Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Louky pls nehrot to, ať tady pak nejsi sam
Díky za psychologickej rozbor. Ale psycholog by měl být nestranný....a to ti moc nejde. Drž se teda raději včelařiny.

(02.04.2019 22:04)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]Louky pls nehrot to, ať tady pak nejsi sam

ale prosim tě....nevim o nikom, kdo by odešel kvůli mě....Zdenda se tady snaží vyvolat něco co není.....ten nás tu všechny přežije, protože co by v důchodu dělal, než diskutoval na VF...
(02.04.2019 22:06)Louky napsal(a): [ -> ]Díky za psychologickej rozbor. Ale psycholog by měl být nestranný....a to ti moc nejde. Drž se teda raději včelařiny.

(02.04.2019 22:04)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]Louky pls nehrot to, ať tady pak nejsi sam

ale prosim tě....nevim o nikom, kdo by odešel kvůli mě....Zdenda se tady snaží vyvolat něco co není.....ten nás tu všechny přežije, protože co by v důchodu dělal, než diskutoval na VF...

Jak jsi napsal. I tohle je jen nazor.
Dopředu se omlouvam, za tento příspěvek...
Louky být to na mě, tak tě z VF vyhodim, jsi tady na ho..o, jsi totální ubožák, kterej všechny uráží. Ještě k tomu jak dlouho vcelaris, tak víš o vcelach kulový, třeba Zdeňkovi nesahas ani po kotníky... Reaguj jak chceš, já na tebe se..
Netvrdím, že nenastáva i stav, kdy se z nouzových matečníků vylíhne několik matek najednou a včelky si vyberou lepší, já taky dělám některé oddělky jen na nouzové matečníky a matky si tam často udělají perfektní, ale jsou to pořád matky nouzové. Mým učitelem byl Milan Havelka a stále se s jeho filozofií včelaření ztotožňuji a funguje mi i v naprosto odlišných podmínkách, ale prostor pro chyby je vždy. Letos bych chtěl zkusit chov matek z vajíček jak to loni popisoval Jirka Marx.
Zkušenosti stále sbírám a nejsem jízlivý.
No já se přidám, co nato moderátoři, asi se náramně baví jak ten narcisní sociopat tady řádí.
Taky to chci letos podle Jirky.Marxe zkusit, vypada to super, mozna se pletu ale i blbuvzdorneji tzn pro me vyhoda Smile
(02.04.2019 22:21)Slavík napsal(a): [ -> ]Dopředu se omlouvam, za tento příspěvek...
Louky být to na mě, tak tě z VF vyhodim, jsi tady na ho..o, jsi totální ubožák, kterej všechny uráží. Ještě k tomu jak dlouho vcelaris, tak víš o vcelach kulový, třeba Zdeňkovi nesahas ani po kotníky... Reaguj jak chceš, já na tebe se..

Jeden večer je člověk vlídnej a milej a takové zloby se mu dostane....
(02.04.2019 22:06)Louky napsal(a): [ -> ]ale prosim tě....nevim o nikom, kdo by odešel kvůli mě....Zdenda se tady snaží vyvolat něco co není.....ten nás tu všechny přežije, protože co by v důchodu dělal, než diskutoval na VF...

Napriklad ja som to tu necital asi rok. Nie kvoli jednemu konkretnemu cloveku, ale kvoli urovni debaty, ktoru toto forum plodi. Debate o nicom na desiatkach stran. Ty sa prave vtedy zapajas najradsej a plodis dalsie desiatky stran o nicom, spolu s pomocnikmi. Pokojne pripustim, ze si odo mna ovela lepsi vcelar, ale zeby si nejak prispieval mojmu vzdelavaniu, to teda neviem.

K teme oddelkov: Je zly napad dat staru matku do oddelku a produkcne vcelstvo nechat vychovat nudzovu?
Pro Kamik
Tady je metoda od Rudolfa Stonjeka:
RE: Chov matek
Já chovám matky tak, abych s včelami co nejméně s včelami pracoval a vše souviselo se vším u DS. Proto si myslím, že pro ostatní nic moc. O chovu jsem ve svém archivu nashromáždil spousty materiálu cca od r. 1920 a jsou to někdy skutečné perly pro pamětníky. Dnes z toho nepoužívám téměř nic. Od Kolomého jsem si půjčil plemenáče ze styroduru. To byl nejdůležitější krok a na matky používám medníkový rozměr. Od Liebiga jsem si půjčil sběrné odělky ovšem hodně zmenšené. A od sebe poučky které jsem podědil po svém učiteli a to, že v jednoduchosti je dokonalost. Já to rozšířil o heslo, že nejlepší pomůcka je ta, kterou nepotřebuji. No a metoda LBV, kterou používám mě dala to, že se při ní matky prakticky chovat nedají. Z toho už by se méně odolný jedinec zbláznil, já jsem se to snažil předělat na svůj prospěch. A řekl bych, že se povedlo. Na zahradě mám asi 3 plemená včelstva a zásadně je chovám na nízkých nástavcích. Důvod je ten, že na velkých plástech matka hodně cestuje a nezakládá velké plochy stejně starého plodu. Na nízkých plástech je situace přesně opačná. Takže než jdu pro vajíčka vložím k plodu o 4 dny dříve panenský nebo 1x zakladený plást. Na druhé straně u produkčních včelstev podkládám jako druhý medník s 5 stavebními rámky. Asi tak za 14 dní hodím na Nivu žebřík na něj naskládám plemenáče a jdu chovat. Mezi stavebními rámky je dělničí plod, takže seberu 1 plást zásob, 3 plodu a jeden s nalitou vodou. Dobře li zakouřím matka tam není, ale přesto se dobře dívám. Plemenáče doma postavím do trávy na 2 cihly a nechám cca 8 dní být. Pak velepečlivě dopoledne vyřežu všechno co i jen velmi vzdáleně připomíná matečník. Toto je vlastně nejslabší místo, kde se může vše zvrtnout. Navečer si z plem včelstva vezmu plást z vajíčky. a teplým nožem ve vajíčkách řežu obdélníčky cca 8 cm dlouhé a aby byly 3 řady buněk nezničeny. Pak vezmu obdélníček zaříznu ho do poloviny plástu v plemenáči tak, aby spodní hrana byla kulatá, navíc obdélníček trochu nakloním a z druhé strany nepatrně zapájím horkým nožem. To je vše. Včely založí v průměru 2 - 3 matečníky. Dnes už jen vložím krmivo a včely nechám měsíc na pokoji. Za měsíc matka klade. Zde však musím plemenáč rozdělit a postup opakovat, jinak by se vyrojil. Když je super rok někdy se zdaří i 3 vlna. Matky přidávám v říjnu. Popisovat by to bylo zbytečné, přečtěte si odpovědi Jirky Skály v posledním Včelařství, těžko bych to napsal lépe. Zdraví R. S.

