(16.05.2019 4:20)Marcela Macek napsal(a): [ -> ]Letos mi včelstva dost zaplodovala a připravené úly nestačí. Ve 4VN jsem minulý týden měla 20-24 plodových rámků. Medníky
Byly z 50% zaplodované během 7mi dnů. Pro mne nová situace. Přikládám to špatnému počasí. Tak když nemůžou vyletět, tak asi plodují. Nevím..
Byl by zázrak aby vám matky při použití jen vysoké míry v jednom úle bez mřížky nezaplodovaly všechno. Možná byste musela mít v medníkách jen penenské souše, dál od sebe - o jeden rámek méně a co nejhlavněji, nesměla by tam být ani jedna buňka trubčiny nebo místečko, kde by si trubčinu mohly postavit. Poslední podmínku se vám splnit asi nepodaří a tudíž při používání jen vysokých rámků je naopak div, když nezaplodují celý komín.
Další chybou je tak zvané zebrování. Já když musím i u nízkých medníků (15) dát problematický rámek - například nemám dostatek absolutně panenských bez mezírek mezi spodní loučkou a dílem, kde by si udělaly trubčinu, tak dám takový rámek, tedy třeba jednou zakladený při spodní loučce, nebo s tou mezerou, jedině "ke zdi" kde asi plod nezaloží.
Jakmile matka vleze o patro výš kvůli troše trubčiny, obyčejně už tam zaklade i spoustu dělničiny.
Stlačování plodu medem je knižní nesmysl ryzích teoretiků. Aby to fungovalo, musela byste mít křišťálovou kouli abyste věděla jistě, zda a kdy bude jak silná snůška. Bez této vědomosti je to jen hazard, který někdy vyjde, většinou však ne a nebo je výsledek rozpačitý. A i kdyby to stlačování fungovalo, bude med všechen dohromady, ale my potřebujeme kvěťák v jiné konvi než medovici nebo prostě jiný druh květového, který už nejde pastovat. Aspoň já ještě dobře pordám pasťák, o květový tuhý mají lidi menší zájem blížící se nule.
A ano, řešením, které funguje hned a dokonale je použití NN 15, 17 už raději ne, v kombinaci se čtyřiadvacítkou tak, jak to tu na mnoha místech popisuju. U pana Jindry jsem viděl nízké rámky 39x14 a líbí se mi snad ještě víc a kdybych to dělal teď, šel bych na těch 14 (ale zatímco se 15 koupí, 14 asi ne). Na nižší už ale ne, hlavně není důvod aby to byla půlka 24.
Proč to píšu. Máte jen pár vč a nejspíš nechcete víc, nechcete nějak moc rozšiřovat. Přitom "dospělé" včelstvo uděláte do konce sezony z oddělku udělaného v době, kdy jste ho dělala, i jen z odd z jednoho rámku plodu, natož z tolika jak píšete. NN v kombinaci s vysokou mírou zajistí vč "pocit" neomezeného prostoru i při omezeném plodování na jeden VN24 + 1NN. Taky jsem si to nemyslel, když jsem ten pokus udělal prvně na začátku osmdesátek jako velmi mladý a všichni "dospělí" včelaři z okruhu přátel mých rodičů nevěřili taky. A funguje to, pak se to začalo objevovat i v odborné literatuře, je to prostě víc než podobné systému Dadant.
Ale možná uvěříte nesmyslu o tom, že dvě míry v jednom úle komplikují práci, protože se pletou. Sice nechápu pány vědce jak si dokážou poplést rámky vysoké 24 a 15, ale asi jo když to všichni, až na výjimky, unisono papouškují a drtivá většina včelařů po nich.
Jo a až byste, kor jako žena, prvně odvíčkovala a vytáčela (to samé odběr medných plástů a ometání) nízké rámky, tu pohodu a relativně nízkou váhu, už byste víc nechtěla vysoké rámky ometat a pak ani odvíčkovávat a vytáčet jako moje rodina. A přiznám se, že než bych vytáčel vysoké rámky, nechám je včelám. I mě je práce s nízkými příjemnější při medobraní. Na vše ostatní je zase příjemnější práce a rychlejší jarní rozvoj na plástech vysokých.
Omlouvám se za opět dlouhý příspěvek, já rozumnou a složitou informaci dát třemi holými větami neumím.
Jestli se paní Marcelo chcete dozvědět víc o tom, jak a hlavně proč a co dělám, přečtěte si můj příspěvěk č. 1860 v tématu rojení. Vše co píšu dávám hned se souvislostmi, jinak to neumím a bez souvislostí jsou pro mě příspěvky málo cenné, spíš vůbec.