letos aby se podíval jak to v praxi vypadá.. Až letos vše uvidí, nabude jistotu že se nesplete. Nač je hned nechat škrábat se na levém boku pravou rukou, když můžou levou.. Buď rád že si chtějí jednoduše něco namnožit, a nečekají kde otřepat jaký roj. Oni časem k tomu dojdou, ale vše chce čas .. Wink
Referenční URL's