Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(15.05.2019 19:39)Kamik napsal(a): [ -> ]Tak paní píše, že do oddělků chce odložit další plásty z kmenových, protože už nemá další nástavky. Mně to fungovalo jak jsem napsal, ale napadlo mě ještě řešení, které bude 100% bezpečné. Dejte tam rámek s plodem, ale ometený. Ty včely se teď v oddělku stejně poflakují, líhnou se nové a čekají až matka vyleze a začne klást. A pokud tam už je nějaký prázdný rámek, dejte ho kmenovému výměnou.

Bezpečné pro matečník ano, pro přidávaný plod ne, pokud v oddělku nebude dostatek včel k jeho obsednutí. Přidání ometeného plodu ob mezistěnu situaci ještě zhorší. To už je lepší plod rovnou vyhodit. Třeba trubčí a místo něj vrazit mezistěny
Pokud dělám (klasicky) např. 2R oddělek, pak jsou obsednuté hned od začátku. Ten jeden rámek se vzápětí vylíhne, tak je přebytek včel. A na místo tohoto již prázdného rámku můžu dát další, ometený plodový zavíčkovaný rámek. Pokud vkládám rámek i s obsednutými včelami, pak ob jednu mezistěnu a pořád je tam ta rezerva právě se vylíhnuvších se včel, která to plodiště spojí. Mně to funguje. Ale neometám včely, používám obsednutý rámek za mezistěnu.
Fungovat to može. Ale mě by to pak dělalo nepořádek v ošetřování oddělků kys.mléčnů.
Moje odpověď je pořád v kontextu s dotazem tazatelky, která potřebuje odlehčit "bezpečně pro matečník" z kmenových včelstev. Tvoje kyselina mléčná v tom nehraje roli...
A první větě píšu co?Wink
Ok ,beru. Nicméně s kyselinou ml. by ti to i při téhle variantě mohlo při vhodném načasování fungovat. I kdyby se matka vylíhla zítra, tak do víčkování jejího prvního plodu (při úspěšném a rychlém oplození) zbývá 16-18? dnů. To tam rámky s čerstvě zavíčkovaným plodem můžeš dát hned a s právě líhnoucím se plodem i za 10 dnů a a bez obav stihneš i přeléčit.
Jo to by šlo
Takže bude nejlepší nešetřit na hardwaru, min. Pro mne jako začátečníka a pořídit další úl.

Vložit rámek s plodem a včelami-riziko vykousání matečníku
Vložit jen ometený plodový rámek, když je málo včel- riziko zachladnutí plodu
Bezpečné řešení-nový hardware

Chápu to tedy správně?
1. Rámek se včelami a zcela zavíčkovaným plodem za první mezistěnu přiléhající k plodu, riziko minimální, mezistěna je přepážka, která jim umožní si na sebe zvyknout. Pokud nemají na rámku vajíčko nebo mladou larvičku, nezničí si jediný matečník, protože by to byla jejich smrt.
2. Ometený rámek s jakýmkoliv plodem přímo do plodového tělesa výměnou za jiný, již vylíhlý rámek, tzn. výměna kus za kus. Včely, které tam máte, ten cizí plod obsednou a nic nezachládne. Z jednoho rámku se vylíhne plod na obsednutí dalších třech, takže včel je přebytek.
3. nový hardware se hodí vždy, minimálně do zásoby.
Pro Kamik: děkuji za Vaši trpělivostSmile
Teď je mi to naprosto jasné.
(16.05.2019 4:20)Marcela Macek napsal(a): [ -> ]Letos mi včelstva dost zaplodovala a připravené úly nestačí. Ve 4VN jsem minulý týden měla 20-24 plodových rámků. Medníky
Byly z 50% zaplodované během 7mi dnů. Pro mne nová situace. Přikládám to špatnému počasí. Tak když nemůžou vyletět, tak asi plodují. Nevím..

Byl by zázrak aby vám matky při použití jen vysoké míry v jednom úle bez mřížky nezaplodovaly všechno. Možná byste musela mít v medníkách jen penenské souše, dál od sebe - o jeden rámek méně a co nejhlavněji, nesměla by tam být ani jedna buňka trubčiny nebo místečko, kde by si trubčinu mohly postavit. Poslední podmínku se vám splnit asi nepodaří a tudíž při používání jen vysokých rámků je naopak div, když nezaplodují celý komín.

Další chybou je tak zvané zebrování. Já když musím i u nízkých medníků (15) dát problematický rámek - například nemám dostatek absolutně panenských bez mezírek mezi spodní loučkou a dílem, kde by si udělaly trubčinu, tak dám takový rámek, tedy třeba jednou zakladený při spodní loučce, nebo s tou mezerou, jedině "ke zdi" kde asi plod nezaloží.
Jakmile matka vleze o patro výš kvůli troše trubčiny, obyčejně už tam zaklade i spoustu dělničiny.

