Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
To myslíš vážně?
Smrtelně vážně.
já jsem letos chtěl poprvé chovat matky. nejspíš podle Jirky.Marxe a k tomu jsem chtěl udělat 2 sběrné oddělky v každém 9 rámků plodu někdy koncem dubna. pokud mi ty matičky nevyjdou tak doufám že aspoň dvě nějak spatlám a ze sběrných oddělků budou prakticky plnohodnotné včelstva velice rychle. další oddělky bych zkusil zas pozděj podle situace
(03.04.2019 23:40)VašekB napsal(a): [ -> ]Kdyby to bylo v loňském roce, tak žádný. U nás to loni skončilo 15 května. No a tak se můžete i zde zeptat, kolik cukru na tento oddělek budete letos potřebovat. Zkuste se spíš obrátit na kartářku nebo vědmu, ta by to dokázala předpovědět.

U nás byla květová, lípa květová a medovice. Takže se ptám, kolik hypoteticky stačí rámků 42x17 na smysluplný oddělek udělaný v řepce, který by třeba ještě stihl medovici. Pokud snůška nebude, bude se cukrovat, to mi nevadí, nemám problém, mám z 11 včelstev vytažen asi metrák cukru z loňska, to bych dal do letošních oddělků, tzn. měly by zásoby a v podstatě i souše. Kdybych dal 5 rámků zavíčkovaného plodu, včely by následně obsadily dalších 15 rámků a už obsedají 2NN. Matka by byla z matečníku,týden na oplodnění, mezi tím se včely "zabydlí v novém. TZn. 1NN podstavený zavíčkovaný cukr, kde si budou brát v mezisnůškovém období, 2-3NN plodiště, nahoru posléze medník ze souší, které dodám po skončení první snůšky z kmenových. Červnové oddělky jsem loni dělal ze 2rámkové, musely si ještě udělat matku a dorostly na 3NN. Ale ptám se zkušenějších, kteří mají praxi.
Je nutné brát v potaz pravidlo 40ti dnů, to je délka biologického vývoje včel létavek. Od položení vajíčka do vyběhnutí mladušky uběhne doba 21 dnů a cca 20 dnů trvá, než se včela stane létavkou.
Pokud nebude nový plod nějakou dobu, předpokládám že se včelstvo přizpůsobí aspoň částečně situaci a létavky si vytvoří dříve nebo se pletu?
Ano, raný květnový oddělek by měl mít už ve 2. pol. června létavky z těch 5 prvních rámků.
Bral bych v potaz kolik by přineslo medu těch 5 ramku včel kdyby se ponechaly v kmenových vcelstvech. Big Grin
Ja robím oddelky 2 medné plásty, 2 rámiky liahnuceho plodu, 1 rámimk z vajíčkamy a larvičkamy. Oddelok ide do pivnice na 72 hod aj z lietavkami ktoré neopustili rámiky. Keď spravím oddelok začiiatkom mája tak v čase kvitnutia slnečnice 7M alebo po prvéj kozbe Lucerky - jateliny mi donesie plný nástavok B 10 medu + 2 až 5 plástov v plodisku ktoré odoberiem a vytočím.
5 optimalových rámků včel je až 24000 včel. A matka nejspíše ještě něco naklade, ne? Když je květen... Otázka ale zněla jinak. Zřejmě ještě tak 2 stránky počkám a pak bude odpověď k tématu...

Merkuri, tzn. 5 NR by mohlo být OK?
Rámik B má z vnútra otvor na medzistienku o rozmere 390 x 240 mm.
Neřeš med u oddělku v roce kdy jej děláš. Můžeš udělat slabší a přikrmováním ho přivést do takové síly, aby dal v roce následujícím.
Chcet med od letošního oddělku je hlůpost. Za první očešeš včelstva tak, že ti nic nedonesů, za druhé ani snůška, co plánuješ pro oddělky nemosí byt tak velká. Jak píše Tini, udělej pořádné oddělá, ať sů silné na jaro.
Oddelok čo spravím je reálne aby mi doniesol čo je normálna vec. A prečo by nemali byť silné na jar? Včelám nezabrániš aby spravili znášku a načo by som ich mal krmiť keď nemusím? Zakrmím ich od augusta do konca septembra.
Budem mať z oddelkou med a oddelok mi bez problémov prezimuje do jara. V marci podľa počasia budu vhodné na nástavok B 10, spravia mi bez problémov znášku ako prvú z ovocných stromov + repky a potom dalšiu po vytočení, z agátu a ideme dalej....
To je ekonomika včelárenia!
Jenom máme každý jiné snůškové podmínky Merkuri a o tom to je.
Napr taká Břeclav? jarní med, agát, lipa, slnečnica a majú tam pred dialničným mostom na Brno min 50 ha tekvice, to dáva hodne medu. Takže 5 rámikový oddelok keď spravím 1 mája mi môže doniesť med zo slnečnice a tekvíc. Nič nie je nereálne. V lesoch je to iné a záleží kedy je medovica, keď je to modřín tak toho moc nieje ale na podnietenie to áno pokial to nieje melicitoza.
Vypadá to z auta hezky, ale esli bude zase sucho, bude aj v úle sucho. Všady okolo mě kromě kůsku lesa a dědiny turkyň, pšenica, turkyň, ječmeň a pro změnu turkyň. Za mě mám rači pěkný silný oddělek nachystaný na jaro. Nikemu ale nebráním, aby to dělal ináč.
(04.04.2019 7:49)Tini napsal(a): [ -> ]Neřeš med u oddělku v roce kdy jej děláš. Můžeš udělat slabší a přikrmováním ho přivést do takové síly, aby dal v roce následujícím.

Med neřeším...

(04.04.2019 8:08)Jan Petřík napsal(a): [ -> ]Chcet med od letošního oddělku je hlůpost. Za první očešeš včelstva tak, že ti nic nedonesů, za druhé ani snůška, co plánuješ pro oddělky nemosí byt tak velká. Jak píše Tini, udělej pořádné oddělá, ať sů silné na jaro.
Kmenová včelstva neočešu, vyjmout 1-2R z úlu v květnu není trauma, ale protirojové opatření. Včelstev mám 10, tzn. bude až 20R. Z nich můžu udělat 1-10 oddělků. Proč by dostatečně silný oddělek neměl donést např. medovicovou snůšku (pokud bude)? proto otázka, na kterou zná odpověď zatím pouze Merkuri.

(04.04.2019 7:29)Merkuri napsal(a): [ -> ]Rámik B má z vnútra otvor na medzistienku o rozmere 390 x 240 mm.
tak jsou +- 4 rámky Optimalu. Díky, že píšeš k věci.
nerozporuju Merkuriho zkušenosti ani tvoje propočty, vycházám akorát z mojich loňských zkušeností, kdy sem vzal v květnu ze včelstev po dvoch rámkách plodu - 2 rámky 42x17 na jeden oddělek - a bez krmení by z nich nic nebylo. ono tych 170 metrů nad mořem u nás neznamená enom teplůčko, ale aj sucho, k temu obrovské lány turkyně a pšenice, jak už sem psal inde, takže malá snůška. medovicoví med mívám enom dyž si ho kůpím Big Grin.
Já píšu o 5rámkovém oddělku s vloženým nástavkem zásob...
Referenční URL's