Mám to ve textovém dokumentu a je to starší, zapoměl jsem si zkopírovat datum, je tam i potom i pěkná fotka od Marxe tak zkus pohledat.
Mal som vela krát matky z núdzových matečníkov...v ktorých včelstvách sú som ale vedel len preto,lebo som to mal napísané..žiadny rozdiel vo vynosoch či početnosti či v správaní,v porovnaní s ostatnými..
Vlasto, díky, tohle mám odsud načteno, podobných postupů je tady, tuším, víc. Pokud mám v "chovném" včelstvu naraženo 15-20 matečníků a jen ty následně přemístím kam potřebuju, přijde mi to jednodušší - méně pracné a se stejným výsledkem. Mýlím se?
(02.04.2019 23:10)rudohor napsal(a): [ -> ]K teme oddelkov: Je zly napad dat staru matku do oddelku a produkcne vcelstvo nechat vychovat nudzovu?

Není, ale dělal bych to spíše po snůšce a snížíš i tlak kleštíka, červen.
(02.04.2019 22:04)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]Louky pls nehrot to, ať tady pak nejsi sam
ale veď on si vystačí aj sám Wink
Sám si rozhodně nevystačí, narcistní sociopat(psychopat to není nadávka, ale diagnoza) potřebuje společnost a obdiv. Diskuze s ním je obtížná až nemožná, což zde neustále předvádí. Jeho profil by vydal na mnoho stránek, nato tady není místo. Jediná obrana proti psychopatům je nereagovat na ně!!!
Příspěvek https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Tvorb...#pid213770
je v originále https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Chov-...7#pid87667 ze dne 15.09.2014 20:17.
Jen pro pořádek a doplnění.
iRP
Víte, v chovatelské literatuře od zaručených odborníků je dost omylů, které se neustále opakují a vrací se. Matky rádoby z nouzáků je jeden z příkladů. Prostě chovatelská loby, která umí až na pár výjimek jen množit a nazývají to šlechtěním, jiný názor nepřipouští. Ale kousek od nás na západ se s plásty s nejmenším plodem pro chov matek vyskytují normálně a nikoho to nepohoršuje. Ale umělý odchov je o tom, že 1 matečník´= 1 matka. Ale v přírodě to funguje jinak a včelař který se jí snaží naslouchat to ctí. Proto včely narážejí více matečníků a v závěru je z toho jen jedna matka. U svých vajíčkových štěpů je cca 5 - 7 matečníků vedle sebe a po vylíhnutí ani jeden není vykousaný z boku. Mám pocit, že ani u nouzáků se vykousané nevyskytují a ptal jsem se kdysi M. Havelky jak je to u rojových a tvrdil něco podobného. Rovněž nejdříve zavíčkovaný matečník je nádherný a vylíhlá matka z něj také. Oproti tomu ten ze serie je takový hodně neduživý. Tak proč to nenechat na včelách. Ušetří to spoustu času a starostí! Ale mám pocit, že už jsem tady něco obdobného psal. Zdraví R. S.
Obyčajne keď vylezie schopná matka tak hneď zabíja matky v matečníku bodnutím do hlavy cez materskú bunku, sám som to pozoroval, bol som dakedy chovatel matiek. Praví opak bola včela Talianska, tam sa hneď nezabíjali ale až na druhý tretí deň, možná ich aj včely pobili lebo v úle ich behalo aj 20.
Je rozhodne lepšie keď si včely vyberú tu najlepšiu.
Kolika rámkový budoucí květnový oddělek by mohl mít potenciál nanosit ještě letos nějaký med?
Kdyby to bylo v loňském roce, tak žádný. U nás to loni skončilo 15 května. No a tak se můžete i zde zeptat, kolik cukru na tento oddělek budete letos potřebovat. Zkuste se spíš obrátit na kartářku nebo vědmu, ta by to dokázala předpovědět.
Referenční URL's