Stlačování plodu medem je knižní nesmysl ryzích teoretiků. Aby to fungovalo, musela byste mít křišťálovou kouli abyste věděla jistě, zda a kdy bude jak silná snůška. Bez této vědomosti je to jen hazard, který někdy vyjde, většinou však ne a nebo je výsledek rozpačitý. A i kdyby to stlačování fungovalo, bude med všechen dohromady, ale my potřebujeme kvěťák v jiné konvi než medovici nebo prostě jiný druh květového, který už nejde pastovat. Aspoň já ještě dobře pordám pasťák, o květový tuhý mají lidi menší zájem blížící se nule.

A ano, řešením, které funguje hned a dokonale je použití NN 15, 17 už raději ne, v kombinaci se čtyřiadvacítkou tak, jak to tu na mnoha místech popisuju. U pana Jindry jsem viděl nízké rámky 39x14 a líbí se mi snad ještě víc a kdybych to dělal teď, šel bych na těch 14 (ale zatímco se 15 koupí, 14 asi ne). Na nižší už ale ne, hlavně není důvod aby to byla půlka 24.

Proč to píšu. Máte jen pár vč a nejspíš nechcete víc, nechcete nějak moc rozšiřovat. Přitom "dospělé" včelstvo uděláte do konce sezony z oddělku udělaného v době, kdy jste ho dělala, i jen z odd z jednoho rámku plodu, natož z tolika jak píšete. NN v kombinaci s vysokou mírou zajistí vč "pocit" neomezeného prostoru i při omezeném plodování na jeden VN24 + 1NN. Taky jsem si to nemyslel, když jsem ten pokus udělal prvně na začátku osmdesátek jako velmi mladý a všichni "dospělí" včelaři z okruhu přátel mých rodičů nevěřili taky. A funguje to, pak se to začalo objevovat i v odborné literatuře, je to prostě víc než podobné systému Dadant.

Ale možná uvěříte nesmyslu o tom, že dvě míry v jednom úle komplikují práci, protože se pletou. Sice nechápu pány vědce jak si dokážou poplést rámky vysoké 24 a 15, ale asi jo když to všichni, až na výjimky, unisono papouškují a drtivá většina včelařů po nich.
Jo a až byste, kor jako žena, prvně odvíčkovala a vytáčela (to samé odběr medných plástů a ometání) nízké rámky, tu pohodu a relativně nízkou váhu, už byste víc nechtěla vysoké rámky ometat a pak ani odvíčkovávat a vytáčet jako moje rodina. A přiznám se, že než bych vytáčel vysoké rámky, nechám je včelám. I mě je práce s nízkými příjemnější při medobraní. Na vše ostatní je zase příjemnější práce a rychlejší jarní rozvoj na plástech vysokých.

Omlouvám se za opět dlouhý příspěvek, já rozumnou a složitou informaci dát třemi holými větami neumím.

Jestli se paní Marcelo chcete dozvědět víc o tom, jak a hlavně proč a co dělám, přečtěte si můj příspěvěk č. 1860 v tématu rojení. Vše co píšu dávám hned se souvislostmi, jinak to neumím a bez souvislostí jsou pro mě příspěvky málo cenné, spíš vůbec.
Nebojte sa včeláriť bez mriežky, ak použijete dostatočne vysoký rámik v plodisku, tak pri správnej technike Vám včelstvá v prvom medníku zaplodujú maximálne dva tri plásty! To že to niekto nevie docieliť nie je chyba včiel. Ide to! Ja mám plodiskový rámik vysoký 36 cm a momentálne z 30 rodín plodujú aj v prvom medník dve včelstvá.
A tomu verte, že ich znáška z repky stlačila pekne len do plodísk. Hral som si s prepážkou od jari, nie však klasické optimalizované plodisko, ale také "moje" a funguje to bez problémov
Pro tom.50: je pravda, že vysoké nástavky jsou peklo v okamžiku, kdy je medník plný. Při mé výšce 160cmSmile to je náročné. Jsou to paneláky. Určitě bych uvítala zjednodušení práce. Zatím jsem nepřečetla příspěvek 1860, nějak se tu nemůžu zorientovat. Stačilo by plodiště na 2VN a zbytek 2-3NN(14)? A nebo plodiště 3vN?

