Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Tvorba oddělku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(04.08.2018 21:23)Louky napsal(a): [ -> ]Právě jsem včera udělal jednu chybu, že jsem krmil přes den dva slabé oddělky a dnes uplně vybrané. Špatně jsem odhadl jejich sílu. Občas člověk musí udělat chybu, aby si uvědomil, že to prostě nejde ojebávat.

Ja krmím oddelky cez deň a nič také sa nedeje a tie posledné mám na 3 rámikoch B a sú v úle B 10, zúžené na 10 cm.
Ty ale taky máš snůšku až do listopadu.
Zdravím, chci se zeptat jestli a kdy otvirate cesno letošním oddelkum , mam dva na dvou nástavciCh a jeden na jednom 39-24, střední síly. Má to ale troch háček v dosahu 1 km souseda co vytáčí až nyní a to včetně plodistĕ s názorem, že krmit bude až dyl a max 5 kg. Slidivost maximální a snůška už přes měsíc žádná jen trocha pylu. Jinak krmit se dá až kolem 20.30 až 21 h bezpečné jinak je to sebevražda.
To máš teda pěkně jeblého souseda. Pokud se chystáš krmit tak česna moc neotvírej, i když jak píšeš máš silné oddělky spíš už teda včelstva. Jak je máš otevřené nyní? Touhle dobou se česna spíš zužují, nechápu proč je chceš nějak víc otvírat.
Mám je na jednu vcelku a kmenové asi na 7 cm. Ty oddelky se u vchodu těžce tlačí, přes hlavní cesno mám napinakama pripichnutej děrovanej plast kvůli ventilaci

Mám je na jednu vcelku a kmenové asi na 7 cm. Ty oddelky se u vchodu těžce tlačí, přes hlavní cesno mám napinakama pripichnutej děrovanej plast kvůli ventilaci lítají očkem na včelu. Loni sem je v téhle době pustil už cesnem, ale letos právě kvůli naletum souseda si netroufám, maj pevný dno a venku je 30 stupňů. Jinak soused asi ví co dělá, má praxi 30 let a ví že stačí když krmí včelaři v okolí. Já mám v kazdejch 2/3 již nakrmeno.
(05.08.2018 7:43)Louky napsal(a): [ -> ]Ty ale taky máš snůšku až do listopadu.
Na jednom stanovisku spravím oddelky a odnesiem na dalšie, tam ich otvorím a žiaden problém lebo majú aj lietavky. Bola znáška a už skončila a spravil som dalšie oddelky a žiadna rabovka. také ako rabovka u oddelkov nepoznám lebo nemám.

(05.08.2018 11:18)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]Má to ale troch háček v dosahu 1 km souseda co vytáčí až nyní a to včetně plodistĕ s názorem, že krmit bude až dyl a max 5 kg. Slidivost maximální a snůška už přes měsíc žádná jen trocha pylu. Jinak krmit se dá až kolem 20.30 až 21 h bezpečné jinak je to sebevražda.
Na to aby si oddelky krmil aj cez deň potrebuješ stropné krmitka a tam žiaden problém.
Tak na jednu včelu to je opravdu málo, otevřel bych jim aspoň na 5cm, pokud to nejsou čerstvé oddělky a mají dobrou matku tak nebude problém.
Jj dik za radu večer je otevřu a uvidím, sou z května
Zkus nějakou formu "anti robbing screen". Mě se to osvědčilo. Docela dobře do slabá včelstva/oddělky chrání.

U jednoho včelstva jsem s loupežemi měl problémy. Dokonce jsem je musel i zavřít. Vyrobil jsem jednoduchou ochranu z polynetu, nainstaloval ji večer, otevřel česno a spodní očko. Ochrana je o přes to první očko. Od té doby je klid. Ze začátku vysedávaly cizí včely na síťovině, ale na česnu bylo pár strážkyň a žádné boje. Teď už ani moc nevysedávají ani na té síťovině.

Sice jsem tomu moc nevěřil, ale ze zoufalství zkusil a zabralo to. V nejjednoduší formě by asi stačilo síťovinu přehodit přes česno, nahoře upnout pod plast na očku, dole nějak založit pod leták a stáhnout jeden kraj.
Vytvorené oddelky ktoré nemajú lietavky sa len problémové a mali by mať aspoň 1 rámik B lietavok až 2 rámiky. Tam už netreba sa čoho obávať lebo lietavky ustrážia vchod do úla a za dalšie nosia vodu, nektár a peľ pre larvy a tvoria aj zásoby. Môj oddelok ktorý spravím v polovici repky donesie normálne 5 - 6 rámikov B agátového medu ktorý môžem aj vytočiť takže už mám 70 Euro hneď z oddelku čo predám med a med je to I. trieda lebo je temer bieli bez prímesy iného medu.