Pro patko79: letos jsem před 14ti dny vložila mřížky do 4 z 5ti včelstev. Tam, kde mřížka byla začaly stavět misky a mednik polosuchy. Samozřejmě jsou rozdíly v síle včelstev, ale nevelké. Tam kde mřížka nebyla, tak misky nebyly, ale za to trubčina kam se oko podívá a medník plný. Tak jsem mřížky oddělala a za týden byly medníky plné a plod v medníku 4-5 rámků. V mednících plod nebyl, původně. Před 2 dny jsem se dívala do podmetu a misky byly spadené na dně. Tak uvidím při dnešní kontrole, co se stalo. mám opět mřížky u 4 z5 včelstev. 1 mi chyběla.
A čo tal ležany na rámimovú mieru ČCHS také 22 - 30 rámikové. Tam nemusíte nič zdvíhať a je to hlavne pre ženy a ibaže do druhého konca presunete plné plásty medu a kolečká z plodom na konci po vybehnutí plodu zanosia medom. Keď bude silná znáška a chcete hu využiť tak matku do klietky a viete si predstaviť čo to bude medu z 30 rámikov ČCHS? no 50 kg najmenej.
Máš svätú pravdu, len je podmienkou, že príroda musí poskytnúť zdroje. U mňa zatiaľ tak 1,5-2 kg na včelstvo, také silnejšie, slabšie som ešte v pondelok prikrmoval.
(18.05.2019 7:11)Marcela Macek napsal(a): [ -> ]Pro tom.50: je pravda, že vysoké nástavky jsou peklo v okamžiku, kdy je medník plný. Při mé výšce 160cmSmile to je náročné. Jsou to paneláky. Určitě bych uvítala zjednodušení práce. Zatím jsem nepřečetla příspěvek 1860, nějak se tu nemůžu zorientovat. Stačilo by plodiště na 2VN a zbytek 2-3NN(14)? A nebo plodiště 3vN?

Pro patko79: letos jsem před 14ti dny vložila mřížky do 4 z 5ti včelstev. Tam, kde mřížka byla začaly stavět misky a mednik polosuchy. Samozřejmě jsou rozdíly v síle včelstev, ale nevelké. Tam kde mřížka nebyla, tak misky nebyly, ale za to trubčina kam se oko podívá a medník plný. Tak jsem mřížky oddělala a za týden byly medníky plné a plod v medníku 4-5 rámků. V mednících plod nebyl, původně. Před 2 dny jsem se dívala do podmetu a misky byly spadené na dně. Tak uvidím při dnešní kontrole, co se stalo. mám opět mřížky u 4 z5 včelstev. 1 mi chyběla.

Marcelo. Teď letím ke včelám, snad v noci vám to vysvětlím, pokusím se. Za domácí úkol máte najít ten můj příspěvek, snad jsem uvedl téma (taky už úplně nevím kontext). Najedete to to v tom vlákně a myslím, že vlevo nahoře jsou modře čísla všech příspěvků od založení toho daného vlákna.

Líbí se mi jak o včelařině přemýšlíte a vaše pokusy s mřížkou, no, klobouk dolů. Aspoň už víte, proč já (a spousty dalších včelařů) jí nepoužívám. Jo a mě v mých podmínkách za plodiště stačí 1 VN 11 r + 1 NN 11 r a pod tím je celý rok jeden NN, jen jeho funkce se v průběhu roku 2x změní, tedy 2x se musí VN zvednout. To lze taky zařídit tak, aby někdo pomohl když by se to už neuneslo.
Potřebuju rozdělit sběrný oddelek a nemam možnost vzniklé včelstvíčka odvést někam pryč. Jak to udělat aby se nestalo, že budu mít v některých včelstvíčkách včel dostatek a v některých malo. Kdy ho dělit, asi spíš na večer, prosím o radu
Kdy ho dělat poradí snad jiní. Já vám v rychlosti poradím toto.

Asi to uděláte navečer, přes noc se tam poměry konsolidují, uklidní. Ráno včely vyrazí a vrátí se na původní místo kam jsou zalétané. A aby jste tohle zmenšil, opřete večer o česna úlů, nebo spíš o čelní stěny úlků kpřivy, nějaké čerstvé větvičky (asi tak 5-10 cm vedle sebe) a podobně, aby to bylo tak 5-10 cm před česnem. Abyste česna sice neucpal, ale aby včela nemohla vyletět z úlku jak vystřelná. Pozorujte je pak. Chce vyrazit, najednou je tam překážka, obyčejně do ní narazí, spadne a nebo se včela proplete a vzlétne, otočí se a poletuje charakteristickým komíhavým letem ze strany na stranu o cca 20 cm. To se orientuje a zapamatovává ( a diví se, kterej magor jí tam ten bordel dal). Pak se jich vrátí na původní místo minimum. Stejná finta se dělá, když se musí přednat o pár metrů nebo desítek či stovek metrů včelstvo.

Opakuju, nesmíte to ucpat!!! Jen jim malinko zkomplikujte výlet.
A kopřivy jsou dobré, kor když třeba ráno musíte do práce. Ony přes den zvadnou a skácí se, není nutné aby tam ta vopičárna byla nějak dlouho, stačí pár hodin po ránu ten jeden první den.
Budou se tam vracet i když původní úl uplně zruším a nenechám tam ani podstavec? Mam to na místě kde nejsou žádné včely.
Remes budu dělat to samé se sberakem a dám ty uly vedle sebe sám sem zvedav. Jinak když je das jinam tak večer to zmakni a ráno tam pichni větev jak ti radi funguje to. Jinak dělám přesuny oddelku často a vcely se vracejí v malém počtu na původní místo a asi po tejdnu už tam nelitaj, nesmíš nic nechat na tom původním místě.
Referenční URL's