Robiť slabé oddeky je nonses a ešte tam dať sietovinu jak u komediantov alebo v ruských kasárňach v Olomovci alebo na Sibíri .....Big Grin
Ahoj, omlouvám se za asi špatné zařazení, měl bych začátečnický dotaz. Při prohlídce jsem zjistil, že je jedno včelstvo bez plodu. Strčil jsem do nich plást s larvičkami a dnes je plný matečníků. Tak že předpokládám, že tam matka není. Včelstvo je bez hrboplodu. Jaké by jste mi doporučili řešení? Doplnit zavíčkovaným plodem a doufat, že se matka dočká trubců? Koupit matku a přidat jí? Spojit s oddělkem?
Dík za typy, jsem na to zvědavý, je to moje první ztráta matky. Radek.
Najlepšie kúpiť matku a pridať keď už bude všetok plod povíčkovaní, zrušiť matečníky a pridať matku.
(05.08.2018 15:57)Merkuri napsal(a): [ -> ]Robiť slabé oddeky je nonses a ešte tam dať sietovinu jak u komediantov alebo v ruských kasárňach v Olomovci alebo na Sibíri .....Big Grin

Kde jsem psal něco o tom, že se mají dělat slabé oddělky?

Tys to zase nepochopil.. Vím, že máš problém s chápáním textu... Asi by mě to nemělo překvapovat.. To nevadí.. Stejně tě mám rád.
(05.08.2018 12:29)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]Mám je na jednu vcelku a kmenové asi na 7 cm. Ty oddelky se u vchodu těžce tlačí, přes hlavní cesno mám napinakama pripichnutej děrovanej plast kvůli ventilaci

Mám je na jednu vcelku a kmenové asi na 7 cm. Ty oddelky se u vchodu těžce tlačí, přes hlavní cesno mám napinakama pripichnutej děrovanej plast kvůli ventilaci lítají očkem na včelu. Loni sem je v téhle době pustil už cesnem, ale letos právě kvůli naletum souseda si netroufám, maj pevný dno a venku je 30 stupňů. Jinak soused asi ví co dělá, má praxi 30 let a ví že stačí když krmí včelaři v okolí. Já mám v kazdejch 2/3 již nakrmeno.
Neexistuje, aby se zdravé včelstvo nechalo loupit. Dále, oddělek od května už má jen svoje včely a jestli má potíže, je lépe ho zlikvidovat, než zachraňovat. Jednak kvůli ostatním včelstvům a i kvůli tomu sousedovi. Včely stejně jako predátoři vycítí slabocha, který se pak stane kořistí. Chovatelé matek mají malé oplodňáčky a ty se také musí ubránit, tedy na velikosti včelstva až tak nezáleží.
Je třeba chovat zdravé včely a ne nějaké chudáky, tím je třeba začít.
Tohle jsem si myslel do doby, než jsem zažil kretena co nekrmí, jenom dokrmuje koncem září, protože prý furt nosí...hladová včelstva jsou schopná vyrabovat oddělky během pár dnů komplet do sucha. Rabují bez ohledu na zdravotní stav, jeden oddělek po druhým a to takovým náletem na česno, že ubrání se jen ty, co jsou na třech nástavcích a více. Oplodnňáčky od konce července nelze....nemají šanci. Oddělky mám od založení až do jara na půl očka, bez ohledu na jejich sílu.
Snusku uz moc nemam,vlevo 20 vcelstev,nahore 15 oddelku a dile 60 oplodnacku..v doletu 1 km dalsich 70 vcelstev a presto oplodnacky bez problemu krom 4 kde se matka nevratila.ale je to tim ze nejsou uplne na hladu protoze bohuzel plati to co napsal bohemia.gall hodne hladove vcelstvo nehledi na ztraty a jde nekompromisne..zazil znamej ze takhle se nejakymu trotlovy tenkrat dodelaly mezi sebou..zacaly u znameho a pak pokracovaly u sebe az v ulech zbylo par vcel..zoufale vcely delaj zoufale veci....
Oddelek na 2 nástavciCh obsazenej rozhodne slabej neni. Ale nálety jinych včel jsou patrné asi tak ze 5-10x za den se vcely hrnou z ulu na přední stěnu a ta je obalena. Po prohlídce jsem zjistil ze nájezdníky nepoustej ani dovnitr vše ok a bez nožiček , mrtvolek a většího množství měli na podložce. Jinak si to vysvětluju sousedem co nekrmí ale třeba je to jinak, spis je to jak píše bohemia gall. Nicméně vcely sem večer pustil cesem na 5 cm a příroda si s tím poradí.
Ahoj,
dík za radu, matka koupena a přidána.
R.
Zdar, mám dotaz. Chci udělat směsný oddělek, tj. mám řekněme 2 rámky s matkou, 2 rámky z druhého včelstva a 2 rámky z třetího. Mám matku pro sichr na 3 dny zaklíckovat a případné matečníky vytípat? Už se mi dřív stalo, že si včely z "cizích" rámků narazily raději nouzáky z vlastního plodu a matku zahlušily - vlastní včely ji asi nijak nebránily. Je mi jasný, že nejlíp přidávat rámky se zavíčk. plodem bez včel, ale já potřebuju natřepat i včely, aby uhřály min. 3 plodové rámky.
Já dělám oddělky tak, že beru od každého včelstva jeden rámek a párkrát za sezonu se mi stane, že si nevšimnu matky a dám jí tam a ještě nikdy se mi nestalo, že by jí zabily nebo narážely matečníky.
Referenční URL's